
NVIDIA on julkaissut uudet ajurit näytönohjaimilleen. GeForce 436.15 -ajurit ovat saatavilla Windows 7-, 8(.1)- ja 10 -käyttöjärjestelmille ja ne tukevat kaikkia yhtiön mobiilinäytönohjaimia Maxwell-arkkitehtuurista ja työpöytänäytönohjaimia Kepler-arkkitehtuurista lähtien.
GeForce 436.15 -ajureiden merkittävin uudistus on Game Ready -leima Control-pelille. Lisäksi ajureissa uutena mukana tuki uudelle Video Codec SDK 9.1:lle ja Optical Flow SDK 1.1:lle.
Ajurit korjaavat myös aiempien julkaisujen ongelmia ja tällä kertaa korjattujen bugien listalle ovat päässeen Forza Motorsport 7 -pelissä esiintynyt graafiikan korruptoituminen sekä järjestelmän kaatuminen, kun ajurit asennetaan järjestelmään, jossa on käytössä eri arkkitehtuureihin perustuvia NVIDIAn näytönohjaimia. Tiedossa olevia ongelmia ovat puolestaan The Division II:n kaatuilu DirectX 12 -tilassa, Overwatchin kaatuilu ”Your rendering device has been lost” -virheeseen sekä YouTube-videoiden vilkunta täyden ruudun tilassa Firefox-selaimella G-Sync-käytössä. Voit tutustua ajureiden kaikkiin muutoksiin niiden julkaisutiedotteessa (PDF).
Ei ikävä kyllä nämäkään auttaneet netflixin stutterointiin 🙁 Ei sen puoleen vika saattaa olla Windowsin päässä mitä vähän lueskelin ja on korjattu insider buildissa.
https://www.reddit.com/r/Windows10/comments/bx1bax/netflix_stuttering_bug_on_1903/ev2qnss/
Stutteroinnin huomasin kun päivitti juuri 1809->1903. Netfilixin app ja Edge stutteroi läppärin Intelin integroidulla näyttikselläkin, ei ihan niin pahasti.
Aijaa, jännä kun tuntuu olevan aika sattuman kauppaa kellä vaikuttaa ja kellä ei. Itse olen vain netflix appiä käyttänyt ja sillä tosiaan stutteroi. Samaten huomannut tubessa pientä lagia, mutta se saattaa olla FF tekosia.
Mulla on kahdet viimeiset ajuripäivitykset aiheuttaneet CS:GO:ssa n. 50 avg fps-pudotuksen verrattuna 431.60-ajureihin.
Juuh, uskaltaakohan päivittää kun viimesetkin toi vittumaisen välkyntä repeily ongelman.
The division 2 kaatuilu eniten harmittaa eikä luvattua parannusta ole tullut.
Hieman on pelikehittäja itse parantanut päivityksillä mutta ainakin itsellä myös dx11 asetuksella kaatuilee ja on ainoa peli missä on ongelmia eikä windows uudelleen asennus auttanut.
FF on toiminut yleensä hyvin. Netflix app ja Edge käyttää windowsin omaa content decryptoria, kun taas Chrome ja FF käyttää Googlen Widevine decryptor moduulia, jolla käsittääkseni ei rautakiihdytys toimi. Toivottavasti seuraavassa 1909 versiossa on tuokin korjattu.
Joo, niin kelasinkin että FF ja Chrome luultavasti pelaa, mutta kun ei viittis 720p laadulla kattoa. Jeps toivottavasti korjaantuu siinä.
Pascalilla edelleen jää päivitys välistä, parhaat ajurit edelleen 430.86 (ellei vielä väkisin tykitä 399 ajureilla). NVidia redditistä hyvä aina katsella ajuritestejä lokkenpj:ltä Pascalin suhteen ja RodroG:ltä Turingin suhteen.