Toimitusjohtaja Jensen Huang yllätti eilen NIPS 2017 -konfrenssin yleisön lanseeraamalla uuden Titan V -näytönohjaimen, jossa on käytössä NVIDIAn uuteen Volta-arkkitehtuuriin pohjautuva ja 110 teraFLOPSin tensorilaskentatehoon kykenevä GV100-grafiikkapiiri.
Toukokuussa GTC-konfrenssissa esitelty GV100-grafiikkapiiri rakentuu 21,1 miljardista transistorista ja sen pinta-ala on 815 neliömillimetriä. Grafiikkapiiri valmistetaan TSMC:n 12 nanometrin FFN-prosessilla, joka on räätälöity NVIDIAlle.
Titan V:ssä GV100-grafiikkapiiri toimii 1200 MHz:n perustaajuudella ja 3D-rasituksessa 1455 MHz:n Boost-taajuudella. Käytössä on 80 SM-yksikköä eli 5120 CUDA-ydintä ja 320 tekstuuriyksikköä. Grafiikkapiiristä löytyy myös 640 koneoppimiselle pyhitettyjä Tensor-yksiköitä, jotka ovat erikoistuneet tensoreiden laskentaan. Käytännössä kukin Tensor-ydin suorittaa ”D = A x B + C” -laskutoimituksia 4 x 4 -matriiseilla ja kykenee yhteensä 64 FMA-operaatioon ((Fused Multiply-Add) FP16-kertolasku, FP32-akkumulaatio) kellojaksossa.
3072-bittisen muistiväylän jatkeena on 12 gigatavua 850 MHz:n kellotaajuudella toimivaa HBM2-muistia ja muistiväylän kaistanleveys on 652,8 gigatavua sekunnissa.
Näyttöliittiminä on tarjolla kolme Displayport-liitintä ja yksi HDMI-liitin. Näytönohjaimen TDP-arvo on 250 wattia, virransyöttö on 16-vaiheinen ja piirilevy on varustettu 6- ja 8-pinnisillä PCI Express -lisävirtaliittimille. NVIDIA suosittelee 600-wattisen virtalähteen käyttöä.
Jäähdytysratkaisu on NVIDIAn tutuksi tullut blower-mallinen ratkaisu, jossa grafiikkapiiriä jäähdytetään höyrykammiolla varustetulla kuparisiilillä. Muovinen ilmanohjain on värjätty pronssin väriseksi.
NVIDIA ei informoinut mediaa Titan V:n lanseerauksesta ennakkoon eikä ole myöskään toimittanut medialle testikappaleita. Näytönohjain on kuitenkin ostettavissa välittömästi NVIDIAn kotisivuilta 2999 dollarin hintaan, joten ennemmin tai myöhemmin sillä tullaan näkemään myös pelitestejä, vaikka se onkin suunnattu ensisijaisesti koneoppimisen sovelluksiin.
Lähde: NVIDIA
Kuluttajaversiot eivät silti ole ainakaan nykyisiä halvempia joten suunta on joka tapauksessa huono. AMD saisi vihdoin tuoda potkua kilpailuun.
Tällä hetkellä kyllä näyttää taas erittäin huonolta tuon kilpailun suhteen, AMD:n virallisen roadmapin mukaan Vegasta pitäisi ensialkuun tulla 14 nm+ (nykyään 12 nm LP) 2018 ja Navia sitten voidaan odotella varmaan 2019:
Juu ei paljoa kannata uudesta HD 5870 tai 7970:sta haaveilla joka toisi lippulaivatehoa 400e tai alle.
Taidan vaihtaa konsolipelaamiseen.
Hinta vähä pompsahtanut sitten edelliseen Titaniin verrattuna :D…
Mainaus tulokset kiiinnostaisivat :)=
Pyh, näytönohjaimista tulee sama kuin autot Kuubassa. Vanhaa kalustoa vaalitaan maailman ääriin kun uusia ei ole varaa ostaa.
Suomi hinnoilla 2999€?
Vaikka tämä ei ole pelaajille suunnattu, niin antaahan se kuitenkin suuntaa hintakehityksestä kun verrataan edelliseen Titaniin.
