NVIDIA on julkaissut uudet ajurit näytönohjaimilleen. GeForce Game Ready 419.67 -ajurit ovat saatavilla Windows 7-, 8(.1)- ja 10 -käyttöjärjestelmille ja ne tukevat Kepler-arkkitehtuuria ja sitä uudempia yhtiön näytönohjaimia. Turing-arkkitehtuurin RTX-näytönohjaimet ovat tuettuja vain Windows 10:ssä (Creators Update / 1703 tai uudempi).
GeForce Game Ready 419.67 -ajureiden merkittävimmät uudistukset ovat Game Ready -leimat Anthem-, Shadow of the Tomb Raider- ja Sekiro: Shadows Die Twice -peleille sekä Battlefield V:n Firestorm-lisäosalle. Lisäksi ajureissa on tuki Surround-tilalle Turing-näytönohjaimilla G-Sync Compatible -näyttöjen kanssa, uusia G-Sync Compatible -tuettuja Adaptive-sync / FreeSync -näyttöjä sekä uudet tai päivitetyt 3D Vision -profiilit Devil May Cry 5:lle (Not recommended) ja Total War: Three Kingdomsille (Not recommended). Uudet tuetut näytöt ovat tutut jo Creator Ready -ajureista, eli kyse on Asuksen VG278QR- ja VG258 -näytöistä.
Tuttuun tapaan ajurit korjaavat aiempien julkaisujen ongelmia, kuten Ghost Recon: Wildlandsin heikkenevä suorituskyky ja lopulta kaatuminen Ansel-ominaisuutta käytettäessä, Star Citizenin vilkkuminen ja kaatuminen työpöydälle Turing-arkkitehtuurin näytönohjaimilla sekä RTX 2070 -näytönohjaimien ongelma, jossa kahden näytön järjestelmissä kakkosnäyttö vilkkuu. Tiedossa olevia bugeja ovat puolestaan esimerkiksi Tom Clancy’s The Division II:n erilaiset kaatuilut HDR-asetuksia säätäessä, ARK: Survival Evolved -pelin virheilmoitukset ja kaatuminen BSOD-virheeseen, Shadow of the Tomb Raiderin hidastelu ja kaatuilu Ansel-teknologiaa käytettäessä ja työpöydän satunnainen vilkkuminen usean näytön järjestelmillä. Voit tutustua kaikkiin muutoksiin ajureiden julkaisutiedotteessa (PDF).
Mistä nuo saa? Tuon linkin takaa löytyy vain 419.35 uusimpina. Win7-64bit 980
Näemmä mulla olikin valittuna listassa 980Ti, jolle ei ole saatavilla noita uudempia ollenkaan. Nyt löyty, kun hokasi vaihtaa tuoksi 980ksi.
Kyllä vika oli jossain muualla, nuo tukevat Kepleristä lähtien kaikkea ja testasin äsken vielä itse valitsemalla 980 Ti:n ja ihan normaalisti näkyy nämä listassa
Tosi oudosti noi sivut toimii nykyään. Lisäksi kun menee nVidian etusivuille niin se pakkosyöttää hollannin kieliestä sivua, jossa ei ole mitään valikoita. Sieltä pitää erikseen valita amerikka jolloin löytyy kaikki valikot mistä pääsee sitten ajureita lataamaan jne.
Nyt tosin kun kävin tuon linkin kautte, niin siellä listassa on nämä uusimmat ajurit myös tuolla Ti malilla. Äsken ei kyl näkynyt.
Mulle se pakkosyöttää suomenkielistä missä on kyllä maavalintalinkki mutta jenkkilän valitseminen ohjaa aina takaisin suomeen, muiden maiden kyllä toimii. Oon käyttänyt nyt Operan VPN:ää (Europe location) ihan vain siihen että pääsen oikeille sivuille tuolla, sillä pääsee jenkkiversioon 😀
Geforce.com on kuraa, täältä ladannee edelleen kaiken helpommin.
Iso liuta pitäs olla bugikorjauksia ja performance samaa tasoo ku aikasemmissa -> Päivitykseen.
https://www.reddit.com/r/nvidia/comments/b5azhe/driver_41967_faqdiscussion/ejer0kq?utm_source=share&utm_medium=web2x
Saa nähdä korjaantuuko The division 2 kaatuilut tällä päivityksellä vai vaatiiko vielä pelipäivityksen.
Ilmeisesti GeForce Experiencen pakkoasennus kun ei anna rastittaa pois listasta?
Ainakin sivuilta ladattaessa ajuriasennuksessa voi raksittaa kaikki turha paskeet pois.
Kuinka kauan noilla listatuilla BSOD-ongelmia aiheuttavilla bugeilla on tapana esiintyä ohjaimissa? ARK on nimittäin ollut itsellä jäähyllä jo pari kuukautta tämän vuoksi, menee suunnilleen kerran viidessä tunnissa nurin niin komeasti, että ei herää BSOD:stä muuten kuin virtakatkaisijaa käyttämällä. Joillakin käyttäjillä on auttanut maaston varjojen poisto, mutta ei kaikilla. Ja periaatteellisella tasolla aika kornia alkaa reilusti rajoittamaan graafisia efektejä kaatuilun vuoksi.
Hyvin toimii muuten nämä uudet ajurit.
Hirmu paljon on ollut aeimmin ongelmia DisplayPortin kanssa ja 388 ajurit olivat viimeiset jotka olin saanut toimimaan. Otin kuitenkin riskin näiden kanssa, koska nämä korjaavat tuon yllä olevan reddit linkin mukaan Far Cry New Dawnin HDR ongelmia.
Itselläkin lisääntyi bluescreenien määrä viime ajuripäivityksen jälkeen, tosin en voi olla aivan varma niiden aiheuttajasta, koska laitoin koneeseen samalla lisää muistia kiinni. Memtest ei tosin löytänyt muisteista virheitä.
GeForce Hotfix Driver Version 425.11 | NVIDIA
Saivat sitten vihdoinkin korjattua tuon Wildlandsin inventory bugin :tup: Sanotaanko, että on hieman ärsyttänyt co-opissa pelatessa. Loadoutiin meneminen kun oli ihan arpapeliä, että kaatuuko peli vai ei.