
NVIDIA esitteli juuri uudet GeForce RTX 20 -sarjan näytönohjaimet sekä niiden ominaisuudet, hinnat ja saatavuuden. Esityksessä viitattiin ensisijaisesti yhtiön omiin Founders Edition -malleihin, mutta myös näytönohjainvalmistajien omat custom-mallit eli itsesuunniteltuun piirilevyyn ja jäähdytysratkaisuun ovat tulossa saataville ja myyntiin 20. syyskuuta.
Suomessa toimivista verkkokaupoista Jimm’s, Komplett ja Proshop ovat jo listanneet kotisivuillaan ennakkotilattavaksi GeForce RTX 2080- ja 2080 Ti -malleja useilta eri valmistajilta. GeForce RTX 2070 ei ole toistaiseksi listattu jälleenmyyjien valikoimiin sillä ne saapuvat myyntiin vasta myöhemmin.
Edullisin 2080-malli löytyy Komplettilta, joka on Gigabyten RTX 2080 WindForce OC -malli 860 euron hintaan. Kallein 2080-malli on puolestaan Asuksen ROG Strix 08G Gaming -malli 1099 euron hintaan.
2080 Ti irtoaa edullisimmillaan 1249 euron hintaan Komplettista ja kyseessä on jälleen Gigabyten 2080 Ti WindForce OC -malli. Kalleimmat ovat puolestaan Asuksen 2080 Ti Dual OC ja EVGA:n 2080 Ti XC Ultra RGB LED 1499 euron hinnalla. Asuksen 2080 Ti Strix -mallia ei ole vielä jälleenmyyjillä listattu, mutta sen hinta asettuu todennäköisesti yli 1500 euroon.
Jep, jollain todella pecifillä osa-alueella jolla ei ole mtn merkitystä normipelaajalle 😀
Nyt alkaa jo kaduttamaan, että ei tullut tilattua 1080ti:tä silloin kun niitä sai alle 700€, koska rohkenen väittää, että 2070 ei tule vastaavissa tehoissa olemaan, vaikka melkolailla tuohon 700€ haarukalle osuukin. Hirvittää jo valmiiksi, että millaiseen hintaan seuraava Titan asettuu. 😀
Josko nämä vielä suorituskyvyltään yllättäisivät positiivisesti ( tosin jos yllättäisivät niin Nvidia olisi ehkä sitä eilen hehkuttanut ). Pahasti vaikuttaa, että samalla rahalla kuin vuosi sitten tulee saamaan vastaavaa tai hieman huonompaa tehoa lukuunottamatta niitä pelejä, jotka käyttävät Gameworksiä ja RTX:ää.
Jos se oikeasti menisi niin kuin Jensen sanoi, niin kyllähän tuo 100% voisi ainakin tulla helposti. Eli siis pelintekijä vain napsauttaa RTX tuen päälle (niinhän se väitti). Sitten suuri osa shadereilla tehdystä laskennasta voidaan siirtää raytracing yksiköille ja tadaa. Tähänhän se millisekuntikäppyräkin perustui, jossa oli sen demon renderöintiä eri supervoltalla, turingilla ja pascalilla.
Hirveetä hiiren piipitystä tässäkin threadissa! Köyhät alla, tulevat RTX korttilaiset yllä.
Nyt jo siis ilmoitettu että RTX -tuki tulossa 21 peliin:
NVIDIA is listing 21 Games with RTX Support
Mulla mennyt vuosia aikalailla tietyn kaavan mukaan:
Ostin julkkarissa heti 980:n joka oli sitten SLI:ssäkin, mutta loppui 4GB muisti kesken ja möin ne 980Ti:n julkkarissa jollainen tuli ja jopas helpotti 6GB muisti.
Sitten tuli 1080 jollaisen hankin, ja viime kevään 1080Ti:n julkkarissa vaihtui sitten 1080 > 1080Ti. Viime syksynä oli sitten SLI 1080Ti.
Alunperin oli tuolloin arvailuja että tulisi Voltaan perustuvat pelikortit keväällä 2018 ja sanoin että heti tulee seuraava 1180 kortti kun niitä saa, möin silloin 1080Ti:n pois ja rahat talteen…
No, nyt kuten tiedämme, on vasta next gen kortit (Turing) julkaistu ja saatavilla Customeina ~1kk päästä, eli sellaiset 1/2 vuotta mennyt keväästä.