Veikkaan että seuraava kuluttajalippulaiva ei irtoa alle tonnin nvidialta. Ja customit sitten 1100-1200€. Saattaa hyvätuloisempaakin alkaa mietityttämään :psmoke:
Itselleni periaatteellinen kipuraja menee jossain 400-500€ välissä.
Varmasti.
Samaa mietin juuri itsekkin.
Missä luuraa seuraava BitBoys Oy, sillä uusia Nvidian haastajia tarvitaan AMD rinnalle pitelemään hintoja kurissa…
Ei näemmä tue SLI:tä, eivät kai halua kahden Titanin uhkaavan tulevaa Titan xp:tä hintansa puolesta :rofl:
Taitaa olla lähempänä arvaus 3199e.
Mietin juuri, että meinaakohan nvidia tehdä titanista nyt kahta tai useampaa versiota voltan kohdalla. Titan Xv sitten jatkaa XPn jatkeena? :think:
Joo jää ainakin meikäsellä upgreidaamatta…
No huhhuh, Titan Z taisi olla samaa hintaluokkaa, mutta kyseessä oli sentään dual-GPU kortti. Kyllä on härskin hintaista. :btooth:
Sieltä se Titan Vista tuli. :comp:
Tuosta 3100€. Ilmaset postit sentään 😛
Eli käytännössä kyseessä on ~Tesla V100 kortti, mutta puoleen hintaan?
PNY Tesla P100 (PCIe), 16GB HBM2 Preisvergleich | Geizhals Deutschland
Onko missään spekseissä näkynyt onko tässä jo HDMI2.1? eli voiko pelata tulevilla 4k120hz televisioilla?
Väärää korttia katoit, tesla V100 maksaa 10k€ 😉
PNY Tesla V100 Preisvergleich | Geizhals Deutschland
Prkl, katsoin ristiin rivit gh:sta.
Eli nyt irtiaa alle kolmasosalla teslan hinnasta ja Teslatkin myyvät vain ei-oota kun firmat ostavat kaiken minkä Nvidia saa ulos. Halvalta kuulostaa.
Joo… halpahan tämä ja tykkään väristä. Pitäiskö tuo hommata ja ensimmäinen ikkunallinen koppa vaikka ikkunallisia koppia inhoankin…
Sopis näppäimistön väriin.
Onko mitään arviota onko tämä nopeampi peleissä ja jos niin miten paljon, kuin GTX 1080 Ti?
Sekä muistikaistaa että shader-linjoja on melkein puolitoista kertaa enemmän, tosin kellotaajuus on hiukan pienempi.
Voisi siis alustavasti veikata olevan jotain luokkaa 40% nopeampi niissä tilanteissa missä näyttis on pullonkaulana.
Dual-GPU on itseasiassa huonompi kuin vastaavan tehoinen single-GPU kortti.
Mutta kyllähän tuolla kelpaisi Battlefront2:sta pelata, nimenomaan sitä uutta versioo. Niillä olisi synergiaa…
Taidan jäädä odottelemaan AMD:n vastausta.
Kalliimpi kuin edelliset Titanit, mutta eikö tämä ole karsittu 'halpis' Tesla? Eiköhän kuluttaja-titanit käytä karsittua ja halvempaa 102-piiriä kuten edellisessä sukupolvessa? Lisäksi halvempaa gddr6 muistia HBM2:n sijaan
Jaa niin mihin? Arvelisin että Navi FE:hen menee vielä jonkin aikaa…
Tuostahan näkee jo melko suoraan että 1,5-2 kertaa nopeampi on… shadereita 50%~ lisää, pienemmällä viivaleveydellä ja huomattavasti nopeammalla muistikaistalla…
Tuo kyllä sisältää varmaan melkomoisen määrän tavaraa, jota ei geforce-piireihin tarvita. Kellotaajuus varmasti nousee ihan kivasti ja liekkö muistitkin vaihtuvat vielä?
Saa odotella aika kauan. Ensi vuonna todennäköisesti AMDn nopein kortti on "12nm" tekniikalla tehty hiukan korkeammilla oleva versio Vega 56sta, tai jos AMD oikein yllättää niin sitten joku Vega 80 tai Vega 96 jossa 4096-bittinen muistiväylä ja 128 ROPia, mutta sekin todennäköisesti jää tuolle.
