
AMD on tänään julkistanut ensimmäiset Zen 3 -arkkitehtuuriin perustuvat prosessorit. Aiemmin Vermeer-koodinimellä tunnetut prosessorit tullaan tuntemaan markkinoilla Ryzen 5000 -sarjana. Yhtiön mukaan sen Ryzen 5000 -sarjasta löytyy jatkossa myös maailman tehokkain peliprosessori, valtikka joka on pysynyt tiukasti Intelin hallussa huolimatta Ryzenin noususta.
AMD ei kertonut julkaisutilaisuudessa tarkempia yksityiskohtia itse Zen 3 -arkkitehtuurista tai sen muutoksista, mutta kehui prosessorin IPC:n parantuneen 19 prosenttia Zen 2:een nähden. Vertailu oli tehty 4 GHz:n kellotaajuudella ja tulos on 25 eri testin geometristä keskiarvosta. Lisäksi prosessorin suorituskyvyn per watti kerrotaan parantuneen 2,4-kertaiseksi alkuperäiseen Zen-arkkitehtuuriin nähden tai 20 % Zen 2 -arkkitehtuuriin nähden. Intelin Core i9-10900K -prosessoriin nähden energiatehokkuuden kerrotaan olevan peräti 2,8-kertainen. Tulemme palaamaan Zen 3 -arkkitehtuuriin tarkemmin erillisen artikkelin muodossa.
Korkealla tasolla isoin muutos arkkitehtuurissa on siirtyminen 8-ytimisiin CCX-yksiköihin (Core CompleX), jotka jakavat yhden L3-siivun. Aiemmissa Zen-arkkitehtuureissa saman L3-siivun ovat jakaneet neljä ydintä ja maksimissaan 16 Mt:n L3-välimuistisiivun. Jatkossa yhdellä prosessorisirulla on vain yksi CCX ja yksi 32 Mt:n L3-välimuisti, mikä pienentää prosessoriydinten välisiä viiveitä sekä kaksinkertaistaa ydinten käytössä olevan L3-välimuistin. Löydät prosessoreiden oleellisimmat tiedot yllä olevasta taulukosta.
Ryzen 5000 -sarjan lippulaivamalli on 16-ytiminen Ryzen 9 5950X. Prosesorin kerrotaan peittoavan Ryzen 9 3950X:n hyötyohjelmissa 5 – 27 %:n erolla ja peleissä 13 – 28 %:n erolla. Core i9-10900K -prosessoriin verrattuna 5950X:n kerrotaan olevan 6 – 59 % nopeampi hyötyohjelmissa ja 0 – 11 % nopeampi peleissä. Se rikkoo myös Cinebench R20:n työpöytäprosessoreiden yhden säikeen ennätyksen peräti 640 pisteen tuloksella.
Pykälää matalammalta löytyy 12-ytiminen Ryzen 9 5900X. AMD nosti esiin etenkin prosessorin pelisuorituskyvyn, jonka kerrotaan olevan prosessorin merkitystä korostavalla 1080p-resoluutiolla 5 – 50 % parempi, kuin 3900 XT:llä. Tämän hetken nopeimman peliprosessorin valtikkaa pitävä Intelin Core i9-10900K voittaa 5900X:n AMD:n testien mukaan Battlefield V:ssä 3%:lla, mutta 5900X on nopeampi yhdeksässä muussa testatussa pelissä 1 – 21 %:n erolla. Ryzen 9 5900X saavuttaa lisäksi Cinebench R20:n yhden säikeen testissä lähes 5950X:n veroisen 631 pisteen tuloksen.
8-ytiminen Ryzen 7 5800X ja 6-ytiminen Ryzen 5 5600X pääsivät parrasvaloihin prosessoreiden suorituskykyä per dollari esittelevissä graafeissa. AMD:n mukaan Ryzen 7 5800X tarjoaa yhtä hyvää suorituskykyä per dollari 1080-pelaamissa, kuin Intelin Core i7-10700K, kun yhden säikeen suorituskyky olisi 9 ja monen säikeen 11 prosenttia parempaa per dollari. Ryzen 5 5600X:n verrokkina samaisissa graafeissa oli Core i5-10600K, johon verrattuna 5600X:n kerrotaan tarjoavan 19 % parempaa yhden ja 20 % parempaa monen säikeen suorituskykyä per dollari, sekä 13 % parempaa 1080p-suorituskykyä per dollari.
