io-techin testattavana HTC:n tammikuussa julkaisema U Ultra -huippumalli.
io-techin uudessa testiartikkelissa tutustumme taiwanilaisen HTC:n tammikuussa julkaisemaan 799 euron hintaiseen U Ultra -älypuhelimeen. Laitteesta oli alunperin tarkoitus tehdä pintapuolinen kokeiltua-juttu, mutta testikalenterissa seuraavana olleen puhelimen myöhästymisen johdosta ehdimme tutustua U Ultraan aiottua pidempään.
Noin viikon käyttökokemuksien pohjalta tutustumme artikkelissa puhelimen rakenteeseen, teknisiin ominaisuksiin, kameran kuvanlaatuun, käyttöjärjestelmään, suorituskykyyn ja akunkestoon.
Lue artikkeli: Testissä HTC U Ultra
Muuten hyvä, mutta en kyllä sekoittaisi hinta ja arvo sanoja keskenään.
Se, että onko puhelin 799e arvoinen riippuu ihan ostajasta.
Artikkeliin upotettu 4k-videosample on Mate 9 Pro:lla kuvattu…? :confused:
Yksi lause on hassusti katkaistu pisteellä ja "toisen" lauseen lopusta sitten puuttuu se piste: "Grafiikkasuorituskyvyssä OnePlus 3T tosin hyötyy alhaisemmasta näytön resoluutiosta. Tämän vuoden suorituskykyisimpien uutuuksien rinnalla" :p
Anyways, muikea artikkeli, ja nyt on testitulokset esitetty tosi selkeästi :tup:
Vielä kun HTC saisi kasaan järkevästi suunnitellun ja toteutetun puhelimen.
Yleensä luen artikkeleita mobiililaitteista kun olen ostamassa sellaista ja kohdistan silloin huomioni ainoastaan hakemaani hintaluokkaan. Nyt tein poikkeuksen ja ihan viihdyttävä tietopaketti tämä artikkeli oli, selkä ja hyvin kirjoitettu. :tup:
Ainoa häiritsevä asia oli nuo tekstin sekaan oudosti laitetut ominaisuuslistat. Olisiko ne mahdollista saada jonkinlaiseen tietolaatikkoon (infoboxiin), tai useampaan sellaiseen?
Testiartikkeli on varsin hyvä mutta puhelimesta ei voi sanoa samaa. Hetkeen ei ole jäänyt yhtä valju olo puhelimesta kuin HTC Ultran kohdalla :confused2:. Jos mennään teknisten ominaisuuksien sijaan design edellä, niin mielestäni rakenteen tulisi myös olla samalla tasolla. Lisänäytön toteutus ei vaikuta kovin onnistuneelta ja päivityksellä tullut digitaalinen avustaja vaikuttaa enemmänkin hätäratkaisulta Samsungiin Bixbyä ajatellen. Lisäksi puhelimessa on liian paljon pieniä ärsyttäviä yksityiskohtia, kuten navigointinäppäinten sijainti, likaa keräävät saumat ja mainokset. Mikrokuituliina on kuitenkin hauska läppä :lol::rolleyes:.
Kyllä mielestäni myös hinnan arvioiminen kuuluu keskeisenä osana tuotearvosteluja. Kyse ei ole siitä, onko 799 euroa paljon rahaa, vaan siitä tarjoaako laite vastinetta rahoille markkinoiden yleiseen tarjontaan nähden.
Kiitos. Videon otsikko oli jäänyt virheelliseksi, kun olin kopioinut rungon aiemmasta videosta. Itse video oli ja on ihan oikea. Otsikkokin nyt korjattu. Myös tuo kesken jäänyt lause on täydennetty. Kiitos huomioista :beye::tup:
Kiitos :geek: Millä tavoin nuo ominaisuuslistat ovat mielestäsi outoja? Ajatuksena on tarjota kyseiseen kappaleeseen liittyvää speksi-infoa ilman, että kaikkea tarvitsee kirjoittaa tekstin sekaan auki (joka tekisi tekstistä raskaammin luettavaa). Tulevaisuudessa tulemme ottamaan käyttöön jonkinlaiset infoboksit, kunhan saamme/löydämme siihen sopivan pluginin:tup:
Valju olo on kyllä hyvä kuvaus siitä, millaiset fiilikset itsellekin jäi U Ultrasta. Ei se nyt käytössä suoranaisesti huono puhelin ollut ja suunnilleen kaikki jutut hoitui kyllä ongelmitta, mutta ei se sellaista vaikutelmaa onnistunut jättämään, mitä tämän hetken kilpailevat tuotteet tekevät ja mitä voisi 800 euron puhelimelta odottaa.
Se että nuo ominaisuuslistat olivat tekstin seassa ilman mitään pohjustusta teki niistä outoja. Sujuva artikkeliteksti ikään kuin töksähti kun ominaisuuslista alkoi.
Listat itsessään ovat informatiivisia ja olennaista tietoa artikkelin kohteesta. Hienoa kuulla että infoboxit ovat tulossa.
Lisäsin listoihin otsikot, josko olisivat nyt vähän selkeämmin hahmotettavia tekstin seassa :geek:
Nämä otsikot selkeyttää mukavasti ja tuo benchmark taulukko on näppärä :tup:. Tästä artikkelista ei muuten ollut "uusi artikkeli" uutista, joten artikkeli ei näy uutislistauksessa.
