
Koronapandemian nostama kysyntä on tuonut esiin sen ikävän realiteetin, että maailmassa on tuotantokapasiteettia vain rajallisesti. Tällä hetkellä erilaisten piirien kysyntä ylittää tuotantokapasiteetin selvästi ja viimeisimmät ennusteet puhuvat piiripulan jatkumisesta vähintään ensi vuoteen asti.
Tom’s Hardware kertoo analyytikkojen laskeneen, että tällä hetkellä kysyntä ylittäisi maailmanlaajuisen tuotantokapasiteetin vähintään 10:llä mutta mahdollisesti jopa 30 prosentilla. Analyytikkojen mukaan piirituotannolla tulee kestämään vähintään 3-4 vuosineljännestä kiriä ero kiinni, mikä tarkoittaisi pulan jatkuvan todennäköisesti hyvän matkaa vuoden 2022 puolelle. Puolijohdevalmistajat ja muut alan tekijät kasvattavat tuotantoaan jatkuvasti, mutta uusien tehtaiden rakennuttaminen ja varustaminen vie aikaa ja on riippuvaista useista ulkopuolisista yrityksistä.
Lisäksi WCCFTech uutisoi TSMC:n törmänneen jälleen uuteen ongelmaan piirituotannossa. Sivuston mukaan TSMC ja muut Taiwanissa toimivat puolijohdevalmistajat kärsivät tällä hetkellä vesipulasta, sillä saarivaltiossa on jouduttu aloittamaan veden säännöstely useissa maakunnissa. TSMC:n kerrotaan taistelevan tilannetta vastaan muun muassa tilaamalla tankkereita täynnä vettä paikkaamaan säännöstelyn aiheuttamaa pulaa. Piirituotantolaitokset voivat käyttää jopa 15 miljoonaa litraa puhdasta vettä päivässä ja sivuston mukaan kukin 20 tonnilla vettä täytetty tankkeriauto kustantaa yhtiölle noin 1000 dollaria.
Lähteet: Tom’s Hardware, WCCFTech
On se 15 miljoonaa litraa kyllä järjetön määrä puhdasta vettä. 20 tuhannen litran kuormina 750kpl ja sen 750 000 dollaria päivässä. Ilmeisesti prosessissa ei pysty vettä järkevästi kierrättämään tai sitten vesi on ollut liian halpaa sekä helposti saatavilla kun on tullut hanasta aina.
Jokatapauksessa ikävää tämä pitkittynyt pula valmistuskapasiteetista.
Hurja määrä vettä. Ei tulis ihan ekana mieleen, että tarvii moisen määrän vodaa.
Vaikuttaa siltä, että tehdas on nyt sijoitettu vähän väärään paikkaan. Suomessa olisi 230 000 makeavetistä järveä, mistä suolatonta vettä voisi ammentaa…. ei loppuisi ihan heti, ja lisääkin sataa täällä aivan jatkuvasti.
T -.-
Käsittääkseni noi tehtaat pystyvät kierrättämään 40%-50% käyttämästään vesimäärästä nykyisellä teknologialla taloudellisesti kannattavasti. Tuota suuremmat veden kierrätysasteet eivät ole taloudellisesti kannattavia nykyisillä veden hinnoilla.
Myös Sonyltä kuuluu juttua, että piiripula jatkuu koko vuoden:
Chip shortage may threaten PlayStation 5 supplies at Christmas
arstechnica.com
Taidettu tarkoituksella ilmoittaa litroina, tuntuu isommalta.
Nuo laitokset taitaa olla aika isoja, jotain käsitystä saisi jos verrattaisiin muihin vedenkuluttajiin.
Suomalaiset vertaisi sullutehtaaseen, mutta se kai vähän epäreilu vertailukohta.
Jokohan AMD/Nvidia alkaisi harkitsemaan omia tehtaita tuotannon turvaamiseksi
Tuskin. Paljon todennäköisempää olisi se, että ne saattaisivat rahoittaa TSMC:n tai Samsungin linjastolaajennuksia etukäteen.
Vertaillaan kuitenkin, joku random sellutehdas ottaa vettä satoja tuhansia kuutioita päivässä. (FinnPulp prujusta)
Äänekoski puhdistettua vettä 17milj kuutiota / vuodessa, jäähdytysvei 90milj kuutiota (joku pruju). + muut.
