NVIDIAn Ampere-sukupolven GeForce-näytönohjainten julkaisu lähestyy ja sen myötä vuodot kiihtyvät. Tällä kertaa vuotovuorossa on kuvat oletetusta GeForce RTX 3090 -näytönohjaimesta.
Twitteriin on julkaistu GarnetSunset-tunnuksen toimesta kaksi valokuvaa oletetusta GeForce RTX 3090 -näytönohjaimesta. Näytönohjainta voi kutsua vähintäänkin massiiviseksi, etenkin kun vertaa sitä samassa kuvassa olevaan GeForce RTX 2080 Founders Edition -näytönohjaimeen. Kuvasta on sensuroitu kortin takapuolen merkintä, missä oletettavasti lukisi RTX 3090.
Oletettu GeForce RTX 3090 on kolmen korttipaikan korkuinen näytönohjain ja kuvan perusteella sen pituus on noin 320 – 325 millimetriä ja tuulettimen halkaisija varsin poikkeuksellinen, muttei ennenkuulumaton, 110 millimetriä. Kortin jäähdytys noudattaa samaa mallia, kuin aiemmin vuodoissa nähty RTX 3080:n cooleri, mutta kookkaampana. RTX 3080:n vuotokuvissa nähty cooleri oli kahden korttipaikan korkuinen.
Kuvan twiitanneen GarnetSunsetin mukaan RTX 3090:n suositushinta olisi 1400 dollaria, mutta hän epäilee, että kyse olisi perusmallin suositushinnasta eikä Founders Editionin. Esimerkiksi RTX 20 -sukupolvessa RTX 2080 Ti Founders Editionin hinta oli 200 dollaria perusmallia kalliimpi ja muiden mallien kohdalla FE:t olivat 100 dollaria kalliimpia. Lisäksi hän mainitsi RTX 3060:n hinnaksi 400, 3070:n 600 ja 3080:n 800 dollaria, mutta toistaiseksi hintojen paikkansa pitävyydestä ei voida mennä takuuseen.
Lähde: GarnetSunset @ Twitter
Piti ottaa oikein rullamitta käteen. Eipä tuo mahtuisi FT05:een sisälle, jos kerran 310mm ylittyy.
Puhaltaako tuo lisävirtaliittimien puoleinen tuuletin toiselta puolelta rivastoa ilmaa? Eli jonkinlainen sahattu piirilevy-voileipä sisällä? Katsoin 3d-animaation oletetusta 3080:sta mutta eipä tuo paljoa selventänyt: https://uploads.disquscdn.com/images/50c12b7a42983e17389ebdb6ae5e8b169988a3ec2d56912c27e1550c0b248fe3.gif
Juu siinä on "V"-mallin pääty piirilevyssä (sen 3080:n perusteella) ja peräpään jäähy puhaltaa "väärältä puolelta" läpi rivaston
Miten jotkut vielä jaksaa uskoa näihin kiinalaiskakaroiden tekeleisiin? 😀
3070 todennäköisesti se oma kortti seuraavaksi, jospa sen hinta oisi tuossa huhutussa.
Taisi tosin olla niin että eka tuli ne lippulaivamallit? En kovinkaan tarkkaa ole seurannut huhuja mutta muistan tällaista lukeneeni.
Eipä kannata päätä näillä huhuilla vaivata, katotaan sitten 10 päivän päästä millanen sieltä on tulossa.
katso liitettä 432927
Voisikohan nämä vuotaneet mallit olla esim. vaan jotain prototyyppejä?
Ti / SUPER malleja odotellessa
Mitä osaa niistä tarkalleen? jäähy?koko?
Eli 310mm+ 3090 FE vaatisi tuon pumpun/säiliön korvaamista toisenlaisella, joka tarkoittaa kovaputkisysteemissä putkien uudelleentekemistä.
