Testissä AMD:n uudet 16- ja 8-ytimiset Zen 4 -arkkitehtuuriin perustuvat Ryzen 7000 -sarjan prosessorit.

AMD:n uudet Ryzen 7000 -sarjan prosessorit saapuvat myyntiin huomenna 27. syyskuuta klo 16, mutta testien salassapitovelvollisuus päättyi tänään 24 tuntia myynninalkua aiemmin. Testasimme io-techissä heti tuoreeltaan suorituskykyisimmän mallin eli 16-ytimisen Ryzen 9 7950X:n ja 8-ytimisen Ryzen 7 7700X:n.
Tutustumme artikkelissa uuteen Zen 4 -arkkitehtuuriin, AM5-kantaan sekä prosessoreiden ominaisuuksiin ja ajamme kattavat prosessori- ja pelitestit eri resoluutioilla. Mukana on myös tehonkulutus- ja melumittaukset sekä pikaiset ylikellotus- ja alivoltitustestit.
Lue artikkeli: Testissä AMD Ryzen 9 7950X & Ryzen 7 7700X
Pelaajat joutuu ostamaan koneisiinsa kalliimpia emolevyjä/jäähdyttimiä/virtalähteitä. Ja palvelinkäytössä energiatehokkuudella on merkitystä.
katso liitettä 960118
22 % ero ei nyt ihan ole melkein sama, mutta suorituskyvyn skaalautuminen tuolta 140W -> 230w on heikkoa ja tehty Inteliä vastaan kilpailemaan
Kuulemma enthusiast-markkinoilla kuuluu olla isompi hinta eikä ole väliä miten paljon lämpöä tuotetaan. Aiemmin luulin että "enthusiast" tarkoitti sitä että ollaan normaalia kiinnostuneempia tekniikasta ja sen hyödyntämisestä tehokäyttöön (joka ei siis puhtaasti tarkoita vain kaiken repimistä irti), mutta näyttää siltä että oikeampi tulkinta nykyisillä markkinoilla on "hölmö jolla on iikaa rahaa".
Linkkasin tuon saman eilen. Ja siitä tuli hyvää kommentointia eilen. Nuo tulokset toki on hyvin positiivisia, mutta ei niitä mitenkään videolla testatttu oikeasti vakaaksi, eli voi antaa hieman todellisuutta positiivisemman kuvan.
Uusi 7950X on pätevä prossu. Siitä ei kuitenkaan pääse mihinkään, että ilman säätämistä se kuluttaa sähköä aivan liikaa suhteessa suorituskyvyn parantumiseen. Skaalautuminen sähkötehon kasvaessa on kaiken kukkuraksi selvästi heikompaa kuin 5950X:llä.
Computerbase CB R20 nT:
5950X@88 W PPT, 100 %
7950X@88 W, 149 %
5950X@142 W, 100 %
7950X@142 W, 135 %
Notta kannattaako 7950X:llä hurjastella 230 wattiin asti, kun ei se veny edes 142 wattiin niin nätisti kuin edeltäjä?
Kuinka moni ajaa vanhaa 5950X:ää 230 watilla? BIOSiin näppäilty 500 W ei merkkaa, vaan sovelluksissa HWInfon raportoima pitää olla >= 230 W. Veikkaan, että hyvin harva, koska moinen vaatisi kalliin huippuemon ja kalliillakin Noctualla lämmöt olisivat tapissa. Virtalähteen pitää olla pykälää järeämpi, koska prossu 142 W -> 230 W. Näiden uhrausten palkintona on ~10 % parantunut suorituskyky. Ei kannata, paitsi harrastuksena.
Uudella 7950X:llä kannattaa vielä vähemmän ajaa 230 W vs. 142 W, koska haittoja on yhtä paljon, mutta heikomman skaalautumisen takia palkinto on pienempi, vain 6-7 % parempi suorituskyky. Silti AMD on päättänyt asettaa 230 W, koska yrittää väen väkisin pitää moniydinkruunua Raptorin ulottumattomissa.
Alivoltitusta suosittelen vain virittelijöille. Paljon helpompaa on käydä muuttamassa PPT 142 W, jolloin saa lähes saman hyödyn, mutta ilman vaivaa.
