Testasimme Red Magicin uuden 500 euron hintaisen 6R-pelipuhelimen.
Kiinalaisen ZTE:n alaisuudesta omaksi itsenäiseksi yrityksekseen muutama vuosi sitten erkaantuneen Nubian pelibrändi Red Magic tarjoaa pelipuhelimiaan myös Suomen markkinoille oman verkkokauppansa kautta ja io-techissä onkin jo aiemmin tutustuttu yrityksen pariin aiempaan malliin. Toukokuussa Red Magic julkaisi globaalisti erittäin houkuttelevasti hinnoitellun 6R-mallin, joka tarjoaa Snapdragon 888 -lippulaivapiirin Euroopassa 499 euron lähtöhintaan. Otimme laitteen testiin ja otimme selvää onko mukaan eksynyt sudenkuoppia ja tarjoaako 6R oikeasti kovan vastineen rahalle.
Lue artikkeli: Testissä Red Magic 6R -pelipuhelin
PS. Voisiko jollain DisplayPort-ulostuloa tukevalla (peli)puhelimella kokeilla jossain välissä pelaamista ulkoisella näytöllä ja erillisellä peliohjaimella (esim. videolla)? Osa peleistä kuten Call Of Duty tukee peliohjainta natiivisti.
Ties vaikka jollain on jäänyt pelikonsoli ostamatta saatavuusongelmien vuoksi mutta hyppysissä olisikin peliväline, jolla voi jossain määrin pelata kuin konsolilla.
Tuntuu olevan enemmän sääntö kuin poikkeus näissä kiinalaisvalmistajien pelipuhelimissa, valitettavasti. Arvasin melkein ennakkoon että näin, vaikka toivoinkin parannusta aiempaan.
Kyllähän tuo puhelimella pelaaminen ihan hauska idea on etenkin videolle – pitänee vaan ensin hommata ohjain tai pari jotka toimii puhelimella ja vähän kartottaa tuota yhteensopivaa pelitarjontaa. Näyttävämmistä peleistä taitaa vähän harvempi tukea.
Taitaa olla itse asennettu. Eihän tuo voi olla valmiiksi asennettu kun ei tämä mikään Huihai ole.
Asennettu Huawein älykellon softaa varten – ei siis ole vakiona.