
MSI esitteli tämän vuoden alussa CES 2026 -messujen yhteydessä näytönohjainmallistonsa terävimpään kärkeen GeForce RTX 5090 Lightning Z:n, jota se kuvaili legendan paluuksi. Edellisen kerran erityisesti extreme-ylikellottamiseen suunnattu Lightning-malli on nähty MSI:n mallistossa 7 vuotta sitten GeForce RTX 2080 Ti -sukupolvessa, kun taas ensimmäinen Lightning-näytönohjain julkaistiin vuonna 2009 GeForce GTX 260 -mallisena.
MSI:n 5090 Lightning Z -näytönohjainta valmistetaan vain rajoitettu 1300 kappaleen erä ja se saapui helmikuussa Suomessa myyntiin 5439 euron hinnalla. Tällä hetkellä sitä löytyy myynnistä yksittäisiä kappaleita 4799 eurolla. Se on siis noin 600 euroa kalliimpi kuin aiemmin testaamamme Asuksen RTX 5090 Matrix ja 2620 euroa kalliimpi kuin NVIDIAn 2179 euron suositushintainen Founders Edition -malli. Tällä hetkellä GeForce RTX 5090 -näytönohjaimien saatavuus Suomessa on yleisellä tasolla hyvin rajallista ja satunnaista.
Tutustumme tässä artikkelissa näytönohjaimen ominaisuuksiin, testaamme suorituskyvyn verrattuna NVIDIAn 5090 Founders Edition- ja Asuksen 5090 Matrix -näytönohjaimiin sekä kokeilemme ylikellottamista 1000 watin Extreme-tilassa.
Näytönohjaimen esittely
MSI 5090 Lightning Z on suunniteltu piirilevyn ja virransyötön osalta erityisesti extreme-ylikellottamiseen soveltuvaksi. Siinä missä GeForce RTX 5090:n tehonkulutus on vakiona 575 wattia ja se on mahdollista nostaa yhden 12V-2×6-virtaliittimen maksimiin eli 600 wattiin, 5090 Lightning Z on varustettu kahdella 12V-2×6-virtaliittimellä ja näytönohjaimen tehonkulutuksen Power Limit -rajoitus on vakiona OC-tilassa 800 wattia ja Extreme-tilassa 1000 wattia. Extreme-ylikellottajille ennätysajoja varten on vielä erikseen tarjolla 2500 watin XOC BIOS, mutta se ei ole jaossa julkisesti ja sen käyttäminen evää takuun.
Näytönohjaimesta lähtee 45 cm pitkät letkut 360 millimetrin jäähdyttimeen ja letkujen punoksen sisään on integroitu siististi jäähdyttimen tuulettimien virtakaapelit. Jäähdytin on varustettu kolmella mustalla 120 mm:n tuulettimella, eikä niissä ole RGB-valoja. Grafiikkapiirin, muistien ja virransyötön päällä on lähes koko piirilevyn peittävä kuparista valmistettu kylmälevy.
Näytönohjain on kolmen korttipaikan korkuinen, 26 cm pitkä, 15,1 cm korkea ja painoa sillä on 2,95 kg verran. Kylkeen on upotettu muovisiin kehyksiin isokokoinen 8-tuumainen LCD-näyttö ja sen myötä näytönohjain on tarkoitettu asennettavaksi pystyasentoon. Takapuolta peittävä levy on puoliksi hiilikuitua.
Myyntipakkauksen mukana toimitetaan koteloon asennettavaksi kehikko PCI Express 5.0 -riser-kaapelilla. Kehikossa näytönohjaimen sijaintia pystyy säätämään syvyys ja pituussuunnassa.
Vakiona käytössä on OC-tila, jossa tehonkulutuksen yläraja on 800 wattia, mutta näytönohjaimesta löytyy BIOS-kytkin 1000 watin Extreme-tilalle ja kytkintä on tarkoitus käyttää mukana toimitettavalla salama-avaimenperällä.
Käytännössä tilojen välillä ei mitattu merkittävää suorituskykyeroa, mutta Extreme-tilassa tehonkulutuksen yläraja nousee 800 watista 1000 wattiin ja jäähdyttimien tuulettimet pyörivät nopeammin, jonka seurauksena melutaso nousee:
- OC-tila: 800W Power-limit, tuulettimet 51 %, 1250 RPM
- Extreme-tila: 1000W Power-limit, tuulettimet 66 %, 1575 RPM
OC-tilassa jäähdyttimen 120 mm:n tuulettimet ovat kuultavissa, mutta melutaso ei ole liian häiritsevä. Extreme-tilassa tuulettimien kierrosnopeuden noustessa melutaso nousee äänekkääksi.
