io-tech kokeili tuoreeltaan Honorin uutta keskihintaista Play-pelipuhelinta.

Playssa on suuri ja laajakuvainen 6,3-tuumainen 19,5:9-kuvasuhteen Full HD -näyttö sekä tässä hintaluokassa erittäin suorituskykyinen Huawein huippumalleista tuttu Kirin 970 -järjestelmäpiiri. RAM-muistia on neljä gigatavua ja tallennustilaa 64 Gt. Puhelin tukee GPU Turbo -ominaisuutta, jonka kerrotaan parantavan pelisuorituskykyä, tasaavan ruudunpäivitysnopeuden heittelyä sekä vähentävän virrankulutusta.
Lue artikkeli: Kokeiltua: Honor Play
Eikö tuossa ole näytön ja rungon suhde 89% ja Ramia vain 4gb? Vai onko tuota kahdella eri RAM määrällä myynnissä?
No näinhän siellä piti lukea o_O
Nämä nyt fiksattu
GSMArena on laittanut näytön ja rungon suhteeksi 83%. 6Gb ram malli tästä on ilmeisesti olemassa myös, mutta ei täällä myynnissä.
Hihonor sivuilla toki lukee screen to body ratio 89%
Ei pidä paikkaansa tuo 89 %. Se on valmistajan omaa markkinointihölynpölyä. Oikea arvo ainakin omien laskelmieni mukaan on 83 %.
”Lue artikkeli: Kokeiltua: Honor Play” Tuo linkki viittaa nyt kyllä ihan vanhaan uutiseen eikä ite artikkeliin. Forumillahan tämä näkyy oikein.
Linkki korjattu
Eikös tää oo ihan kiva paketti tuohon hintaan?
Arvostan lasin puutetta takakannessa ja akkukaan ei ole huonoimmasta päästä.
Tosin en ymmärrä mikä tästä tai mistään muusta luurista (sitten ngagen) tekee pelipuhelimen, muuta kuin markkinointimateriaali?
Niin, en varsinaisesti mitään mullistavaa pelaamiseen liittyvää erikoisuutta tässä havainnut. Miksi hankkia tämä, eikä jotain muuta saman hintaluokan luuria pelaamiseen? N-Gagen jälkeen, kukaan ei uskalla repästä kunnolla. Pelilaitteena se toki floppasi, mutta oli aivan erinomainen S60 pre-smartphone. Tuli joku 5 vuotta sitä käytettyä.
Nokia n-gage oli kyllä klassikko:
Sitä ei tarvi uudessa älypuhelimessakaan näyttölovea kun siirtäisi kuulokkeen tuonna sivulle ja miksei "etu"kamerankin.
Artikkelissa pääkamerasta puhuttaessa aukkosuhteeksi ilmoitetaan f/2,2 ja kameran speksilistassa f/2,0. Ilmeisesti f/2,0 on se oikea arvo.
Pääkameran aukkosuhde on f2.2 ja etukameran f2.0.
Tosiaan tuo f2.2 on oikea. Korjattu speksilistaukseen ja lisätty vielä tuon etukameran (16 megapikseliä) tiedot
Jos etukamerassa kerta 16mpix, niin testikuvia olisi ollut kiva nähdä. Vaikuttaisi kyllä mainiolta etenkin hintaisekseen, iso ruutu ja 3.5mm kuulokeliitin. :hungry:
En ymmärrä minkä takia tälläiseen pelipuhelimeen pitää tuo etukamera tunkea. Ei kaikki tarvitese sitä etukameraa.
noh kyllähän nämä ovat muitakin kuin "pelkästään" pelipuhelimia, eli tarkoitettu kuitenkin myös jokapäiväiseen käyttöön.
Joka kerta käytän etukameraa kun puhelimeni avaan, kasvojentunnistus on hieno keksintö. Olisi todella typerää jättää se pois kun suurinosa puhelimia ostavista sen haluaa puhelimeensa, varsinkin kun Honor brändi on selkeästi kohdistettu nuorille jotka selfieitä ottavat.
Etukamerathan ovat puhelimissa yleensä jotain alle 5 euron hintaisesta osasta tehtyjä romuja. Mitään järkeä jättää sellaista pois ei ole älypuhelimesta kun karsii ostajakuntaa merkittävästi.
Jos jollakin ominaisuudella ei ole itselle käyttöä niin ei se tarkoita etteikö sitä moni muu saattaisi tarvita ja käyttää.
Tämä oli lyhyeksi tarkoitettu kokeiltua-juttu, josta on tarkoituksella jätetty pois monia täysimittaisista artikkeleista tuttuja yksityiskohtia.
Kyllähän Sony Xperia Play oli ihan oikea pelipuhelin Playstation ohjaimineen ja peleineen. Suomesta tosin sai harvakseltaan. Omani tilasin Ruotsista.