Uutisen kompleksi ~6 miljoonaa kuutiota/a
Suomi maksaa EU:lle miljardeja voisiko sijoittaa ne rahat edes yhteen tehtaaseen ? Saattaisi tehdä jopa voittoa
Tuo 15 miljoonaa litraa on kuusi täysikokoista 50m uimaaltaallista päivässä. Onhan se iso määrä mutta teollisuudessa volyymit on isoja.
Eli noiden haaveilu suomeen on niin ja näin.
katso liitettä 553512
NVIDIA Closes Out Q4 & FY2021 With Another Round of Record Earnings
http://www.anandtech.com
EU yrittää jo houkutella Eurooppaan fabia maksaa vaan 20 miljardia euroa julkistarahaa. Aika kallista tämä piirituotannon turvaaminen Saksalaisille autonvalmistajlle.
Nyt olisi hyvä paikka alkaa säännöstellä cryptovaluuttoja jotta ei niihin valuisi piirejä.
Tuossa vain on se, että kukaan ei halua maksaa tuota omasta pussistaan ja jos maksaakin sitten tulee ongelmaksi kuka maksaa logistiikan sinne vesipula alueelle. Ei sinne näet vain mennä vaan pitää olla satamat, tiet, rautatiet kunnossa, vesiputkistot what ever, että vesi liikkuu. Noillekin pitää löytyä joku maksaja.
Tämän lisäksi jos siellä vesipula alueella sattuu olemaan sota pitää löytää tekijät jotka suostuvat sinne henkensä kaupalla kuljettamaan vettä tai rauhoittelemaan aluetta suuressa kuoleman riskissä.
Tämähän on itsestään selvää. Ihan sama koskee TSMC:tä pl. sota-alue (eikä kaukana olla siitäkään)
Pointti onkin se, että kapitalismin ansiosta ja vuoksi on ok kuskata vettä tankkereilla piiritehtaalle koska siitä saadaan rahallinen vastike, mutta hädässä oleville sitä ei tehdä, koska sijoitusta ei saa rahassa takaisin.
Kuten sanoinkin, ei tälle kukaan tietenkään mitään mahda eikä sellaisessa pumpulissa toivottavasti kukaan eläkään mutta ajatuksena siitä huolimatta kuvottava.
Laitettava verhot kiinni ja pumpumit tulille ettei tule paha Miele.
Toivottavasti tämä myös vähän herättelee ihan tavallista kuluttajaakin, että sitä uusinta härpäkettä ei ole aina pakko saada ja hankkia.
Vaikka en missään nimessä tahdokkaan puuttua kenekään yksittäisen ihmisen kulutuskäyttäytymiseen, niin onhan se hieman surullista ollut jopa ihan tälläkin foorumilla huomata, kuinka ne uusimmat ryyzenit ja geeforcet on sen 20% fps lisäyksen takia vaan pakko hankkia, vaikka vieressä jyllää edellisen sukupolven priimaa.
Korostan, että ei sen yhen gamerin harteille voi ongelmia kasata, mutta kyllähän nämä teknologian kulutus överit myös niistä yksittäisten ihmisten valinnoista lähtee eteenpäin.
Toivottavasti tulevaisuus olisi jotain hieman kohtuullisempaa ja hillitympää kaikinpuolin.
Mitä yrität kertoa, tekeekö sana vesi siitä jotekin erikoista.
Laivoilla kuskataan kaikennäköistä, ja noilla tuotanto laitoksille kuskataan paljon muutakin, ja sieltä pois, kun ovat jalostaneet ne valmiiksi.
Jos joutavat kuskaan vettä tankkereilla, niin se johtuu siitä että siellä ei ole vettä tarpeeksi, ei siellä ole montaa muutakaan asiaa mitä tuotannossa tarvitsevat.
Mitä kuvottavaa siinä on ?
Vaihda se vesi sana joksikin muuksi, jos vesi sanana on kuvottaa.
Jos jonkin afrikan elintason, hyvinvoinnin huimat harppaukset kuvottaa, niin puolijohteet on siinä varmaan olleet isona apuna.
