
NVIDIAn toimitusjohtajan Jensen Huangin keynote-esitys CES 2019 -messujen alla on saatu nyt päätökseen. Keynoten yhteydessä julkaistiin odotetusti muun muassa uusi Turing-arkkitehtuuriin perustuva GeForce RTX 2060 -näytönohjain.
GeForce RTX 2060 -näytönohjain perustuu tämän hetkisten tietojen mukaan samaan TU106-grafiikkapiiriin kuin RTX 2070, mutta karsitumpana versiona. NVIDIA ei julkaissut näytönohjaimen tarkkoja teknisiä ominaisuuksia, mutta kertoi sen kykenevän 52 TFLOPSiin tensorilaskuissa säteenseurantasuorituskyvyn ollessa 5 gigarays/s. Näytönohjaimessa on 6 gigatavua GDDR6-muistia.
NVIDIAn omien testien mukaan GeForce RTX 2060 peittoaa suorituskyvyssä GeForce GTX 1070 Ti -näytönohjaimen. Sen luvataan saavuttavan Battlefield V:ssä säteenseurantaefektit Medium-asetuksella yli 60 FPS:n suorituskyvyn DLSS-reunojenpehmennyksellä, kun käytössä on nimellinen 1440p-resoluutio. DLSS-teknologian myötä todellinen renderöitävä resoluutio on 1440p:tä matalampi ja se skaalataan täyteen resoluutioon hyödyntäen tekoälyyn perustuvaa reunojenpehmennystä, joka pyrkii luomaan natiiviresoluutiota vastaavan kuvan.
GeForce RTX 2060 saapuu myyntiin 15. tammikuuta 349 dollarin verottomaan suositushintaan. Suomessa näytönohjainten hintojen pitäisi asettua 379 euron tuntumaan, tai hieman korkeammalle. NVIDIA on listannut Founders Edition -mallinsa 385 euron hintaan omassa verkkokaupassaan.
Samalla NVIDIA ilmoitti päivittäneensä näytönohjaintensa pelibundlen. Jatkossa GeForce RTX 2060- tai RTX 2070 -näytönohjaimen ostava voi valita Battlefield V:n ja Anthemin väliltä toisen, kun RTX 2080:n ja RTX 2080 Ti:n ostajat saavat kaupantekijäisiksi molemmat pelit.
Päivitys klo 11:00:
NVIDIA on julkaissut GeForce RTX 2060:n tuotesivut.
RTX 2060:ssa on käytössä 1920 CUDA-ydintä ja sen perus- ja Boost-kellotaajuudet ovat 1365 ja 1680 MHz. Yhtiö ei ole varmistanut esimerkiksi ROPsien määrää, mutta oletettavasti niitä on 192-bittiseksi leikatun muistiväylän myötä 48. Näytönohjaimen TDP-arvo on 160 wattia.
Lähde: NVIDIA, GeForce RTX 2060 -tuotesivut
Ei kelpaa 1060'n korvaajaksi paristakin syystä;
– maksaa aivan liikaa eli 100eur enemmän kuin olisi toivottavaa
– vaatii yli 150W eli 8-pinnisen lisävirtaliittimen (6-pinnisellä irtoaa max. 150W)
Jos/kun tästä aikanaan tehdään hiukan piristetty (ja halvempi!) moinen 7nm prosessilla ja alle 150W moinen niin saattaisi jo kelvata 1060'n seuraajaksikin?
Hyvin kelpaa jos on päivittämässä gtx1060:stä/RX 480:stä, jonka on ostanut 2016. Toki hinta on mitä on ja tehoa vie mitä vie. Suorituskyvyn kannalta kuitenkin selkeä päivitys noihin kortteihin, eikä tuo perf/$ huono ole.
Mutta joo jos gtx1060:sen ja gtx1070:sen välissä olisi ollut gtx1060ti malliin gtx660ti, olisi tämä kortti käytännössä generaatiopäivitys siitä eikä niinkään gtx1060:stä.
Ehkä rahat pois ensin RTX sarjalla ja sitten Gtx sarja perään.
Ehkä RTX sarjan ei kuulukaan jäädä ns."hallitsevaksi" sarjaksi vaan enemmänkin premium tuotteeksi GTX rinnalle.
Ovelasti vaan laitetaan kalliimpi RTX sarja ensin myyntiin.
Tälläi sen asian näkisin tapahtuvan :cigar2:
Pitää myydä kortteja pitkään ja hartaasti ennen kuin on tarpeeksi kriittistä massaa. Nyt markkinoille tulleet ray-tracingia tukeneet pelit on voitu tehdä niin, että nVidia on suoraan maksanut siitä että ominaisuus peliin tehdään. Kovin monesta pelistä ne ei välttämättä halua maksaa. Ehkä nuo rahat mieluummin pidetään yritysten kesken salassa joten ei niistä tiedä.
Eihän se tarkoita että haukkaisi kaiken tarjottavissa olevan sähkön vaikka olisi 3kpl 8-pin liittimiä.
