Intel valmistelee parhaillaan julkaistavaksi uusia 9000-sarjan Core-prosessoreita. Edelleen Coffee Lake -arkkitehtuuriin perustuvat prosessorit tulevat nostamaan Intelin kuluttaja-alustan maksimiydinmäärän kuudesta kahdeksaan ytimeen.
Guru3D:n mukaan useampi kuin yksi verkkokauppa on listannut sivuillaan tulevat Core i5-9600K-, i7-9700K- ja i9-9900K -prosessorit hintoineen päivineen. Sivuston mukaan i5-9600K:n hinta on ollut useamman verkkokaupan mukaan 299 euroa, i7-9700K:n 567 euroa ja i9-9900K:n 732 euroa. Näistä hinnoista ei ole kuitenkaan olemassa kuvankaappauksia.
Sen sijaan hollantilaisen CentralPoint-verkkokaupan hinnoista on myös kuvankaappaukset i7-9700K:n ja i9-9900K:n osalta. CentralPoint on hinnoitellut i7-9700K:n 539 euroon ja i9-9900K:n 689 euroon verottomina, jolloin Hollanin 19 %:n ALV:lla prosessoreiden todelliset hinnat olisivat noin 641 ja noin 820 euroa, eli selvästi Guru3D:n muualla näkemiä hintoja korkeammat. Valitettavasti myös CentralPoint on jo poistanut listaukset sivuiltaan.
Verrokiksi ilmoitettuihin hintoihin nähden Intelin 6-ytiminen LGA 2066 -alustan Core i7-7800X on hinnoiteltu Suomessa Hinta.fi-hintaseurannan mukaan edullisimmillaan 389 euroon ja 8-ytiminen i7-7820X 519 euroon. Kuluttajapuolen 6-ytimiset i5-8600K ja i7-8700K on hinnoiteltu puolestaan edullisimmillaan 248 ja 349 euroon.
Päivitys kello 19.10:
Ranskalainen PC21 on puolestaan listannut Core i9-9900K:n selvästi edullisempaan 512 euron hintaan ja tarjoaa siitä vielä liki 20 %:n alennusta tällä hetkellä, vaikkei prosessoria voikaan ostaa.
Lähde: Guru3D
Johan on hinnat. Jos pitävät paikkansa niin kyllä punainen leiri alkaa houkuttelemaan.
Kalliita kiviä. 😀
No nyt alkaa koneella olla hintaa jos näyttis ja prossu maksaa jo yli 2000e että pääsee nauttimaan hyvästä raudasta.
Onkohan puhtaassa pelikäytössä järkeä ostaa 9700k vai saako samat fpssät 9600k:lla?
Jos hinnat pitävät kutinsa, niin tein viisaan valinnan kun hyppäsin takaisin AMD:n leiriin suoritinten kanssa.
Muualla listattu 520 – 560€ kieppeille.
Intel Core i9-9900K 3.60GHz Boxed CPU (BX80684I99900K) : achat / vente sur PC21.FR
Lisätty maininta PC21:stä, mistä tää screenshot on?
Dutchcomputercenter.nl sivulta.
Tuotesivu on poistettu, Googlen välimuisti mukaanlukien.
AMD:ltä saa 7nm 16-core prosessorin ensi vuonna samaan hintaan. Ei kannata ostaa.
Valitettavasti ei ole mitään takeita siitä, että tulevien AMD 7nm prossujen pelisuorituskyky olisi yhtään parempi kuin nykyisten prossujen. Tuo riippunee aika pitkälti siitä saadaanko 7nm prosessilla yhtään kovempia kelloja. Tällä hetkellä Intel on pelaajalle edelleen se selkeä valinta, jos haetaan absoluuttisesti parasta suorituskykyä.
Olikos Intelin Cascade Lake X tulossa myös ensivuonna? Sitä taas ei tiedä miten 6-0 Intel pyyhkii tehoissa. Tietty hinta voi olla kova jos AMD ei pysty kilpailemaan
Tuskin isompia kelloja, mutta enemmän coreja ja muuta apurautaa, ehkä myös pienempi virrakulutus. Mutta jos intelistä mitään voi päätellä niin maksimikellot ei nouse. Se mitä yhdellä kellojaksolla saadaan aikaan voi sitten hyvinkin vielä viilautua ylöspäin
Intelin 28core ennätys rikottiin AMD 32core 5Ghz kelloilla nestemäisen typen kanssa… ryzen tunnetusti ylikuumenee kun käytetään kellotuksessa vesijäähdytintä ja 48c on korkein mihin Corsair H110i kanssa pääsee ryzen 7 sarjalaisiilla.
