Jokajouluinen io-techin ”piparkakkutalokisa” on jälleen startannut! Kilpailun teemana on tänä vuonna ”io-tech”, eli sopivan laveasti ja osallistujien luovuutta ruokkien käytännössä kaikki, mikä liittyy sivuston sisältöön ja toimintaan. Teos voi siis olla mikä tahansa piparkakkurakennelma ja koristeluun voi käyttää luovuutta oman harkintansa ja taitojensa mukaan.
Osallistuminen kilpailuun tapahtuu liittämällä/linkittämällä kuvat foorumin kilpailuketjuun: erikseen merkitty kilpailukuva ja rakennusvaiheesta tarvitaan vähintään kaksi kuvaa (2). Kilpailuun hyväksytään yksi työ per nimimerkki. Kuvissa täytyy näkyä paperille kirjoitettuna ”io-tech.fi 2019” ja oma fooruminimimerkki.
Kilpailun osallistumisaika päättyy 27.12. klo 23:59. Voittaja ratkeaa äänestyksellä, jossa foorumin käyttäjät pääsevät äänestämään suosikkiaan viikon ajan kilpailuajan päätyttyä. Kilpailun palkinnot ovat seuraavat:
- Huawei P30 -älypuhelin (Sponsored by Huawei, arvo 499 euroa)
- Razer Huntsman -näppäimistö (Sponsored by Razer, arvo noin 159,99 euroa)
- Noctua NH-D15 chromax.black -prosessoricooleri (Sponsored by Noctua, arvo 99,90 euroa)
- Razer Atheris-hiiri, Sphex Mini -hiirimatto (Sponsored by Razer, arvo noin 70 euroa)
- TechBBS muki + paita (arvo 40 euroa)
Kilpailun palkinnot ovat sponsoroineet:
Katso lisätiedot kilpailusta foorumin puolelta seuraavan linkin takaa: TechBBS, Piparkakkutalokisa 2019
On kyllä mukavaa päästä taas näkemään tekkiläisten piparkakkutaloluomuksia 🙂
Loistavat palkinnot!
Hyvät palkinnot, pitäisköhän sitä itsekin yrittää. En ole tosin juuri pullia kummempaa leiponut 😀
Hieman houkuttelisi osallistua kun ei tullut koskaan edes muron aikoina osallistuttua, tosin mielikuvitus ja kädenjälki 0/5 lähes poikkeuksetta. 😀
Taikina vaan sulamaan ja luovuus valloilleen! Jos ei tule huippuluokan taideteosta, niin jokainen osallistuja on kuitenkin mukana yhden pääpalkinnon arvonnassa :tup:
Aijai. Oma tekele päätynyt kaikessa kauheudessaan tuohon mainoskuvaankin. Ehkä juurikin madaltaakseen osallistumisen kynnystä. Viime vuonna oli täysin lasten toiveiden mukainen talo ja tälle vuodelle ajattelin visioida jotain hienompaa, mutta juuri se visiointi nyt on hyvin heikolla pohjalla. Osallistun samalla asenteella, eli madallan rimaa muille 🙂
Mainoskuvassa ei ole yhtään tuotosta, jota tekijänsä täytyisi hävetä – ei tuo sinunkaan! :tup:
Avataampa peli tälläisellä räpellyksellä. Kuka lie heittänyt kuulalla Cybertruckin ikkunaan kun mennyt koko kärry metsään ja törmännyt joulukuuseen.
katso liitettä 317495
Parempia teoksia odotellessa.
-Emviiex
Hiukan epäreilua postata ensimäiseksi voittaja. :vihellys::tup:
Hienoa! :tup::tup::tup:
Pitääkö räbä aiheinen pipari julkaista räbässä?
Eikös se aihe tänä vuonna ollut jotain IOT-alkuista? Neljän Raspberry Pin clusteri sopii ainakin siihen teemaan.
katso liitettä 318421
Malli mukana kuvassa. Ja pitäisi varmaan laittaa aktiivijäähy, kun noin pölyä kertynyt pintaan.
Ai hitto, komiaa!:tup:
Hieman räbävivahteella maustettu yritelmä tällä kertaa.
