Testissä Huawein LTE-yhteydellä varustettu Watch 4 Pro -älykello.

Huawein uudet Watch 4 -malliston älykellot tulevat Suomessa myyntiin tänään, joten io-tech tarjoilee 549 euron hintaisesta Pro-versiosta testiartikkelin tuoreeltaan. Huawein kellomalliston yläpäähän asemoituva Watch 4 Pro tarjoaa titaanikuoret ja safiirilasin, Snapdragon W5 gen 1 -piirin, mobiiliverkko- ja WiFi-yhteydet, 1,5-tuumaisen LTPO AMOLED -näytön sekä monipuoliset terveys- ja liikuntaominaisuudet. Testasimme kellon vajaan kahden viikon ympärivuorokautisen testijakson pohjalta.
Lue artikkeli: Testissä Huawei Watch 4 Pro
Jep, tuo softapuoli ja "täysiverisen" älykellon hyötyjen puute kampittaa kyllä ikävästi tässä hintaluokassa. 200€ hintapisteessä ei ole niinkään ongelma.
Et voi maksaa kellolla.
Ei kunnon sovelluksia tai 3rd party tukea sadan vuoden jälkeen.
Huawein kelloäppi luuriin pitää hankkia jotain epävirallisia reittejä.
Näin päällimmäisenä tulee mieleen.
Onko näin ettei NFC tule toimimaankaan kellossa maksu ominaisuutena kun puhuttiin ettei tukea suomalaisiin pankkeihin vai puuttuuko koko ominaisuus tästä.
Jos verrataan vaikka tuplasti kalliimpaan Garmin Epix Pro (2gen) niin + ja – ?
Niin kauan kuin Huawei ei saa Suomalaisia pankkeja mukaan Wallet-maksupalveluunsa, ei myöskään maksaminen onnistu Huawein kelloilla. Siitä ei ole mitään tietoa tuleeko tuo onnistumaan jossain vaiheessa ennemmin tai myöhemmin, mutta henkeä sen suhteen en lähtisi pidättelemään.
Jos tarkoitat Health Trendsejä, Ilmeisesti tulee vasta päivityksenä, ei ollut näkyvissä myöskään meidän testikappaleessa/Healthissa testijaksolla. Jos taas tuota minuutin terveystsekkiä, niin ainakin meillä toimi kellon ja Healthin viimeisimmällä versiolla.
Toinen Huawein kelloni menossa. Akunkestosta en itse näemmä halua luopua, toimivat melko saumattomasti, omat softat "toimivat kuin kello" ja joutuisi sellaisenaan oikein nickpickaa jotain huonoa sanottavaa.
Tuo sanottuna, päästään mainitsemaasi. Kellot olisi täydellisiä, jos noista kompastuskivistä päästäisiin eroon. Uusi malli saapuu tietyin väliajoin, samoilla puutteilla. Tuntuu järjettömältä.
Jos joku kysyy miksi olen ostanut ensimmäisen jälkeen seuraavankin, vastaus on helppo: Täydellistä älykelloa ei tunnu olevan, varsinkaan kuluttajahintaluokkaan. Kalliimman pään 2 päivän akunkestolla sekään ei ole sen tae.
Itse ostin kans pari päivää sitten tuon Huawei watch 4 normi mallin ja ei oo tuota terveystsekkiä. Yrittänyt ladata uutta päivitystä mutta sanoo että uusin jo käytössä (harmonyOs 3.1.0.122) onkohan se vaan tossa proo mallissa
Meillä testikappaleen ohjelmistoversio taisi olla .138-loppuinen, joten lienee siitä kiinni. Sitä en osaa sanoa miksei päivitystä ole vielä tarjolla. Watch 4:ssä ja Watch 4 Prossa pitäisi olla samat ominaisuudet materiaaleja ja akun kokoa lukuun ottamatta.
Täytyy odotella siis päivitys pakettia kiitos tiedustelusta
Näinhän se on. Toisessa ääripäässä on sitten samsungit joissa on hyvä softa, verenpainemittaukset ja kaikki. Harmi että kellot ovat vain susirumia rotiskoja ja akku kestää 24h
Joo just tuo terveystsekki uupuu.
Ihan appstoresta sai ladattua?
Googlen play kaupasta ei löydy. On poistunut sieltä huhtikuussa.
Se aiemmin saatavilla ollutkin oli jostain vuodelta 2020 eikä päivittynyt eikä toiminut tuoreempien kellojen kanssa enää hetkeen.
Moi,
Muistatko oliko teillä suoraan tuo päivitys siinä vai rupesko heti lataan kun avasitte kellon?
Mietin, ettei oo oma joku maanantaina kappale
Oli suoraan, mutta Huawein lehdistökontaktin valmiiksi asentamana.
Moi,
Muistatko oliko teillä suoraan tuo päivitys siinä vai rupesko heti lataan kun avasitte kellon?
Mietin, ettei oo oma joku maanantaina kappale
Sain Huawein asiakaspalvelun kiinni niin katsoivat koneelta että tuo 3.1.0.122 on tosiaan uusin versio mikä on tähän on saatavilla, eli varmaan tulee sitten tähän normi malliin vähän myöhemmin tai ei sitten ollenkaan, näin ymmärtäisin
Ehkäpä tulee sitten hieman viiveellä. Itsellä tosiaan käytännön kokemusta vain Pro-mallista, eikä kelloissa pitäisi olla teknisesti muuta eroa kuin akun koko ja ulkokuorien materiaalit.
Mulla on ainakin nyt saatavilla tuo 140 loppuinen päivitys.
Kysyittekö lehdistökontaktilta tuosta maksuominaisuuden saamisesta suomeen?
Ovat kommentoineen hiljattain, ettei ole toistaiseksi tietoa milloin tulee.
oon yrittänyt parittaa sykevyön mutta ei vaan onnistu? Garmin sykevyö?