Oonko ainoa, jota alkaa kyllästyttämään tämä "lipsautuksista" uutisoiminen? Nykyään kun joka tuote listataan tarkoituksella ennen julkaisua hypen maksimoimiseksi, niin ei voida enää puhua mistään "Pena hei, etkai sä VAAN mennyt puskemaan niitä huippusalaisia hintoja tuotantoon???".
Voitaisiin puhua mielummin vaikka maistiaisista :hungry:
https://www.kitguru.net/components/…-i7-9700k-overclocked-to-5-5ghz-on-all-cores/
ja tehoakin löytyy….
Niin, 5.5Ghz 1.536 Voltilla :D.
Ei, et ole ainoa. Tosin onhan nämä mielenkiintoisempia kuin ne "kuvavuodossa Apple Honor 5+" … "oh wow, siinon tollaset reunat".
Taitaa olla ihan suunnitelmallista hypetystä vaan, eikä Inteliä haittaa tosiaankaan, KUNHAN ei kerrota mitään benchmark-lukuja 😉
Täytyy nyt odotella et ihan virallisesti julkastaan ja testituloksia, sit miettis viittiskö päivittää.
Jos oikeat hinnat osuu lähellekään näitä, niin taitaa Ryzenin 2. sukupolvi päihittää Intelin 9. sukupolven jopa pelaamisessa, kun prosessoreita aletaan vertailemaan teho/hinta-suhdeasteikolla (perf/$).
Paitsi että jo intelin nykyiset on pelaamiseen selkeästi parempia joten helppohan se on vielä tehokkaammissa hintaa nostaa kun ei ole kilpailua.
Muuttuko nuo mallit intelillä niin, että i7-9700K 8-ytiminen ei ht ja i9-9900K 8-ytiminen ja hyper threading käytössä, vai olenko ihan hukassa?
Siltähän se vähän vaikuttaa. Miten lie sitten nimeävät tulevat "9xxx-sarjan" HEDT-prosessorit.
On kyllä entistä sekavampaa nuo nimeämiset kun i9:kin tuli mukaan kuluttajaluokkaan ja hinnatkin näyttää olevan kyllä kohdallaan.
Odotellaan.
Taitaa joutua Intel juottamaan heatspreaderit paikalleen käsityönä, kun kerran noin paljon maksavat…
Toisin kuin tässä Intelin kuudennen sukupolven Skylaken kolmannessa respinissä Zen2:essa tulee arkkitehtuurillisia parannuksia.
Eihän siitäkään taida olla tietoa onko tähän "yhdeksänteen" sukupolveen edes saatu rautatason paikkauksia spekulatiivisen koodin suorituksen haavoittuvuuksiin…
virallista hintaa ja testituloksia odotellessa. mutta jos noi hinnat pitää kutinsa nii tuskin tulee ihan heti päivitettyä.. vielä tuo 7700k on ajanu asiansa iha perus fhd ja 2k resolla pelatessa.
Njoo, oletettavasti tänä vuonna Q4:lla. Elleivät mene serveripuoli edellä ja julkase Cascade Lake SP:n ensin. Sehän siis on pikkasen paikkailtu Skalake X uudemmalla 14nm++(+?) prosessilla.
Bait for Wenchmarks
Pisti silmään kuvassa tuo 1151v2 eli lankutkinko uusiksi!?
1151v2 = 300-sarjan emot
Mutta ei ole vielä edes korjattu mörköjä näistä /)
Eipäs Hoopoilla siellä. 😀
Ei edelleenkään houkuta yhtään AMD:n prossut kun ei niillä saa sitä pelaamisessa tarvittavaa single-core tehoa riittävästi edes kompura jäähdyllä 24/7 käytössä. Benchit erikseen.
Ei hyvästä, vaan parhaasta raudasta ainakin pelikäyttöön. 1000e saa jo hyvän CPU/GPU kombon.
9700K (8-ydintä) ja 9600k vain 6-ydintä, 9600K:ssa myös alemmat kellot eli eroa tulee.
HT-ytimistä on apua näissä pienemmän ydinmäärän omaavissa kuten omassa 7700K:ssa koska oikeita ytimiä on vain 4.
Silti en itsekkään näe järkeä pelikäyttöön ostaa 9900K:ta koska 8-oikeaa ydintä riittää pelille kuin pelille (5.0-5.5Ghz) joten niistä 9900K:n extra-hintaisista HT-ytimistä en näe olevan juurikaan apua.
Lisäksi on joitakin pelejä joissa HT-ytimet aiheuttavat micro-stutteria kun taustalla pyörivät ns. virtuaalisina ytiminä.