Julkinen salaisuushan on että foorumi on perustettu ainoastaan sitä varten että Sampsa saa kerättyä exceliin vinkkejä koiran hankkimiseen.
Nyt on sitten aika koittanut laittaa teoria käytäntöön ja tässä ennalta tuokiokuva jouluaatosta Porissa.
katso liitettä 320291
Pari kuvaa tekovaiheesta:
Tänä vuonna näyttääkin olevan upeita luomuksia.
:swait:
:srofl: ihana! Toivotaan että toteutuu aattona :love:
Tein voittajan ja mitään ette voi.
katso liitettä 321365
katso liitettä 321366 katso liitettä 321367
@Memory 🙂
Ääni tälle katsomatta muita, tosin 2013-vuodelta :confused:
21.12.2019:cigar: Kai kuuntelit äänien kanssa videon?
Te muut, voitte nakata paskat veistoksenne suoraan roskikseen mikäli olette niitä kyhänneet. Jos ette ole niin syökää taikinana.
Ei kelpaa muut kuin piparista tehdyt 🙂
Mää osallistun tällä, ensimmäistä kertaa :sholiday:
katso liitettä 321646
:slove:
Ei tällä mitallisijoille päästä,mutta pääsepähän arvontaan:rofl:
katso liitettä 321693 katso liitettä 321695 katso liitettä 321696
Piparkakkutalon ideana oli uudet konsolit. Korvatunturilla tontut valmistaa uusia konsoleita, ja Trump on lähtenyt tarkistusmatkalle katsomaan onko Amerikkalainen konsoli varmasti "SUUREMPI". PS5 oli pukille tuotu vertailukappaleeksi pelimessuilta trumpin salkussa, punaisen napin vieressä. huolissaan, että maalaus tontuilla jätetty kesken, kun eihän uusi xbox rekeen sovi. Samalla soppaa säveltää Greta joka on matkalla purjeveneellä Korvatunturille luennoimaan pukille, kuinka tulee päästöjä pakettien valmistuksesta, ja turhasta poromatkustuksista. Gretan yllätti se, että meressä on jäätä, eikä ilmasto ole joka paikasta sulattanut jäitä, ja on samalla jäänyt kiinni jäävuoreen. Tupakat purukumia 🙂
katso liitettä 321835 katso liitettä 321837 katso liitettä 321838
Tässä vähän virtuaalilasien historiaa;)
katso liitettä 321988 katso liitettä 321989katso liitettä 321990
Tänä vuonna taitaa joutua "opt-out"taan skabat… Ei oikein ideaa ja vielä vähemmän motivaatiota, muksuille tuli todella väkisin väännettyä usean viikon mankumisen tuloksena eilen parissa tunnissa vapaalla kädellä torppa, koirankoppi ja heppa-aitaus jonka sitten nakitin heidän itsensä koristeltavaksi -> hyvin tyytyväisiä olivat kun saivat itsekin kerrankin osallistua rakenteluun.
Paras keksimäni idea oli tällä kertaa vääntää jonkin verran streameja katsottuna jotain oikeasti io-techiin liittyvää eli pubg maisema (käytännössä varmaan "bootcamp" tai "mongnai") ja sijoittaa SysOp sinne tappamaan kranulla tiimitovereita tai kerämään loottia kun muut taistelee :). Mutta en vaan keksinyt miten tehdä edes etäisessä mittasuhteessa järkevän kokoinen maisema ja saada sinne ukkoja aseineen jotka näyttäisi järkeviltä ja että tapahtumat vielä välittyisi "still-kuvasta" kuten aidossa streamissa.
