Kaupallinen yhteistyö MSI:n kanssa
Jimm’sissä on myynnissä MSI:n komponenteista kasattu 2299,90 euron hintainen pelitietokone GeForce RTX 4070 -näytönohjaimella varustettuna. Saimme MSI:ltä haasteen kasata tietokoneen io-techin toimesta.
Videolla Juha ja Sampsa kasaavat suorituskykyisen pelitietokoneen AMD:n Ryzen 5 7600X -prosessorilla, MSI:n MAG B650 Tomahawk WIFI -emolevyllä, DDR5-muisteilla ja MSI:n Geforce RTX 4070 VENTUS 3X E OC -näytönohjaimella varustettuna.
Prosessoria jäähdytetään MSI:n MPG K240 AIO-nestejäähdytyksellä, virtalähteenä on 650-wattinen 80 Plus Gold -sertifioitu MPG A650W ja kokonaiuus kasataan neljällä RGB-tuulettimella varustettuun MPG VELOX 100R -koteloon.
Jos pidit videosta, niin tilaa io-techin YouTube-kanava ilmaiseksi, kiitos!
Juu, videossa ei oteta kantaa komponentteihin jotka on valittu MSI/Jimm’s akselilla, vaan kasataan tietokone.
Fakta on, että aina itse osat valitsemalla ja optimoimalla pääsee a) halvemmalla b) saa todennäköisesti suorituskykyisemmän lopputuloksen. Valmiskoneille on oma asiakaskuntansa.
Io-techin nörtit kasaa itse samalla hinnalla paljon paremman setin, mutta kaikki eivät halua näin tehdä.