Itse ostan seuraavaksi prossuksi juurikin Intelin 8C8T K-mallin prossun. HT-ytimet myös nostavat lämpötila kuormaa aika kivasti jonka erottaa perinteisillä ilma/vesijäähyillä.
Höhö porukka maksaa 1500€ pelinäyttiksistä ja 500€ peliprossuista. Juuh okei, saahan sillä parasta fps:ää MUTTA MILLÄ HINNALLA?! 9900k on uusi 8700k, nostetaan kivasti numeroita että saadaan rahastettua lampaita halvemmalla. Touhu alkaa muistuttaa samaa ku läjä hätäisiä Smeagoleja ostohousut jalassa juoksisi raytraicing ja 5.5ghz 1.536 volttikorttien perässä silmät kiiluen ja huutaa my precious uuden raudan perään. Lisää vettä myllyyn heittää Tom's Hardwaren päätoimittaja sanoen että hei hitto suaki varmaa vituttaa sit ku sä kuolet ku sul ei silmissä vilisi raytracing grafiikat? :confused2:Hölmöintähän tässä on se että kulman takana on jo 7nm piirit jo tulossa, ja näillä annetuilla tiedoilla sekä Nvidian että Intelin uudet pelaajille suunnatut tuotteet olemaan jo vähän vanhoja julkaisussa tuoreemman viivanleveyden kolkutellessa jo ovella.
TL;DR: Kyse ei oo siitä onko nopein, vaan siitä onko järkeä ja millä hinnalla?
Intel on näimmän vieläkin silläkannalla että yli 8 threadin tuesta asiakkaan on uhrattava kukkaronsa kokonaan, ts Intel ei anna asiakkailleen mitään ennen kuin AMD pakolla pakottaa sen antamaan
(ts jos 7nm Zen ei kykene saman tason peli tehoon kuin Intel prosessorit ei Intel taivu antaman sitä asiakilleen järkevällä hinnalla).
Miten vanhoja Intelejä nykyiset AMDn prossut vastaavat pelaamisessa?
Oikeastaan tuo kuinka vanhoja ajatus on varsin harhaanjohtava kun muiden ominaisuuuksia kuin Ghz:ien puolesta Ryzenin on vähintään tasoissa tai jopa edellä Inteleitä kun pelikäytöstä puhutaan, ainut missä AMD on jäljessä on se kellotaajuus.
Ts kun vertaa Intel ja Ryzen prosessoreja keskenään niin jos sinun vahan Intelisi kellotaajuus on pienempi kuin sen uuden Ryzenin jota harkitset se uusi Ryzen on todennäköisesti kaikissa peleissä parempi mutta jos harkitset uutta Ryzeniä jonka kellotaajus on pienempi kuin nykyisen Intelisi niin silloin se Ryzen ei ole kaikissa peleissä parempi (täysin riipumatta siitä paljonko enempi siinä on ytimiä).
jännä juttu kun tuntuu siltä että i7 4790K taitaa jatkaa (4.7ghz all core boost OC) ja pelit pyörii
Ryzen+ sellaista 5-6 vuotta (Ivy Bridge/Hashwell) vanhoja Inteleitä vastaan. Ivyt hieman jää, Haswell menee ohi. Siis prossut vakioina.
Kellotettaessa prossut, esim. noi Intelit ~4.5Ghz luokkaan tulee selvästi enemmän single-core tehoa niillä. Ja on noissakin prossuissa 4 todellista ydintä joka riittää pelille kuin pelille asiallisiin FPS:iin.
Oletan näiden käyvän kyllä melkoisen kuumina, vaikka lämpötahna olisikin vaihdettu juotokseen. Varmaan muuttuu taas standardit Intel-leirissä että kahdeksan ydintä on pelikäytössäkin tulevaisuus. En tällä halua provota, vaan todeta vaan sen mikä tapahtuu aina: se mitä Intel tarjoaa on aina totuus, oli tilanne kuinka nurin kurinen tahansa.
Tuo i5-9600K on pelaamista ajatellen varmaan paras vaihtoehto, koska hinta vielä järkitasolla ja voi hyvässä lykyssä saada kellotettua yli 5 GHz, mutta kellekään muulle tuosta kivestä tuskin on iloa. Lämpöäkään ei luonnollisesti liiaksi tuota kun pelaamiselle melko turhaa HT:ta ei ole ja tämän kanssa pärjää kellotettunakin vielä ilmajäähdytyksellä. Pahempi sitten sanoa tuosta i7:sta, puhumattakaan i9:n kanssa tarvittavasta jäähdytyksestä. i9 on kuin tulikivi, joka syö sähköä reilummin kellotettuna varmaan lähemmäs 200 W.
