DDR5-muistit tulevat markkinoille tänä vuonna ja ensimmäiset innokkaat ovat ehtineet jo julkistaa ensimmäiset omat muistinsa. Nyt joukkoon liittyy GeIL, joka kaikkien onneksi kertoo jo yksityiskohtaisemmin suunnitelmistaan.
GeILin julkaiseman tiedotteen mukaan sen nyt julkistamat Polaris RGB -DDR5-muistit saapuvat markkinoille kuluvan vuoden viimeisellä neljänneksellä. Muistit tulevat saataville aluksi 16 ja 32 Gt:n kampoina ja siten saataville tuodaan maksimissaan 128 Gt:n neljän kamman kitit.
Polaris RGB -muistit tulevat saataville JEDECin standardin mukaisesti DDR5-4800 (CL40-40-40) -nopeudella toimivina perusmuisteina, mutta yhtiön mukaan myös ylikellotuskäyttöön suunnatut kammat tulisivat samaan aikaan markkinoille. Ylikellotusta tukevat muistit ovat tulossa saataville yhtiön mukaan DDR5-6000 (CL32-36-36), DDR5-6400 (CL32-36-36), DDR5-6800 (CL36-44-44) ja DDR5-7200 (CL36-44-44) nopeuksissa. Muisteista tullaan julkaisemaan myös versiot ilman RGB-valaistusta.
Lähde: GeIL
DDR5-7200 CL36 viive on sama kuin DDR4-3600 CL18. Eli samoissa lukemissa pyöritään kuin nykyäänkin.
Aika samoissa varmaan mennään cas-viiveen suhteen kun ajatellaan että nämä on niitä ensimmäisiä ja hitaita versioita. DDR3 paremmat kammat oli CL11 @ 2400MHz, DDR4 CL16 @ 3600MHz, joten kyllä näitä tulee vielä paremmilla latensseilla. Jotain CL30 @ 7200MHz.
Nimenomaan, ainahan uusi muistisukupolvi vaikuttaa turhalta, kalliilta ja melkeinpä joko paskalta verrattuna aiemman sukupolven loppupään nopeuksiin. Sama homma ollut DDR -> DDR2 siirtymästä lähtien.
katso liitettä 611376
Ei kannata kiirehtiä muistien oston suhteen kun usein tulee vasta 7-12kk jälkeen ostamisen arvoiset mallit.
Joskus on täällä ihmetelty miksi muistit vielä kellottuu, kun näyttiset ja prosut on nykyään kellotettu jo tehtaalla.
Ehkä DDR5:ssa on uudella virran syötön mallilla saatu viilattua hivenen löysiä pois?
Jos noissa DDR5-7200 Geileissä oli cas-latenssissa vain 10 % löysää verrattuna 3600 cl16, ja tuplasti kaistaa, kaistaa suosivissa peleissä ne menee heittämällä DDR nelosten ohi. Latenssia suosivissakin ne voi olla samoissa tai hivenen parempia (vaikka olisi "latenssiriippuva" niin kun muistista jotain haetaan niin joku kaista aina tarvitaan?).
Kepeitä multia ddr4:lle ja keventyneitä kukkaroita ddr5 ostajille.
Juu. Mutta monelle tulee siinä välissä vastaan tilanne että tarvii uuden koneen heti, ja ddr4 ja 5 välillä pähkäillään.
Jep. Ei nämä DDR4-emoon mene ja kuka nyt pelkkiä muistikampoja ostaa kaapin hyllylle.
Silloin kun nämä tulevat myyntiin on markkinoilla niitä DDR5-emojakin.
Onhan se mahdollista. Kalliiksi vain tahtoo käydä, ellei saa sitten tosi edullisesti, myy vanhaa eteennpäin tai muuten hyödynnä sitä.
Viimeisimpien huhujen mukaan lähes kaikki emot DDR4:llä ja vain Z690-emot DDR5:llä, mutta pointti oli että niitä on saatavilla kun nämä tulevat markkinoille.
Onhan näitä komboemoja nähty jo varmaan 20 vuoden ajan, joten hyvinkin mahdollista.