CAT on esitellyt tänään uuden lippulaivamallin älypuhelinvalikoimaansa. Uusi S61 on seuraaja pari vuotta sitten julkaistulle S60-mallille ja kuten parin vuoden julkaisusyklin perusteella saattaakin odottaa, uutuus on ominaisuuksiltaan selvästi edeltäjäänsä parempi lähes kaikilla osa-alueilla. Myös käyttöjärjestelmä edustaa ilahduttavasti Androidin Oreo-versiota. Puhelimen toteutus on jykevä, sillä runko on alumiinivalua ja laite kestää 1,8 metrin pudotuksen betonille sekä vesiupotuksen kolmen metrin syvyyteen tunnin ajaksi. Käyttölämpötila on -30 – 65 celsiusastetta.
Edeltäjän tapaan S61:n varustukseen kuuluu FLIR Lepton 3 -lämpökamera, joka pystyy kuvaamaan aiempaa laajemmalla lämpötila-alueella (-20 – 400 celsiusastetta) sekä korkeammalla tarkkuudella (160 x 120 pikseliä, esitysmuoto HD-tason kuvaan liitettynä). Päivitetty MyFlir-sovellus mahdollistaa myös lämpökameravideon striimaamisen. S61:n varustukseen kuuluu myös muita erikoisuuksia, kuten laseretäisyysmittari (max. 10 m & alan mittaus) sekä Sensirionin sisäilman laatusensori VOC-yhdisteiden (Volatile Organic Compounds) tunnistamiseen.
CAT S61 tekniset tiedot:
- Ulkomitat: 150 x 76 x 13 mm
- Paino: 172 grammaa
- MIL-STD-810G-vaatimukset täyttävä (pudotus betonille 1,8 m), IP 68 (3 m, 60 min)
- 5,2″ IPS LCD -näyttö, 1080 x 1920 pikseliä, 16:9, 424 PPI, Gorilla Glass 5
- Snapdragon 630 -järjestelmäpiiri (8 x 2,2 GHz Cortex-A53, Adreno 508 GPU, X12 LTE-modeemi)
- 4 Gt LPDDR4 RAM-muistia
- 64 Gt tallennustilaa, muistikorttipaikka (max. 256 Gt)
- Cat.12 LTE-yhteydet (600/150 Mbit/s), Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 5.0, NFC
- GPS, GLONASS, Galileo, QZSS, FM/RDS
- 16 megapikselin takakamera, PDAF, kaksois-LED-salama, 4K-videokuvaus
- FLIR-lämpökamera, Lepton 3 -sensori, 160 x 120 pikseliä
- 8 megapikselin etukamera
- 4500 mAh akku, USB 2.0 Type-C, Quick Charge 4.0 -pikalataus
- Android 8.0 Oreo
CAT esittelee S61:tä MWC-messuilla ensi viikolla ja sen myynti alkaa toisella vuosineljänneksellä 899 euron suositushintaan.
Vähintäänkin mielenkiintoinen laite, mutta tuohon hintaan myös softapuolen pitäisi olla kunnossa. Osaako joku kertoa, millainen historia CAT:lla on Android-päivitysten suhteen? Tulevatko tietoturvapätsit ajallaan, ja vähintään parin vuoden ajan?
Mulla on CAT S60 ja kyllä siihen tietoturvapäivityksiä tulee silloin tällöin, mutta en osaa sanoa kuinka ajallaan ne on. Androidin versiota eivät ole aikaisemmissa malleissa ilmeisesti päivittäneet. Myös tässä S60:ssä on edelleen 6.0.1, joka on ollut ihan paketista otettaessa, eikä päivitystä ole tiedossa.
Vaikka S60 käyttis onkin vähän vanhahko, niin puhelimen pahimmat heikkoudet on kuitenkin surkea kamera ja langattoman latauksen puute. Tuntuu hölmöltä availla latausta varten joku pieni kuluva luukku vesitiiviistä puhelimesta 🙂
Nyt ei tarvi kauheasti miettiä mikä tulee olemaan seuraava puhelin \o/
Onhan tuo nyt halpa ominaisuuksiinsa nähden. Jutun perusteella odotin 1500€ hintaa.
Kerrankin kovan luokan puhelin, joka kestää käsittelyä hyvillä ominaisuuksilla
Päivityksiä tulee mutta on kai tietoturvapäivityksia suurin osa. jos olen ymmärtänyt oikein(android 6.0 s60 mallissa kai edelleen)
Muita bullit groupin puhelimia on Kodak puhelimet.
Ainakin rautatasolla on menty parempaan suuntaan.
Edullinen lämpökamera, jolla voi soittaa. Mukava olisi kyllä leluksi, mutta vähän kallis.