Blender (suorituskyky-% ja lämpötila):
7950X@230 W, 100 %, 95,3 C
7950X@142 W, 95 %, 73,9 C
Kulutus ja lämmöt alenivat reilusti, mutta Blender-suorituskyky heikkeni vain 5 %. Aikaa meni muutama minuutti, eikä vakautta tarvitse testata. Pahimpana CB R20 MC -6 %.
Itse kokeilin Ryzen 9 7950X tuota curve optimizeria ja -15 kaatui heti, -10 n. 5 min Cinebench R23 rasituksen jälkeen eli vaatinee tosiaan kunnon vakaustestin.
Jos 7950X toimii samalla lailla kun 5950X, niin vaatinee optimaaliseen tulokseen pääsyyn käsin eri ytimien säätöä (ryzen masterista?), kun todennäköisesti toisella CCD:llä on muutama huonompi ydin hidastamassa matkaa.
CO:n kanssa on käytännössä pakko hieroa jokainen core erikseen. Paljon työtä, mutta lopputuloskin on parempi kun coret on niin eritasoisia. Omassa 5950X:ssä vaihtelee -5..-30
AMD Ryzen 7000 heatspreader and cooling analysis – temperatures, hotspots and problems | Page 4 | igor'sLAB
http://www.igorslab.de
20c vedellä pääsee alle 90 asteen, hienosti toimii toi IHS
r/Amd – 95C Ryzen 7000 is not the whole story. Here is what i found with these chips.
http://www.reddit.com
Taulukoissa CB pisteet ja kellot kultakin mallilta parinkympin tornijäähystä 420 AIO:hon, mukana kaiken kaikkiaan kahdeksan eritasoista jäähdytysratkaisua.
Lyhyesti 7600X:lle riittää mikä vain, 7700X:lle koko kansan Hyper 212 ja 7900X:lle ja 7950X:lle tuplatorni taikka AIO. Tuosta eteenpäin erot alkavat tasoittua.
Tuossa jos olis vielä watit mukana niin olisi ihan mielenkiintoinen datasetti. Tosin 10 minuutin ajo kuulostaa ehkä vähän lyhyeltä mutta ehkäpä siinä ajassa noi pienemmät vehkeet ainakin ehtii saturoitua.
Säätämiseksi riittää se AMDn tarjoaman eco-moden kytkeminen päälle. Ei tarvi alkaa nysväämään millään kolmansien osapuolten softilla mitään.
Kasasin eilen yhden, NH-U12A cooleri, idlasi biosissa 50C tuntumassa täysin vakiosettareilla, eikä tuulettimet ulisseet täysillä vaan ihan hiljaisesti puksuttivat.
Mä oon ajanut 3950Xää 300W PPTllä ja 250A virtarajalla D15 noctualla vuosikausia.
All core kellot 4,4GHz, 228W ja 95C
Ei oo menny rikki. Eikä ole äänekäs.
Muutama vuosi sitten.
Halvinkin AM5-emolevy vielä 360€, suurin osa emoista ainakin 420-500€. Plus jumalaton määrä sikahintaisia 550-800€ hintaluokassa. Ihmekään jottei CPU’t käy uutisten mukaan kaupaksi jos AM5-alustan lähtöhinta on tätä luokkaa. Siihen päälle asiallisten DDR5-muistien reipas hintalisä DDR4’iin.
AM4-kantaisia jopa X570-moisia saa alle 200€, ja lukuisia B550-emoja 120-160€.
Eli niitä halvempia AM5-piirisarjoja (+EMOJA) todella tarvitaan, nykyisten hinnoilla ei Ryzen7000-sarjan CPU-myyntien volyymit tule pomminvarmasti paranemaan vielä aikoihin.
Realiteetti vaan on se että PCI-e gen5 kiima ajaa noiden lankkujen hintoja ylös. Kuten täällä on taidettu moneen kertaa mainita niin toi PCI-e gen5 vaatii ne vahvarit vai toistimet järestään jotka ei ole ilmaisia.
Sama se on Intel puolella edessä, ei sille voi vaan minkään. Mielestäni PCI-e gen4 riittää kuluttajille vielä vuosia, joten tää gen5 kiima on hiukan tarpeeton vielä tässä vaiheessa.