Hinta nyt on mitä on, 1060 on edelleen sen ~300eur, julkaisusta 2½v ja hinta sama kuin julkaisussa. Ja onhan noi 60-mallien hinnat muutenkin nousseet pikkuhiljaa sukupolvien myötä.
Gtx1060 on tuhnu kortti verrattuna Rtx2060, puhumattakaan 3Gb mallista.
Avg.164w tämän tehoisesta ohjaimesta ei ole ollenkaan huono.
ja on +290w kuluttavan Vega64 kanssa tasoissa suorituskyvyssä, en valittaisi siis energiatehokkuuden puutteesta.
Ja mieluummin 8pin kuin 6pin.
Toki, mutta säätäjät jotka ovat tottuneita korkkaamaan prosessoreita ja muuta vastaavaa, saavat kyllä varmasti sen jäähyn irti. Enkä ymmärrä mitä tarkoitat refujäähyn puutteilla. Hiljainen ja viileä korttihan tuo on.
Mitä tuli noita viestejä luettua, niin olen sekä puolesta ja vastaan…
Ensinnäkin unohdetaan usein se seikka, että uusi tekniikka ja ominaisuudet maksaa (mites kävi esim. ekan GPUn kanssa geforce 256 :D).
Toiseksi jos tuolla usean logiikalla ajatellaan niin itsekkin tein todella huonon ostoksen kun vaihdoin GTX 780 kortista RTX 2070, eli vaikkakin tämä on tekniikka sivusto niin väitän ettei kovinkaan moni % käyttäjistä päivitä niin usein, että tulisi jokainen mallisarja käytyä läpi.
Kolmanneksi nuo RTX kortit on erittäin kykeneviä vulkanissa esim. 2070 vs 1080 vs 1080 TI. Minkä lisäksi hieman pienempi lämmöntuotto…
Mutta siitä olen kyllä samaa mieltä, että noi 200-250€ kortit saisivat kuitenkin tulla olkoon sitten vaikka RTX 2050. Sieltä ne rahat valmistajat tekee (molemmat). Ja mitä veikkaan niin tuo 1440p pelaaminen on sitten jo vaivalloista 2060 kortilla ellei sitten puhuta 1080p resosta scaling ja minimi RT. RTX 2050 sitten pitäisi jo olla 720p DLSS to FHD tai vastaavaa ellei kyseessä ole joku CS…
Tietenkin on, ihan niin kuin GTX 960 oli tuhnu verrattuna GTX 1060 jne jne
1440p RT saattaa DLSS päivityksen jälkeen toimia High 60fps
1080p RT tuolla pyörähtää ilman DLSS päivitystäkin kohtalaisesti.
![[IMG]](https://tpucdn.com/reviews/NVIDIA/GeForce_RTX_2060_Founders_Edition/images/battlefield-v-rtx-1080.png)
Joo ja tossa on kyllä hyvä pointti, en ainakaan itse juuri erota peleissä (siis itse pelatessa) onko super uber ultra vai toiseksi korkein asetus kuvanlaadullisesti, toki jos jää kattelemaan efektejä niin sitten asia erikseen…
Haisee vahvasti siltä että joku kusee TPUn testirutiinissa, High -suorituskyvyn pitäisi olla lähellä Ultraa eikä Mediumia. Samaa kieli myös kun vilkaisi saman sivuston aiemmat BFV RT -testit, joissa joka kortti sai ultralla paremman fpsn kuin highllä ja mediumilla paremman kuin lowlla
Avg 56.6fps ultra
99th 46.5fps
Nvidia GeForce RTX 2060 FE im Test (Seite 5)
En tarkoittanut etteikö FPS voisi olla oikeaan suuntaan, mutta testissä on jokin mennyt pieleen TPUlla ennen ja nyt taas uudestaan
Tossa asetuksissa ainakin oli jossin vaiheessa siten että se asetus ei vaihdu, vaikka itse asetus näyttäisikin High,niin on silti se aikasempi siellä päällä.
En tiedä onko korjattu kun ei ole hetkeen tullu kokeiltua.
Tosiaan vaikka TechPowerUp voi tehdä välillä jotain oikeinkin niin toivon että yleisesti joiltain muilta sivustoilta linktettäisiin tuloksia, sillä heillä on paljon selittämättömiä outouksia mittauksissaan. Tulokset voivat poiketa rajusti muista sivustoista ja vain TechPowerUp saa aikaan omansalaiset tulokset. Poistin kirjanmerkeistäni jokin aika sitten kyseisen sivuston.
Lisäksi he valitsevat usein kasan pelejä jotka suosivat toista näytönohjainvalmistajaa reilusti ja niiden antamat pisteet lukeutuvat sitten lopuksi noihin hintatehosuhdanteisiin ja kaikkeen muuhunkin. He eivät välttämättä muutenkaan käytä aina järkevintä rajapintaa DX11 ja DX12 välillä ja laatuasetuksia ei ole pohdittu sen tarkemmin.
Guru3D on mielestäni ihan hyvä ja tietysti tämä Tekki, jos joku nyt pohtii että mistä etsiä tietoa.
