MediaTek on julkaissut MWC 2018 -messuilla uuden Helio P60 -järjestelmäpiirin älypuhelinten keskiluokkaan. Järjestelmäpiirissä on panostettu tuoreimpien trendien mukaisesti tekoälyyn.
MediaTekin Helio P60:n sisältä löytyy odotetusti jälleen kahdeksan prosessoriydintä big.LITTLE-konfiguraatiossa. P60:ssa neljä ytimistä on 2 Ghz:n kellotaajuudella toimivia Cortex-A73-ytimiä ja neljä niin ikään 2 GHz:n kellotaajuudella toimivia Cortex-A53-ytimiä. Grafiikkaohjaimeksi on valittu 800 MHz:n kellotaajudella toimiva Mali-G72MP3. Järjestelmäpiirin muistiohjain on kaksikanavainen ja tukee LPDDR4X-3600-muistia ja tallennusratkaisuiksi käyvät sekä eMMC 5.1 että UFS 2.1.
Tekoälyä puhelimeen tuo yhtiön NeuroPilot-tekoälyalusta ja moniytiminen ”AI processing unit”, jota MediaTek kutsuu Mobile APU:ksi. Mobile APU:n kerrotaan olevan tekoälyyn liittyvissä laskuissa kaksi kertaa niin energiatehokas kuin grafiikkaohjain samoissa tehtävissä. Yhtiön mukaan se kykenee 280 GMAC/s:n (Giga Multiply-Accumulate) nopeuteen, eli 280 miljardiin yhdistettyyn kerto- ja yhteenlaskuun sekunnissa.
Kamerapuolella järjestelmäpiirin integroitu kolmiytiminen ISP (Image Signal Processor) tukee parhaimmillaan yhtä 32 megapikselin sensoria tai maksimissaan 20 ja 16 megapikselin kaksoiskameraratkaisua. Keskiluokkaan sijoittuminen näkyy parhaiten kenties näyttötuessa, sillä järjestelmäpiiri tukee parhaimmillaan vain FullHD+-resoluutiota 20:9-kuvasuhteella. Helio P60:n LTE-modeemi tukee maksimissaan Cat7-nopeutta latauksissa ja Cat13-nopeutta lähetyksessä.
MediaTekin uusi järjestelmäpiiri valmistetaan TSMC:n 12 nanometrin FinFET-valmistusprosessilla. Uuden valmistusprosessin, MediaTek CorePilot 4.0:n ja uusien prosessoriydinten myötä järjestelmäpiirin kerrotaan olevan parhaimmillaan 70 % nopeampi kuin aiemman sukupolven Helio P23. Myös tehonkulutuksessa on säästetty ja uuden järjestelmäpiirin kerrotaan tarjoavan parhaimmillaan 25 %:n säästöjä kulutukseen raskaissa pelitilanteissa sekä 12 % säästöä yleisemmässä käytössä.
Lähde: MediaTek
Niin kauan kun Mediatek ei panosta piirien päivitysten saantiin, eipä näitä nykytilanteessa kannata ostaa.
Mielenkiintoista nähdä tuleeko Oreo muuttamaan tilannetta paremmaksi, mutta versiopäivityksiä ei sekään tuo automaattisesti.
Eikös näissä kuitenkin koko ajan ole surkea näyttöpiiri SD:eihin verrattuna?
Mali-G72 on jo pätevä, tilanne on muuttunut, Huaweikin käyttää sitä huippumalleissaan
Tuo mali-g72 ei vielä kerro mitään vaan ratkaisevaa on se ydinten/klusterien määrä joita tästä mallista löytyy kolme (mp3-loppuosa). Suorituskyky tod. näk. jossain 5v vanhojen mid-high end snapdragon näyttisten tasoa (adreno 300 jne). Virrankulutus toki varmasti parempi.
Kyllä ja ei.
Tässä on MP3 @ 800MHz (ts "3 ydintä"), Kirin 970:ssä MP12 @ 746 MHz, eli ihan eri suorituskykyluokassa mennään.
Minkä takia io-techin etusivulla pyörii Raven Ridge – Ryzen 5 2400G delidding-video ja uutista klikattaessa on kuitenkin eri video? Sama juttu oli aiemminkin io-techin MWC-videoblogissa etusivulla.
Veikkaisin että siellä on sun selaimen välimuistissa jotain häikkää, koita Ctrl+F5 pakotettua refreshiä
Korjaantuihan se. 🙂
No on se kuitenkin liian pitkän tauon jälkeen uusi arkkitehtuuri, Vulkan-tuki ja 4k-purut jne.
@erihyva @Kaotik Tuo G72MP3@800Mhz on arviolta jotain Adreno 330/418/420/508 tasoa Anandtechin Kirin 970 tuloksista laskettuna. Eli SD835/Adreno 540 suorituskyvystä sellainen 20-30%.
@_j03_ Eli tarjoaa juurikin sellaista 4-5v vanhaa lippulaiva Snapdragon näyttiksen suorituskykyä.
@Raikku Mutta kun otetaan se "kohdeyleisö" huomioon niin suorituskyky on ihan kohdallaan. Jos sitä lippulaiva tason suorituskykyä haluaa niin sitä kyllä saa, latomalla lisää seteleitä tiskiin. Älypuhelinten keskiluokkaanhan tämä piiri on tarkoitettu, esim tuo Adreno 508:han löytyy SD630:sta.
… mutta CPU-tehossa tämä on melkein tuplasti edellä snapdragon 630stä, 630ssä on CPUssa pelkkiä in-order-mopoytimiä(A53), tässä taas on kunnollisia A73-ytimiä.
Niin? Mitä sitten? Tässä puhuttiin näytönohjaimen suorituskyvystä.
Adreno 509:iä (SD636) en maininnut kun en sille etsinyt suorituskyky numeroita eilen mutta lähes samaa suorituskykyähän se näyttäisi tarjoavan kuin Adreno 508. 636:sta löytyy sinun kunnolliset A73 ytimet niin päivitetään edellistä viestiä.