Samsung ilmoitti elokuun alkupuolella pitämässään Galaxy Unpacked -esityksessään jatkavansa lippulaivapuhelintensa päivitystukea kolmeen vuoteen. Tänään Samsung on julkaissut virallisen tiedotteen asiasta ja samassa yhteydessä myös täydellisen listan puhelimista, jotka kuuluvat laajennetun päivityslupauksen piiriin.
Jo Unpacked-tilaisuuden yhteydessä Samsung antoi The Vergelle lausunnon, jonka mukaan myös A-sarjan puhelimet voivat päästä laajemman päivitystuen piiriin, mutta näiden osalta Samsung painotti tapauskohtaista tarkastelua. Ehkä jopa hieman yllättäen virallisessa listassa onkin mukana viimeisen kahden sukupolven Galaxy S-, Galaxy Note- ja Galaxy Tab S -sarjojen lisäksi jopa 5 Galaxy A -sarjan älypuhelinta malliston kalliimmasta päästä. Ymmärrettävästi myös kaikki Samsungin taittuvanäyttöiset Galaxy-puhelimet kuuluvat tuen piiriin.
Kolmen vuoden päivityslupauksen piiriin kuuluvat Galaxy-tuotteet:
- Galaxy S -sarja: Galaxy S20 Ultra 5G, S20 Ultra, S20+ 5G, S20+, S20 5G, S20, S10 5G, S10+, S10, S10e, S10 Lite sekä tulevat S20-sarjan laitteet.
- Galaxy Note -sarja: Galaxy Note20 Ultra 5G, Note20 Ultra, Note20 5G, Note20, Note10+ 5G, Note10+, Note10 5G, Note10, Note10 Lite sekä tulevat Note-sarjan laitteet.
- Galaxy-tuoteperheen taittuvanäyttöiset jäsenet: Galaxy Z Fold2 5G, Z Fold2, Z Flip 5G, Z Flip, Fold 5G, Fold sekä tulevat Z-sarjan laitteet.
- Galaxy A -sarja: Galaxy A71 5G, A71, A51 5G, A51, A90 5G sekä valikoidut nimikkeet tulevista A-sarjan laitteista.
- Tabletit: Galaxy Tab S7+ 5G, Tab S7+, Tab S7 5G, Tab S7, Tab S6 5G, Tab S6, Tab S6 Lite sekä tulevat Tab S -sarjan laitteet.
Samsung on tarjonnut jo ennen laitteilleen parhaimmillaan jopa neljän vuoden tietoturvapäivityksiä. Uuden suurten Android-päivitysten lupauksen myötä Samsung nousee Googlen ja OnePlussan rinnalle kolmanneksi valmistajaksi, joka takaa virallisesti näin laajan tuen Android-versioille.
Lähde: Samsung
Uutisen lupaus ei lupaa.
Mikä ei sinänsä tarkoita etteikö olisi mahdollista, mutta se sitten eri lupaus.
Xcover kuitekin sellainen mallisarja missä pitkä tuki olisi tarpeen. Tai no versiopäivityksillä ei kai niin välilä (usein niistä myös harmia), vaan se että tietoturvapäivitykset on pitkään ajantasalla.
Android 13 päivitys luvassa vuodelle 2022, hieno homma! Taidan jatkossakin kääntyä Samsungin puoleen Android leirissä
Täydellisiähän nuo eivät tietty ole, mutta Qualcommin surkeiden piirien sijaan niissä sentään on paria pykälää modernimpaa teknologiaa sisällä.
E: osaispa lukea
Siis hetkinen? Taidat olla ainut joka on sitä mieltä että Exynos olisi millään tasolla parempi, saati sitten modernimpi kuin Qualcommin vastineet. Sitähän nimenomaan kirotaan että Eurooppa saa huonomman Exynos-version kun muualla nautitaan paremmasta Qualcomm-versiosta
OS updates up to 3 generations
– latest features
– latest security
Lähinnä siis se, että kun luvataan "up to", niin missä kohtaa se taipui muotoon "at least"/"vähintään" tai edes "täsmälleen 3"? Toinen juttu sitten ylipäätään tuo veikeä muotoilu Android-sukupolvista, sen sijaan että puhutaan versioista tai suoraan vuosista.