TPU testi ainakin on ihan linjassa, yli 20 peliä niin ei yhden pelin testi pääse horjuttamaan liiaksi lopputulosta.
Chart lista on linjassa myös muiden saittien kanssa.
Itse katson vain täältä ja TPU:sta revikat. Toki saisivat TPU:ssa päivittää testipelinsä sekä laajemmat testit kellotetuilla näytönohjaimilla. Joku perkeleen Unigine nyt ei kerro ainakaan itselleni pätkääkään kuinka kellotettu kortti käyttäytyy peleissä vs. vakiokellot. Toki uusilla testipeleillä joutuisi ajamaan vanhojen korttien testit uusiksi, muttamutta..
Yleensä TechPowerUp on hyvin linjassa, mutta nyt näyttää vähän tulleen extraa RTX 2060-tuloksiin. Toki ne on silti virhemarginaalin sisällä, ei ne heitot ole kuin jotakin prosentteja. En ole mitään BOT:in mainitsemia suuria eroja havainnut. Lisäksi niitä tuloksia voi katsella muiltakin sivuilta kuin vaan siitä yhteenveto-sivusta 😉
Vieläkin pidän kovasti heidän yhteenvetosivuistaan, jossa on laskettu ihan jokaiseen näytönohjaimeen (laskennallinen?) ero:
NVIDIA GeForce RTX 2060 Specs
Sieltä näkee suoraan, että kyseessä on keskimäärin 2x RX 470:n tehoinen kortti. Ehkä se BOT:ia risoo, kun AMD on vähän aliarvostettu noissa taulukoissa?
Io-techin arvostelua odottaessa.. Jo tuolta TPU:sta näkee, että sieltä on tulossa parasta vastinetta rahoille RTX-sarjasta. Kallis se on silti, mutta jos RTX on ostettava, tuo on se kortti.
No kannattasko nyt myydä vanha 1070 Ti pois? Tilalle sais kumminki 2060:n, ja tappiota ei kovin montaa kymppiä tulis, tai ei välttämättä ollenkaa ku BF 5:n ois jokatapauksessa hankinnassa.
No ei, samantehoinen kortti.
Joo ei kannata. Menettää myös 2GB muistia.
Jos olisit vasta päivittämässä niin sitten Rtx2060 tietysti, mutta päivitys 1070Ti ->2060 ei ole kovinkaan kannattavaa jos tuosta aiheutuu tappioo.
Omassa "lähikaupassa" halvimman listatun RTX 2060:n ja RTX 2070:n hintaero on 133e.
En tiedä onko noita ilmaantunut muualle myyntiin, mutta tuossa nyt yksi anekdootti käytännön hintaeroista.
Halvimmiksi listatut kortit:
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G OC vs KFA2 RTX2070 EX
Jos ei ton enempää hintaeroa, niin osta suoraan 2070 eli 2070 on isompi muistikaista kuin enemmän ytimiä. Eli käytännössä nopeampi kortti
Nvidia GeForce RTX 2060 6GB compare Nvidia GeForce RTX 2070 GPU
No, jos hintaero on luokkaa 366e vs. 499e ja lisätehoa saa n. 15%. Samalla vaivalla maksaa 200e lisää ja hommaa RTX 2080:n?
On toi 133e melkoisesti hintaeroa, varsinkin kun Rtx2060 pääsee kuitenkin keskimäärin 1080/vega64 tasoihin, eli Rtx2070 ei ole mahdottoman kaukana.
Jos pelaa 1080 tarkuudella niin lisähintaa 2060>2070 välillä ei kannnata maksaa mutta jos pelaa 1440(+) tarkkuuksilla niin silloin sen lisähinnan maksu voi kannattaa kun se 6Gt>8Gt erokin voi merkata tulevissa peleissä nillä tarkkuuksilla.
Itselläkin on pari peliä, jotka nappaavat jo yli 6Gt muistia 1440p tarkkuudella.
Muistaakseni uusin Deus Ex käytti jo 1080p resolla yli 7gb. The Division ja Dishonored 2 vie ainakin varmuudella yli 6gb 1080p resolla.
Tässä on melko oleellista tarkentaa, että vievät, jos on muistia vapaana. On eri asia, aiheuttaako 6Gb muisti tökkimistä.
Tuo uusin Doom vie asetukset tapissa törkeesti muistia 1440P tarkkuudella (muistaakseni jotain 7-7.5gigatavua parhaimmillaan) ja Quantum Break suositellaan kans näyttikselle se 6gigatavua ja taisi mennä reippaasti yli GTX 1070-ohjaimella Toi jälkimmäinen on ainaki hyvä näyttistesti eli 1080p pyörii 60fps ja 1440p tipahtaa aika pahasti fps. Gears Of War 4 suositellaan kans ultra-asetuksilla +6gigatavua näyttismuistia.
Sampsa kun teet sen RTX 2060 artikkelin niin kannattaa ehkä antaa 99,99% Nvidia Approved Score sille kortille.