Itsellä jo RTX 2080 Ti maksettu, joka on isolla jäähyllä, yli 30cm pitkä kortti.
Toistaiseksi tulossa ensi kosketus ko. korttien valmistajaan, kortti siis ZOTAC RTX 2080 Ti Gaming AMP! 3x90mm, 2.5 Slot.
Ne piirtää kel on liituu :vihellys:
Totta hyvinkin… Yhtä syyllisiä ovat kaikki vain Nvidian ostajat!
Esim aikataulussa tulleet HD5870 sukupolven AMD:n kortit olivat hyvin suorituskykyisiä vähällä tehonkulutuksella.
Mitä teki sheeplet?
Palkitsivat Nvidian lopulta ostamalla enemmän myöhästynyttä ja rajusti tehoa syövää Fermiä!
Siinä on vain eroja mikälaista yritysetiikkaa siellä harjoitetaan.
Nvidia on harrastanut todella härskiä/puolirikollista toimintaa suunnilleen koko historiansa ajan.
Ja tuossa vähän Intelin historiaa:
Intel and the x86 Architecture: A Legal Perspective
Itsellä olisi varaa useampaan 2080Ti korttiin. En kuitenkaan näillä hinnoilla osta, en näe (itselleni) järkevänä.
Ja se, että sinulla on varaa, ei poista sitä ilmeistä tosiseikkaa, että valtavalle enemmistölle hinnat ovat liian kovia.
Itse näen asian näin:
1. Koko RTX on vasta julkaistu. Ensimmäisiä pelejä, joissa on edes pari RTX-efektiä mukan on vasta tulossa.
2. Kestää aikansa, että RTX-kortit päätyvät kehittäjien, graffuartistien ja hiitsiikkereiden koneisiin.
3. Mitään konsolitukea ei RTX:n kaltaiselle tekniikalle ole näkyvissä vielä vuosiin. Tämä vaikuttaa enemmistöön kehitettävistä isoista peleistä.
4. Näillä hinnoilla on turha puhua massatuotteista. Steamissä GTX 1080 tai Ti on n. 3% populaatiosta. 2080/Ti:n penetraatiot tulee olemaan reilusti alle 1% vielä pitkälti pari vuotta.
5. Pelejä ei targetoida nollalle konsolipelaajalle tai edes 0.1% PC_pelaajapopulaatiolle, vaan massoille.
6. RTX sirut ovat isoja, GDDR6 vielä kallista ja 7nm kolkuttelee jo oven takana. Eli potentiaalinen hinnanlasku valmistusprosessissa on ainakin mahdollinen 1-2v sisällä.
Eli näen, että nVidia toki tajuaa tämän, tyhmiä siellä ei olla.
On turha yrittää myydä RTX-kortteja, jotka ovat kalliita valmistaa, kuumia jäähdyttää ja käytännössä hyödyttömiä suurelle osalle pelaajia, tällä hetkellä massoille.
Siksi nVidia ei hinnoittele kortteja massoille.
Se hinnoittelee ensimmäiset RTX-kortit heatseeking populaatiolle, joka ostaa kuitenkin kortit ja kehittäjille, joiden on pakko ostaa uuden sukupolven tekniikka, oppiakseen sen, pysyäkseen mukana kehityksessä ja pystyäkseen kehittämään tulevaisuuden pelejä 2-3 vuoden päähän.
Veikkaan, että RTX ei ole mainstreamiä peleissä tai korteissa vielä moneen vuoteen. Vähintään täytyy saada hinta 500€ alle ja yksi konsolisukupolvi pöytään, että alkaa tapahtua.
Se ei tarkoita, että RTX:stä innostuneet eivät voisi nauttia korteista ennen tätä.
Mutta mitään mullistusta, massa-adoptiota ja kattavaa (järkevällä tavalla toteutettua) pelitukea on mielestäni turha odottaa. Toki efektejä tulee peleihin varmasti, mutta pelibudjettia ei tulla niihin allokoimaan paljoa jonkun 0.1% pelaajapopulaation takia.
Olet järjen mies. Minäkin voisin ostaa näitä heti 10 kpl, mutta en osta ensimmäistäkään. En tee sellaisella mitään, eivätkä pelit sitä kovin paljoa tue vielä pitkään aikaan. Sillä saa korkeintaan hassuja heijastuksia lisää peliin ja pehmeät varjot. Täysin raytrace-toteutettuja pelejä ei ole tulossa, koska tämä kortti ei kykene sellaiseen. Pelaankin vain muutamaa peliä vuodessa. RX 580 tms. 300 euron kortti riittää mulle ihan hyvin. Tällä hetkellä vielä paljon vanhempaa rautaa koneessa. Odottelen AMD:n 7nm vastausta.