Ei oikein tässä hintaluokassa löydy muuta vehkettä jossa olisi samantasoinen suorituskyky. Lähin on oikeastaan alennuksessa oleva Nokia8
Kiitokset GPU Turbon selvennösestä :tup:. Pelipuhelin brändäys voi olla ihan toimiva strategia tämän puhelimen kohdalla, sillä aiemmat pelipuhelimet ovat olleet huomattavasti kalliimpia. Erottuu samalla muista Huawein/Honorin puhelimista. Toisaalta ei tämä varsinaisesti ole mikään pelipuhelin, vaikka joitain ominaisuuksia onkin mietitty pelaamisen kannalta. Soveltuu kuitenkin käyttötarkoitukseen hyvin mm kookkaan akun ja suorituskyvyn puolesta.
Sepä se. Eihän tämä mitään "erikoista" tarjoa jos verrataan näihin muihin PELIpuhelimiin. Toisaalta kun miettii että tarvitaanko mitään sen erikoisempaa. Muissa puhelimissa on näitä 90hz näyttöjä joista ei sitten kuitenkaan peleissä ole (ainakaan toistaiseksi) juuri mitään hyötyä. Samaa tosin voi sanoa GPU Turbosta, pelituki on tällä hetkellä kahden pelin varassa.
Oikeastaan jää nähtäväksi ottaako tämä GPU Turbo tuulta alleen pelikehittäjien keskuudessa paremmin kuin nämä "nopeammat" näytöt.
Tuskin tuolle tukea tulee jos ominaisuutta ei löydy kuin yhden puhelinvalmistajan joistakin puhelimista. Toki sen ongelman voi korjata rahalla eli jos Huawei maksaa hittipelien tekijöille siitä riittävän määrän rahaa niin toki ne sen tuen siihen lisäävät.
Puhelimessa myös 90 Hz tms. ruudunpäivitysnopeus voi olla vaikea tai lähes mahdoton erottaa jostakin 50-60 Hz ruudunpäivitysnopeudesta kun näyttö on niin pieni. Toki sen siitä prosessorin ja GPU:n kuormasta erottaaja akun kulumisesta.
Jaha… Huaway cheattaa testeissä kaksin käsin…
https://www.anandtech.com/show/13318/huawei-benchmark-cheating-headache/4
Käyttää kaksinkertaista jännitettä testiohjelmissa normitilaan verratuna 😉
Ja savun hälvettyä tarkistamme tulokset…
Huawei & Honor's Recent Benchmarking Behaviour: A Cheating Headache
Harmillista toimintaa tällainen testisovellusten manipulointi, mutta se ei silti muuta sitä tosiasiaa, että tämä Honor Play tarjoaa hintaluokassaan erinomaista pelisuorituskykyä.
Tämä oli kyllä hyvä nosto io-tech:ltä, olisin ehkä missannut kyseisen laitteen. Yksittäinen kapale tuli ostettua näitä vermeitä.
Halp. Myyntipakkauksessa ei ollut suojakuorta. Eli tällainen infona muille hankkimista miettiville. Laturi oli, mallia HW-090200EH0 eli 5V 2A ja 9V ja 2A tukeva.
Näyttää H huijaavan enemmän kuin myöntätävät. Eli ihan perinteisesti testisovelluksen tunnistamalla, eikä millään AI-skeduloinnilla.
Huawei Kirin Cheating Extends to Geekbench, P20 Pro Tested | PC Perspective
Noissa tuloksissa ei sinällään ole enää mitään yllättävää Anandtechin löydösten jälkeen, mutta siellä näemmä sekoillaan Huawein toimesta muilta osin oikein kunnolla. Tuo Anandtechin toteama huijaustunnistus ja tekoälyä hyödyntävä GPU Turbo ovat kaksi eri asiaa, mutta nyt menivät näemmä tuossa selittelevässä statementissään jo itsekin sekoittamaan nuo kaksi asiaa toisiinsa liittyviksi ja näin pilaavat kohta sinällään potentiaalisen tekniikan maineen. Ei näin :facepalm:
Noi priva version tulokset ovat todella lähellä omaa Honor 8:a (Oreolla). Se saa 1715 yksi ydin ja 5534 moniydin pisteet. Joko huijaukset pätee myös tähän tai sitten siinä on jotain muutakin syynä.
Jep, voin vahvistaa tämän. Itse ostin omani Elisan myymälästä ja myyntipakkauksessa ei ollut suojaa kuten joissakin arvosteluissa on mainittu.
Päivitin artikkeliin, että suojakuorta ei tule mukana. Näiden testikappaleiden pakkausten sisällöt saattavat joskus poiketa Suomessa myytävistä.
Joka fyysisiä kontrolleja PUBGiin kaipailee niin kannattaa ostaa peliohjain. Ite laitoin tilaukseen tuommosen: https://www.gearbest.com/game-controllers/pp_1853922.html?wid=1433363
Arvostelut melko positiivisia: https://www.youtube.com/watch?v=0CMAnIo-jy0