Sony on esitellyt CES 2018 -messuilla Las Vegasissa uudet keskihintaluokkaan sijoittuvat Xperia XA2– ja XA2 Ultra -älypuhelimet. Alumiinikuoriset uutuudet keskittyvät erityisesti selfie-kuvaukseen ja Sonyn lippulaivamalleista poiketen niiden sormenjälkitunnistin on sijoitettu takakuoreen.
Teknisellä osastolla molemmista XA2-malleista löytyy Snapdragon 630 -järjestelmäpiiri sekä Sonyn aiemmista huippumalleista tuttu 23 megapikselin takakamera. Etukamerana molemmissa malleissa on kahdeksan megapikselin sensori erittäin laajalla 120 asteen objektiivilla, jonka lisäksi Ultrassa on vielä 16 megapikselin etukamera automaattitarkennuksella ja optisella vakaimella. Lisäksi laitteet tarjoavat edeltäjämalleihin nähden merkittävän parannuksen akun kapasiteetissa. Quick Charge 3.0 -pikalataus on tuettuna USB Type-C-liitännän kautta. Molemmista uutuuksista löytyy Android 8.0 Oreo -käyttöjärjestelmä.
Sony Xperia XA2 tekniset tiedot:
- Ulkomitat: 142 x 70 x 9,7 mm
- Paino: 171 grammaa
- 5,2″ näyttö, 1080 x 1920 pikseliä, Gorilla Glass
- Snapdragon 630 -järjestelmäpiiri (8 x 2,2 GHz Cortex-A53, Adreno 508 GPU, X12 LTE-modeemi)
- 3 Gt LPDDR4 RAM-muistia
- 32 Gt tallennustilaa, muistikorttipaikka (max. 256 Gt)
- Cat.12/13 LTE-yhteydet (600/150 Mbit/s), Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 5.0, GPS, GLONASS, NFC
- 23 megapikselin takakamera, 1/2,3″ kamerasensori, f2.0, 24 mm, PDAF, LED-salama, 4K-videotallennus
- 8 megapikselin etukamera, 1/4″, f2.4, 120-asteinen kiinteäpolttovälinen superlaajakulmaobjektiivi
- 3300 mAh akku, USB Type-C, Quick Charge 3 -pikalataus
- Android 8.0 Oreo
Sony Xperia XA2 Ultra tekniset tiedot:
- Ulkomitat: 163 x 80 x 9,5 mm
- Paino: 221 grammaa
- 6,0″ näyttö, 1080 x 1920 pikseliä, Gorilla Glass
- Snapdragon 630 -järjestelmäpiiri (8 x 2,2 GHz Cortex-A53, Adreno 508 GPU, X12 LTE-modeemi)
- 4 Gt LPDDR4 RAM-muistia
- 32 tai 64 Gt tallennustilaa, muistikorttipaikka (max. 256 Gt)
- Cat.12/13 LTE-yhteydet (600/150 Mbit/s), Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 5.0, GPS, GLONASS, NFC
- 23 megapikselin takakamera, 1/2,3″ kamerasensori, f2.0, 24 mm, PDAF, LED-salama, 4K-videotallennus
- Kaksoisetukamera, LED-salama
- 16 megapikselin etukamera, 1/2,6″, f2.0, 88-asteinen kuvakulma, optinen kuvanvakain, automaattitarkennus
- 8 megapikselin etukamera, f2.4, 120-asteinen kiinteäpolttovälinen superlaajakulmaobjektiivi
- 3580 mAh akku, USB Type-C, Quick Charge 3 -pikalataus
- Android 8.0 Oreo
Xperia XA2 tulee Suomessa myyntiin helmikuussa ja sen suositushinta on 349 euroa. XA2 Ultran saatavuudesta Suomessa ei ole toistaiseksi tietoa.
Lähde: Sony
Kauniita kuin sika pienenä. Alkaa olemaan näissä 16:9 luureissakin ”screen-to-body ratio” kohdillaan. Erinomainen kilpailija Nokia 6(2018)/Nokia 7:lle tämä XA2:n, treble tukikin löytyy suoraan laatikosta. Harmi, kun Sony ei laita näihin keskiluokan laitteisiin eteenpäin suunnattuja kaiuttimia, siinä olisi hyvä myyntivaltti.
Ei pahoja ei. Selkeästi korkeampaan hintaluokkaan kuin Noksu6, mutta toisaalta löytyy OIS ja muuta, joten hintaero selittyy niillä.
Mutta hyvä on Noksu6, joten hyvä vuosi tulossa keskihintaisiin puhelimiin!
OIS on ainoastaan Ultran etukamerassa.
Heh, käy mielessä, että onkohan Ultran etukamera parempi kuin takakamera.
Nokia olisi kyllä saanut ottaa Sonystä oppia tämän Oreon ja Treblen suhteen.
Ilmeisesti juuri siksi tuossa uudessa Nokia 6:ssa ei vieläkään ole oletuksena Oreota, ettei tuki Treblelle ole valmis. Jos eivät pian saa tuota valmiiksi, niin aika surullista shipata koko vuoden mallisto Nougatilla.
Näissä halpamalleissa nyt ei ainakaan merkittävää kehitystä xz1:een verrattuna ole designissa, vaikka jossain kovasti väitettiin, että nyt Sony tulisi nykyaikaan. Vaikea arvioida, mutta sivusuunnassa ehkä kuvien perusteella päästy eroon millistä turhaa tilaa molemmin puolin näyttöä. Ylä reunassa on joku kolme milliä ihan turhaa ja alareunassa kuusi just niin kuin ennenkin.
Täällä vielä käytössä z ultra ja tuosta xa ultrasta tulee kyllä seuraaja tälle hyvin palvellelle zetalle.
Screen to body ratio on parantunut edeltäjämallista selvästi ja on nyt XA2:ssa kohtalaisen hyvä 75 %. Juurikin näytön ylä- ja alareuna ovat pienentyneet suhteen aiempaan.
Ilmeisesti sellainen 9 milliä on lähtenyt veke.
On siitä sitten tosiaan aika paljon noihin isompiin verrattuna lähtenyt. xz1c ratio on kuitenkin ollut jo vähän parempi luokkaa 71%, joten siihen verrattuna ei ole hirveästi tuo design muuttunut. Näissä XA-malleissa on jo aiemminkin ollut nuo kaiuttimet ihan reunoissa, kun taas paremmissa malleissa on lasissa reiät kahden millin päässä reunasta. Leikkaamalla pois tuon pari milliä molemmista päistä ja milli tai kaksi sivuilta pääsisi compactissa 74-75% ratioon. Ja alakaiuttimen päällä olis silti vielä puolisen senttiä turhaa, jonka poistamalla vois päästä 78%.