No, pistetään vähän uskoa että tulee OK kolmannen osapuolen malli joka ei ylittäisi tätä 292mm joka tällä hetkellä on kortti. Tai jos näin ei käy, sitten taitaa EKWB taas kerätä hyvät massit… R6 kotelolle on olemassa nätti takalevyyn lyötävä distroplate-pumppu-säiliö johon vaihtaminen antaisi lisää tilaa. Mutta voi ketale millainen duuni se taas olisi rakennella.
Joo, kortin voisi laittaa vesille, mutta sitten pitäisi koteloon tunkea toinen 360mm radi ja se taas tarkoittaisi putkiremppaa myös.
Ehkä joku vertical mountti menisi tähän koteloon, tukisi 3 slotin kortteja ja maagisesti mahtuisi tuohon pumpun "eteen"… säädöksi menee joka tapauksessa.
A. GPU noissa on kiuvas ala GTX 480 "fermi"
B. Todella hiljainen kortti.
Toivottavasti ei mennä vaihtoehto A:lla, mutta ei noihin ennenkään ole laitettu "ylisuuria" jäähyjä huvikseen. Tai on mutta ei referenssi kortteihin.
Eli suorituskyvyllä ei olekkaan merkitystä?
GTX480 puhuttaessa kyse oli nimenomaan heikosta kulutus/suorituskyky suhteesta.
Kiuas on ohjain joka kuuluttaa reilusti, käy kuumana eikä kulje kulutukseen nähden lähellekkään sitä mitä siltä voisi odottaa.
Mutta 3080 todennäköisesti menee energiatehokkuudessa ohi 2080Ti .
Harmi vaan että se 3080 jäähy on melko rimpulan näköinen ja jos sekin tosiaan 300W kortti niin pitänee sitten karmeeta mekkalaa. Kovasti kiinnoistais kyllä 3080FE tällä jäähyllä…
No GTX 480 oli kyllä nopein yhden GPU kortti siihen aikaan. Ja siksi se kävi kuumana kun Nvidian piti väkisin se venyttää ohi AMD:n Radeon HD 5870:n.
Ja GTX 480 oli kirjaimellisesti kiuvas kun ei sen cooleriin voinut koskea kun korttia rasitettiin jollei halunnut palovammoja sormiinsa (kyllä omistan vieläkin yhden toimivan GTX 480:n)
Ja oletat että energiatehokkuudessa mennään ohitse 2080ti:n vaikka mitään faktaa ei aiheesta ole.
Eikös tää nyt ole ihan perusteltu olettamus kun historiaa katsellaan? Pienempää nodea tulossa jne…
Voihan sitä olettaa vaikka mitä. Mutta eihän se noden kutistaminen aina ole mennyt ihan nappiin myöskään, jos vaikka katsotaan missä suossa Intel tällä hetkellä rypee.
Toki nämä tekee sama TSMC kuin AMD:nkin GPU/CPU:t joten teoriassa ainakin pitäisi joo parantua. Mutta onhan niitä vuosien varrella nähty että joku arkkitehtuuri ei olekkaan tykännyt hirveästi noden kutistamisesta (AMD:n K10 arkkitehtuuri on hyvä esimerkki).
Kun eihän tämä Ampere mikään täysin uusi arkkitehtuuri Nvidialta ole. Mutta tuskin Nvidia tuota kussut on, mutta sehän taitaa selvitä aika pikapuoliin mitä sieltä oikeasti tulee. Ja sitten vaan odottamaan AMD:n Big Naveja ja taistelu voi taas alkaa
Ei niiden uusien arkkitehtuurien & node shrinkkien aina tarvitse nappiin mennä, että voidaan ilmaista energiatehokkuuden todennäköisesti paranevan. Riittää että tämä on trendi ja sitähän se on.
Moni muukin asia on muuttunut todeksi, en pitäisi mitenkää mahdottomana futuristista muotoilua.
Tuossa ei ole mitään kiistanalaista, se patentti on täysin yksiselitteinen. Se että joku ei ymmärrä GPU:ssa olevan useita eri "prosessoreita" ei sitä muuta mihinkään, ihan sen patentin abstraktin eka lause erikseen mainitsee että kyse on GPU:n sisällä olevista jutuista.
