AMD on julkaissut uudet Radeon Software Crimson ReLive Edition 17.1.1 -ajurit näytönohjaimilleen. Uudet Radeon Software ReLive -ajurit tukevat kaikkia GCN-arkkitehtuureihin perustuvia näytönohjaimia ja ovat saatavilla Windows 7-, 8.1- ja 10 -käyttöjärjestelmille.
Ajureiden merkittävin uudistus on virallinen tuki tuoreelle Resident Evil 7: Biohazard -pelille. Resident Evil -tuen lisäksi ajurit korjaavat muun muassa Dishonored 2 -pelin satunnaisia kaatumisia, Paragon -pelin välkkymisongelmia usean grafiikkapiirin kokoonpanoilla sekä joukon AMD XConnect- ja Radeon ReLive -ongelmia. Mukana on myös tiedossa olevia bugeja, kuten Shadow Warrior 2:n mahdolliset kaatumiset usean grafiikkapiirin kokoonpanoilla ja ReLive-videotallennusohjelman aiemmista ReLive-ajureista tutut bugit. Voit tutustua ajureiden kaikkiin tiedossa oleviin bugeihin AMD:n julkaisutiedotteesta.
Luulenko vaan, vai tuleeko AMD:lta nykyään aika tiuhaan ajureita?
1-2 beta julkaisua kuukaudessa sanoisin. Ihan hyvä että tulee, mutta ei jokaista kannata asentaa jossei ole erityistä syytä. Ja siihen noi WHQL validoidut lisäksi.
Kerran vuodessa, siis nykyään joulukuussa, tulee sitten toi suuri päivitys missä eniten uusia ominaisuuksia kuten ReLive nyt viimeksi. Kaikki varmaan tietääkin että versionumerointi menee periaatteella Vuosi.Kuukausi.Versio (17.1.1).
Ilmeisesti samat bugit vielä kuin wqhl ajureissa, mutta lisätty nämä uutisessa olevat asiat.
Eli ei vieläkään voi päivitellä täältä 16.11.5 pre relive.
Sama. Ei saa toimimaan omalla 290X:llä ReLive-versioita. Hetken toimii ja sitten muistikellot jumiutuu virransäästöhertseille
Jokohan ne olisivat fiksanneet muistien kellotaajusongelmat 390 korteilla… Ei ole tullut päivitettyä relive ajureihin vielä kyseisestä syystä.
Ennakkotietojen mukaan samat ongelmat kuin edellisissäkin (200/300-sarjan kortit), mutta täytyy testata illemmalla.
7950, päivitin ja ei viellä mitään ongelmia ollut.
Onhan tuolla maininta korjauksesta black screen bugiin, josta käsittääkseni onm ollut täälläkin valitusta.
Ok täytynee kokeilla. Itsellä ei tällä hetkellä ole kuin yksi monitori kytkettynä joten ei ehkä niin herkästi ilmene ongelmia.
Ootko kokeillu kellottaa korttia? Oma R9 380 toimii kyllä vakiokelloilla näillä aikasemmilla ReLive-ajureilla mutta jos nostaa kelloja niin sitten tippuu muistikellot 150MHz ja jumivat sinne…
Ytimen ja muistien kellot säilyivät samana kuin vanhoilla ajureilla, kumpiakin nostettu siis maltillisesti. Kokeilin vielä WattManista säädellä uudestaan ja näytti ainakin lyhyen testin aikana vaihtelevan normaalisti idle-kellojen ja maksimien välillä.
Itsellä auttoi ihan pelkkä re-install DDU:n kautta.
Outoa, omassa 290X:ssä kyllä on toiminut sekä 16.12.1 ja 16.12.2 ihan oikein.
16.12.1 versio ei vain halunnut toimia uusimman afterburnerin kanssa (black screen), mutta nämä jälkimmäiset toimivat kyllä.
Molempia testasin sekä DDUn kanssa, että ilman. Asentuu kyllä nätisti mutta ne muistikellot. Sekä wattman että afterburner muistikellot harmaana ja liukusäädin pohjassa
Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
Siis ongelmia voi aiheuttaa eri rauta ja/+ softakonfiguraatiot. Itse en pelaa noita uusia pelejä joten ei kiire päivitellä. Odotan mieluummin, että tuo known issues lista on alle 5 kohtaa ja että nekin alle 5 enemmän multigpu ongelmia.
Joo, eivät nämäkään sitten kahdella näytöllä toimineet. Televisiolle kun syötää kuvaa, alkaa vilkunta kummallakin näytöllä. Kellot näyttivät nopeasti vilkaistuna olevan ok, mutta kyllä tässä jotain edelleen on. Takaisin vanhoihin ajureihin.