Otimme videolla testiin kolme alle 200 euron hintaista USB-liitäntäistä mikrofonia Bluelta, Elgatolta ja Eposilta.
io-techin testilaboratorion seikkailut tietokoneiden audiolaitteiden maailmaan jatkuvat ja tällä kertaa vuorossa on headsettien sijaan USB-liitäntäiset erillismikrofonit. Testissä ovat Bluen Yeti X, Elgaton Wave:3 ja Eposin B20. Videolla käymme läpi mikrofonien fyysiset ominaisuudet, ohjelmistoratkaisut ja sen tärkeimmän, eli mikrofonien äänenlaadun.
Blue Yeti X:n suositushinta on 179,99 euroa, mutta testin tekoaikaan mikrofonia sai tarjouksista peräti 139 euron hintaan. Elgato Wave:3:n suositushinta on 169,99 euroa ja Epos B20:n puolestaan 199 euroa ja niihin hintoihin niitä testiaikaankin markkinoilta sai.
Jos pidit videosta niin tilaa io-techin YouTube-kanava ilmaiseksi, kiitos!
Pari mallia mitä voisi harkita, olisi AT2020 (taitaa USB -versio olla reilun satasen?) ja Modmic Wireless, joka on toki ihan eri sarjan mikrofoni, mutta varmaan moni erillismikeistä kiinnostunut harkitsee tuollaista bluetooth-kuulokkeiden kaveriksi.
Tähän testiin olis ollut kiva saada verokiksi ulkoinen äänikortti+kondensaattorimikrofoni. Esim Focusrite Focusrite Scarlett Solo+Audio-Technica AT2020 XLRM liitännällä. Suunnilleen 200e olis saanut koko setin ja olis parempi tulevaisuutta ajatellen.
Itsellä ulkonen äänikortti ja suosin dynaamista mikrofonia mikin herkkyyden takia.
Toivottavasti saadaan lisää vastaavia testejä, mutta kattavemmin.
Mikin vähäisen herkkyyden takia siis, koska kondensaattorimikit ovat kuitenkin hemmetisti herkempiä.
…joku Zoom H2n tyylinen vehje. Se kun toimii USB-äänikorttina / -(stereo)mikkinä + sillä voi myös äänittää, i-l-m-a-n PC:tä.
Jos kyse on musiikin äänittämisestä, siinä on metronomi. "Voi vähän" helpottaa, jos äänittää pohjat & lisää muut soittimet PC:llä, kun se pohja ei veny & vanu edestakaisin, kuin vanha & kauhtunut kuminauha.
Puomitestit ajettiin kauempaa ihan vain noin havaitun yleisyyden vuoksi, eli testataan myös se miten ne mikit soveltuu tuonne kauas, missä niitä monet tuntuvat pitävän. Toki parhaimman äänen saa aina lähempää ja sitä varten nuo pöydällä omalla ständillä vedetyt testit tehtiinkin lähietäisyydeltä eli heti tuosta pöydän laidasta. Videon pituus olisi puomin kanssa lähitesteissä lähtenyt nousemaan hieman liikaa siitä havaittuun lisähyötyyn verrattuna. Omissa testeissä noihin mikkeihin tuli kyllä puhuttua vaikka mistä etäisyyksistä, mutta videolla nämä kaikki testit eivät luonnolisesti näy. Mikin sijoitteluun video ei siis pyrkinyt ohjeita antamaan, vaan sen sijaan selvittämään, miltä mikrofonit saundaavat noilla eri sijoituksilla.
Samsonilla kanssa ok mikkejä budjettiluokkaan. Itsellä pyörinyt tuo samsonin matkamikki tuossa pöydällä lähemmäs 10 vuotta ei ole kukaan ikinä mitään negatiivista äänenlaadusta sanonut.
Mielenkiintoinen testi kyllä, mutta omaan käyttötarkoitukseeni nämä ovat liian kalliita ja minulle riittää ihan entry tason erillismikrophonit. Ymmärrän kyllä, että jos on muutakin käyttöä kuin pelikommunikointi niin haluaa paremman mikin.
Saa linkkailla oikeampaa keskustelua myös aiheeseen, jos ei osu oikein tämän topicin alle myös edullinen mikkiteline kiinnostaa, koska tuossa näppiksen ja penkin välissä ei tunnu luontevalta sitä pitää.
Ihan sivuhuomautuksena. Kaikki ulkopuoliset sivuäänet saa poistettua NVIDIAN RTX Voicella, johon kaikissa uudemmissa NVIDIAN korteissa on rautatason tuki. RTX Voice on parempi kuin mikään muu sivuäänien poisto sovellus mitä noissa mikeissä on lisäksi RTX voice ei kuormita CPU:ta ollenkaan (toisin kuin kaikki muut sivuäänien suodatusoftat), koska RTX Voicea ajetaan GPU:lla ja GPU kuormituskin on minimaalista rautatason tuen takia. RTX Voice kun on päällä voit pitää vaikka 2000w imuri päällä microfonin vieressä ja muut eivät kuule kuin puheesi. Toki myös kaikki näppäimistön äänet ja muut suodattuvat pois. Saisi AMDkin kehittää jotain vastaavaa omiin kortteihinsa.
Tää on varmaan edelleenkin varteenotettava video alle 200€ mikeistä @Diizzel ? Yeti X tilattu kun irtoaa nyt ~130€ hintaan. 🙂
Juu Yeti X on edelleen äänenlaadultaan hyvä vaihtoehto, jolle on myös miellyttävän monipuoliset säätömahdollisuudet ohjelmistossaan. Nykyään toisena vaihtoehtona tuohon hintaluokkaan voisin pitää NZXT:n Capsulea, joka tarjoaa miellyttävän neutraalin äänen, mutta tekee sitten kompromissin ohjelmiston säätöjen puutteessa.
Hyvä toi alle 200€ testi, hintaluokka vaan omassa käytössä saisi olla edullisempi…
Ainakaan juuri nyt ei valitettavasti ole työn alla tai suunnitteilla tällaista testiä. En hirveemmin ole noita edullisempia myöskään itse käsitellyt, joten mitään varmaa suositusta en pysty sanomaan, mutta perusmallin Blue Yetiä taitaa alle sataseen usein saada ja sekin on ihan pätevä paketti, kuten tuo X-mallikin oli näihin kalliimpiin.