Miten se toisen tuulettimen "väärällä puolella" olo voisi edes liittyä tuohon mitenkään? Sen tuulettimen ylälaita on PCB:n kanssa samalla tasolla.
Tai
C) Todella tehokas ja äärimmäistä suorituskykyä tarjoava kortti, jonka mielekkääseen ja suht hiljaiseen jäähdytykseen tarvii tommosen monsterijäähyn.
Eli kyllähän se todennäköisesti pirusti tuottaa lämpöä, mutta se ei välttämättä tarkoita sitä, että se olisi GTX 480 tapainen kiuas, jonka energiatehokkuus oli aivan luokattoman huono.
Tai D) Dual gpu, edellinen kolmen korttipaikan nvidian refu oli Titan Z…
2080Ti on energiatehokas vaikka se siellä suorituskyky huipulla onkin.
Se Amd voi olla se kiuas kortti kun huomaavat Nvidian ohjainten suorituskyvyn ja otetaan kaikki irti ja kellotetaab tappiin kuten aikaisemminkin on tehty.
Taas tuli tää AMD täältä.. vaikka jutussa ei milläänlailla AMD:stä puhutakaan.
Luin, että 3000 sarjalaisten muistit käy aika lämpösenä.. toivottavasti ei tule samaa mitä RTX 2080:n kanssa..
Näytin esimerkin miten se kiuas voi kääntyä myös toisinkinpäin, kun tuossa ylempänä mutuiltiin miksi Nvidian ohjain on kiuas.
Tuon piirilevynhän pitäisi olla aika paljon lyhyempi, joten tulemme varmasti näkemään eri näköisiä custom-versioita, vaikka launchissa olisikin tarjolla vain nvidian oma luomus.
Muistat varmaan 2080 muisteihin liittyvät ongelmat kortin alkuaikana? Kokemusta on, sitä en toivo enää 3000- sarjalaisten kanssa.
Luitko tuota linkkiä ollenkaan?
Mulle ei tarvitse linkkailla koska olen lukenut kaiken Ampereen liittyvät jo aikaisemmin.
Tässä leivotaan väkisin ongelmaa ja vedetään johtopäätöksiä vielä ennenkuin ainuttakaan ohjainta on ulkona.
Jäähyt on senvuoksi ettei mikään käy liian lämpöisenä.
Tietysti täälläkin on porukkaa joka toivoo Nvidian failaavan täydellisesti joten he mielellään varmaan takertuu kaikkeen negatiiviseen ja pitää siitä kiinni.
En nyt tiedä mistä 2080 muistien lämpötila ongelmista puhit? Mulla ei ainakaan ole ollut yhdessäkään.
ensimmäinen 2080Ti meni takuuseen ja uusi tilalle ja vieläkin varmaan porskuttaa, mutta jonkun toisen koneessa kun myin pois.
Toinen vesillä tappiin kellotettuna ja sekin elossa vielä..kopkop..
Toinen puhaltaa "alhaalta ylös" ja toinen "ylhäältä alas"
Toivotaan että nuo 3070-sarjan kortit kulkisivat hiukan viileämpänä, vaikka talvi onkin tulossa.
Jaa niin vai, että molemmat puhastavat niin kuin sisäänpäin. Miksiköhän nuo ropellien lavat on sitten kuitenkin erilailla. Luulin että toinen (ylempi tuuletin ehkä) olisi poisto.
Hyvin suurella todennäköisyydellä se jäähy on niin massiivinen juuri sen takia, että ne lämmöt ei nousisi sinne 100+ asteeseen.
Joo ei tule olemaan 100 astetta, tämä nyt on täysin selvää, ellei joku AIB vedä susi paskaa jäähyä mutta sitä ei tarvitse ostaa tosin kellot/lämmötkin tippuisi jo paljon ennen tuota 100c
Mistä tiedät että 3080/3090 ei ole viileä?
Voin vaikka vannoa että 3090/3080 AIB löytyy viileämpiä malleja kuin osa 30707
Kaikki lämpö lähtee kortista pois, oli se 80c tai 100c tasapainotilassa. Jos ei lähde, niin kortti on vasta kuumenemassa, eikä tasapainotilas ole vielä saavutettu.