Pari viikkoa sittenhän isojen firmojen isokenkäiset lähettivät Pressalle yhteiskirjeen jossa ilmaisivat tarvetta saada puolijohdetuotantoa ja -tutkimusta takaisin jenkkeihin. Allekirjoittajina mm. AMD, NVIDIA, Broadcom, IBM, Intel, Qualcomm, Silicon Labs, Texas Instruments, Western Digital, Micron, jne..
Samsung Foundry: New $17 Billion Fab in the USA by Late 2023
http://www.anandtech.com
Texas voi vain haaveilla suurista piiritehtaista sähköverkko päin helvettiä rakennettu sen takia siellä on vähän väliä jättimäisiä sähkökatkoja jos tulee iso kulutuspiikki mitään varavoimaa ei ole, koska Texasin osavaltio ei halua maksaa mitään varavoiman ylläpidosta sähköyhtilöille. Texas on myös ainoa osavaltio jenkeissä mitä ei ole kytketty samaan sähköverkkoon muiden osavaltioiden kanssa yhdysvalloissa, joten sähkön ostaminen toisesta osavaltiosta ei onnistu jos osavaltion sähköntuotantannosta osa tippuu pois pelistä jostain syystä.
Isolle puolijohdetehtaalle pienikin sähkökatko voi aiheuttaa satojen miljoonien vahingot.
Yhdysvallat | Ydinvoimalan jäätynyt putken pätkä, puutteelliset suunnitelmat, liian vähän varavoimaa –Texasin sähkökatastrofi ei ollut asiantuntijoille yllätys
http://www.hs.fi
Helmikuun sähkölasku liki 8500 euroa – Texasin pakkasten hintalappu aiheuttaa epäuskoa: ”Tällaisen ei pitäisi olla mahdollista”
http://www.iltalehti.fi
Texasissa on historiallisen hyytävä talvi: ”Neljä miljoonaa on vielä ilman sähköä, tuovat sisään jopa pihagrillejä” – Wärtsilän voimalat pyörivät nyt tauotta: ”Kun ihmisiä kuolee, politiikkakin astuu peliin”
http://www.uusisuomi.fi
Äkkiseltään kuvittelisi, että samsung osaisi vaatia sähköverkkoasiat kuntoon. Voisi kuvitella myös että se saataisiin laitettua kuntoon, jos on investointia tulossa. Eihän niiden koko osavaltiota tarvi korjata kerralla. Toi viimekertainen rysäys teksasissa oli about kerran 130 vuoteen tilanne missä tuli lunta ja kylmää ihan huolella.
Edessä on todella huonot ajat, jos näytönohjain
hajoaaa. Ei välttämättä ole edes väliä, onko takuunalanen vai ei.
Käsittämätöntä, että tsmc:n tehtailla ei olisi suljettua kiertoa vedelle ollenkaan. Nyt vaan hopihopi rakentamaan sitä sitten.
Luonto ja tuotantovarmuus kiittää.
15 miljoonaa litraa kuulostaa kyllä paljolta, mutta yleensä teollisuudessa puhutaan tuhansista litroista, eli kuutioista vettä.
Tämä tekisi 15 000 kuutiota vettä. Koska kuutio vettä painaa tonnin, voidaan päätellä, että yksi tankkiauto vetää 20 kuutiota.
Ei kuulosta enää niin dramaattiselta, mutta paljon helpommalta hahmottaa. Aika äkkiä saa päässä laskettua vesikuljetusten hinnan myös.
Myös TSMC:ltä on tulossa tuotantolaitos Yhdysvaltoihin. Euroopassa on hiljasta, ei täällä taida olla ku yksi GloFon tuotantolaitos enää millään tasolla merkittävä?
Ja minäkö luulin että saisin sen uuden pleikkarin kaupasta ihan justiinsa:( On menny hommat huonolle mallille.
Pleikkarin saa nopeiten niin, että pistät tilauksen sisään ja odotat. Kyllä sellainen ennen joulua tulee jos nyt tilaat.
Viime vuonna jo päättelin että näytönohjaimia saa odottaa 2021 juhannukseen asti. Olin väärässä vain siinä, että vuosiluku olikin 2022.