Uudet Ryzen 5000 -sarjan prosessorit saapuvat myyntiin 5. marraskuuta. AMD ei ole julkaissut vielä prosessoreiden Suomi-hintoja, mutta Ryzen 5 5600X:n veroton suositushinta Yhdysvalloissa on 299 dollaria, Ryzen 7 5800X:n 449 dollaria, Ryzen 9 5900X:n 549 dollaria ja Ryzen 9 5950X:n 799 dollaria. Prosessorin ennen vuoden päättymistä ostavat saavat lisäksi kaupantekijäisiksi koodin ensi vuonna julkaistavaan FarCry 6 -peliin.
AMD on lisäksi ilmoittanut Redditin kautta, että 400-sarjan beeta-BIOSit uusille prosessoreille ovat tulossa saataville tammikuussa 2021.
Voit katsoa AMD:n julkaisutilaisuuden tai io-techin kisastudion myös jälkilähetyksenä YouTubesta.
Jos näyttis ei ole 2080 ti tai nopeampi niin eipä ole paljon järkeä päivitellä ja silloinkin pelikohtaista mikä on järkevää. Yli 95% tapauksista fps on GPU-rajoitteinen.
Itse päivitän 3600 eteenpäin joskus aikojen päästä, puhutaan ihan realistisesti 2022 alusta kun AMD on saanut seuraavan arkkitehtuurin pihalle, niin näitä Zen 3 kiviä saa käytettynä edullisesti sitten. Tai jos 5700X malli julkaistaan ensivuonna ja sitä saa 300€ uutena niin siinä on kanssa mahdollinen päivityskohde.
Onko ero prosessissa vai pelkästään kirjastoissa (standard cell library)?
GPU rasitus esim GTA V:ssa kokoajan 98%. CPU 25-50%. Eli tuskin hätää prosessorin kanssa..
Vai pitäisikö sanoa, että jos nyt saa jo riittävät FPS:t niin päivittämällä ei mitään ihmeellistä irtoa, mutta nopeampi IPC ja korkeammat kellot toki tuo jonkun verran lisää nopeutta koneeseen jos GPU vain on riittävän nopea sitä hyödyntääkseen. Onhan tuolla 3080 testeissä kuitenkin ollut useamman kymmenen FPS:n eroja AMD vs. Intel, niin jos nyt Zen 3 on niin nopea kuin väittävät niin kyllä sieltä FPS:ää tulee.
Millä perusteella ehdottomasti? Alle 5% ero todennäköisesti 5800X:ään mutta hintaa reilu 20% enemmän. Ei kuulosta ollenkaan ehdottomalta vaihtokaupalta varsinkaan jos ylikellottelee, joskin tietysti tarvitsee odotella varsinaiset testit pois kuten aina.
Hintaa 5900X vs 5800X +22%, raakaa suorituskykyä +50% (jos ohjelma tukee ja skaalautuisi leikisti kauniisti kaikille ytimille). Jos löytyy 100€ ylimääräistä, niin voi sen tyhmemminkin käyttää.
Näin AMD on antanut ymmärtää että seuraava on sitten M5 kanta ja DDR5. Eli jep.
Periaatteessa ei olisi syytä miksei voisi tulla vielä Zen4:sta AM4:lle. Tarviisi vain sopiva IO siru… nytkin käytettiin samaa sirua kuin Zen2 kanssa. Se että tekeekö AMD moista onkin sitten toinen kysymys. Tuskin tekee, mutta ei AMD ole sitä tainnut kieltää. On vain todettu että Zen4 kanssa tulee AM5/DDR5.
Joo itse tuli kanssa koettua että 3900x:n kanssa tuo wraith prism ei kertakaikkiaan riitä. Kun xmp:llä jo kellotti muistit 3200Mhz:n niin prossun lämmöt nousi sen verran monta pykälää, että epävakaus ongelmien jälkeen asensin vain entisen macho rev B:n kiinni, ja ongelmat loppui. Lopulta sitten vaihdoin aib vesijäähyyn kun sellainen tuli emolevyn mukana jälestä päin.
Nyt ainakin toimii ihan nätisti.
Miten sen nyt ottaa alla kalleimmat ja ns. parhaimmat kuluttajaprossut AMD:lta per sukupolvi:
Performance luokassa:
1800X: 499$ 2017
2700X: 329$ 2018
3800X: 399$ 2019
5800X 449$ 2020
Enthusiast luokassa:
3950X 749$ 2019
5950X 799$ 2020
Eli performance luokassa hinnat ensin tippuivat 499$ => 329$ mistä sitten nousivat taas 449$
Kun Enthusiast luokassa hinnat nousivat tuon 50$ samalla kun tuli maailman historian tehokkaimman peliprosessorin (tähän saakka) titteli myös. Eli monen mielestä ehkä myös ihan hyväksyttävä hinnan muutos ja jos katsoo niin 5900X prosessoria saa esim. Jimms’tä 579€ hintaan kun 3900X ilmestyessään ei tahtonut saada mistään ja hinta oli päälle 600€ joten ainakin suomessa hinta jopa laskee.
