Intel valmistelee parhaillaan useampaakin uutta NUC-kokoluokan tietokonetta. Kiinasta kantautuvien vuotojen mukaan tosin ainakin osa tulevista laitteista on kokoluokaltaan selvästi normaaleja NUC-kokoonpanoja kookkaampia.
ChipHellin foorumeille on vuodettu lukuisia kuvia Intelin pitämästä tapahtumasta, jossa on ollut esillä prototyyppitason NUC-kokoonpanoja sekä esitelty dioissa pidemmälle tulevaisuuden meneviä suunnitelmia. Kenties mielenkiintoisin uutuus onkin vain dioissa esiintynyt Phantom Canyon, jota voidaan odottaa markkinoille vuonna 2021.
Phantom Canyon -NUC-tietokone on varustettu PCI Express 4.0 -standardia tukevalla Tiger Lake-U -prosessorilla, jonka TDP-arvo on 28 wattia. Se tulee olemaan varustettu lisäksi erillisellä näytönohjaimella, joka perustunee Intelin omaan Xe-arkkitehtuuriin. Näytönohjaimelle luvataan HDMI 2.1 -liitin ja kaksi MiniDP 1.4 -liitintä. Diassa mainitaan erillisnäytönohjaimen kohdalla 1660 Ti ja 2060, joka voi viitata näytönohjaimen suorituskyky- tai hintaluokkaan. On kuitenkin selvää, ettei 2021 julkaistavassa kokoonpanossa tule olemaan kumpaakaan näistä näytönohjaimista.
Lisäksi kokoonpanosta tulee löytymään Thunderbolt 3:a tukeva USB Type C -liitäntä, kaksi SODIMM-muistipaikaa, kaksi M.2-liitäntää RAID 0/1 -tuella, 2,5 ja 1 gigabitin verkkoliitännät, Wi-Fi 6- ja Bluetooth 5.0 -tuet sekä USB 3.1 Gen 2 -liitäntöjä. Koko komeutta tullaan jäähdyttämään kustomoidulla höyrykammiojäähdyttimellä ja kokoonpano on luonnollisesti RGB-valaistu.
Koska tuotteen julkaisuun on kuitenkin vielä pitkä tovi, on mahdollista että sen ominaisuudet tulevat vielä muuttumaan ennen julkaisua.
Ennen Phantom Canyonia Intel tulee julkaisemaan pienikokoisen Frost Canyon -NUC-tietokoneen Comet Lake-U -prosessorilla, Ghost Canyonin 45 watin Core i9-9980HK -prosessorilla ja työasemakäyttöön suunnatun Quartz Canyonin. Quartz Canyon voidaan varustaa 45 watin TDP-arvolla varustetulla Xeon E-2286M- tai i7-9850H -prosessorilla. Sekä Ghost Canyon että Quartz Canyon sisältävät PCI Express -liittimen erilliselle näytönohjaimelle ja Quartz Canyonin prototyyppi olikin varustettu Quadro-näytönohjaimella.
Lähteet: ChipHell, momomo_us @ Twitter, FanlessTech
Muuten kivoja, mutta hinta on varmasti niin älytön että harvalla on varaa tai halua ostaa.
Jos tollasen sais 400-600€ hintaan niin voisi harkita, vaan sit ne on niin tehottomia ettei kiinnosta 😀
Pieni, tehokas, halpa… Valitse niistä kaksi. 😀
NUC on laadukas kokoonpano, suurin osa mITX-rakenteilijoista saisi tuosta paremmin mietityn ja hiljaisen kokonaisuuden kuin rakentamalla itse.
Hinta on sen mukainen, kai tuo parempi on 1500-2000€ täysin koottuna.
Mööh, missösse Ice Lake NUCci viipyypi?
Valinnanvaraa on kyllä yksinkertaisen ehdottomuuden ulkopuolellakin. Jos katsoo asiaa ihan yleisesti esim. DIY-koneiden osalta, ei ITX-kotelo ole välttämättä yhtään kalliimpi kuin mATX tai isompi. Esim. itsellä kokemusta 10,5 litran kotelosta (Shugo SG05), johon mahtunut 77W TDP CPU (kellotettuna 10-15%) ja 250W TDP GPU. CPU:n jäähdytykseen AIO. Poweri alunperin SFX, mutta kotelon takaseinää modaamalla sisään mahtunut ATX-powerikin. Osa kerrallaan:
– kotelo: voisi tietysti perustella, että rautaa pitäisi myydä kilohinnalla ja siinä suhteessa ITX on hiukan kalliimpi. Estetiikassa pieni voi mennä helposti ohitse. Minusta kotelon rajoitukset pitäisi olla luolamiehellekin ihan no-brainer, jos on harkitsemassa pientä konetta.