Piirilevy on varustettu kahdella 16-pinnisellä PCIe 5.0 12V-2×6 -lisävirtaliittimellä.
Grafiikkapiirin virransyöttö on 33-vaiheinen ja käytössä on 60 ampeerin virralle luokitellut Monolithic MPS MP87661 DrMOS -tehovaiheet. GDDR7-muistien virransyöttö on 7-vaiheinen ja käytössä ovat samat 60 ampeerin Monolithic MP87661 DrMOS -tehovaiheet. Lisäksi piirilevyltä löytyy jännitteen mittauspisteet grafiikkapiirille, muisteille ja AUX-jännitteelle.
Näyttöliittiminä on yksi HDMI 2.1b- ja kolme DisplayPort 2.1b -liitintä. Kyljen 8-tuumainen näyttö kytketään USB-C-kaapelilla emolevylle.
Päädystä löytyy salaman mallinen RGB-valojuova ja sen vieressä on näytönohjaimen yksilöllinen numero, joka testikappaleen kohdalla oli 32/1300.
Ohjelmistopuolella näytönohjaimeen upotettua 8-tuumaista LCD-näyttöä ohjataan Windows Storesta asennettavan MSI Lightning Hub -sovelluksen kautta, joka uudelleenohjaa MSI:n kotisivuille erilliseen nettipohjaiseen ohjauspaneeliin.
Tarjolla on näkymä näytönohjaimen monitorointiin ja yksinkertaiset ylikellotusasetukset, RGB-valaistuksen säädöt sekä mahdollisuus valita näytöllä esitettäväksi muutamia näytönohjaimen ja prosessorin perustietoja, Youtube-video, kello ja päiväys käyttäjän omilla kuvilla tai videoilla sekä käyttää näyttöä laajennettuna työpöytänä.
Kokonaisuutena ohjelmistoratkaisu ja nettipohjainen käyttöliittymä tuntuivat näytönohjaimen 5000 euron hintaan suhteutettuna kankealta ja yksinkertaiselta ratkaisulta.
MSI 5090 Lightning Z:ssa grafiikkapiirin Boost-taajuus 3D-rasituksessa on asetettu 2730 MHz:iin.
Todellisuudessa grafiikkapiirin kellotaajuus oli 10 minuutin 3D-rasituksessa Cyberpunk 2077 -pelissä 4k-resoluutiolla ja Ray Tracing Overdrive-säteenseurannalla keskimäärin 3002 MHz.
Suorituskykytestit
Testeissä MSI:n GeForce RTX 5090 Lightning Z:n verrokkeina olivat Asuksen ROG Matrix Platinum GeForce RTX 5090 vakiona ja ylikellotettuna sekä NVIDIAn oma GeForce RTX 5090 Founders Edition.
MSI:n 5090 Lightning Z:lla oli käytössä 1000 watin Extreme-BIOS ja Asuksen 5090 Matrixilla 800 watin tila ja BIOS-kytkimen P- eli Performance-asento.
Käytössä olivat uusimmat 596.21-ajurit.
Testikokoonpano kasattiin Corsairin Frame 4000D -kotelon sisälle, jonka etupaneelissa kolme 120 mm:n kotelotuuletinta imee viileää ilmaa kotelon sisuksiin ja takapaneelissa yksi 120 mm:n tuuletin puhaltaa lämmintä ilmaa ulos. Testikokoonpanona toimi iCUE LINK TITAN 360 RX LCD -nestekierrolla jäähdytetty AMD:n 8-ytiminen ja 3D-välimuistilla varustettu Ryzen 7 9800X3D -prosessori asennettuna Asuksen ROG Crosshair X870E Hero BTF -emolevylle ja 32 gigatavua DDR5-6000-nopeudella toimivaa keskusmuistia. Käyttöjärjestelmänä on käytössä 64-bittinen Windows 11 asennettuna Corsairin MP700 Pro 2 teratavun M.2 SSD:lle. Kokoonpanon virransyötöstä vastasi Asuksen 1600 watin ROG THOR 1600W Titanium III -virtalähde.
- AMD Ryzen 7 9800X3D -prosessori (8/16 ydintä/säiettä, boost 5,2 GHz)
- Asus ROG Crosshair X870E Hero BTF -emolevy
- 32 Gt Corsair Dominator Platinum RGB DDR5-6000 (30-36-36-72)
- Corsair MP700 Pro 2 Tt M.2 SSD (PCI Express 5.0)
- Corsair Frame 4000D -kotelo
- Corsair iCUE LINK Titan 360 RX LCD -nestejäähdytys
- Asus ROG THOR 1600W Titanium III -virtalähde
Suorituskykytestit
Grafiikkapiirin todellinen keskimääräinen kellotaajuus 4k-resoluutiolla ja säteenseuranta käytössä Cyberpunk 2077 -pelissä oli 5090 Lightning Z:lla vakiona 3002 MHz eli noin 30 MHz alhaisempi kuin Asuksen 5090 Matrixilla, mutta noin 320 MHz korkeampi kuin NVIDIA 5090 Founders Editionilla. GDDR7-muistit toimivat kaikilla näytönohjaimilla vakiona 28 Gbps nopeudella (GPU-Z: 1750 MHz).