Onko 100% varmuudella tehokkain peliprossu?
Koska Ryzen5600 antanee toivottavasti käytännössä sen 12-15% lisää hiukan käyttötarkoituksesta riippuen, mutta maksaakin samalla liki 100€ enemmän. Tallaista tulos-parannustahan liki odotimmekin, ja toivottavasti myös saamme – siis kunhan puolueettomat tulokset marraskuun puolella saapuvat.
Jonka lisäksi toivotaan jotta 5600 toimii edelleen ongelmitta B450-piirisarjaisilla emoilla jotka ovat edelleen selvästi B550-moisia halvempia.
Tai sitten tulee kummatkin. Historiastahan löytyy esimerkkejä runsain mitoin missä uusi prossa on ensin tuotu vanhalle kanalle ja sitten uudelle. Ja esim DDR2 JA 3 yhtä aikaa tuettuna jollain prossu lla.
Eilisen esityksen ja lukemattomien asiasta tehtyjen artikkeleiden ja videoiden perusteella on. Olisi hieman noloa jos jos riippumattomat testaaja eivät kahden viikon kuluttua saisikaan suurinpiirtein samoja tuloksia kuin AMD.
FX-CPU’t ?
Useimmat 2015 jälkeen julkaistut GPU’t ?
Onneksi ainakin CPU-puolella asiat ovat parantuneet Ryzen-aikana
Eipä nyt oikein 5600 mallin puuttuminen vakuuttanut, rahat pois rikkailta julkaisu. No aiempien mallien tarjouksia odotellessa 3200G & RTX 3700 mennään! 3600 kun jollain 70e saisi poimittua! Vaikka varaa olisi niin tuskin yli 100e prossusta maksan rahat ennemmin vaikka AMD osakkeeseen!
Suhteessa suorituskykyyn oikeastaan hinta/laatusuhde parani. Noh, ei harmita vaikka just päivittelin omaan pönttöön R5 3600:n, tuskin tästä tarvitsee heti päivitellä.
Varmasti tulee, juuri kirjoittelin tuonne toiseen ketjuun:
"
Eiköhän se ole aika varmaa että myöhemmin julkaistaan lisää prosessoreita ja jopa näiden juuri julkaistujenkin hinnat tulevat (ainakin hieman) tippumaan jos ei AMD:n niin ainakin myyvien tahojen toimesta.
Ei ehkä tämän vuoden puolella mutta varmasti esim. 2021 loppuvuoteen mennessä. Vaikka ei ehkä enää 4-ydin prosessoria tuotaisi markkinoille niin jotain kyllä tuodaan halvempaankin hintaluokkaan. Viimeistään siihen mennessä kun B450 emoille tulee biospäivityksiä. AMD ja myyntiliikkeet varmasti haluavat että mahdollisimman moni ostaa tuotteen mikä tuottaa heille voittoa (eikä esim. viereiseen liikkeeseen).
Nyt on julkaistu 4 prosessoria, viimeksi (Zen2 perustuvia) myynnissä oli yhteensä 30kpl prosessoreita (jos APU [4300G+4700GE] + Threadripper [3960X-3995WX] + Entry-High end tuotteet [3100-3950X] lasketaan). Eli varmasti jokaisen lompakolle löytynee jotain kun hieman odottaa.
"
Ei kyllä se quad-corekaan ihmetyttäisi kun vanhemman sukupolven Zeniä saa vielä jopa dual-corena Athlonin muodossa. Nuo 3100/3300X:kin tulivat aika puskista mutta varsin hyviä tuotteita omassa luokassaan.
Eniten tuohta taloon tuovat mallit on perinteisesti julkistettu ensimmäisenä ja jämäpiireistä tehdyt sitten joskus kun niitä jämäpiirejä on riittävästi eli ihan normaali julkaisu.
Joo toki. Mutta jos puhuu nimenomaan GPU/CPU combosta kuten alkup. postissa oli niin oletus on vahvasti pelikoneessa. Jos koneella tekee jotain muuta mihin ne coret saa käytettyä niin silloin ilman muuta 5900X:ää alle, mutta sitten GPU ei vaikuta enää päätökseen kyllä mitenkään.