– virtalähde: joihinkin ITX-koteloihin tulee pienempi SFX-poweri, joka voi olla hinta/laadultaan jonkin verran huonompi. Suhteellisen hyvää laatuakin saa, mutta ei huipputasoa.
– virransyöttö emolevyllä: ei ehkä huippuluokkaa kellottamiseen, mutta keskivertoa parempaa laatua saa.
– muisti: osaan ITX-levyjä saa normaalipituista DDR4:ää. Jälleen keskivertoa nopeampia muistipaloja saa kaupasta ja tukea on, mutta huippumallien kanssa voi tulla ongelmia.
– CPU: kellotettavia core i7 -mallejakin saa sisään hyvin jäähdytettynä
– näytönohjain: tämäkin on aika subjektiivista, mahtuuko riittävän tehokas. Vetäisin itse rajan johonkin 250W malleihin powerin riittävyyden takia. Toisaalta pieni kotelo helpottaa jäähdyttämistä huomattavasti, kun ohjain ottaa suoraan viileän ilman seinän läpi.
– levyt: nykyään m.2-levyjä saa suoraan emolevylle ja jokin yksittäinen SATA SSD:kin mahtuu helposti mukaan.
– hinta: kotelon sopivasti valikoimalla käy ihan standardiosat. Arvioisin, että ainakin omaan Silverstonen koteloon aikoinaan tuli 100 eur lisähintaa kotelon, powerin ja emolevyn takia. Sinänsä ihan merkityksetön, jos kone maksaa reilun tonnin luokkaa.
Minulla on tuo nykyinen tehokkain Hades Canyon ja se on ainakin oikein hyvä laitos. Ei ole ollut mitään murheita tämän kanssa. Liitäntöjä on ainakin riittävästi, ilmeisesti Applen koneistaan pois jättämät liitännät on ruuvattu näihin härveleihin kiinni.
Taitaa yleensä konsepti tuote olla tulevaisuuden suunnitelma, mutta sitä ei pystytä valmistamaan.
Miksipä ei Intelin kuvitelmissa voisi olla jopa 2060 samassa kotelossa.
Koska se julkaistaan tämän hetkisten roadmappien perusteella 2021, silloin on ihan eri näyttikset mistä valkata (myös Intelin omat)
Noi on ihan kivoja mutta kun Höylä-Soikkeli asentaa koukun seinään taulu-tv:n taakse ja ripustaa siihen teholäppärin Kensigton-lukosta 5 sekunnissa.
@Kaotik
Juttuun voisi lisätä selityksen siitä, mistä NUC-lyhenne tulee. Itse ainakaan en ole koskaan kuullutkaan moisesta. Oletettavasti jotain Ultra Compact?
New Unit of Computing?
NUC = Next Unit of Computing.
Next Unit of Computing – Wikipedia
Tuossa se tulikin jo muiden postaamana, mutta niille on vakiintunut ihan se NUC-nimi ilman että sitä ajatellaan varsinaisesti lyhenteenä vaikka se sitä alun perin olikin
Intel NUCin ajatuksena on vähän virtaa kuluttava pieni tietokone. 77W TDP on jotain vähän muuta, vaikka teknisesti varmaan onnistuukin pieneen koteloon survominen.
Joo toki, toi kommentti oli yleisemmin pienistä koneista, joissa erillinen näytönohjain. NUCeissa ei kai aiemmin ole paljon erillisohjaimia näkynytkään.
Ööö.. sinulla on 2012 kone ja vertaat sitä nykyisen koteloon? Silloin 2012 oli Shuttle Mini PC:t, jotka näytti tälle:
Ja Zotacilla oli Zboxeja, joissa oli Geforce M.
Ei vaan pointti oli sanoa, että noita pieniä koneita erillisohjaimella on ollut jo vuosia eikä niissä ole tarvinnut tinkiä tehoista hirveän paljon. Tuo oli ensimmäinen suht. tehokas pieni kone, johon itse investoin. Noita vähempitehoisia Shuttleja on ollut iät ja ajat, mutta en muista nähneeni silloin joskus niissä kovin tehokkaita komponentteja. Tuo Dan Cases -design on pienempiä, mitä tehty erillisohjaimella, mutta se vaatii jatkokaapelia PCIe:lle yms.
On niissä ollut sentään pari, Intelin "Vega" on fiftisixti lasketaanko erilliseksi vai ei (IMO kyllä, koska vaikka se oli samassa paketoinnissa prossun kanssa se oli siihen yhteydessä ihan tavallisella PCIe-väylällä sen paketoinnin läpi), mutta sitten on ollut nuo Radeon 540:lla ja 540X:llä varustetut vielä päälle (toki nekin oli juotettu emolle mutta erillisiä yhtä kaikki)