Kyllä olen tietoinen Intelin ja Nvidian historiasta, ei ole tarvetta luennoida tai kutsua ketään lampaiksi. Vaikka Nvidia ei ole aina ollut ykkönen, on se ollut aina kilpailussa mukana. AMD on viimeaikoina yrittänyt näyttäytyä ja tehnyt kuluttajaystävällisiä päätöksiä koska on tuotteet eivät ole ollet ihan samalla tasolla kuin kilpailijoilla ja parantanut sillä FX:llä pilattua imagoaan. Ei kukaan voi syyttää Nvidiaa siitä että AMD antaa Nvidialle mahdollisuuden kairata kuluttajaa perseeseen. En itse ole rikas ja en harrasta hyväntekeväisyyttä, joten jos haluaa tietynlaista näyttistehoa on pitää toivoa että kilpailu toimii. Nyt kun ei kilpailu toimi niin pitää muistaa pitää vaseliini lähellä jos tekee mieli uutta näyttistä. Tilanne näillä duopoleilla on aika jännä kun kuluttajat loppujen lopuksi maksaa yritysten suunnitteluvirheheistä/virheellisistä tulevaisuuden arvioista ja niistä johtuvista kehnoista kilpailutilanteista joihin kuuluu FX floppauksen prossukehityksen matelu ja nyt GCNn ikääntymisen aiheuttama hintojen nousu.
Turing piirit näyttäisi olevan aika isoja, joten eipä kyllä sittenkään ihmetytä nuo hinnat niin paljoa kun ottaa huomioon vielä uunituoreet GDDR6 muistit. Itse onneksi skippaan Turingin hyvin mielin ja odottelen molempien leirien muutamia seuraavia sukupolvia ja Intelin mahdollista duopolin rikkomista.
Eli joku s.t.a.l.k.e.r. 2 olisi aikaisintaan sellainen mikä hyödyntäisi säteen seurantaa (tulossa 2021), mikään viimeisen vuoden aikana julkaistuista ei lisäisi tuotantoonsa uutta ominaisuutta kun ovat sen verran pitkällä peliensä kehityksessä
Täh? Kyllähän sieltä oli jo nyt heti tänä syksynä tulossa pelejä säteenseurannalla, esim. BF5 ja uusi Tomb Raider. Kysymysmerkiksi vaan jää että mikä on se todellinen suorituskyky ja pelikokemus noilla julkaistuilla korteilla kun säteenseuranta on päällä.
Ei sanonut. Ihasteli kyllä, kuinka *demossa* sai napsautettua helposti RT:n päälle ja pois, mutta muistaakseni Battlefield-demon aikana Jensen sanoi suunnilleen niin, että RT:n koodaaminen mukaan "requires lots of engineering". Uskon silti, että näitä toteutuksia tulee paljon enemmän kuin nyt mainitut edelläkävijät, koska Microsoft vaikuttaa olevan tosissaan mukana, eikä DXR API jää valmistakohtaiseksi.
Yhtäkaikki, ihmetten kyllä tätä nillityksen määrää. Kun kerran kaikki nykypelit pyörivät mainiosti edellisen sukupolven näyttiksillä, niin pysykää niissä, voi hyvänen aika. Etenkään, jos ei kiinnosta katsella tulevassa sotapelissä moitteettoman kiiltäväksi vahattuja autoja heijastuksineen sotatantereella. Itse olen kohtalaisen innoissani siitä, että pitkästä aikaa tuli kuluttajamarkkinoille jotain arkkitehtuurillisesti uutta. En silti pidä mitään kiirettä ostopäätöksen kanssa.
NVIDIA goes Apple 😉
No läpällä tuon heitin, mutta minusta se kyllä siinä pallodemokuvien tienoilla sanoi noin viisi kertaa jotain tyyliin se on niin helppoa, että kytketään vain päälle, aika naurettavaa, jos puhui jostain on/off kalvon vaihtamisesta. Mutta kyllähän se selvää on, että vaikka tekniikka muuten toimisi helposti pitää materiaalien ominaisuudet ja valonlähteiden tiedot koodata tuohon jotenkin.