Ja pelkkiin peleihin ei yli 8c nykypäivänä tai ihan hetkeen muutenkaan kannata ostaa, ainakaan AMD:ltä kun vaikuttaisi edelleen pelisuorituskyky olevan aika vakaa läpi malliston. Intelillä suorituskyky skaalautuu kun ylemmän luokan vehkeet juoksee ihan eri kellotaajuuksilla, vaikka kyllähän sielläkin puolella 10600K (tai 10700K) hyvällä yksilöllä nollaa syyt ostaa 10900K pelikoneeseen.
Korjaisin kyllä tuon "yli 8c" kohdan väittämän, että vähintään 8c. Molemmat konsolit tulee AMD:n raudalla tänä vuonna pihalle ja siellä on 8c. Sata varmana tulee näkymään peleissä ja sen alle optimointeja on hyvin vaikea uskoa. Tulee tulevaisuudessa käytännössä pakolliseksi vähintään ne 8 ydintä.
En jaksa uskoa että vuosiin tulee "pakolliseksi" se kasicore, nytkin vielä joku 3300X vääntää ihan hyvin vaikka on pelkkä 4c/8t. Eiköhän noita konsoleitakin optimoida sen sijaan että vedetään samantien äärirajoilleen.
Ei siellä ole tarvetta optimoida pienemmälle CPU kuormalle jos hukkatehoa on tarjolla reippaasti. Toki nyt alkuun kun pelit pitää vielä toimia vanhoillakin konsoleilla niin ei niitä zenin tehoja kauheasti tulla käyttämään.
Vaikea on uskoa, että hirveän kauaa tulee pelit useammalle alustalle, tai sitten porttaukset on luokkaa paska, kuten no porttaukset on olleet tähänkin asti. Tulee niin merkittävä tehohyppäys, ettei ole ennen konsoleissa nähty. Heti kun alkaa pelintekijät repimään konsoleista tehoja irti, niin sen jälkeen ei niitä enää kiinnosta muu kuin se mitän 8 corella saadaan aikaiseksi. Alas päin skaalaaminen on CPU kuormilla hankalaa, se on nähty jo esim. Assassins Creedien kohdalla. Kun sen maailman rakentaa jollain tavalla, niin vaikea on heikentää huonommalle suorituskyvylle.
Tuosta nyt voi olla montaa mieltä, PS1->PS2 tai PS2->PS3 kyllä mielestäni suurempia harppauksia kuin PS3/X360 -> PS4/XBone tai PS4Pro/XBoneX -> PS5/XBSX
Kuinkahan monen vuoden ajan tätä core määrän kasvutarpeesta pelaamisessa on nyt jauhettu ja en odota vieläkään moneen vuoteen, että 8 corea on pakollinen.
Edellisessäkin konsoli sukupolvessa oli 8 corea jos speksejä katsotaan…
Ja perus 4c/8t työpöytäprossu oli tehokkaampi kuin ne… Nyt konsoleissa on tehokkaita ytimiä se 8 kpl, joten kyllä niille käyttöä tulee. Saas nähdä kuinka pitkälle R7-1700@4GHz riittää.
Ei välttämättä pakolliseksi, onhan sitä tehty testejä missä ajettu jopa 2-ydin prosessoreilla nykyajan uusimpia pelejä. Kyllä (ainakin osa) voi toimia mutta silti huomataan että siitä on huomattavaakin hyötyä kun laitetaan alle tehokkaampaa prosessoria ettei CPU ole jatkuvasti 100% ja siksi FPS jossain 30 tai alle.
Juu, kyllähän noita pelitestejä näkee Athlon 3000G:llä ja moderneilla 2c/4t Pentiumeillakin. Toki aivan jäätäviä pullonkauloja, mutta tuo 4 threadia tuntuu olevan se minimi nykyisin.
Voisin itse uskoa että 8 threadia tulee kohta ehdottomaksi minimiksi, ei välttämättä 8c/16t kuitenkaan. Eiköhän me köyhät kuusytimisten omistajatkin pelailla vielä hyvin jokusen vuoden.
Gta V on vuoden 2013 peli joka suunniteltiin alusta pitäen toimimaan vuodelta 2006 olevilla PS3:lla ja Xbox 360:llä.
Ei ole ehkä hirveä ihme, että se ei ole prossulle kaikista raskain peli…
Paitsi että eikös PS4/Xbone/PC versio ole jossain määrin uusiksi tehty vrt. PS3/360 vai muistanko omiani?
Menee varmaan ohi aiheen, mutta lähinnä muistutan, että joku yksittäinen 7v sitten julkaistu peli ei ole ehkä paras benchmark modernin pelaamisen suhteen.
