
io-techin aprillipila 2021 / April’s fool joke 2021
Intel on menettänyt viime vuosina rajusti markkinaosuuttaan kuluttajien keskuudessa työpöytäprosessoreissa sekä yrityskäytössä palvelinprosessoreissa. Perimmäisenä syynä Intelin vaikeuksiin ovat pitkään jatkuneet ongelmat 10 nanometrin valmistusprosessissa ja yhtiö on joutunut jo vuosia turvautumaan 14 nanometrin prosessiin, joka on sotkenut uusien prosessoreiden julkaisusuunnitelmat useiksi vuoksiksi. Samaan aikaan AMD on onnistunut valtaamaan kuluttajien keskuudessa työpöytäprosessoreiden markkinaosuutta Ryzen-prosessoreillaa merkittävästi ja Epyc-palvelinprosessorit ovat alkaneet nakertamaan yhtiön tulosta yrityspuolella.
Intelin lehdistötiedotteen mukaan se tulee ostamaan koko AMD:n yritystoiminnan noin 100 miljardin dollarin eli 85 miljardin euron hintaan. Puolet ostohinnasta tullaan maksamaan käteisenä ja puolet Intelin osakkeina. Yhtiöt odottavat saavansa kaupat valmiiksi vuoden 2021 loppuun mennessä. Intelin markkinaosuus työpöytäprosessoreissa on kaupan jälkeen 99 % ja erillisnäytönohjaimissa 18 %. Pahimmalla kilpailijalla NVIDIAlla oli viime vuonna 82 % markkinaosuus näytönohjaimista.
Intel reagoi yrityskauppoihin nopeasti ja ilmoitti uudelleenbrändäävänsä nykyiset 11. sukupolven Core-prosessorit Ryzen 11000 -sarjaksi ja lippulaivamalli Core i9-11900K on uudelta nimeltään Ryzen 9 11900K. Samalla myyntipakkausten oranssi väri vaihtuu siniseksi. Prosessoreiden kuluttajahintoihin tulee yrityskaupan myötä välittömästi 50 % korotus ja koska kilpailua markkinoilla ei enää ole, ei myöskään hintakilpailulle ole enää tarvetta.
Sekä Intelin ja AMD:n hallitukset ovat jo hyväksyneet kaupat, mutta ne vaativat toteutuakseen vielä kummankin osakkeenomistajien suostumuksen sekä luonnollisesti kilpailuviranomaisten siunauksen. Kaupan toteutuessa AMD:n nykyinen toimitusjohtaja Lisa Su tulee jatkamaan Intelin toimitusjohtajana ja hiljattain Intelin toimitusjohtajaksi nimitetty Pat Gelsinger nimitetään Intelin hallituksen puheenjohtajaksi.
Lehdistötiedote: Intel
huh, hetken jo uskoin!
Lähteen video oli mitä mainioin! =D
Hetihän tämän aprillipilaksi arvaa, kun ei menisi kilpailuviranomaisilta läpi, vaikka haluaisivat ja siksi intel ei edes yrittäisi.
Ei helve*ti kesti kyllä hetki muistaa että mikä päivä
Kuva oli hauska.
Jep, eiköhän AMD ostaisi ennemmin Intelin.
Nyt vähän järkeä käteen. Intel tahkoaa vieläkin neljänneksessä noin kaksi kertaa sen verran voittoa mitä AMD tekee liikevaihtoa.
Aprillipäivä meni jo
Parempi toisin päin, eli IO-Tech osti Jimssin. Maailmalta mallia kun Linuskin lähti rautaa myymään.
Jimms ei osta ketään. Jimms on osa casekingiä.
Ei menisi läpi, sillä jimms on osa casekingiä, ja uutisessa pitäisi olla, että caseking myi jimmsin, eikä olisi uskottava koska miksi caseking myisi jimmsin näin nopeasti?
Ei aprillipilojen kuulu olla täysin uskottavia, vaan vain kyllin uskottavia että useimmat voivat joutua jopa miettimään sekunnin tai kaksi.
Ja aivan taatusti jos ostaisimme Jimmsin uutisoisin että io-tech ostaa jimmsin, casekingin mainitsisin vain nykyisenä omistajana ohimennen
Tämäkin on totta, mutta liian ilmeinen aktiivisesti tekniikkaa seuraaville. En kuitenkaan sano että ei olisi hauska, jos on hyvin kirjoitettu. Olihan tämäkin sinäänsä hauska vaikka heti tiesin että ei ole totta.
Itse seuraaan yhdysvaltojen sisäpolitiikkaa, ja mulle alla oleva video meni ensin täydestä ja oli mielestäni erinomainen aprillipila.
Voi tietysti olla että meni läpi sen takia että en seuraa riittävän aktiivisesti yhdysvaltojen sisäpolitiikkaa mutta tämä uutinen ei mennyt läpi koska seuraan aktiivisemmin tietotekniikka, mene ja tiedä sitten mikä on tarkasti syynä että pidin tuota videota onnistuneempana.
(Se oli vitsi.)
Aprillipiloista yleisemmin puhuen, Internetin aikakautena ongelmana on, että vanhoihin aprillipiloihin voi törmätä ympäri vuoden. Painetussa mediassa on ollut tapana julkaista aprillipäivän jälkeen aiheesta uusi juttu, jossa aprillipila paljastetaan. Se tapa sopii minusta hyvin myös Internetiin. Pidän hyvänä myös joidenkin sivustojen tapaa joko poistaa juttu aprillipäivän jälkeen, tai lisätä sen otsikkoon sana "aprillipila".
Io-techillä on ollut ainakin ennen tapana päivittää uutista aprillipäivän jälkeen. Olisiko toimitus nyt vielä pääsiäislomalla, ettei juttua ole vielä päivitetty?
Uutisen otsikko päivitetty, ketjun myös.
Ihan hyvä koska xenforolla on ikävä tapa että näyttää uutisen tapahtuneen "torstaina" joten joku voi haksahtaakkin kun ei näy heti, että niin 1.4. oli se torstai. Jonkun viikon päästä vasta muuttuu se aikamuoto näyttämään päivämäärää.
Seuraavan aprillipäivän aiheeksi uskoisin, että ARM ostaa molemmat Intelin sekä AMD:n ja kaikki tuotantolaitokset.
Se tässä vielä puuttuisi, että AMD ja Intel ostaisivat kilpaa kaikkien koronarokotteiden tuotantolinjat pois ja pistävät hinnaksi vähintään 1000 euroa per rokote.