Tässä vielä linkki Unpacked-tapahtuman siihen kohtaan missä tuo lupaus annetaan:
Sulta unohtui devices tuosta perästä "suorassa lainauksessasi".
Eli käyttispäivitykset tehdään kolmen generaation laitteille. Jos kerran vuodessa laite ja kerran vuodessa käyttis niin 1+1 voi hyvin laskea.
Ei unohtunut. Puhun tuosta kirjoitetusta lupauksesta screenillä. Sitten taas se mitä kaveri höpisee on hieman eri tavoin muotoiltu, puheessa tuota "up to" osaa ei taas ole ollenkaan. Jostain syystä se on kuitenkin katsottu tarpeelliseksi kirjoittaa screenille.
Samsung on käyttänyt vuodesta 2016 asti 14nm finfet prosessia Exynos 7270 wearable-piirien tekoon, siinä missä Qualcommin paras wearable mobiilipiiri oli vielä 2020 kesäkuun alussa 28nm kivikautisella prosessilla valmistettu.
2020 Kesä-heinäkuun taitteessa QC sentään vaivautui porttaamaan piirin modernimmalle valmistustekniikalle kun se julkaisi Snapdragon Wear 4100:sen. Käytännössä kaupoista ja varastoista nyt löytyvissä kelloissa Samsungit ovat merkittävästi energiatehokkaammalla piirillä.
Aa, alkuperäinen viestisi taisi tulla väärään ketjuun, tämä on Samsung Galaxy -sarjan puhelinten päivityksiin liittyvä ketju, ei Galaxy Watch -ketju. Niistä kelloista ei olekaan erikseen Exynos- ja Snapdragon-versioita.
Oikeassa ketjussahan se on. Et vaan lukenut viestiä mihin vastasit, ainakaan kunnolla.
Luulen kyllä lukeneeni, en vain ymmärtänyt erilliseksi lauseeksi irrotetun pätkän liittyvän nimenomaan kelloihin, eikä ensin mainittuihin luureihin.
Yksinkertaisen mielen olisi ollut helpompi tajuta asia jos olisi lukenut vaikka nin:
"Täydellisiähän nuo ÄLYKELLOT eivät tietty ole, mutta…"
-End of ot-
Samsung oli tarkentanut lausuntoa erikseen AndroidAuthoritylle, että lippulaivat saavat tosiaan päivityksiä kolmen sukupolven ajan.
Galaxy Unpacked -esityksessä käytettiin varmaan "up to" termiä, kun lupaus ei koske kaikkia laitteita. "Generations" lienee puolestaan valittu siksi, että Google ei julkaise uutta versiota tasan vuoden välein. Alla vielä XDA:n tulkinta.
Parantuneesta päivitystuesta saadaan todennäköisesti kiittää Project Trebleä, mikä helpottaa huomattavasti valmistajien työsarkaa päivitysten yhteydessä. Ohjelmistoa ei tarvitse rakentaa jokaisen päivityksen kohdalla uudestaan, vaan voidaan käyttää vanhaa pohjaa. Tämän päälle sitten istutetaan universaali General System Image (GSI) ja lopuksi hiotaan vain ajurit kuntoon. Esimerkiksi Android 11 versiota pääsee jo nyt testaamaan käytännössä kaikilla Trebleä tukevilla laitteilla (How to download Android 11 Beta for Google Pixel and other Android devices)
Tuosta on jo aikaa, jos siis tarkoitus oli yleistää tähän päivään.
Versiopäivitykset ihan yleisesti on toki myös ongelma, niissä voi tulla merkittäviäkin muutoksia, jos Samsungin päivityksiä kritisoi, niin plussaa ehkä se ettei noita versiopäivityksiä oli kovin nopeaan tahtiin ollut tuuppaamassa.
Uutisen mukaan ei olekkaan tuomassa automaattisesti ns niukempirautaisiin kolmeaversio päivitystä.