Onhan nämä tuotannolliset haasteet vuonna 2021 aika mielenkiintoisesti yllättänyt monen alan toimijat. En juurikaan yllättynyt siitä, että kaikki etäily ynnättynä matkailun väheneminen lisää tietotekniikan kysyntää. Ihan sama juttu kun remontoinnissa, että moni oman kämpän omaava laittoi huomattavia summia remppoihin, kun ulkomaan matkailu on ollut tauolla, kyllähän sitä itsekin on panostanut omaan viihtyvyyteen ja laitteisiin, kun koko matkailubudjetti on jäänyt käyttämättä siihen matkailuun.
Itselläni on aina hyllyssä joku vanha toimiva GPU, jota voi käyttää jos joutuu uudemman takuu palauttamaan. Olen liian riippuvainen koneestani, että voisin olla sitä ilman viikkoja.
Olisihan tuo nyt kutakuinkin ihme jos tulosta ei tulisi nykyhinnoilla. Nvidian tulos tosin määräytyy tällä hetkellä pitkälti kryptokolikko buumin vallitessa, eikä Nvidia ole kuin yrittävinään tekevänsä asialle jotain. Tuo 3060 rtx:n etherium -mainaus rajoitus oli lähinnä vitsi, kuten myös kyseinen korttikin.
Mitäs Nvidian olisi pitänyt sitten mielestäsi tehdä?
Jättää 3060 Jostain syystä julkaisematta?
Julkaista se ilman rajoitinta?
Pistää kaikkiin kortteihin se rajoitin samaan aikaan, kuin tuohon 3060:n kin?
Vanhan myymisessä on vain se ongelma, jotta jos uusi leviää, niin kelvollisesta korvikkeesta saa pulittaa murhaavan hinnan ja se takuukeikka saattaa helposti kestää ja kestää ja kestää ja kestää ja………….. Eli jos vanha on kelvollinen, niin se kannattaa pistää ihan vain jemmaan, varakortiksi. Tilanne kun voi jatkua vielä pitkäänkin (esim vuoden loppua on väläytelty validina vaihtoehtona..) Tai vaihtoehtoisesti myyntiin, mutta senverran rankasti korkealla hinnalla, jotta on vara sitten hankkia korvike, jos menee kaupaksi.
Ottaen huomioon piiripulan, on aivan sama julkaisivatko tuon 3060 rtx:n vai ei. Ottaen huomioon että vain ethereumiin keskittyvä kryptocoinin mainauksen esto ei sinänsä estä yhtikäs mitään, niin aivan sama vaikka eivät olisi mitään estoja sinne laittaneetkaan. Kortit menee kuitenkin kaivajille suurinpiirtein suoraan varastosta. Minä en siitä pelaajana hyödy siis suuntaan taikka toiseen.
Jos näytönohjaimesi ns. "hajoaa" ja siinä on vain takuuaikaa, niin ihan normaalisti ne sen korjaa ja palauttaa. Jos sitten kortistasi on kärähtänyt GPU, niin se on sitten asia erikseen. Itsellä joskus meni takuuseen näytönohjain, niin ei siinä viikkoa kauempaa tainnut mennä. Sen aikaa pärjää vaikka läppärillä.
Eli olisiko se siis mielestäsi pitänyt jä pitänyt jättää julkaisematta? Vai onko se aivansama? Jos on aivansama, niin silloin et ilmeisesti ole asiasta mitään mieltä? (En nyt saa selvää, mitä mieltä olet asiasta)
Onko sinulla myös faktaa, että kortit menevät "suoraan varastosta" SAMASSAMÄÄRIN, kuin jos tuota estoa ei olisi tehty? Kyllähän se on selvä, jos se suosituimman leikkirahakkeen mainaus kuseksii, niin kortti on silloin paljon vähemmän kiinnostava.
Mitä takuuhuolloista on itsellä kokemusta, niin on tullut joko uusi tai TOINEN takuukorjattu tilalle (kolmen kortin kokemuksella). Nyt en odottelisi takuusta putkahtavan valitettavasti mitään nopeasti takaisin. En lähettäisi esim tuularivikaista takuuseen.
