
Suositulla kotelovalmistaja Lian Lillä on tapana esitellä koteloitaan jo reilusti ennakkoon erilaisilla messuilla ja muissa tapahtumissa. Niin tässäkin tapauksessa, sillä nyt julkaistua O11 Dynamic Evo XL:ää esiteltiin ensimmäistä kertaa jo kesällä 2022.
Lian Li O11D Evo XL on yhtiön suositun O11 Dynamic -koteloperheen kookkaimman jäsenen päivitysversio. Täystorniluokan kotelon ilme on varsin tuttu sarjan aiemmista edustajista; uutena ominaisuutena kotelon toisen sivu- ja etupaneelin yhdistävästä kulmasta on kadotettu kaikki tukipalkit ja lasi on lasia vasten esteettömän näkymän tarjoamiseksi. Ulkomitat ovat myös kasvaneet noin 2-4 sentillä suuntaansa. Merkittävänä uudistuksena kotelon jäähdytintukea on päivitetty ja sisään mahtuu nyt kolme 420 mm jäähdytintä.
Pikkuveli O11 Dynamic Evon mukanaan tuoma mahdollisuus tehdä kotelosta peilikuva on luonnollisesti mukana myös isommassa sisaruksessa. Lisäksi I/O-moduuli on siirrettävää mallia etupaneelin, kyljen sekä takapaneelin välillä ja näytönohjaimen voi asentaa pystyyn yhtiön uudelleen suunnitellulla adapterilla. Näytönohjaimella saa olla myös kokoa reipppaasti, sillä tuettuina pystyasennossa ovat jopa 358 mm pitkät ja 80 mm paksut kortit. Kaapelinhallintaa on helpotettu saranoidulla kaapelisuojalla.
Lian Li O11 Dynamic Evo XL:n tekniset ominaisuudet:
- Ulkomitat: 522 x 304 x 531,9 mm (S x L x K), tilavuus 84,4 litraa
- Materiaalit: Teräs, 4 mm karkaistu lasi, alumiini
- I/O-paneeli: 4 x USB-A 3.0, 1 x USB-C, 1 x audio
- Etupaneeli: Virta- ja reset sekä LED-painikkeet
- Emolevytuki: mini-ITX, micro-ATX, ATX, E-ATX (max leveys 280 mm)
- Asemapaikat: 3 x 2,5” emolevyn takana + 4 x 3,5” tai 2,5” kiintolevykelkassa
- Näytönohjaimen maksimikoko: 460 mm (pystyasennuksessa 358 mm)
- Prosessoricoolerin maksimikorkeus: 167 mm
- Virtalähdetuki: ATX (max 220 mm)
- Tuuletinpaikat:
- Katossa 3 x 120 / 140 mm
- Kyljessä 3 x 120 / 140 mm
- Pohjassa 3 x 120 / 140 mm
- Takana 2 x 120 mm
- Jäähdytintuki:
- Katossa 240 / 280 / 360 / 420 mm
- Kyljessä 240 / 280 / 360 / 420 mm
- Pohjassa 240 / 280 / 360 / 420 mm
O11D Evo XL on nyt ennakkotilattavissa sekä mustana että valkoisena versiona. Kotelo on listattuna Suomessa mm. Jimm’sin valikoimissa 244,90 euron hintaan mustana versiona ja 254,99 eurolla valkoisena. Kotelon tarkempi saatavuusaikataulu ei kuitenkaan ole vielä tiedossa.
Tuotesivut, Lähde: TechPowerUp
”Euroopan hinnoista tai toimitusaikatauluista ei ole tässä vaiheessa tietoa.”
Näyttäisi kyllä jo löytyvän Jimms:n sivuilta listattuna.
Koko tämän hetkinen Lian Li O11 mallisto:
O11 AIR
O11 AIR MINI
O11 Dynamic mini
O11 Dynamic
O11 Dynamic XL
O11 Dynamic EVO
O11 Dynamic EVO XL
Kotelot jossa edellä mainittu peilikuva ominaisuus.
O11 Dynamic EVO
O11 Dynamic EVO XL
Eli dynamic nimessä ei kerro tästä ominaisuudesta mitään vaan EVO. Tästä vänkäsin jo aiemmin uutisen kirjoittajan kanssa ja ei mene kaaliin.
Tässä kolmannen osapuolen video kuvaa kyseisestä lootasta:
https://www.youtube.com/watch?v=bEVzMSofXSg
Uutista on korjattu ja täydennetty mainituilta osin sekä Suomen hintatasoon liittyen. Kommunikointitapana mainitun vänkäämisen sijaan mieluummin vaikka rakentava palaute/keskustelu