Varmaan tulee 384-bittisellä GDDR6-muistilla ns. kuluttajaversio. Hynixhän lipsautti taannoin, että tuollainen tulisi jo alkuvuodesta 2018? Saa nähdä, tuleeko.
Pienempi viivanleveys ei nopeuta yhtään mitään itsessään. Se vaan voisi mahdollistaa noepammat kellot, mikä tässä ole totetuunut, vaan tämä toimii matalammalla kellolla.
Ja shaderien ja muistikaistan nopeutusta ei voi summata. Päin vastoin, niistä pitää pikemminkin laskea keskiiarvo kaikkein ikävimmällä keskiarvolla(harmoninen) ja ottaa huomioon myös ROPien määrä.
Varmasti ei pysty tällä lapulla puhumattakaa niistä kuluttaja versioista.
Eikös tämä ole tarkoitettu enemmän tieteelliseen laskentaan vai onko tosiaan kyseessä pelaajille suunnattu kortti?
Tarkoitettu koneoppimiseen jne, mutta toki sillä pystyy pelaamaankin, nähtäväksi jää kuinka hyvin.
Lainaus uutisen ensimmäisestä kappaleesta: "NVIDIA julkaisi yllättäen 2999 dollarin hintaisen Titan V -näytönohjaimen, joka on suunnattu tutkijoille ja tiedemiehille."
Nyt sitten vaan EKWB:ltä blokkia oottelemaan ja korttia kiertoon, saapi nähä minkälainen kellotuspotentiaali löytyy :geek:
Sitten on parempi toivoa, että Ryzen / Threadripper / EPYC menestyvät hyvin, koska se lisäraha kehitykseen on saatava jostain.
Tuo on kovin totta, R&R vaatii isosti tuohta ja aikaa. Ja lisärahalla sitä aikaa pystyy jonkin verran lyhentämään. Ensi vuosi ei isoja voi tuoda. Uusi valmistustekniikka voi auttaa kellojen suhteen ja vähän kulutuksenkin, mutta arkkitehtuuria se ei muuta. Toisaalta AMD on ollut edellä aikaansa(jälleen kerran), joten ensi vuonna julkaistut produktiot alkavat ehkä paremmin take amd:n ominaisuuksia. Luultavasti vasta seki 2020 ja sen jälkeen. Potkuahan siinä kortissa on jos sitä vain saisi sieltä ulos…
En nyt sanoisi noinkaan ennen kuin tiedetään onko Voltassa kunnon parannuksia arkkitehtuuripuolella liittyen Vulkaniin ja DX12:a. Vai onko kyseessä vain GTX1080 Ti ei kun GTX970 steroideilla. Lisäksi GF:n 7 nm tekniikka saattaa oikeasti olla kilpailukykyinen high endissä, nykyinen 14nm LPP ei sitä ole.
Voikun olisi! Ryzen oli niin oiva piristysruiske CPU puolella, jotta samaa odottaa kuin kuuta nousevaa GPU puolellekkin. Ei Nvidiakaan voisi hinnoitella tuotteitaan ihan oman pään mukaan, niinkuin tätä nykyä. Sitten olisi taas ihan se ja sama mitä korttia haluasi käyttää. Hinta olisi suhteessa edukkaampi molemmissa leireissä.
No se että GF:n 12LP mallille luvataan enää 10% tehoparannusta ei lupaa hyvää kun eikö sille jossainvaiheessa lupailtu 20% parannusta eli jos muistan oilkein tuo vihjaa siihen että GF ei ole päässyt 12LP prosessinsa kanssa täysin tavoitteisiinsa.
Vaatii mutta tämä kehitys tarkoittaa lähes varmasti sitä että vanhoja/käytettyjä kortteja kierrätetään selvästi tavallista pidempään jos uusien vastaavien mallien hinnat nousevat merkittävästi. Kilpailun epätasapaino voi mitää näyttismarkkinat tylsinä pitkän aikaan toisin kuin millaista prosessorien joukossa on tänä vuonna tapahtunut. Vuoden 2014 uusi intelin 8 core (1000e) irtoaa pian uutena 350-440e kun 9700K saapuu jos oletetaan että hinta on perus i7 tasoa.