AMD says any, and all overclocking (including memory) will void the warranty.
Mikä tämän pointti nyt oli? Tuo sama uhkaus se on myös Intelillä että se siitä. Lisäksi ei ole kuluttajan tehtävä todistaa että ei ole ylikellottanut, vaan valmistan tehtävä on todistaa että olet ylikellottamalla särkenyt.
Käsittääkseni tähän päivään mennessä valmistajat ei ole lähteny siihen että prossuihin olisi lisätty sulakkeita jotka poltetaan sillä hetkellä kun lyöt OC asetuksia päälle biossista ja hyväksyt asetukset.
Jos haluaa halvempaa, voi ostaa minkä tahansa sadan euron AM4 laudan (esim. kaikkia B550 on Jimmssilläkin yhä vaikka kuinka) ja lyödä siihen kiinni vaikka 5800X3D:n.
Intelin puolelta, jos ei halua maksaa samanlaisia ökyhintoja Z790:stä, voi ostaa DDR4 Z690 laudan (toki halvin sielläkin 200€) ja siihen vaikka 12700K.
Näillä molemmilla vaihtoehdoilla pärjäisi varmasti vaikka AM6:een asti.
PCIe Gen5-tuuppaus kuluttajakäyttöön on edelleen outo juttu. Koska nykyiset näytönohjaimethan eivät moisesta juuri hyödy ja NVME-asemillakin hyöty on vähintäänkin marginaalinen. Eli teoriassa kaikki lukemat nousevat komeasti muttei hyöty näy todellisissa käyttötilanteissa. Ymmärrän jotta moisesta on hyötyä jossain tilanteissa, esim. verkkolaitteet ja raskaat työasemat/palvelimet hyötyvät lisäkaistasta. Mutta jos jopa PCIe Gen3 riittää parhaille nykynäytönohjaimille eikä mikään normaali työpöytäkäyttö vaadi parempaa kaistaa edes NVME-asemille.
Aika näyttää ajaako Venäjän sotimisen aiheuttama taantuma valmistajat edes jotenkin todellisuuden äärelle, korona-aikahan ajoi valmistajat uudelle kultaryntäykselle ja katteiden reippaaseen nostoon. Johon ainakaan kuluttajilla ei tule olemaan varaa taas aikoihin, pikemminkin päinvastoin.
AMD voi kohta tarjota PCIe Gen 5 RDNA3 -näytönohjaimia ja Gen 5 NVMe-levyjä AM5:n kanssa. Muut kun eivät vastaavaa kokoonpanoa voi tarjota.
Markkinoinnissa ei liene väliä sillä, vaikka normaalielämässä ei suuria eroja tulisikaan.
Tästä täytyy olla eri mieltä vaikka ei vielä omakohtaista kokemusta olekaan. Jos olen oikein ymmärtänyt niin tämä vain helpottaa säätämistä.
Laitat prosessorille pienemmän lämpörajan jos haluat tai annat olla vakiossa. Teet tuuletinkäyrän jossa maksimi kierrosnopeus on sopivan hiljainen lämpörajan kohdalla. Prosessori hoitaa itse loput eli ei nosta lämpöjä yli asetetun boosteja rajoittamalla olipa rasitus tai jäähdytys mitä tahansa. Ainakin vaikuttaa helpolta.
AMD Ryzen 9 7950X Cooling Requirements & Thermal Throttling
95’C on ok
V-Tec kicked in yo! Rängänänännänänänänänä
Ihan mielenkiintoinen kyllä seurata miten ajan kanssa käy, 3000-sarjaahan on useampi (tiedän yli 20 tapausta) kivi lähtenyt takuuvaihtoon, kun prossunvaihto poistanut kaatumisongelmat. Tarkempia RMA-tilastoja en ole kaivellut edes kauppojen sivuilta.
Niin ja mitä emojen hintoihin tulee, Jimmsillä näyttää B650 lähtevän siitä 250€. Tuostakin voisi ottaa ainakin satasen pois, mutta ei sentään enää mitään neljänsadan lankkuja.
Asus PRIME B650-PLUS, ATX-emolevy – 264,90€
http://www.jimms.fi