Hyvä artikkeli (taas kerran).
Näytön tiedoissa mainittiin näytön ja ulkomittojen suhde, ja tekstissä verrattiin laitteen kokoa muihin puhelimiin. Mielestäni myös muiden puhelinten näyttösuhde olisi voinut olla mainittuna. Helpottaisi sitten vertaamista muihin. Nyt täytyy itse laskea että samankokoinen näyttö ja sentin lyhyempi niin suhteeksi tulee jotain.
Ilmeisesti enää ei oteta miinuksen langattoman latauksen puuttumista. Toiveet sen yleistymisestä on jo heitetty roskikseen.
Lisänä vielä mukana tulevista HTC Usonic -kuulokkeista. Vaativat toimiakseen kunnolla HTC-puhelimen mikä tukee Usonic-ominaisuutta.
Kaivoin tiedon kuulokkeiden tukisivulta
Samaa mieltä. Nyt on parempi. :tup:
Kiitokset jälleen kerran hyvästä artikkelista. Kuten odotinkin niin ei HTC saanut vieläkään oikein kiinnostavaa laitetta ulos. G6 testiä odotellessa. 🙂
Tuo kuvastaa hyvin pitkälti omia käyttökokemuksiani One M8:n kanssa. 😀 Mutta kiitoksia artikkelista, hyvin tehty.
Joo, tarkoituksella viivästin tuon uutisen julkaisua, että Sampsan LG G6 -videojuttu pysyisi etusivulla ylimmäisenä vähän pidempään. Nyt on tuo uutinenkin tästä artikkelista.
HTC:n kohdalla todella toivon, että tämä Ultra unohtuisi mahdollisen U- tai 11-mallin yhteydessä mahdollisimman pian. Tämä tosin vaatii sitä, että Applen ja Googlen tilausten jälkeen olisi vielä AMOLED:ia jäljellä, jostain löytyisi tilaa kuulokeliittimelle, kaiuttimet saataisiin osoittamaan eteenpäin, ja legendaarinen metallirakenne saataisiin takaisin kunnon IP-suojauksella.
HTC:lla on käynyt melkoinen lama. Itselläni oli P3600, Touch HD, Sensation XE ja sen jälkeen One (M7), mutta tuossa Onessa olleiden ohjelmisto-ongelmien (kello siirteli aikaa välillä tukiasemalta toiselle siirtyessä yms.) takia jätin suosiolla HTC:n puhelimet ja siirryin OPOon. Ei ole ohjelmisto-ongelmia ja vieläkin porskuttaa OPO parin vuoden käytön jälkeen.
Jotenkin tuntuu, että HTC on kadottanut sen oman juttunsa, joka oli vielä materiaaleissa ja laadussa mukana M8 aikaan, sen jälkeen on menty aika lujaa alamäkeen. Kävin juuri tänään räpläämässä luureja ja tuo HTC U kävi kädessä vain hyvin nopeasti ja palasi takaisin telineeseen, sen sijaan S8 tuntui ja näytti hyvältä ja jos haluaisin jonkun käteen sopivan karkin näköisen luurin, niin tuo S8 taitaa tänä vuonna olla se siistein uusi luuri, tosin on siinäkin hieman muovinen tuntu pinnoissa (johtuuko uusimmasta gorillalasista?), mutta S8 oli tosiaan ainoa joka herätti ostohaluja kaikista puhelimista joita koitin.
Kerrottankon tähän vielä, etten ole omistanut yhtään Samsungia, enkä puhelimena tykkää ko. brändistä bloattisoftan paljouden takia.
HTC 10 helvetin laadukas ja kestävää tekoa sekä todella nopea ilman turhaa bloatwarea. Viime vuoden ihan parhaita puhelimia ja omasta mielestä jopa paras, joten viestisi on kyllä aikamoista paskaa että ei olisi laatu enää kohdallaan.
Kielenkäyttö pidetään siistinä juttukommenteissa, kiitos :tup:
Kiitoksia Juhalle artikkelista. Kamerassa on optinen vakaaja. Voitsitko tehdä seuraavissa testeissä videota kuvatessasi myös, vähän aikaa kuvausta kävellessä. Niin nähdään miten vakaaja kävellessä toimii.
Kiitos :tup: Ihan hyvä ehdotus – eiköhän siihen esimerkkivideon yhteyteen voi pienen pätkän kävelyäkin yhdistää. Pidempiin testiartikkeleihin voisi jopa kuvata erillisen videon vakautuksen toiminnasta.
Kyllähän nuo HTC:t aina ennen on esim. Samsungit voittaneet laadun tunnussa ja tuntuneet tukevammilta käteen, mutten ollut kovin vakuuttunut tästä U-mallista. Olihan tuossa 10:ssä tosiaan vielä tuo unibody, mutta stereokaiuttimet edestä oli hävinnyt ja prossuna oli 820 jota itse en halua mihinkään puhelimeen siinä (alkuun) olleiden ongelmien takia. Hinta-laatusuhteeltaan kiinaihmeet ovat vaan saaneet isot valmistajat aika hyvin kiinni, pitää tehdä jotain vastaavaa kuin Samsung teki S8:lla, että erottuu huawein ja One Plussan puhelimien joukosta edukseen, jos kumminkin hintaa on se yli 600€.