Pyrin olemaan yleistämättä parhaani mukaan. Pelkästään alempi googletus riittää siihen että löytyy vaikka mitä valitusta hidastumiseen liittyen. Fanipojat usein kuittaavat nämä vain "käyttäjän mokana", mutta itselläni on ollut viisi Galaxy-puhelinta mistä hyvästä syystä viimeinen oli Galaxy S6, joka myös alkoi lagaamaan jo omassa käytössäni ja Android 8:n kohdalla toisen henkilön käytössä jo aikas ikävästi (tuo itse asiassa kolmas versiopäivitys). Tuota hidastelua ei siis autuainkaan ihminen voi olla huomaamatta mikä versio 8:ssa ilmeni. Toiset ovat silti nykimisestä tarkempia kuin toiset, itse haluan vain varoittaa ettei tule pahaa pettymystä vastaan jollekin. Sulavuus on ainakin itselleni seikka reilusti ylitse päivitysten tai muiden seikkojen mitkä ei päivittäiseen käyttöön vaikuta. Mielestäni jouheva käytettävyys on ylipäätään tuiki tärkeää laitteessa kuin laitteessa, sitä ei voi vähätellä.
target="_blank"
rel="nofollow noopener"
data-proxy-href="">
galaxy s8 android 10 slow – Google-haku
Ei ne Samsungin hidastelut ole olleet mitään tuulesta temmattuja juttuja. Esimerkiksi XDA on asiasta useammankin kerran raportoinut TouchWiz ja Experience UI aikakaudella. One UI:n myötä en ole asiasta kuitenkaan huomannut vastaavaa uutisointia.
Itsellä ei ole hidastumisia olllut, mutta oli kyllä kaikki tarpeettomat samsungin sovellukset myös poistettuna käytöstä mitä vaan sai.
Samaa rautaa pitkälti, kuin normi s10 joten ei nyt iso ongelma päivitys pitäisi olla.
Ainut kohtuu kokonen Android luuri jota vielä myydään…
Itsellä käytössä ja mutsille uutta luuria miettii.
Eiköhän, sillä uutisen mukaan, Galaxy S sarja S10stä lähtien.
S7 ollut jokapäiväisessä käytössä 4v, eikä se loppu ole. Kaukana siitä. Huippuluurien ongelma on ollut juuri softatuen puute. Tehot riittäisi yms, mutta kun softa ei enää turvallista. Kahden vuoden välein vaihdattaa akun niin huippuluurilla ajaa helposti sen 4+ vuotta, jos vain tietoturva yms pidetään kunnossa.
Vähemmistössä on kyllä käyttäjät joita nuo kiinnostaa. Taviskäyttäjiä lähinnä ärsyttää päivitykset. Eipä noissa uusissa Androideissa ole vuosikausiin ollut mitään päällepäin näkyvää uudistusta muutenkaan kuin korkeintaan huonompaan (Applemaiseen) suuntaan.
Tumma teema? Ollut kyllä Sampalla jo ties kuinka kauan, mutta nyt mukana kaikilla.
Nii-i, ollut jo ties kuinka kauan.
No joo. Osittain olen samaa mieltä kanssasi, mutta niitä ketä asia kiinnostaa niin heidän ei välttämättä tarvitse enää Applen ihanan pitkää päivittyvyyttä ostaa.
Ja on tämä hiukan parempi uutinen vrt Huaweista lähtee Google
Kyllä nuo tietoturvat on tullut ihan ajallaan omiin Samsungeihin. Kuukausittaiset tulee muutamassa päivässä.
Sampalla uudet käyttisversiot "tulee sitten kun tulee", mutta tietoturvapäivitykset tulee kyllä hyvin ajallaan. 2v vanhaa puhelinta ei kannata uutena ostaa, vaikka halvalla saa. Tai sitten hyväksyy sen että 2v on jo luurin elinkaaresta poistettu.
Edelleen ne tietoturvapäivitykset tulee kyllä kuukausittain kalliimmissa malleissa..
Ei tule ainakaan minun tablettiini. 800€ pitäisi minusta olla riittävän kallis, että saisi ne päivitykset joka kuukausi.
Varmaan olisi kannattanut mainita että kyse tabletista eikä puhelimesta.
Samsungin tableteissa tilanne tuskin muuttuu miksikään päivityksien osalta.
Miltähän vuodelta tuo lista on? Aika vanhoja on puhelimet listassa.
Milläs siihen tuoreet pääsisivätkään kun ei ole edes ollut vielä mahdollista saada noin montaa päivitystä. Eiköhän kuvan pointti ollut Samsungin puuttuminen listoilta.