Ei toki, mutta silti tuo tuntuu olevan monen testeissä. Viilaan vielä hieman pilkkua mutta PC-versiohan on vuodelta 2015.
Mutta koitetaan olla vetämättä enempää offtopiciksi.
Jep, kyllä Herran vuonna 2020 kannataa ehdottomasti harkita 8/16-prossua pelikäyttöön ellei a) rahat ole vähissä b) pelailee vaan Countteria tai Simsiä. Lisäksi kun tää on todennäköisesti viimeinen prossusarja, joka menee tähän AM4-kantaan, niin pärjää pitempään ilman että tarvii alkaa uutta emoa hommaamaan.
Ja mullahan on tällä hetkellä 3600X jonka päivitän ehkä sitten Ryzen 6000:n aikoihin tähän viistonniseen kun niitä saa halvalla.
Pikkusen on vedelty mutkia suoraksi jo väittää, että edellisessä sukupolvessa oli 8 corea. Kaksi kappaletta liimattuja neliytimisiä ja niistäkin ainakin PS:ssä joku core ei ollut edes käytössä peleissä. Kyllä se silloin sanelee suoraan sitä miten niitä pelejä optimoidaan. Seuraavissa tulee olemaan suoraan se 8 ydintä käytössä ilman mitään hidastavia purkkia niin kyllä se nostaa vaatimuksia.
Toki näitä olisi joutunut odottamaan pidempään, koko emolevyn vaihto olisi työläämpää, Windows olisi pitänyt asentaa taas uusiksi ja vielä vanha emo myyntiin. Nyt oli ehkä 20 minuutin homma vaihtaa pelkkä prossu ja vanha i5 meni hyvään hintaan kaupaksi. Toivotaan, että 8-ytiminen i7 9700K 5.0Ghz kelloilla ja 3600Mhz muisteilla riittää vielä pariksi vuodeksi pelikäytössä. Tuskin ihan valtavasti jää tuosta R5 5600X:stä pelisuorituskyvyssä
Seuraavissa konsoleissa tulee olemaan se 7 ydintä käytössä peleille. Kahdeksas tai yhdeksän lisää kannattaa olla varattuna oheistoiminnoille ja/tai PC optimointeja varten. Toimivat varmasti vähemmilläkin ytimillä kuin 8.
Ihan samalla tavalla noissa on kaksi neljän ytimen rypästä kuin edellisissä, Zen1/2ssa sille kompleksille annettiin vain hieno nimi CCX.
Varmaan aika pitkälle. Niissä konsoleissa on kuitenkin paljon tiukemmat lämpöbudjetit. Siellä ei varmasti tule olemaan mitään kilon jäähyjä puolella tusinalla tuulettimella.
Missä se 9600k ahdisti ja 9700k on selkeästi parempi?
Missä se 9600k ahdisti ja 9700k on selkeästi parempi?
Battlefield V 64 pelaajan servuilla huomasi, ettei i5:n 6 säiettä enää riittänyt isoihin räjähdyksiin ja FPS heitteli. i7:n 2 lisäydintä toivat tuohon selvän parannuksen. AC Odyssey pyöri myös aika heikosti i5:lla ja vaikka i7:lla prossu on myös pullonkaulana, niin minimi FPS nousi 20% ja peli on sulavampaa.
Muuten tuo i5 9600K oli vielä pätevä peliprossu, mutta lähinnä tulevaisuuden pelejä ajatellen ja raudanhimon takia päivitin. Tuon i7:n 8 ytimelle voi alkaa olla selvästi enemmän käyttöä, kun pelejä tehdään uusien konsoleiden 8C16T prossuille. i7 9700K 5.0Ghz on aika tasoissa Xbos Series S:n 3.4Ghz 8C/16T prossun kanssa ja jää hieman Series X:n ja PS5:n 3.6Ghz prossuista, mutta toki tuossa on paljon muuttujia ja konsoleissa ei taida ihan kaikki ytimet olla pelien käytössä.
Ihan samoilla linjoilla. Jytky tuli, mutta ei aiheuta toimenpiteitä. 3700X riittää vielä pitkään. Näytönohjain varmaan haraa vastaan pitkään ennen prosessoria (5700 XT). Joskus tulevaisuudessa voi sitten käytettynä ostaa jonkun 5800X:n, jos b450 sattuu tuen saamaan.
Vaikka hype on kova ja julkaisuissa näytettiin vaikka mitä kuvia niin odotan kyllä sampsan puolueellista arviota näistä.