Nämä uutuudet olisivat kyllä lämmöntuotosta huolimatta mielenkiintoisia uutuuksia, jos vain hinnat eivät olisi överit, mutta taitavat vain olla. Realistinen hintataso millä kaltaiseni AMD:hen taipuva kaveri ostaisi moisia kiviä olisi: 9600K = 220 €, 9700K = 300 €, 9900K = 350 €. Todellisuudessa jokaisen summan perään saa ainakin sen satasen laittaa lisää.
Ryzeneiden kanssa ei tarvitse ressata noista lämmöistä nimeksikään ja tavan jamppa saa niistä kaiken irti kiitos X-mallien. Samalla ei tarvitse niin kallista emoa ostaa, oli lähtöhintataso mikä tahansa, koska virransyöttö voi olla hillitympi.
Mistähän tämmösiä testejä löytyy? TPUn yhteenvetoja kun nopsaan tutkii niin 1080p resolla eroa tulee huikeat 10% Intelin hyväksi. 1440p 5% ja 4K 1%. Nämä tulokset vakiona RY 2600 vs i5 8600k. i5 kabyt esimerkiksi näyttäs jäävän ryzenin taakse :think:
Kyse on pelkästään siitä että sillä saadaan liikennettä ja myyntiä omalle nettisivulle. Kilpailu on kovaa kun tuote on vain "myynti" ja kilpailijoita suuri määrä.
Onneks jää mun osalta kauppaan. Hyvät kusetus hinna kun vanhan nimityksen mukaan i5 567 euroa ja i7 732 euroa.:facepalm:
Mikä kusetus?
Vasta i9 on threading tuki?
Omasta mielestä paras bang for buck valuu tällä hetkellä ehdottomasti AMD:n leiriin. Ryzen 2600 tuli omaan koneeseen ja samaa asentelen nyt kavereidenkin päivityspaketteihin. Varmasti monet Intelin kivet kirii edelle, mutta kun budjetti alkaa paisua yli tonniin kotelon ja virtalähteen pysyessä samana, on yleinen kommentti ”no ei saatana”.
Kuin älypuhelimissa, niin myös prossuissa eniten myyvä segmentti on alle 200€ luokka. AMD tekee seuraavan vuoden aikana kohtuulliset katteet samalla, kun budjettiluokka pääsee ensimmäistä kertaa leikkimään kuudella ytimellä.
Jeps, Zen 2 varmasti parantaa asetelmia entisestään. Ei kiitos 800e prossuille.
Onneksi malttaa odottaa ensivuoteen, niin sit vaihtuu Intel AMDksi. Saas nähä miten käy näyttiksen.
Koska kikkaillaan nimen muutoksilla. Ymmärtäisin että X sarja oolis I9 kantasia mutta nää nimen muutokset on ihan täyttä kusetusta.
Hyvää rautaa saa ihan yli puoletkin halvemmalla.
Miten nämä nyt ovat kusetusta? i9 on uusi mallisarja joka asettuu i7:n yläpuolella.
"Mutku i7 on top-of-the-line" tai "Mutku i7:ssa on aina ollut HT" eivät ole valideja pointteja
Sama täällä. Jos Zen2 ei ole totaalinen floppi niin jo viime vuonna päätin että seuraava mylly on Zen2. Ratkaisuun vaikutti mm. 16-ydintä, PCI4.0, enemmän väyliä, … Ja firma päätti kanssa että seuraavat ovat AMD:ta. Näillä mennään ainakin seuraavat 3 vuotta.
Toistaiseksi ei ole minkään tason varmuutta että Zen2 nostaisi ydinmääriä nykyisestä (ellet sitten Threadripperiä meinannut tuolla 16 ytimellä)
Itse veikkaan, että tulee 12 ydintä. Vaan ei ole vissiin PCIe 4.0:aakaan luvattu? Uuteen Vegaan kylläkin, mutta ei kai Ryzeniin?
Sitten ne tekis uuden mallin nimeltä i9
i7 on totuttuun tapaan sisältäny ht. Nyt i9 on vanha i7 uudella hinnalla ja i7 on vanha i5 uudella hinnalla. Mä nään että olis paljon loogisempaa nimetä x sarja i9 nimellä.
Pitäisi olla tuettuna
i7 on myös totuttuun tapaan sisältänyt neljä ydintä ja kannettavissa usein kaksi ydintä, ei se että on ollut HT aiemmin ole mikään argumentti.
Jos kattoo 6700k (i7) vs 7700k(i7) vs 8700k(i7) vs 9900k(i9). Kehittyny kokoajan ja nyt viimesessä keksiny että nyhdätään enemmän rahaa asiakkailta vaihtamalla nimiä. Minkä ottaisit ite ennemmin 8700K vai 9700K?