OnePlussan kanssa saman BBK Electronics -emoyhtiön alle kuuluva Realme laajensi helmikuun puolessa välissä virallisesti saatavuutensa myös Suomen markkinoille. Samalla yritys julkisti myyntiin saapuviksi uuden Realme 9 Pro -älypuhelinmalliston.
Nyt ennen uutuusmallien myyntiinsaapumista io-techin mobiilitoimituksen käsiin päätyi kuitenkin Realmen Suomeen rantautumisen myötä kotimaamme markkinoilla myyntiin saapunut alun perin viime syksynä julkaistu Realme GT Neo 2. 400 euron suositushintaisen laitteen sisällä sykkii Snapdragon 870 -järjestelmäpiiri, jonka parina on joko 8 tai 12 Gt RAM-muistia ja 128 tai 256 Gt tallennustilaa. Laitteen 5000 mAh:n akku puolestaan latautuu OnePlussan laitteista tutulla peräti 65 watin latausnopeudella, joskin latausteknologian nimenä toimii SuperDart-lataus.
Uutuusartikkelissa tutustumme Realme GT Neo 2 -puhelimeen noin viikon ympärivuorokautisten käyttökokemusten pohjalta ja samalla tutustumme myös siihen, mitä yhteistä ja mitä eroja puhelimella on OnePlus-sisarbrändinsä laitteisiin verrattuna.
Lue artikkeli: Testissä Realme GT Neo 2
Aika fartti puhelin.
Hieman erikoiseen asetelmaan kääntynyt konsernin kuvio nyt myös Suomen markkinoilla, kun brändit kilpailevat keskenään toisiinsa nähden. Huvittavinta on latureidenkin brändääminen erikseen, vaikka samasta tekniikasta kyse. Kuluttaja ihmeissään, kun välillä pikalaturit toimivat keskenään ja toisinaan ei (USB PD vs. Quick Charge vs. Dart/Warp/VOOC jne). Kiitokset testauksesta, kun esim. OnePlussan suunnalta en ole kuullut yhteensopivuudesta puhuttavan.
Realme GT Neo 2:ssa on ilmeisesti erinomainen jäähdytys, kun päihittää pelikäytössä tuoreimmat Snapdragon 8 gen 1 -laitteet ja minun ZenFone 8:n (SD888). Pelikäyttöön aika soiva peli.
data-xf-init="lightbox"
data-lb-single-image="1"
data-lb-container-zoom="1"
data-lb-trigger=".js-lbImage-_xfUid-1-1645741729"
data-lb-id="_xfUid-1-1645741729">
data-xf-init="lightbox"
data-lb-single-image="1"
data-lb-container-zoom="1"
data-lb-trigger=".js-lbImage-_xfUid-2-1645741729"
data-lb-id="_xfUid-2-1645741729">
ZenFone 8 (oma pelitestaus)
katso liitettä 800631
Ekassa linkissä on GT Neo 2 (SD870) ja tulokseksi saatu 58,24 FPS. Toisessa linkissä on vain Snapdragon 8 gen 1 -laitteita verrokiksi mukaan lukien Realme GT 2 Pro. Näiden tulokset on haarukassa 44,23-57,61 FPS. Toki noissa on voinut ollu eri kohta pelistä mutta isossa kuvassa GT Neo 2 on ihan samalla viivalla.
Ahaa joo! Ymmärsin väärin siis aluksi, eli noi olikin vain vertailua varten.
Kommentoi uutista tai artikkelia foorumilla (Kommentointi sivuston puolella toistakseksi pois käytöstä)
Lähetä palautetta / raportoi kirjoitusvirheestä