Viime vuonna useat muistivalmistajat kertoivat tuovansa GDDR6-muistit markkinoille vuoden 2018 aikana. Samsung on varannut nyt itselleen paalupaikan muistikilpaan, sillä se ilmoitti juuri aloittaneensa 16 gigabitin GDDR6-muistien tuotannon.
Samsungin tiedotteen mukaan yhtiö on aloittanut ensimmäisenä maailmassa 16 gigabitin GDDR6-muistien massatuotannon. Yhtiön etulyöntiasemaa lisää aikaisen massatuotantovalmistuksen lisäksi muistipiirien nopeus, sillä Samsung kertoo niiden toimivan parhaimmillaan 18 Gbps:n nopeudella, kun kilpailevat muistivalmistajat ovat tähän mennessä puhuneet maksimissaan 16 Gbps:n nopeuksista.
Yhtiö kutsuu muistejaan 10 nm -luokan muisteiksi, eli ne valmistetaan tarkemmin määrittelemättömällä 10 – 19 nanometrin valmistusprosessilla. Muistien käyttöjännite on 1,35 volttia, mikä on selvä parannus GDDR5-muistien kanssa yleisesti käytettyyn 1,55 volttiin nähden.
Samsungin mukaan yhtiö odottaa nopeiden grafiikkamuistipiirien kysynnän kasvavan lähitulevaisuudessa etenkin autoteollisuuden ja verkkojärjestelmien parissa. Leijonan osa muisteista menee kuitenkin jatkossakin perinteisten näytönohjainten markkinoille.
Lähde: Samsung
32-bittinen väylä näissä. Eli 256-bittiseen väylään tarvitaan 8 piiriä, eli vähintään 16 gigatavun kapasiteetti, 128-bittiseenkin väylään 4 piiriä eli 8 gigatavun kapasiteetti.
Tarkoittanee jonkinlaista hyppäystä näyttisten muistimäärissä.
Jos oikein tarkkoja ollaan niin kaksi 16-bittistä väylää per muistipiiri, vrt aiemmin yksi 32-bittinen. Sitä en tiedä onnistuuko näillä sitten enää clamshellaaminen
ok. Tuo väylän leveys on sitten se oleellisin ero tämän ja GDDR5Xn välillä, pitkään ihmettelin, että mitä näissä oikein on eroa.
Ja tarkoittaa, että jos molemmat toimisivat samalla kellotaajuudella, vaikka teoreettinen kaista suurilla blokkisiirroilla olisi sama, GDDR6 mahdollistaisi kaksinkertaisen määrän pieniä siirtoja samassa ajassa.
Nyt vain odotellaan milloin saataisiin nvidialta uusia kortteja pihalle. AMD:ltä käsittääkseni nyt tule tänä vuonna mitään pelikorttia pihalle? Menekistä päätellen nvidiallakaan tuskin on mikään hoppu..
Veikkaan että yksi malli tuodaan kesäkuulle. Voi olla uusi Titan. Jouluksi voi odotella 1080 luokan päivitystä ja ensi vuonna Volta.
Vaikka ei ole mikään mahdottomuus että Volta tulee jo tänä vuonna. Se selittäisi näytönohjaimien huonon saatavuuden, kun uutta jo tehtäisiin. Tosin tämä voi oll varautumista AMD yllätysjulkaisuun, jolloin tuotaisiin uutta korttia, mutta jos mitään ei tule päivitetään vain muistit.
Jäisköhän nyt nvidia fiksuna ootteleen näitä etes lippulaivamalleihinsa.
Tämä voi tulla parhaimpaan tai ei. Muitakin valmistajia muisteilla on jotka voidaan tuoda markkinoille välissä.
Ikuwqnhq huhuhan ilmoitti jo mennä vuonna, että joku graffakortti näitä tulee käyttääkään tänä vuonna…. mutta koska ja mihin hintaan on ehken se mielenkiintoisempi kysymys.
Mutta eikö nvidia ja amd ole menossa siihen HBM2:een? Mihin näitä GDDR6 tulee sitten?
Eiköhän GDDR vielä ole valmistajien ykkösvalinta ja HBM2 vain kärkimalleihin, taitaa kuitenkin olla valmistuskustannuksissa sen verran eroa.
Tämä voi tulla parhaimpaan tai ei. Muitakin valmistajia muisteilla on jotka voidaan tuoda markkinoille välissä.
AMD odotetaan myös hyppäävän GDDR6 kelkkaan.
Veikkaan kyllä nvidian tuikkaavan GDDR-muistit edelleen näyttistensä kuluttajamalleihin (GTX-sarja).
Samsungilla menee kyllä kovaa muistimarkkinoilla. Tässäkin muistin siirtonopeus on suurempi kuin mitä aiemmin luvattiin. Viime vuonna vielä puhuttiin, että 16 Gbps olisi tavoite GDDR6:lle, mutta ekat muistit eivät olisi vielä niin nopeita, mutta mitä tekee Samsung? Tuo vielä 2 Gbps nopeamman ratkaisun. 😎
Onkohan kyseessä jokin teoreettinen nopeuden laskentatapa kun jos tämä on 2×16 ja ennen 1×32. Teoriassa nopeus tuplaantuu, mutta kaista puolittuu.
Tekniikan ig
Edit: Tekniikan ihmelapset osaa varmaan kertoa asian tekniset yksityiskohdat.
Tulee vissiin joitakin Volta-malleja 16 GB muistilla. En näe tälle vielä pitkään aikaan käyttöä, ellei sitten PlayStation 5 ole aivan oven takana jollakin Vegalla varustettuna, mutta ei tosissaan ole hirveän isoa tehohyppyä saatavilla halpaan hintaan, kun puhutaan seuraavista konsoleista. Näet nykyinen Xbox One X sisältää jo Radeon RX 580 tasoisen piirin, joka on luonnollisesti hinnaltaan halvemmasta päästä piirin koon takia. Ennemmin tai myöhemmin tuo 16 GB videomuistiakin tulee tarpeelliseksi toki, mutta uskon kahdeksalla gigatavulla pärjäävän varsin kauan.
In before nvidia 10×0(ti) refresh.
Ainakaan 4k pelaamisessa 8gb ei tule riittämään kovin kauaan koska itsellä Vega Käyttää jo useissa peleissä yli 100% näyttö muistia esim forza horizon 3 pyörii noin 90-105% cod if pyörii 110-145% pubg käyttää 80-105%
Puhumattakaan että ei ole näyttistä joku pöyrittäis kunnolla 4k resoa. Eikä Volta tähän tuo mitää muutosta, jos edes siitä perus nurmipora versioita tulee.
Rippuu asetuksista, omaan pelaamiseen 4k:lla Vega on itselle Tarpeeksi tehokas
Se, paljonko näyttismuistia käytetään ja paljonko sitä tarvitsee oikeasti on kaksi täysin eri asiaa. Sehän oli yksi iso pointti Vegassa että otetaan muistiin vaan sitä mitä tarvitaan, mutta se toisaalta taitaa todellisuudessa vaatia vähän lisätyötä joko AMD:lta tai pelinkehittäjiltä että HBCC toimisi kaikkialla niin kuin pitäisi ja se taitaa olla myös syy miksi ko. ominaisuuden hyödyntäminen on vakiona pois käytöstä.