Testissä Corsairin ensimmäinen pelinäyttö eli 32-tuumainen 1440p-resoluution ja 165 hertsin Xeneon 32QHD165.
io-techin testissä laitevalmistaja Corsairin hiljattain julkaisema Xeneon 32QHD165 -pelinäyttö. 799 euron hintainen 32-tuumainen näyttö on varustettu suoralla IPS-paneelilla, joka tukee 2560×1440-resoluutiota ja 165 hertsin virkistystaajuutta. Näyttöä pystyy ohjaamaan tietokoneelle asennettavalla iCue-hallintaohjelmistolle, näytön metallijalusta on muotoiltu erikoisesti, eikä siitä löydy lainkaan RGB-valaistusta.
Tutustumme tässä artikkelissa näytön ominaisuuksiin ja suoritimme sille kattavat mittaukset ja testit.
Lue artikkeli: Testissä Corsair Xeneon 32QHD165 -pelinäyttö
Asus on tosiaan tällä hetkellä hyvässä tarjouksessa Gigantissa ja Verkkokauppa.comissa. Jimm’sillä normihinta 779€.
data-unfurl="true" data-result-id="241084" data-url="https://hinta.fi/2070152/asus-rog-swift-pg329q" data-host="hinta.fi" data-pending="false">
class="link link--external fauxBlockLink-blockLink"
target="_blank"
rel="nofollow noopener"
data-proxy-href="">
ASUS ROG Swift PG329Q, halvin hinta 649€
data-onerror="hide-parent"/>
hinta.fi
Tästä ei kyllä kuollakseenkaan saa negatiivista, vaan päinvastaisesti positiivisen asian näytöstä puhuttaessa.
No jos sen joku haluaa niin tietysti se on negatiivinen seikka. Olemassa olevat RGB:t voi halutessaan kytkeä pois päältä jos ei niitä halua, mutta olemattomille et voi mitään.
Itsellä heti tuli mieleen että tuohon myydään erilaisia lisäjuttuja, näyttö, pikanäppäimistö tms.
Menee tämä näyttö ostoon heti kun suomesta saa.
RGB valot missä tahansa tietokoneen osassa ovat kyllä turhimmat keksinnöt. Helvetillinen valoshow joka käy muutaman minuutin kuluttua vain hermoille. Ja kun suurin osa koteloista on ikkunattomia muutenkin, niin sitä ei edes onneksi näe.
Kommentoi uutista tai artikkelia foorumilla (Kommentointi sivuston puolella toistakseksi pois käytöstä)
Lähetä palautetta / raportoi kirjoitusvirheestä