Tästä nvidia saa kuitenkin uuden lypsylehmän. Kun nyt julkaisut on harventuneet ja alkaa olla varmaan vaikea saada ihmisiä päivittämään joka sukupolvessa, niin saadaan kvartaalien tulokset kuntoon, kun nyt voidaan vuoden välein alkaa julkaista uusilla raytracing osilla varustetut näyttikset, joissa joka kerta teho kasvaa 30% tai joku muu nvidian mielivaltaisesti valitsema luku. Vaikka perinteisen rasteroinnin nopeus ei kasvaisi yhtään.
Raytraycing mahdollistaa ”helpon” tavan valaista näkymä aidosti ”it just works”, ei siis kuitenkaan että pelinkehittäjä voisi vain laittaa RTX ”moodin” päälle ja tämä korvaisi automaattisesti käsin tehdyt perinteiset renderöinnit. Edelleen scenen valaisuun tarvitaan kuitenkin niitä artisteja ja insinjöörejä jotka määrittävät milloin mikäkin kohta rendereidään ja millä tapaa. Jotenkin tuota säteenseurantaa pitää kuitenkin rajoittaa, sillä ei taida tehot riittää ihan kaiken RT renderöintiin kuitenkaan.
https://www.extremetech.com/extreme/266600-nvidias-rtx-promises-real-time-ray-tracing
”Some game devs have also said that it would be a massive undertaking, and a large performance hit, to re-architect their titles to support ray tracing — no matter how fast the ray tracer itself is”
OT: Minulla on Verkkokauppa.comissa 101 päivää tilaus HD5850:stä, ennenkuin tuli. Se oli aika paperijulkaisu, mitä ATI teki.
Ei taida onnistua ihan noin vain kun vertaa Nvidian piirejä.
katso liitettä 128541
Geforce RTX 2080 Ti: Raytracing-Performance in Shadow of the Tomb Raider (Off-screen-Gameplay)
2080Ti 30-60fps 1080p tomb raideria. taitaa olla aika vaiheessa nuo ray tracingit vielä.
ei taida olla aito
tps://http://www.youtube.com/watch?v=k12cf15VvV4
:sgiggle:
Vähän on nyt hassusti nimetyt kortit Nvidialta. Jos ne olisi nimetty vaikkapa näin:
2080 Ti = Titan
2080 = 2080 Ti
2070 = 2080
…niin johan olisi hinnoissakin jotain järkeä. Mutta saahan ne kortit nimetä ihan miten haluaa, tehot ratkaisee. Testejä odotellessa, sitä ennen on ihan turha itkeä hinnoista.
Ihan pöljäksi menee jo hinnat, miksi kukaan muu ei tee näytönohjaimia? ;D.
Sony varmaan "innoissaan" nuista pöljistä hinnoista ja kohta tuloo ps5 ja vie kaikki pc pelaajat ;D.
Konsoleissa on se ongelma, kun ne eivät saa maksaa paljonkaan, niin rauta vastaa lähinnä sellaista (ala) keskitason rautaa..(VS PC:t) Ja optimoimalakaan ei päästä loputtoman pitkälle.
Niin, markkinoiltahan on löytynyt ihan toimivaa RT-kiihdytysrautaa jo ~8 vuotta PowerVR:n toimesta, nyt hypetetään että kesti 10 vuotta kehittää tää "ennennäkemätön ominaisuus"
Ko. sivustolla on varsin hyvä maine, tuskin lähtisivät feikkaamaan mitään osuutta tuosta ja tuo on kiistatta 2080 Ti:llä varustettu kone mikä tuossa videolla näkyy. Muista pistää myös HD-laatu päälle, toi defaulttaa syystä x SD-kuvaan.
No sanomattakin huono kun perunalla kuvattu rakeista 1080p kuvaa….
No ei varmasti tule pyörimään.
Tuskin pyörii, RT on raskasta.
No nythän tämän hinnoittelun ymmärtää paremmin. Nvidia on laskenut että Turing tulee oikeastaan kuluttajalle halvaksi, koska sen kaveriksi on syytä ostaa 1080p 60hz monitori.
Jep. Se ero vaan et tolle toiselle on luojan kiitos kilpailua. Sais kyl tulla näihinki hommii vähän edes kilpailua. On lähteny ihan käsistä nää hinnat.
