
AMD:n uudet Zen 3 -arkkitehtuuriin perustuvat Ryzen 5000 -sarjan prosessorit saapuvat myyntiin ylihuomenna 5. marraskuuta. Ensimmäiset käyttäjät ovat kuitenkin onnistuneet saamaan jo uudet prosessorit käsiinsä eri reittejä.
Yksi prosessorin käsiinsä saaneista henkilöistä on Lawrence Timme, joka käyttää LinusTechTipsin keskustelufoorumeilla nimimerkkiä Jumper118. Tsekkiläinen ylikellottaja ja muun muassa GamersNexuksen ja oman Actually Hardcore Overclocking -kanavansa videoista tuttu Buildzoid kertoo Jumper118:n saaneen prosessorin käsiinsä eBayn kautta. Jumper118 oli etsinyt kauppapalvelusta AMD:n Ryzen 4000 -sarjan APU-piiriä, mutta ilmoitusten joukosta oli löytynyt myös kuvallinen ilmoitus Ryzen 5 5600X:stä, joka osoittautui aidoksi.
Jumper118 on lähettänyt joukon prosessorilla ajamiaan tuloksiaan HWBot-palveluun, josta ne on valitettavasti uutista kirjoittaessa ehditty jo poistaa. Tulokset ovat kuitenkin edelleen nähtävillä Buildzoidin videolla. Prosessori on toiminut testiajoissa 4,7 GHz:n kellotaajuudella, mikä on riittänyt esimerkiksi Cinebench R15 -testissä 2040 cb-pisteeseen. Tulos vastaa testissä suurin piirtein Ryzen 5 3600X:ää 5,2 GHzn tai Core i7-8700K:ta 6 GHz:n kellotaajuudella.
Buildzoidin videolla käydään läpi myös muun muassa prosessorin muistiohjaimen toimintaa ja ylikellotusta, joten asiasta kiinnostuneille suosittelemme koko videon katsomista lämpimästi. Prosessoria esitellään myös Jumper118:n omalla videolla.
Sama laulu ollut monta vuotta milloin minkäkin ydinmäärän suhteen.
Jo nyt on pelejä, jotka toimivat paljon paremmin 4c8t prossuilla kuin 4c jolla suuremmat kellot. Niin vain se säikeistyminen etenee ja uudet konsolit ajavat sitä yhä lisää eteenpäin kun tehoja on paljon enemmän kautta linjan kuin edellisissä konsoleissa.
Toki, mutta kun noita ydinmääriä prossulla kasvatetaan, niin sitä vapaata aikaa joka pitäis saada hyötykäyttöön alkaa olla niin paljon enemmän, että parin raskaan säikeen lisääminen ei riitä. Niitä pitää oikeasti saada useita. On toki jo nyt pelejä jossa esim 10 core Intel on selvästi nopeampi kun 8 core verrokki, mutta hyvin vähissä määrin. Kaikki pelityypit tuskin tälläiseen skaalautuvuuteen edes pääsevät (enkä nyt puhu pienistä indie peleistä)
Virransyöttö on aika säälittävä esitys jopa jpossain x570 emoissa 550 en tiedä kun en ole perehtyny
Trendi on selvä. Siitä on kysymys. Vanhat konsolit oli 8 Jaguar corea ja ei HT sekä joku ydin varattu muistaakseni.
Uudet 8c ja ht sekä selvästi tehokkaampia. Ts. toivat lisää lankoja joista saa tehoa ulos vs. edelliset. Ihan selvä mihin suuntaan menee.
Toki 6c12t vehkeet on aivan hyviä ja 16c32t tarpeettoman tehokkaita vielä hyvän aikaa peleille vaikka säikeistyminen välttämättä paranee jälleen konsolienkin ajamana.
Alunperin noissa oli vain 6 ydintä sallittu peleille ja suurinpiirtein puolessavälissä elinkaarta annettiin seitsemäs käyttöön. Ei mikään ihme että nopea 4-ydin riitti näinkin pitkään.
Tarkoitan emoja, joilla joko on tai on tulossa tuki ZEN3 prossuille. Se tukihan ei tule vanhemmille ollenkaan ja uusimpia piirisarjoja lukuunottamatta tulee jonkinnäköistä Beta tason tukea sikäli, kun emon valmstaja viitsii tehdä päivitetyn bioksen.
Kannattaa googlata ja kahlata emo arvostelut läpi, jos aikoo ottaa jonkun prossun, jossa on enemmän coreja. Ainankin muistelen, jotta noissa on hyvinkin monenlaisia laadultaan tuota virtalähdeosaa, mitä olen vilkuillut sillointällöin viimeisen vuoden aikana testejä. Mitä enemmän coreja, niin sitä rajumpaa on virransyöti, kun kelloja ja jännitettä nostaa.
Joo se 4 gigaa vrammiahan on todella oleellinen ero ?
Mitä 4GB Vramia tarkoitat?
Noissa 3090 24gb ja 3080ti 20gb malleissa yhteistä on se, että toinen on paperi julkaisu ja toinen on huhu. Kumpaakaan ei myöskään saa kaupasta vasta kuin joskus vuonna 2021. Luultavammin 3080ti tulee kilpailemaan 6900XT:n kanssa ainakin hinnan puolesta, mutta siinä samalla joutuvat tiputtamaan hinnan myös reippaasti alle 3090 RTX:n, joka muuttuu täysin turhakkeeksi tuossa vaiheessa. Varmaan on taas Nvidian asiakkaat innoissaan asiasta
Kyse ei ole edelleenkään muistista vaan Cudasta.
Näiden hyötykäyttö taitaa olla sulle vähän vieraampi homma? Enkä jaksa asiaa selventää kun goglella löytää tai täällä foorumillakin on varmasti aiheesta ollut jotain tietoa.
3080 ja 3090 molemmat löytyy täältä joten kaukana paperijulkaisusta, enkä ole läheskään ainut keneltä löytyy näitä uutuuksia.
3090 tienasi itsensä takaisin alle viikossa joten hinta ei kiinnosta ja siksi NVLink myös pakollinen koska toinen tulee myöhemmin.
Tänään klo 16 saa alottaa myynnin, joten testituloksia olisi vaikea estää. Eli tänään ne tulee.
Osaako joku kertoa, että mistä tämä klo 16:n perinne on oikein lähtöisin? USA:n länsirannikolla sopivasti aamuvarhainen silloin?