– Jos joku apinoi idean niin provikat mulle 🙂
Toinen idea oli jatkaa rakennusarkkitehtuurilla ja tehdä taas vaihteeksi joku oikeasti iso eiffel tornin kaltainen hökötys pelkkiä "laminoituja" piparipalkkeja käyttäen sopivilla liitostekniikoilla. Mutta toisaalta piparimateriaalitekniikan rajoja on sen verran tullut vuosien varrella kokeiltua että käytännössä nyt on jo kaikki tieto/taito sen suhteen että mikä kestää mitäkin, että tuossa ei varsinaisesti olisi ollut mitään uutta – vain hitosti työtä. Toisekseen vuodet on myös opettanut että ei-iotech-henkisellä lopputuloksella voittaminen on käytännössä mahdotonta ja eihän tavoitteeksi voittoa vähempää voi asettaa joten tämä idea meni dev/nulliin kahdestakin syystä :)…
Eli näillä saatesanoilla toivotan onnea kaikille tämän vuoden skabaan osallistuville (ja toisaalta onhan tässä vielä itselläkin aikaa kerätä motivaatiota ja keksiä idea tai toteuttaa tuo pubg, mutta päivät kyllä rallattaa uhkaavasti)!
Lasketaampa kisatöiden tasoa omalla räpellyksellä, jotta useammat uskaltaisivat osallistua. Idea oli mielestäni hyvä io-tech aiheeseen liittyen, mutta käytännön toteutus jäi heikoksi. Kaiken kruunasi kirjahyllyn romahtaminen juuri ennen kuvan ottoa :rofl: (Ilmeisesti 5 minuutin paistoaika ei tarkoita tasan viittä minuuttia :btooth:) Kisakuva:
katso liitettä 322229 katso liitettä 322231 katso liitettä 322233
katso liitettä 322308
katso liitettä 322299 katso liitettä 322300
katso liitettä 322577
Pientä väkertelyä näin joulun ratoksi. katso liitettä 322647
Onkos tämän dioraaman tilanne jonkin parin viikon Thaimaan loman jälkeen ku Sampsa on tavallista ruskeampi mielestäni?
Upeita teoksia tänäkin vuonna,tulee olemaan vaikeaa valita paras.
Kilpailukuva
katso liitettä 323793
katso liitettä 323830
katso liitettä 323828 katso liitettä 323829
Semmonen intelin tuhnu. Tuikku palaa sisällä ja mallia otettu vähän myyntipakkauksen muodosta.
korkattu i9, varma voittaja 😀
"Intelin soturit puolustavat valtaistuinta urheasti, kun AMD soturit kävelevät linnan porteista sisään. Taistelua vierestä seuraavat Jimm'sin nallekarkit.
katso liitettä 323875 katso liitettä 323876
@Koljonessi
Melko pienet kuvat 😮
Eikö ne oo isommat? ainakin mulla näyttää ihan hyvän kokoisilta :confused:
Ilmeisesti editoi viestiä kun nyt on isommat kuvat?
Projekti "Leppee rauhassa" ja lähiomaiset ovatkin jo saapuneet paikalle. Pullakahvit tarjoillaan sisällä..
Paanukatto kaulittu hopea lakua, piparkakkutaikina diy appelsiinimakunen. ikkunalasit tikkaria ja punasta väriainetta.
katso liitettä 323913
katso liitettä 323917
Hienoja töitä on saatu mukaan kilpailuun ja vielä on noin vuorokausi aikaa taiteilla oma piparkakkutekele mukaan kisaan!
For glory of satan!
katso liitettä 324045katso liitettä 324046 katso liitettä 324047
katso liitettä 324042 katso liitettä 324043
io-techin jouluinen toimisto 😉
katso liitettä 324161 katso liitettä 324162 katso liitettä 324164 katso liitettä 324165 katso liitettä 324166
RTX ON!
GTX 1080 lähti vaihtoon ja tilalle RTX 2080ti Gingerbread Edition. Vähän huoletti minkälaiset lämmöt kortissa on kun heatsinkin rivasto on aika harva, mutta tuulettimet lähde edes pyörimään perus windows käytössä.
katso liitettä 324173
Edeltävällä pypon RTX 2080ti:llä näyttää olevan myös toimintaongelmia, taitaa olla vikaa koko gingerbread sarjan korteissa. Omaa hajonnutta korttiani koitin reflowata uunissa, mutta meni sekin homma ihan pipariksi.
katso liitettä 324211
katso liitettä 324260
katso liitettä 324261
katso liitettä 324257
Tässä oma räpellys :rofl:
Hyvää joulua kaikille!
Saaren joulusauna.
katso liitettä 324343
Kappas, kuvatodiste Stargate2017:n Käyräsaaren reissusta.