Ylikellotettuna MSI:n 5090 Lightning Z:n GPU-Z:n ilmoittama grafiikkapiirin Boost-kellotaajuus oli 2940 MHz, mutta todellinen kellotaajuus 3D-rasituksessa oli 3203 MHz. Asuksella Boost-kellotaajuus oli 2930 MHz, mutta todellinen kellotaajuus oli 40 MHz korkeampi 3243 MHz.
3DMark Steel Nomad -grafiikkatestissä Asuksen 5090 Platinum Matrix oli vakiona 2 % suorituskykyisempi kuin MSI:n 5090 Lightning Z, joka puolestaan oli noin 12 % suorituskykyisempi kuin 5090 Founders Edition. Ylikellotettuna 5090 Lightning Z:sta saatiin puristettua irti vielä 3 % parempi suorituskyky, mutta se hävisi Asuksen ylikellotetulle 5090 Matrixille noin 5 % erolla.
Cyberpunk 2077:ssä Asuksen 5090 Platinum Matrix oli vakiona 5 % suorituskykyisempi kuin MSI:n 5090 Lightning Z, joka puolestaan oli noin 5 % suorituskykyisempi kuin 5090 Founders Edition. Ylikellotettuna 5090 Lightning Z:sta saatiin puristettua irti vielä 9 % parempi suorituskyky, mutta se hävisi Asuksen ylikellotetulle 5090 Matrixille noin 4 % erolla.
Tehonkulutus-, lämpötila- ja melumittaukset
3D-rasituksena käytettiin Cyberpunk 2077 -peliä 4k-resoluutiolla Ray Tracing Overdrive -asetuksilla 10 minuutin ajan.
1000 watin Extreme-tilassa 5090 Lightning Z:n tehonkulutuksen keskiarvo oli vakiona 638 wattia ja maksimi käväisi 675 watissa. Asuksen 5090 Matrixilla keskiarvo oli 673 wattia ja maksimi käväisi 706 watissa.
Ylikellotettuna 5090 Lightning Z:n tehonkulutuksen keskiarvo oli 670 wattia ja maksimi käväisi 715 watissa. Asuksen 5090 Matrixilla ylikellotettuna keskiarvo oli 736 wattia ja maksimi käväisi 770 watissa.
Grafiikkapiirin keskimääräinen lämpötila oli nestejäähdytetyllä 5090 Lightning Z:lla vakiona 57 astetta eli se toimi 15 astetta viileämpänä kuin Asuksen 5090 Matrix ja 20 astetta viileämpänä kuin 5090 Founders Edition.
Ylikellotettuna näytönohjaimien tuulettimet pyörivät täysillä, joka selittää alhaisemmat lämpötilat.
GDDR7-näyttömuistien keskimääräinen lämpötila oli nestejäähdytetyllä 5090 Lightning Z:lla vakiona 66 astetta eli ne toimivat 13 astetta viileämpänä kuin Asuksen 5090 Matrixilla ja jopa 26 astetta viileämpänä kuin 5090 Founders Editionilla.
A-painotuksella suoritetuissa melumittauksissa Trotec SL300 -desibelimittari sijoitettiin 50 senttimetrin päähän kiinni olevan kotelon kyljestä. Virallisesti melua mitataan tiettyjen standardien mukaan, joten mittaukset ovat lähinnä suuntaa antavia.
Vakiona MSI:n 5090 Lightning Z 1000 watin Extreme-tilassa ja Asuksen 5090 Matrix Performance-tilassa olivat yhtä äänekkäitä 41 desibelin melutasolla. Melutaso on selvästi kuultavissa, mutta ei kuitenkaan häiritsevän äänekäs.
5090 Lightning Z:lla tuulettimet pyörivät 3D-rasituksessa 800 watin OC-tilassa 51 % eli 1250 RPM kierrosnopeudella ja melutaso oli 40 desibeliä eli noin desibelin hiljaisempi kuin 1000 watin Extreme-tilassa, jossa tuulettimet pyörivät 3D-rasituksessa 66 % eli 1575 RPM kierrosnopeudella.