Nuo myytiin loppuun taas ennen kuin mitään varastoa kerkesi edes muodostumaan ja moni retaileri myi noita jo ennen kuin olisi saanut pistää myyntiin. Tuosta on uutisoitu monella sivustolla jo.
Jos nuo nvidian väitetyt cryptomainauksen estot olisi oikeasti vaikuttanut myynteihin jollain muulla tavalla kuin moni ounasteli, niin mikäs siinä jos olisivat saaneet markkinoille edes jotain.
Nyt kun asia ei ole noin, niin sama tilanne siis jatkuu ja minulle on aivan sama julkaiseeko Nvidia seuraavaksi vaikka tetriksen peluuseen tarkoitetun 3050 -kortin, kun ei noita kukaan kumminkaan saa käsiinsä näemmä. Joten mitä merkitystä tuollakaan julkaisulla oli, kun mikään ei muutu kuin ehkä ensi vuonna ?
Kaikesta huolimatta osa tulee saamaan kuitenkin noita 3060 -korttejakin. Kyllä noita kaikkia kortteja on myyty pirusti, vaikka niitä ei hyllyihin asti ehdi päätyä. On se minusta parempi julkaista jos pystyy edes jonkin verran kortteja toimittamaan. Se julkaisemattomuus kun ei hyödytä kirjaimellisesti ketään kuluttajaa. Huomenna ilmeisesti tulee AMD:lta RX 6700 XT julki, ja kyllä tuokin on kilpailumielessä pakko tuoda uunista ulos, vaikka saatavuudet tulee olemaan surkeaa.
Sen sijaan tuo ethereum -50% mainauskuristus oli köykäinen ratkaisu Nvidialta. Muita valuuttoja voi mainata edelleen. Vähän haiskahtaa siltä, ettei Nvidialla ole pokkaa näyttää mainaajille STOP-merkkiä, koska halutaan heiltä rahat jatkossakin, ja tällaisilla tempuilla lähinnä yritetään nuoleskella pelaajia ja pestä imagoa. Saa nähdä onko AMD:lla jotain kuristuksia esim. 6700xt. AMD:n uudet kortit kai huonompia mainauksessa, mutta varmasti niitäkin päätyy mainaajille, eli tehojen kuristukset olisi paikallaan, tai sitten voi suoraan myöntää, että mainaajille näitä tehdään siinä missä pelaajillekin.
Ei niitä 3060 kortteja saa sen kummemmin kuin muitakaan kortteja piiripulan vuoksi. Taikaikkunastako niitä yhtäkkiä tulee, kun keksii vain kortille nimen ? Samoista kiekoista ne veistetään kuitenkin. Nvidialla nimenomaan ei ole aikomustakaan estää mainausta niin kauan kuin kortit menee kaupaksi. Joku ehkä kuvittelee että niillä on tarkoitus pelata, mutta Nvidian mielestä se on toissijainen seikka. Kunhan oma tili pullottaa niin pelaajilla ei ole niinkään väliä. Pistetään nyt pieni savuverho ja yritetään vähän estää kryptomainausta, mutta ei oikeasti tehdä mitään = Nvidia ei yllätä.
Pitäisikö AMD:n jättää 6700XT julkaisematta?
Kannattaa huomata, että noita pienempiä piirejä saa yhdeltä piikiekolta enemmän, kuin suurempia eli pitäisi helpottaa piiripulaa. GA106 piirejä saa yhdeltä kiekolta yli 40% enemmän, kuin GA104 ja reilusti yli tuplasti enemmän, kuin GA106. Tuolla pitäisi olla iso vaikutus piiripulaan.
Kansa haluaa 6800/XT kortteja, joten minun on hankala nähdä miten tuo piiripulaa helpottaa kun se kapasiteetti riitä edes niille
Oletkos katsonut varastosaldoja? Julkaisuajankohta huomioonottaen tilanne on huomattavasti parempi kuin 3070/3080 julkaisussa ja on ollut koko ajan. Että kyllä niitä pienempiä siruja vaan sieltä taikaikkunasta on selvästi tullut, ellei ihmiset ole yhtäkkiä lakannut ostamasta kortteja. Jälkimmäinen toki kelpaisi että saataisiin hintakupla puhkottua, mutta jotenkin epäilyttää että ihan vielä kaikilla halukkailla kortteja olisi.