Tuskin sentään hd-tarkkuuden lämpökamera?
Hmm, parempi kamera ja näyttö kuulostavat hyvälle, mutta jos latausliitin on taas jonkun läpän alla jemmassa, niin ei hyvää päivää. Kuten edellä mainittiin niin langaton lataus olisi loistava, tai laittaisivat edes jonkun telakkaratkaisun kuten Sonyn vanhoissa vedenkestävissä luureissa.
720p HD lämmön videokuvaus?
Ei todellakaan voi olla. "Oikeissakin" lämpökameroissa kuvakennon pikseliluku megoina ilmoitettaessa alkaa nollalla, ensimmäinen desimaalikin on nolla ja vasta toisena jokin muu numero. Tarkkuudet ovat näkyvän valon kameroihin verrattuna todella vaatimattomia.
Ei niissä ole kuin joku 200 pistettä, loppu lasketaan.
https://www.tequipment.net/FLIR/Cat-S60/Building-and-Industrial-Thermal-Imagers/
taitaa olla edellinen malli, 80 x 60 Resolution
Uuden sensorin speksit: http://www.flir.eu/cores/content/?id=66257 speksit ( resoluutio 160×120). Informaatio yhdistetään ilmeisesti normikameran kuvaan, jotta saadaan HD-tarkkuudelta näyttävä kuva.
Uudessa voisi olla tämä sensori:
https://www.digikey.fi/en/product-highlight/f/flir/lepton-3-high-resolution-lwir-camera-module
160×120 ja 9hz
Jenkeissä pitää anoa luvat yli 9hz lämpökameran myymiseen ulkomaille ettei joku Paras-Korea pulttaa niitä sensoreita sitten ohjuksen nokkaan. Yleensä nuo kyllä kykenevät joko 30 tai 60 hz vauhtiin, mutta firmiksessä rampautettu, että saadaan myytyä ilman byrokratiaa.
Vissiin sama sensori kuin Flir One Pro:ssa, juurikin tuo 160×120 Lepton 3.
Sinällään puhelimen 899€ hintalappu ihan OK, erikseen ostettuna tuo FOP kun on 490€.
Tässä jo aiemmin tuo lämpökamerahomma joku ihan oikein sanoikin, mutta siis Tivi:n uutisessa tuo HD-juttu hiukan selkokielisemmin selitettiin näin:
”Lämpökuvan päälle voi nyt myös asettaa perinteisellä kameralla otetun kuvan hd-tarkkuudella, S60 kykeni yhdistämään lämpötietoihin vain vga-tarkkuuden kuvia.”
Menee vähän offtopiciksi mutta jos nyt nussitaan pilkkua niin periaatteessahan tuota voi sanoa VGA resoluutioksi mutta virallisesti se 160×120 on QQVGA eli quarter quarter VGA tai ts. 6.25% VGA:n pikselimäärästä.
Tosin ei siitä sen enempää, happens to the best of us, voisin kyllä kirjoittaa pidemmänkin paasauksen noista resoluutio termeistä/lyhenteistä kun ne on yksi saatanan clusterfuck epäloogisuuksineen päivineen mutta hieman väärä ketju sille.
Kävin ottamassa tästä nopeat ensituntumat MWC:ssä. Juttu löytyy täältä: MWC-ensituntumakooste: CAT, Energizer & ZTE – io-tech.fi
Onko S61 kosteuden suojaus edelleen pelkkien ulkokuoren läppien varassa vai onko runkoa suojattu jotenkin rakenteellisesti, kuten esimerkiksi joissain Samsung malleissa väittävät?
Läpät ovat ja olivat aiemminkin tietääkseni vain roskaa ja pölyä varten. Nuo liittimet ovat ja olivat vesitiiviitä kyllä sisältäkin.
Joko joku on tämän hankkinut? Itteä kiinnostais kovasti tämmönen hommata "leikkikaluksi" 😀
Mietityttää tuo langaton lataus. Monella sivulla lukee että ei tue langatonta latausta mutta telia kauppa ilmoittaa että kyllä löytyy:
CAT S61 – Telia
Pitääköhän paikkansa vai onkohan virheellistä tietoa?
Juu itellä kyseinen laitos ja eipä ole ollut valittamista
Virheellistä tietoa. Mutta tuki pikalataukselle on.
Onko nuo liittimet siis varmasti veden pitävät ilman noitakin läppiä vai onko vain mutuilua? nuo läpät kun kuluu 100% varmasti pilalle käytössä.
Mutuilulla jatkaen läpät on varmaankin näitä syvempiä upotuksia varten missä paine alkaa olla jo suhteellisen kova (~50cm ja siitä alaspäin makeassa vedessä)