On sitä näytetty vuosien varrella lukuisissa eri tapahtumissa ja yhteyksissä, useammalla eri pelimoottorilla (mukaanlukien ainakin Unreal Engine ja Unity)
Tuossa muutamia videoita vuosien varrelta
powervr ray tracing – YouTube
Ja tässä tuo "superuutuus" hybridirenderöinti demottuna vuonna 2014
TL;DR: ihan sama mitä tulee ja on, mut ostat vain amd:tä. Tuossa ole hyvä, lyhensin puolestasi kommenttisi
Jätäpä tällaiset asiattomat heitot pois jatkossa.
Niin että nuo tuollaiset jossa lukee, että en osta kallista paskaa ja ostan vain kilpailijaa ei mitenkään ole asiatonta nvidian ketjussa, ja luo hyvää keskustelua. Ok ok, ymmärrän. Jatkakaa.
Siinä ei missään lukenut, että hän ostaisi vain AMD:n tuotteita, vaan perusteltiin järkevästi miksei tämänhintaiset näyttikset ole hänen juttunsa
Mitä ihmettä, eihän tuossa viestissä noin edes sanottu vaan että odotetaan AMD:n vastausta jotta näkee piiriä sieltä on tulossa. Kai tajuat, että monopoli asema on äärimmäisen huonoa kuluttajan kannalta?
Eipä noisa vain nytkytyksestä päätellen taida suorituskyky olla oikein millään tasolla fps 10?
Toki, mutta kyse on kännykkään sopivasta mobiili-GPU:sta vuosia sitten, ei sen nyt tietenkään pidä olla yhtä tehokas kuin useita vuosia myöhemmin julkaistu järeä työpöytärauta
Voi vittu :dead: Olin pienen tauon jälkeen laittamassa taas pelinäyttistä tulille mut helvetti tonni on liikaa. Eihän tietokoneelle edes ole mitään niin ihmeellisiä pelejä jolla ton voisi perustella. Vois siirtyä pelaamaan kaikki AAA-jutkuttelut telkkarista padilla nii asia ei ois nii justiinsa 😀
"10 vuoden kehitys" … eikö samalla mainittu että yritettiin sitä ja tätä ja aina aloitettiin uudestaan että keksittiin tämä nyt julkaistu ratkaisu? Niin ja 10 vuotta, ei todellakaan raudan tekoa vaan yleistä säätöä. Veikkaan että itse Turing ei ole 3v vanhempaa suunnittelua.
AMD on varmasti ollut mukana MS ja Nvidian kanssa suunnittelemassa/sopimassa tuota standardia. Ei siinä montaa vuotta mene että AMD saa vastaavan toteutuksen. Ei todellakaan mitään "10 vuoden kehitystyötä", jota nvidia tietysti haluaa kuluttajien uskovan. 😉
Ennen julkaisua ajattelin, että hankin RTX 2060:n kunhan hinta laskee alle 300 euron… eli taitaa jäädä tämä 20-sukupolvi väliin 😉
Hinnat on turhan suolaisia siihen nähden kuinka paljon nykyään jaksaa pelata. Jos sen 2-3 uutta peliä soutaa vuodessa läpi niin ei viitti upottaa tonnia korttiin tällä haavaa. Joskus jonnena 12h/pv koneella istumiseen olis varmaan voinu investoida, mutta kyllä tämä taas vähän sataa sinne konsolipelaamisen laariin.
Jotkut eräät toteaa ettei osta kun on niin suolainen hinta, mutta kyllähän siellä on edullisempiakin kortteja tarjolla.
Eihän sitä autokaupassakaan sovi itkeä kun joku auto on omastamielestä kallis, ostaa edullisemman jne..
Hinnoittelussa huomioitava että RTX2080 ja RTX2080Ti on nyt uudessa teholuokassa.
RTX2070 tod.näköisesti mutulla siellä Gtx1080Ti tuntumassa, eli olisi silloin ainut näistä uusista joka vastaa edellisen sarjan ohjainta.
RTX2070 659e (Aib halvempi?)
GTX1080Ti 850-900e
Mielestäni varsin hyvä suorituskyky/hinta suhde jos RTX2070 on siellä 1080Ti kanssa samoilla viivoilla.
Tällä logiikalla voidaan joka sukupolvi nostaa hintaa tehon noustessa, jos tehoa 2x niin hintaa 2x
Ja halvemmalla ei sitten pysty pelaan vai?
täytyy olla se tonnin lappu koneessa että pystyy pelaan?
