Intel julkaisi hiljattain ensimmäisen Arc-työpöytänäytönohjaimen Kiinassa. Arc A380 edustaa yhtiön näytönohjaintarjonnan hitaampaa päätyä ja yhtiö vertailikin sitä julkaisussaan AMD:n hitaimpaan RX 6400 -malliin.
Vaikka luonnollisesti eniten ihmiset odottavat ensimmäisiä todellisia arvosteluja korteista ja ennen kaikkea suorituskykylukemia, on odotellessakin vielä muuta ihmeteltävää. Intelin uusi näytönohjain nimittäin esiintyy nyt ensimmäistä kertaa alastomana ilman jäähynkiertämää.
Tutun Twitter-vuotaja momomo_us:n MyDrivers-sivustolta löytämät kuvat paljastavat hyvin lyhyen ja pelkistetyn näytönohjaimen. Ensimmäisenä huomio kiinnittynee itse ACM-G11-grafiikkapiiriin, jonka siru ei ole tyypilliseen tapaan keskitetty paketointiinsa. Sen sijasta se on lähempänä muisteista katsottuna kauimmaista nurkkaa ja sijoittelulla voikin olla jotain tekemistä näytönohjaimen 96-bittisen muistiväylän kanssa.
Virransyöttöä varten näytönohjaimessa on 8-pinninen lisävirtaliitin, vaikka näytönohjaimen TDP-arvo onkin 75 wattia, minkä verran pitäisi saada jo suoraan PCI Express -liittimestäkin. Täytyy tosin muistaa, että Intelin nimellinen TDP-arvo ei ole näytönohjaimen maksimikulutus, joten lisävirtaliittimellekin lienee paikkansa, oli 8-pinninen liioittelua tai ei. Näyttöliittiminä on kolme DisplayPort- ja yksi HDMI-liitin.
Lähde: momomo_us @ Twitter
Haiskahtaa punnerrusvideolta.
Taas on Intelin tuote alastonkuvissa. Saa nähdä aiheuttaako otsikointi tällä kertaa samanlaista keskustelua kuin viimeksi, jolloin koko keskustelu jouduttiin poistamaan foorumin puolelta.
https://www.io-tech.fi/uutinen/intelin-11-sukupolven-rocket-lake-prosessori-alastonkuvissa/
Otsikon kirjoittajan mielestä kyse on vain kotoisesta kielestämme. Jos kuitenkin Googlen kuvahakuun laittaa hakusanaksi ”alastonkuva”, harvemmin sieltä kuitenkaan mitään tuotekuvia tulee vastaan.
Aiemmin oli vastaava otsikko mutta tuo alaston sana oli ihan alussa. Siinä oli klikkiotsikoinnin makua. Varsinkin kun osalla ei näkynyt koko otsikko. Tässä on tuo alaston sana lopussa jolloin on selvää mistä on kyse, vaikka koko otsikko ei näkyisikään.
Ensin kohdistetaan lukijan ajatus tuohon intelin näytönohajaimeen eikä alaston sanaan, joten en näe tarvetta punnerruksille.
Itse punnersin muutaman jo kun näin otsikon. Olihan se aika ”alaston” kortti ehkä jopa sykähdyttävä.
Tulin.. eikun siis, kummeksuttaa tuo 8-pin virtaliitin kyllä. Lisävirrattomille näyttiksille olisi kyllä paikkansa, joten 75 wattiseen sellaisen ymppääminen (varsinkin 6-pin sijasta) kummeksuttaa.
[OT]no googlen hakuun voi laittaa vaikka munkit niin harvemmin tulee leipomisohjeita[/OT]
Iso peukku, ei tekniikka painoitteisten uutisten tarvitse olla vakavia, hyvin voi olla vähän huumoria mukana.
Ps. Hyvä juttu, ei häiritse kieliasu.
SER-jätteen tasoista menoa, kisailee varmaan hitaimman DX12U -yhteensopivan dGPUn tittelistä RX 6400n kanssa… Featuret on, tehoja ei.
Asiassa ei ole mitään raflaava. Se on yksinkertaisesti täysin paskaa mitenkään mihinkään littymätöntä kieltä. Juuri sellaista mitä iltapäivälehdet harrastavat.
En näe lainkaan mitenkään samankaltaisena. Klikkiotsikointiin kuuluu ettei otsikosta selviä juuri mikään muu kuin että nyt on jotain shokeeraavaa/yllättävää/jotain ihan varmasti täällä raflaavan otsikon takana. Allekirjoittaneen raflaaviksi laskemat otsikot eivät jätä mitään epäselvää mitä sieltä otsikon takaa löytyy.