Molemmat puhaltaa suoraan kohti ohjainta, en tiedä miten tuon voi nähdä mitenkään erillailla?
target="_blank"
rel="nofollow noopener"
data-proxy-href="">
https://uploads.disquscdn.com/images/50c12b7a42983e17389ebdb6ae5e8b169988a3ec2d56912c27e1550c0b248fe3.gif
No näin sen erilailla kun nuo ropellit ovat erilaisia. Lavat toisinpäin toisessa ja jos pyörimis suunta on sama niin oletin että tuo toinen imee ilmaa ulos.
Onko tuo TSMC valmistajana jo varmistunut kun puhe oli myös Samsungista,
Ei ole varmistunut kuka valmistaa mitäkin. Kuten ei puolet muistakaan asioista mitä huudellaan, jotkut väittää yhtä toiset toista.
Vaikuttaa vahvasti siltä, että tämä on dual GPU, tai dual chiplet. Siihen viittaan massiivinen jäähdytys. Eli kuluttaisi sen 400w. Yhteensä tehoja 40 Tflops. Jos raytracing on uudessa arkkitehtuurissa tuplanopea, niin kortti tarjoaisi nelinkertaisesti säteenseurantaa verrattuna edelliseen sukupolveen. Hintakin viittaa dual chiplettiin. Nvidia on tässä tekemässä samat kuin Intel Xe arkkitehtuurillaan. Normikorteissa on sitten yksi chiplet ja ne on kellotettu ylemmäs. 3080 on varmaankin 25 Tflops. Mielenkiintoista.
Piipuolijohteet vuotavat enemmän kuumempana. Ja jos kortti lämmitää kämppää teholla X, niin se teho edellisestä johtuen kasvaa. jos kortin lämmön annetaan nousta enemmän, eli lämmittää kämppää enemmän.
Mitään viitteitä chiplet ratkaisuun ei tässä Ampere sukupolvessa ole.
Huhu on myös että nuo uudet GDDR6X muistipiirit tulevat käymään todella kuuman sen takia ovat päättyneet tuohon jäähyratkaisuun eli puhutaan 100 asteen lämpötiloista.
Kuitenkin refu kortit ovat kookkaita jos on uskomista noihin kuviin.
David ja goliat taistelu taas edessä… Titaanien taistelusta ei voi puhua, kun Titania ei ainakaan toistaiseksi ole Amperelle luvattu. Tässä näytönohjain generaatiossa varmaankin merkitsee eniten, että kuka toteuttaa omalla arkkitehtuurillaan RT:n kaikista parhaiten, vaikka niitä pelejä vieläkin odotellaan kieli keskellä suuta… Cyberpunk 2077 tulee varmaan olemaan melko immersiivinen kokemus täysillä RT -asetuksilla ja uusi benchmarkki kaikille tuleville korteille.
Vuotovirtojen kasvun lisäksi kasvaa myös dynaaminen tehonkulutus:
Lämpötilan nousu nostaa johtimien resistanssia, mikä hidastaa transistorien kytkeytymistä päälle/pois.
Hieman valikoiden kuin lukee "kaikki amperesta" niin voi aina kiertää ne ikävät huhut. Kaikkihan miltei tähän mennessä siis perustuu huhuihin, ennen kuin Nvidia vahvistaa mitään virallisesti.
Jos muistit käy 100 asteisina, niin onhan tuo selkeä ongelma jäähystä huolimatta. 400w TDP -lämpökuorma on mille tahansa jäähylle aivan massiivinen, ja se on oletettavasti syy miksi jäähy ainakin noissa founder’s editioneissa on kaksipuolinen.
Toinen syy saattaa olla se, että jos näitä muisteja on kummallakin puolen piirikorttia, niin kaksipuoliselle jäähylle on totisesti tarvetta.
Mielenkiinnolla seuraan joutuuko alihankkijat myös noudattamaan tätä samaa kaavaa jäähyjen suhteen.