Ylikellotustestit
Ylikellotustestissä MSI:n GeForce RTX 5090 Lightning Z oli asennettuna suljetun Corsairin Frame 4000D -kotelon sisälle ja käytössä oli 1000 watin Extreme-tila. Jäähdyttimen tuulettimet asetettiin pyörimään 100 % kierrosnopeudella. Saavutetut kellotaajuudet ovat suuntaa antavia.
Näytönohjain ylikellottui vakaasti GB202-grafiikkapiirin osalta 2930 MHz:n Boost-taajuudelle (+210 MHz), jolloin todellinen kellotaajuus oli keskimäärin 3203 MHz. GDDR7-muistit venyivät vakaasti 34 Gbps:n nopeudelle (2125 MHz), eikä niiden kellotaajuutta saatu nostettua korkeammalle MSI Afterburnerilla eikä Asuksen GPU Tweak III -ohjelmalla, kuten Asuksen 5090 Matrixilla.
Normaalisti epävakauden sijaan GeForce RTX 5090:n kohdalla suurin rajoittava tekijä ylikellottamisen suhteen on 600 watin Power Limit -rajoitus, johon näytönohjain hakkaa jo vakiona, mutta MSI:n 5090 Lightning Z:lla tehonkulutuksen maksimi käväisi vasta 715 watissa, joten rajoittavana tekijänä ovat jäähdytys ja käyttöjännitteet. MSI Afterburnerin grafiikkapiirin jännitesäätö ei vaikuttanut käyttöjännitteeseen, vaan se pysyi 1,095 voltissa.
Ylikellotettuna MSI:n 5090 Lightning Z:lla 3DMark Steel Nomadin tulos parani 15858 pisteestä 16755 pisteeseen eli noin 6 %. Cyberpunk 2077:n ruudunpäivitysnopeus parani puolestaan 228 FPS:stä 249 FPS:ään eli noin 9 %.
Kun jäähdyttimen tuulettimet pyörivät täysillä eli 2300 RPM:n kierrosnopeudella, kokoonpanon melutaso nousi 48 desibeliin, mutta grafiikkapiirin keskimääräinen lämpötila laski 53 asteeseen ja GDDR7-muistien 63 asteeseen. Näytönohjaimen keskimääräinen tehonkulutus nousi ylikellotettuna 638 watista 670 wattiin.
Loppuyhteenveto
Kuten MSI:n GeForce RTX 5090 Lightning Z:n hinnasta ja rajoitetusta saatavuudesta voidaan jo päätellä, kyseessä on perustellun järkiostoksen sijaan yhtiön insinöörien taidonnäyte kilpailemaan Asuksen ja Gigabyten kanssa ultimaattisen GeForce RTX 5090 -mallin tittelistä. MSI onkin onnistunut saavuttamaan näytönohjaimella yhdessä extreme-ylikellottajien kanssa useita maailmanennätyksiä, kun näytönohjainta on jäähdytetty nestemäisellä typellä ja käytössä on ollut rajoittamaton 2500 watin XOC-BIOS.
MSI 5090 Lightning Z erottuu joukosta näyttävällä leijuvalla pystyasennuksella, isokokoisella 8-tuumaisella näytöllä, erittäin järeällä virransyötöllä, kahdella 12V-2×6-virtaliittimellä ja nestejäähdytyksellä. Näyttö on yllättävän iso ja siististi integroitu näytönohjaimen kylkeen, mutta sen ohjelmistopuoli jätti toivomisen varaa toiminnallaan ja niukkuudellaan. Vaikka Extreme-tilassa 5090 Lightning Z:lle tarjolla on jopa 1000 watin tehonkulutus, se ei tuntunut saavan siitä yhtä hyvin tehoja irti kuin Asuksen 5090 Matrix omasta 800 watin rajoituksestaan. Asus porskuttikin testeissä suorituskyvyllä edellä niin vakiona kuin ylikellottuna, jossa se venyi huomattavasti korkeammille muistitaajuuksille.
Erot MSI:n Lightning Z:n ja Asuksen Matrixin kesken jäivät minimaalisiksi, käytännössä yksittäisiin prosentteihin niin vakiona kuin ylikellotettuna. Ne eivät myöskään tarjonneet hintaansa nähden niin paljoa parempaa suorituskykyä, että se olisi missään todellisuudessa perusteltu. Ostajalle on riitettävä tieto siitä, että näytönohjain edustaa tämän hetken markkinoiden parasta suorituskykytasoa.
























1 kommentti
Loading new replies...
Näytetään 50 ensimmäistä kommenttia. Lue kaikki kommentit ja keskustele aiheesta foorumilla TechBBS →