Ala-astetason hihi-käännösvirheellä ”mässäily” otsikossa ei eroa iltapäivälehdistä mitenkään. Eikä ole myöskään raflaava. Ala-asteella harvemmin saadaan hihiteltyä raflaava journalismia.
Hyvä, nokkela, hauska ja kuvaava otsikko Aina ei kaiken tarvitse olla niin julmetun vakavaa, vaikka asialinjalla ollaankin. Ei mitään tekemistä klikkiotsikon kanssa.
Keskitytäänpä uutisen aiheeseen, sisältöpalautteelle löytyy oma ketjunsa, jos sellaista kokee tarpeelliseksi antaa.
Aika ontuva vertaus, sillä munkeilla voidaan asiayhteydestä riippuen tosiaan tarkoittaa munkkeja, tai sitten munkkeja. Alastonkuva-termillä sen sijaan haetaan väärässä kontekstissa tarkoituksellisesti tietynlaisen mielleyhtymän tavoittelemista. /ot
Raflaavaa (itse käyttäisin termiä kiistanalainen) otsikointia harrastavat yleensä roskalehdet ja iltapäivälehdet. Tekniikkamedialta, joka ilmeisesti profiloituu laatusisältöön ja joka ainakin alkuaikoina painotti kiinnittävänsä erityistä huomiota otsikointiinsa, sitä vähemmän odottaisi.
Kannattaa sitten varautua näihin kommentteihin jatkossakin, koska tämä selkeästi jakaa mielipiteitä sekä puolesta, että vastaan. Jos tämä "ainainen sama keskustelu" ärsyttää, niin ainahan voit estää kommentoinnin raflaavien otsikkojen kohdalla. Omalta osaltani tämä oli kuitenkin tässä.
Tässä on kuitenkin 6gb muistia jos oikeen muistan 😅 ja tämä tekee tästä paremman entä kuin rx 6400 ja jopa 6500 tason ja voittaa varmasti gtx 1650 näyttiksen myös 😎✌ 6gb pitäisi olla jo kaikissa tämän hinta pään näytönohjaimissa ja sitten ku pumpataan sinne 250-350e näyttiksiin saa olla se 8gb ja sitä rataa 🙂
katso liitettä 886168
Propsit otsikolle!
data-unfurl="true" data-result-id="333624" data-url="https://videocardz.com/newz/intel-arc-a380-desktop-gpu-is-outperformed-by-radeon-rx-6400-in-first-independent-gaming-tests" data-host="videocardz.com" data-pending="false">
class="link link--external fauxBlockLink-blockLink"
target="_blank"
rel="nofollow noopener"
data-proxy-href="">
Intel Arc A380 desktop GPU is outperformed by Radeon RX 6400 in first independent gaming tests – VideoCardz.com
data-onerror="hide-parent"/>
videocardz.com
Jos nyt pilkkua viilataan niin NVIDIAn entrytason näyttis on kyllä (edelleen) vuoden 2017 GT 1030, lowendiä tuo GTX 1650
Jos katsoo prosenttien taakse absoluuttisia lukuja niin kaikki pelitestit oli paria lukuun ottamatta >60fps ja nekin mitkä ei ylittänyt oli hyvin lähellä 60fps. Tämä on entry-levelille ihan hyvä 1080p suoritus, vaikka vertailukortit edellä onkin. Jos suomi-hinta olisi joitain kymppejä alle 200€ niin olisi ihan hyvä ok vs GTX 1650 joka on vieläkin yli 200, mallista riippuen paljonkin.
Skaalautumisesta ylöspäin on turha hirveästi vetää raudanlujia johtopäätöksiä yhdestä kortista kun ei ne segmenttien välillä mene lineaarisesti muillakaan.
Edit: Ja kun niitä ajureitakin on parjattu niin tämähän tulee olemaan uusi "fine wine"-kunkku, eikös AMD:täkin aina kehuta siitä että ajurit vaan paranee ajan myötä jo kortit saa lisäarvoa?
Tässä tapauksessa ennemminkin on pullotettu ja myyty ennen kuin on edes käyminen alkanut
Kommentoi uutista tai artikkelia foorumilla (Kommentointi sivuston puolella toistakseksi pois käytöstä)
Lähetä palautetta / raportoi kirjoitusvirheestä