Eiköhän nämä kovimmat HighEnd ohjaimet ole heille jotka tosissaan tarvitsevat nopeutta,esim: asetukset tapissa ja tyyliin 4k, 1440p 144hz tms..
Suhteellisesti kun katsoo hintojen kehitystä niin varsin halvaksi tulee hankkia ohjain jolla pelailee.
sellainen 100-300e haarukka riittää jo hyvin pelinäyttiksen hankinnalle.
hinta ei nyt kuitenkaan tuplaantunut kuten ei myöskään suorituskyky.
Hinnan noususta voisi enemminkin sanoa 1.2x ja suorituskyvyn nousuksi 1.4x
(en ole laskenut, mutta suorituskyky suhteessa hintaan on noussut kuitenkin enemmän)
Eikös Gtx980Ti maksellut siellä 800e nurkissa kunnes Gtx1070 tuli ja tarjosi vastaavaa suorituskykyä alle 600e hintaan. :think:
Pelien vaatimuksetkaan eivät ole oleellisesti nousseet, niin eihän tässä voi olla kuin tyytyväinen että jo muutaman satasen kortilla pelit pyörii varsin kohtuullisesti.
taitaa päästä jo reippaasti alle 200e kiinni ohjaimeen jolla kohtalaisesti pelailee.
Aika rohkea väite ottaen huomioon että mitään suorituskykylukemia ei ole julkaistu NVIDIAn toimesta ja ainut sinnepäin oleva luku on Shadow of the Tomb Raiderin 30-40 FPS 1080p-resoluutiolla säteenseurannat käytössä, mutta sitäkään ei voi verrata mihinkään muuhun tulokseen.
Itse en ole niin positiivinen että näkisin suorituskyky nousun ylittävän hinnan nousun. Kun ennen kun oli kilpailua suorituskyky nousi 30-50% samaan hintaan
Lähinnä tarkoitin tätä historiaa miten suorituskyky nousee VS vanhempi sarja sekä hinnoittelu.
Raytraycing mahdollistaa "helpon" tavan valaista näkymä aidosti "it just works", ei siis kuitenkaan että pelinkehittäjä voisi vain laittaa RTX "moodin" päälle ja tämä korvaisi automaattisesti käsin tehdyt perinteiset renderöinnit. Edelleen scenen valaisuun tarvitaan kuitenkin niitä artisteja ja insinjöörejä jotka määrittävät milloin mikäkin kohta rendereidään ja millä tapaa. Jotenkin tuota säteenseurantaa pitää kuitenkin rajoittaa, sillä ei taida tehot riittää ihan kaiken RT renderöintiin kuitenkaan.
https://www.extremetech.com/extreme/266600-nvidias-rtx-promises-real-time-ray-tracing
"Some game devs have also said that it would be a massive undertaking, and a large performance hit, to re-architect their titles to support ray tracing — no matter how fast the ray tracer itself is"
No jos testien mukaan Tombrider pelissä FPS 1080p resoluutiolla on välillä 30-60 niin miten paljon hitampaa ja halvempaa pitäisi ostaa? Nimimerkillä itse pelaan 1440p…
Tähän kysymykseen on kovin vaikea vastata useammastakin syystä.
Esim. pelaajan vaatimukset, toisille tuntuu riittävän Med ja toisille vain Ultra on kyllin hyvää.
näyttö toki vaikuttaa ohjaimen hankintaan ja 1440p kun kyseessä on kaveriksi hankittava toki tehokkaampi ohjain.
Peli ei ole vielä ilmestynyt niin on lähes mahdotonta lähteä arvuuttelemaan miten se eri ohjaimilla toimii.
mutta jos laitevaatimuksia katsoo, minimi Gtx960 ja suositeltu Gtx1060 niin voi todeta että pelailemaan 1080p näytöllä pääsee suunnilleen ~200e panostuksella.
ja miksei halvemmallakin jos on valmis asetuksia karsimaan.
Neljä vuotta sitten tuli uuden koneen mukana hankittua GTX 770 ja pakko sanoa, että ei ole vieläkään ollut kiire päivittää. Varmaan jos enemmänkin tulisi pelattua uusia pelejä, paineita voisi olla enemmän, mutta nykyisillä hinnoilla ei sopivassa hintahaarukassa kovin paljon parempia vaihtoehtoja taida olla. Se siitä siis nykyisillä pelailuilla.