io-tech kokeili ZTE:n uutta Axon 10 Pro -älypuhelinta.
io-techin heinäkuun ensimmäisessä mobiiliaiheisessa artikkelissa tutustutaan kiinalaisen ZTE:n uuteen Axon 10 Pro -älypuhelimeen, johon tutustuimme lyhyesti jo MWC-messuilla viime helmikuussa. Pienen tauon jälkeen ZTE tarjoaa jälleen huippumalliaan Suomessa ja tekee sen varsin huokuttelevassa ja kilpaillussa 500-600 euron hintaluokassa. Axon 10 Pron keskeisimpiä ominaisuuksia ovat 6,4-tuumainen AMOLED-näyttö, Snapdragon 855 -järjestelmäpiiri, kolmoistakakamera sekä 4000 mAh akku langattoman latauksen tuella. Kokeilimme mielenkiintoista uutuutta noin viikon ajan.
Lue artikkeli: Kokeiltua: ZTE Axon 10 Pro
An unexpected database error occurred. Please try again later.
Mihinkäs tämä liittyy? Täällä aukeaa ainakin artikkeli ihan normaalisti.
Foorumi ei toimi.
Kyllä täällä näyttäisi aukeavan ihan normaalisti myös itse artikkelin kautta
Siitä kannattaa jatkaa ennemminkin täällä: Raportoi jos foorumi hidastelee
No eipä sinnekään pääse jatkamaan, kun koko foorumi herjaa database erroria.
Itse artikkeliin, joskus aikoinaan tuli ensimmäisen sukupolven ZTE Bladea käyteltyä, ja taisi joku malli senkin jälkeen olla käytössä. Ihan peruspuhelimia olivat, miksei tällaistakin uskaltaisi koittaa. Suurimpana peikkona tuo artikkelissakin mainittu mahdollinen päivitysten hiipuminen/olemattomuus.
Niin toimii täälläkin.
Suomi mobiilissa kamera ei saanut mitään kehuja vain hyvässä valaistuksessa kuvat on ok
Eikai noita meilläkään "ylistetty" vaan tässä hintaluokassa laatu on ihan mukiinmenevää. Kuitenkin tässä hintaluokassa kameroiden kuvanlaatu alkaa olemaan jo hyvällä tasolla ja eroavaisuudet on hyvin pieniä. Lopputuloksen mielekkyys eri mallien välillä alkaa sitten loppujenlopuksi olemaan enemmän käyttäjän mieltymyksistä kiinni.
Alkaa olla taas 2019 vuodenkin osalta puhelinkattaus 500-600€ hintaan kovaa luokkaa. Kummasti high end puhelimet ovat jakautuneet 500-600€ luokkaan ja lähes 1000€ luokkaan.
Tämäkin puhelin vaikuttaa pätevältä, mutta sama ip luokituksen puute kuin asuksessa haittaa itsellä. Nytkin joutuu pohtimaan ostaako tämän hintaluokan puhelin ja riskin, että saa vettä vai maksaako lähes tuplat ja ostaa samsung/huawei/sony puhelimen.
Hyvä että tarjonta laajanee 500-600€ hintahaarukassa, niin kuluttajat voivat valita itselleen parhaiten sopivan vaihtoehdon. Esimerkiksi Axon 10 Pro ja Mi9 tarjoavat langattoman latauksen, mikä voi joillekin olla hyvinkin tärkeä ominaisuus. Nyt on kuluttajalla sitten valinnanvaraa vaikkapa sen suhteen, haluaako hyvin kustomoidun Androidin (Xiaomi, MIUI) vai vähän pelkistetymmän toteutuksen (Axon, MiFavor). Vastaavasti Zenfone 6:ssa on 3,5mm kuulokeliitin, ilmoitusvalo ja erinomainen akun kesto. Kaikkea ei oikein voi tuossa hintaluokassa saada mutta ehkä ne itselleen tärkeimmät ominaisuudet löytyvät jostain mallista.
Oliko Axon 10 Pron mahdollisesti vesisuojauksesta muuteb mitään tarkempaa tietoa? Axon 10 Pro 5G mallista IP68-suojaus löytyy ja pari sivustoa väittävät vedeltä suojauksen löytyvän myös 4G mallista. Olisko molemmat mallit vedeltä suojattuja mutta vain 5G malliin olisi haettu sertifikointi? Vähän samaan tapaan kuin OnePlus jättää sertifikaatin hakematta kulujen vuoksi, vaikka puhelin on vesitiivis.
En ainakaan mistään virallisesta lähteestä löytänyt mitään mainintaa. ZTEn omatkin sivut ovat speksien osalta todella vajavaiset.
Gsmarenan spekseissä on listattuna IP68 mutta kyseinen sivusto on ennenkin ollut väärässä. AndroidPolice väittää, että olisi IP53 ja AndroidAuthority puolestaan "water resistant (IP rating TBC)". Joku ruotsalainen saitti sanoo puolestaan IP68. Ota tästä sitten selvää :confused2:.
Kysynpä tätä ZTE:ltä.
He tietävät sen myös ja sen takia jokaisen mallin kohdalla lukee näin.
"We can not guarantee that the information on this page is 100% correct."
Aika monessa paikassa tosiaan kirjoitettu että olisi ip68
Joo, ihan vähän vajavaiset. [emoji16]
Tutun näköinen sivusto kyllä. Tuollaiset on n. 7 tuhannella Kiinalaisella puljulla. Jotain on valmistettu, mutta v… me ei kerrota mitä.
BlueTooth 5.0 sentään on.
Sain tällaisen vastauksen vesisuojaukseen liittyen:
Laitteelle löytyy näemmä myös suomenkieliset sivut: ZTE Axon 10 Pro
Toivoisin jokaiseen älypuhelintestiin kävellen videoidun pätkän, josta näkisi miten kameran kuvanvakain toimii. Paikallaan kuvattu video todentaa vastaavasti hyvin sortuuko kamera kuvattaessa tarkentamaan koko ajan (mikä on häiritsevää lopputuloksen kannalta).
Täysimittaisiin testiartikkeleihin noita olen ainakin itse viimeaikoina pyrkinyt laittamaan. Lyhyemmissä jutuissa asia menee yksinkertaisesti kategoriaan, joka on karsittava pois.
Käyttääkö tämä sama näyttöpaneelia Huawei P30 Pro:n kanssa? Näyttää ainakin ulkoisesti ja ominaisuuksien valossa samalta.
Toistaako esim netflixiä hd:na
SD855 tukee HD aivan kuten pari pykälää vanhemmatkin SD