No ei se välttämättä niin pahatilanne ole kun kyllä AMD:n Vega korttien tehot riittäisi pitämään uusien näyttisten hintoja kurissa jos niitä vian pystyttäisiin tunkemaan myyntiin paljon edullisella hinnalla.
Kun nythän näyttistenhinnat on korkealla siksi kun niitä AMD näyttiksiä ei tule myyntii tarpeeksipaljon eli syy ei ole AMD näyttisten tehonpuute vaan saatavuus.
Vaikka Nvidia saisi kaulaa tehokkaimissa näyttiksissä AMD:hen nähden ensivuonna niin siihen tärkeimpään keskihintaisten/tehoisten korttien luokkaan AMD näytisten tehot piisaa ensivuonnakin eli kysymys on vain riittävästä saatavuudesta tarpeeksi edullisella hinnalla.
Eli en ole huolissanin vuoden 2018 tilanteesta mutta vuosi 2019 näyttää tällähetkellä huonolta näyttisten hintojen suhteen siellä tehokkammassa päässä (siis mikäli Navi ei ole hurjasti tehokkaampi kuin AMD:n puheet on antaneet ymmärtää).
Saatte hetken odotella niitä vegoja. Ne on aika myllyjä mm. Monerossa. Eli nämäkin menevät mainaajille.
Taitaa julumettu hinta olla ihan piirin koon peruja.
Normi Tekkipalkalla ei ole mikään ongelma moista ostaa 😀 Mielenkiinnolla odottaen kuka ensimmäisenä täällä laittaa tuohet kiertoon.
Mutta joo, hintakehitys näyttää uhkaavalta. Kilpailua on saatava. AMD:n on pakko onnistua GPU puolella samanlailla kuin Ryyzeni onnistui CPU puolella. Uskoa on! 🙂
Juu, tutahan ei ole edes lähetetty mihinkään testeihin ja markkinoitu.
Todennäköisesti noita pystytään valmistamaan senverran hitaasti, jotta tuo hinta on ihan perusteltu tapaus. Jos tuo olisi joku perus titanin hintainen, niin melkoisen varmasti myisivät eioota..
Missäköhän määrin nuo muuten kilpailevat muistipiireistä ja tietyistä valmistusresursseista AMD:n ohjainten kanssa. Jos valmistuksessa on edelleen pullonkauloja, niin tuo takaa ainankin sen, että siellä pysyvät hinnat ylhäällä..
Ostan heti että voin pelata anarchy onlinea (2000-2001). Harmi että sli ei onnistu ilman modeja.
Oikeastaan tuo on kaivattu kortti murskaajille.
Nyt kyllä Nvidian aiheuttaa ihan turhaan sekaannusta kun laittaa Titan nimikkeen alle liian monia erikäyttötarkoituksiin olevia tuotteita.
Mielenkiintoista myöskin on sitten kuunnella itkua Titan V omistajilta kun Volta Ti tulee, että miksi kolme kertaa halvempi tuote on yhtä nopea peleissä. Volta Ti on tyyliin varmasti sitten Pascal Titanin hintainen, kerta tässä tuli tälläinen harppaus hinnassa (Ai / Deep Learning tensor coret leikattu yms, ja varmaan GDDR5X HBM sijasta, mutta peleissä taas nopeampi). Toki sitten kaikki Harry Potter / Star Wars editionit RGB valoilla vielä myöhemmin markkinoille.
Luultavasti ti versiot ei käytä HBM muisti vaan gddr muistia, mutta saattavat ne silti koputellaan ihan kantapäillä…
Verrattuna mihin tuo 20%?
Eiköhän tuosta tule ens vuoden alkupuolella huomattavasti halvempi versio, mistä karsittu Tensor paskeet pois ja ehkä HBM2 vaihdettu nopeimpaan saatavilla olevaan GDDR tekniikkaan, mikäli arkkitehtuurisesti järkevästi toteutettavissa.
Mää tutkijana tekemässä yhtään mitään hommia, kun tuollainen peto hyrisee koneessa odottaen pelipikseleitä murskattavaksi :drool: