
Yhdysvallat asetti viime syksynä kaksi suomalaisyritystä Venäjää koskevalle pakotelistalleen, jotka veivät pakotteista vastaavan USA:n valtiovarainministeriön alaisen viraston OFAC:n eli Office of Foreign Assets Controlin mukaan Venäjälle sotateollisuuden käyttämää elektroniikkaa ja muita osia. Vantaalla toimineiden yhtiöiden Siberica Oy:n ja Luminor Oy:n katsottiin vieneen muun muassa pakotelistalla olevia drooneja ja niiden tarvikkeita Venäjälle. Joulukuussa EU asetti samasta syystä molempien yritysten toimitusjohtaja Gabriel Teminin pakotelistalle.
Suomen Tulli ilmoitti joulukuussa tutkineensa yhtiöihin liittyvää törkeää säännöstelyrikosta ja puolustustarvikkeiden maastavientirikosta. Epäily koski yli kolmeakymmentä vientiä tai viennin yritystä, jotka ovat sisältäneet pakotteiden alaisia tuotteita, mm. mikrokontrollereita ja puolijohdekomponentteja. Näiden, kaikkiaan yli 600 000 euron arvoisten tuotteiden epäillään päätyneen Venäjälle.
Tämän lisäksi Tulli epäili lähes 3500 miehittämättömän lennokin eli droonin päätyneen Venäjälle. Tuotteet oli vientiselvitetty toiseen valtioon. Droonien arvo on ollut yli kaksi miljoonaa euroa.
Tammikuussa yhtiöiden toimitusjohtaja Teminiä vastaan nostettiin syyte Itä-Uudenmaan käräjäoikeudessa pakotteiden rikkomista koskevassa rikosasiassa. Käräjäoikeus tuomitsi Teminin maaliskuussa yhdeksäksi kuukaudeksi ehdolliseen vankeuteen säännöstelyrikoksesta ja puolustustarvikkeiden maastavientirikoksesta. Temin ja Luminor Oy määrättiin suorittamaan valtiolle rikoksen tuottamana taloudellisena hyötynä 11 000 euroa. Noin 3500 droonin osalta käräjäoikeus ei löytänyt riittävää näyttöä, että ne olisi viety Venäjälle. Tuomio ei ole lainvoimainen. Syyttäjä vaati Teminille vähintään kolme vuotta ehdotonta vankeutta ja aikoo valittaa hovioikeuteen.
”Myyntihuuma” iski
Iltalehti uutisoi viikonloppuna lisää tietoja ja yksityiskohtia lähes 3500 droonin tarinasta. Temin oli ostanut huhtikuu-lokakuu välisenä aikana vuonna 2022 useissa erissä Luminor Oy:n nimissä Jimm’s PC-Storesta 3466 DJI:n droonia yhteensä yli kahden miljoonan euron edestä. Jimm’sin vastineen mukaan se sortui myyntihuumaan, eikä tajunnut tehdä riittäviä tarkistuksia, sillä keväällä 2022 Luminor Oy:n julkiset tiedot olivat näyttäneet normaalilta. Saatuaan tiedon epäilyttävästä toiminnasta, Jimm’s lopetti Luminor Oy:n kauppasuhteen ja samalla myynnin ulkomaille kokonaan. Jimm’sin vastineessa todetaan myös, että yhtiön omien tietojen mukaan drooneja ei olisi viety Venäjälle.
Maanantaina Jimm’sin vastineen jälkeen Iltalehti uutisoi lisää yksityiskohtia. Tullin esitutkinta-aineistosta selviää, että Jimm’s PC Store on vuosina 2021–2022 myynyt huomattavan määrän tavaraa Luminor Oy:n kautta Venäjälle. Venäjän hyökkäyksen jälkeen Luminor ilmoitti vievänsä tavaraa Turkkiin ja alkoi ostaa DJI:n drooneja ja niiden varaosia huhtikuussa 2022. Yksittäiset tilaukset olivat pääosin 100-200 droonin eriä ja Jimm’s PC Store jatkoi myyntiä lokakuuhun 2022 asti.
io-tech lopettaa yhteistyön Jimm’s PC-Storen kanssa
Jimm’s PC-Store on ollut io-techin yhteistyökumppani sivuston perustamisesta eli vuodesta 2017 lähtien. Yhteistyö on näkynyt sivustolla yrityksen markkinointina ja TechBBS-foorumilla virallisena viestiketjuna.
Viime päivien aikana esiin tulleiden tietojen valossa olemme päättäneet lopettaa yhteistyön Jimm’s PC-Storen kanssa.
Lähde: Iltalehti (1,2), Tulli, Jimm’s vastine
Päivitys 11.4.2024: Jimm’s on julkaissut omilla sivuillaan tiedotteen asiasta.
Jos vaikka pettyneet lähti jo.
Eihän se eu:n sisällä aina välttämättä näin ole. Jos myyjä ostaa tavaran suoraan jostakin muusta eu:n sisällä olevasta tukkuliikkeestä. Näitä tietysti valmistaja/maahantuoja yrittää yleensä estää.
Öisin tuskin pakataan lähetyksiä. Asiakaspalvelu on varmaan vain 24/7. Eiköhän vieläkin tuhansia tilauksia lähde maailmalle päivittäin..
Taitaa olla vähän pienemmästä puljusta kyse kuin mitä kuvittelet.
Jos sieltä se min. 2000 tilausta lähtis päivässä, niin liikevaihdolla jaettuna tarkoittaisi noin 80€ paketteja. Voittoa tulisi per paketti vajaat 4€.
Nojoo. Ehkä bf ym alejen aikoihin lähtee eniten.
Ei sieltä ole koskaan lähtenyt tuhansia paketteja päivässä ”maailmalle”. Nyt varmaan vielä paljon vähemmän.
Nojoo liikevaihtoa kuitenkin ihan mukavasti. Saa nähdä moni oikeasti boikotoi. Varmaan menee hyvin noilla Ukrainan mustalla listalla olevilla yrityksillä, mutta ovat selkeästi isompia yrityksiä. Jos Jimmsissä joku tuote on halvempi kuin muualla niin tilaan edelleen sieltä. Ilmainen toimitus on plussaa.
Eniten sieltä ”jatkossakin ostaa” sellaiset jotka ei ole ikinä mitään ostaneet.
Ainakin itselläni on tilaushistoriaa vuoteen 2015 asti ja siitä eteenpäin joka vuonna on tullut vähintään 1000-2000 eurolla ostettua tuotteita. Oma "ostohuuma" hiljeni pandemian myötä ja vuonna 2023 olikin vain yksi tilaus Jimm’sille, sekin vain alle 100 euron arvoinen tuote.
Odottelen saavani aspasta kaikista laskuista PDF-kopiot, kun erityisesti muutama vuosi sitten vaihdoin sähköpostini vanhan tulleen kaapatuksi ja kadotin kaikki tilausvahvistukset samalla. Olen myös toiminimellä ostanut eli senkin puolesta hyvä pitää kuitit tallessa.
Sitten tili menee sulkuun pikimmiten.
Sinulla on tuossa liki kertaluokan virhe, jos tarkoitit drone-kaupan olevan 1-2 % Jimmsin liikevaihdosta.
Luminor Oy osti Jimmsiltä 2 000 000 eurolla droneja 6 kk aikana 02/2022-08/2022. Jimmsin liikevaihto v. 2022 oli 57,8 M€, eli 6 kk keskiarvo oli 28,9 M€. Koska drone-ostosten ajanjaksosta kuitenkin puuttuvat joulumyynnit, Black fridayt ym, lienee turvallista olettaa, että Luminorin 2 M€ drone-ostokset edustivat noin 10 prosenttia Jimmsin koko liikevaihdosta kyseisen 6 kk aikana.
Joka kymmenes Jimmsin kassaan kilahtanut euro oli puolen vuoden ajan peräisin yhdestä ja samasta yhden miehen firmasta. Tuo Luminorin ainoa päättäjä/työntekijä ei ollut nimeltään suomalainen, vaan aikoinaan Neuvostoliitossa syntynyt jamppa, joka ennen pakotteita tilasi Jimmsiltä tavaraa Venäjälle, minkä Jimms tiesi. Pakotteiden jälkeen tilausosoite vaihtui näppärästi Turkkiin, mikä ei soittanut Jimmsin hälytyskelloja.
"Meillä on tuhansia suomalaisia yritysasiakkaita eikä heidän taustojaan ole tuolloin kyetty tarkistamaan kuin pintapuolisesti. Kyseisenä ajankohtana keväällä 2022 kyseisen yrityksen julkiset tiedot näyttivät normaalilta, Jimm’s PC-Storen toimitusjohtaja Veli Nietula sanoo tiedotteessa."
Niin, Jimmsin toimarin mukaan heillä on tuhansia suomalaisia yritysasiakkaita, joiden taustat on kyetty tarkistamaan sentään pintapuolisesti. Kovinkaan moni niistä tuhannesta ei kuitenkaan ole voinut tuoda Luminorin tapaan joka kymmenettä euroa Jimmsin kassaan puolen vuoden ajan, joten sellainen firma kannattaisi tarkistaa vähän enemmän kuin pintapuolisesti – etenkin kun firma ostaa tolkuttomat määrät pelkkiä pakotteiden alaisia tuotteita, joita käytetään sodassa tiedusteluun ja tulenjohtoon. Ja koska osoite vaihtui Venäjän aloittaessa sodan Venäjästä Turkkiin.
Vaikka myyntihuumassa aikaa ei olisi jäänyt kuin pintapuoliseen tarkistukseen, niin mistä Jimms kuvitteli yhden miehen firman repivän rahaa yli 300 k€/kk puolen vuoden ajan, kun sen liikevoitto 2018, 2019 ja 2020 (nämä luvut olivat tiedossa ostojen alkaessa) oli ollut keskimäärin 0,8 k€/kk? Firma on aloittanut 12/2015, joten yllämainituista puuttuvat ensimmäiset vuodet 2016 ja 2017 tuskin muuttavat ostajaa suhteessa ostoksiin yhtään normaalimmaksi.
En sanoisi Jimmsin myymiä pisaraksi meressä, tai sitten kyseessä on oltava parin muurahaisen pallomeri. Vaikka Venäjän tahti olisi huimat 70 000 kpl/6 kk, niin silti Jimmsin 3 466 kpl/6 kk edustaisivat noin 5 % Venäjän drone-kulutuksesta rintamalla puolen vuoden aikana. Enpä olisi uskonut turkulaisesta tietokonekaupasta. Sen mittaluokan emämunaus ahneelta ja erittäin huono jälkipyykin hoito, että jatkossa tuen muita kauppoja.
Ja hei, Ukrainaan saakin lappaa tarvikkeita puolustautumiseen. On melkoisen eri asia "teurastaa" puolustautuakseen, kuin teurastaa hyökätessään oikeudettomasti.
Rohkea väite, johon mielelläni lukisin perustelut.
Eniten olen pettynyt ettei Jimms voi tehdä mitään konkreettista elettä, vaikka sitä mainitsemaani rahalahjoitusta per tuote johonkin Ukrainaan liittyvään. Tj ilmeisesti ajattelee että kaikki tällaiset eleet alleviivaa haisua syylliisyydestä. Itse näkisin asian toisin, konkreettinen Ukrainan tukemisen ele olisi positiivinen ele, sillä tuo soppa haisi ilman vahvaa näyttöäkin aivan liikaa kaalisopalle. Vaikka olisi kuinka kova Jimms-fani.
Takuuhan ei asiakkuutta kaipaa. Kuitti riittää.
Tiedän kyllä, mutta en harrasta paperikuitteja tai laskuja enää missään muodossa jos söhköiset mahdollisuudet. Konkreettisin asiahan on kuitenkin ohjata rahansa muualle, ostospäätöksissään. Toki jokainen päättäköön itse. Tosin nyt tuli mieleen että oisihan se kuvakaappauskin digitaalisesta kuitista kelpo takuuasioissa. Kait.
Tuommoinen 20 vuotta tuli oltua J-kaupassa asiakkaana, kunnes pari vuotta sitten meni täysin sukset ristiin heidän ns. asiakaspalvelun kanssa ja tulikin tehtyä hyvä ratkaisu ajoissa.
Onneksi tätä SER:iä saa ostettua vaikka ja mistä.
En nyt rupea nimeltä mainitsemaan. Mutta chatissa tiedän ihan nimeltä henkilöitä jotka suorastaan näsäviisastelee "typeristä kysymyksistä".
Emmä muuta, ku seku mainitsin vain ku osu silmiin toi takuu-juttu
Kaipa se pelkkä tilausnumeroki pitäis riittää näin niinku yleisesti.
Kyllä vaan. Ja aina tuolta aspasta voi pyytää kuitit sähköpostiin, ja kun kaikki on tallessa, sitte vaan tili poistoon tms.
Juu, liikkeen kanssa toki riittää noinkin. Olen myynyt melkein kaiken käytetyn atk-romppeen tällä sivulla niin digikuitin viskaus ostajalle ollut "normi" itselläni, siinä se ollut kätevin
Taas hataria olettamuksia, kun taas asiaa vastaan löytyy ihan oikeaa tietoa, joten tässä nyt vaikka muutaamaa listattuna:
– Jimm’s tiedossa oli, että kyseinen firma toimi Venäjän suuntaan ja viimeistään epäilyksen yhteydessä näkivät sen omista ostokuiteista ja dokumenteista
– Jos viranomaisilta on kysytty asiaa tai ilmoitettu asiasta 1000 kpl kohdalla, niin siinähän menee viikkoja tai kuukausia selvittelyyn, kun kohdemaa ei ole edes EU-sisällä (Tulli, pakotteiden valvonnan esitutkinta, säännöstelyrikokset).
– DJI tai Boston Group Oy ei ole julkisten tiedotteiden tai uutisointien mukaan asettanut mitään rajoituksia Ukrainan suuntaan. Jos jotain salaisia tai piilossa tehtyjä rajoitteita tai kieltoja oli, niin ne olisivat toimittajana olevan Jimm’s tiedossa ja pahentaisivat koko asiaa entisestään. Ostaja ei näistä tietäisi.
– Turkki ei ole EU-maa ja oli hyvin neutraali 2022 alussa Venäjän suuntaan (Bayraktarit oli jo hankittu ennen 2022). Turkki ei myöskään ollut mikään kuljetusreitti Ukrainaan sijaintinsa tai toimijoiden puolesta, kun taas mm. Puola oli ja on edelleen. Nämä oli selviä Jimm’s henkilöstölle vähintäänkin jo yleisen kaupankäynnin tai uutisoinnin puolesta sotaan liittyen. Viimeistään epäilyksen yhteydessä selviäviä.
– Turkki oli tunnettu pakotteiden kierron tavarihubi venäläisille ja oli kritiikin kohteena jo 2022 alkupuolella, kun eivät osallistuneet muun Euroopan kanssa pakotteisiin yms. Jimm’s tiesi tämän tai olisi saanut tämän selvitettyä pienellä riskianalyysillä viimeistään epäilyksen yhteydessä.
– Toimitetut tavarat olivat EU-rajoitusten ja vientikiellon alla olevia. Jo pelkkien selvitysten tai muun riskin kannalta Jimm’s tai Luminor Oy olisi voinut toimittaa ne Puolaan tai muuhun EU-maahan, jos ne olisivat Ukrainalle menneet.
Lisäksi kaiken päälle yritysten omana yleisenä kaupankäynnin riskiprofilointina: miksi joku tilaa Suomesta, listahinnalla, useissa pienissä erissä, sekalaisia malleja droneja, EU:n ulkopuolelle, ohittaen maahantuojat. Jos Jimm’s on niin varma, ettei ne menneet Venäjälle, niin mihin sitten? Menikö Lähi-itään, Talebaneille tai ISIS ja jossain kohtaa paukkuu pahasti?
Varoitusmerkkejä on ollut enemmän kuin tarpeeksi, mutta Jimm’s omin sanoin mentiin myyntihuumassa raha edellä riskeistä välittämättä.
Veikkaisin että toimari käskyttänyt liittämään jokaiseen tilinpoisto-pyyntöön, copy-paste ja eihän se vie kuin muutaman sekunnin.
Mielestäni Tullin olisi ollut pitänyt olla tarkempi. Miten helvetissä ne päästi läpi maan droneja noin ison satsin?? Varmaan aseetkin menee liukkaasti rajan läpi.. toivottavasti ei "tuttujen" kautta.
Voi olla, että kyse on ollut lakipykälistä, eli että vienti Venäjän läpi kolmansiin maihin on ollut sallittua. Siihen, että tavarat eivät oikeasti päädy niihin kolmansiin maihin, alettiin havahtua vasta myöhemmin.
Tottakai löytyy. Kyse onkin siitä että tehdään siitä mahdollisimman hankalaa ja kallista.
Eihän tässä ole tarkoituskaan elää pilvilinnoissa ja kuvitella ettei muiden suomalaisten liikkeiden historiassa olisi mitään hämärää. Onko se muutenkaan "pienen ihmisen" tehtävä ja velvollisuus pystyä jokainen hetki ja pieraisu tekemään moraalisesti aina "oikeita" päätöksiä, mutta voimme sentään yrittää? Jimms on suhteellisen näkyvä kauppa Suomessa ja kuluttajan reagointi antaa singaalin muillekin yrityksille, että asiat kannattaa hoitaa mahdollisimman huolellisesti.
Surullisin tie on tuollainen "mitä väliä kun muutkin tekee ja muualtakin vuotaa" ajattelutapa, annetaan tällaisen ajattelumallin kukoistaa niin sittenhän kaikki yritykset voi ryssiä asiansa ihan rauhassa, sillä ketään ei kiinnosta.
Yleensä ottaen Whatsaboutismi on mielestäni mieleltään kaikkien laiskoimpien oman hännän nostatusta. "Ihan turhaa yritätte tehdä oikein, olen teitä viisaampi sillä tiedän että maailmassa on asioita joihin ette voi vaikuttaa". Totta hitossa aina on vuotavia reikiä ja heikkoja selkärankoja, shäne on ihmisluonto.
Joo kyllähän tämän yhteiskunnan itsetietoisuuteen ja etiikan taso jo valitettavasti ollut pitkään laskussa. Tämä kuitenkin vetää jo pohjat.
Eli muistuttelet ja vaadit muita olemaan parempia kuin sinä (tämä vielä olis ihan ok, ei meistä kukaan täydellinen ole). Vaikka itse teet kulutuspäätöksesi vain välittömän rahallisen vaikutuksen perusteella
(Tämä viesti on sarkasmia.)
Pepsin ja Marsin tuotteet ovat myös täysin vertailukelpoisia drooneihin ja alituinen niihin vertaaminen ei ole älyllisesti epärehellistä. Tappaahan liika sokerikin..!
Oliko sulla jimmsiin liittyen enää mitään sanottavaa vai onko koskaan ollutkaan? Melkein joka viestissä pakko vetää firmat x,y ja z mukaan, että kyllähän ne muutkin ja entäs nämä. Joo, sä ostat edelleen jimmsiltä, on tullut selväksi, mutta voitko jättää tämän keskustelun paskomisen ja luoda ihan oman langan noille muille firmoille ja ihmetellä siellä niiden toimia?
Joo eiköhän tän langan saa lukita pian kun niin paljon offtopicia vaa tullu.
Äläs yritä! Tässä on yksi juttu vielä kesken:
Nooh?
Tuo oli vaan heitto. Saatte boikotoida Jimmsiä ihan vapaasti. Ei harmita kuin ehkä työntekijät jotka menettää työpaikan jos Jimms kaatuu. Itsehän tilaan sieltä mistä halvimmalla saan eli Datatronic tai Proshop esim.
Tuskimpa se jimmssi mihinkään kaatuu, ehkä liikevaihto laskee lyhyellä tähtäimellä kaksinumeroisen prosenttiluvun verran, mutta palannee pikku hiljaa pölyn laskettua.
Io-tech on tavallaan kuitenkin yhteisö, joten pojat tekee sen perässä mitä isät ensin. Eli boikotoi. Ja ihan ansaittu boikottihan tämä on varsinkin kun se tavara ei yleensä halvinta siellä ole. Isossa kuvassa se boikotti tuskin on yhtä laajamittaista mitä nörttiskenen keskuudessa.
Tässä on se puoli, että Jimssi nimenomaan on nörttiskenen liike, toisin kuin esimerkiksi Verkkokauppa.com. Kannattaa myös huomioida, että "nörttiskenellä" voi olla tuttavapiireissään aika paljon vaikutusvaltaa mitä tulee pc-hankintoihin.
Jos tarjontaa lähdetään laajentamaan enemmän tuulipukukansan suntaan mm. nelikoptereille voisi olla kysyntää
Ainakin itse lähipiirini "nörttinä" saan edelleen jopa etäisiltä tutuilta viestiä, että mistä kannattaisi ostaa vaikka Polaroid-kamera, kun ei tiedä, mitkä elektroniikkakaupat ovat "hyviä" tai "luotettavia". Tähän päälle puolitutut koulusta ja muusta vanhasta elämästä sekä äkillisesti lähimmät henkilöt työkavereista ja ystävistä lähtien, niin melkeinpä joka toinen päivä saan auttaa oman elämäni ihmisiä tekemään valintoja.
Ja tietysti on jo varoitettu, että Jimm’s ei ole hyvä vaihtoehto, ellei halua tukea ahneutta. Muitakin vaihtoehtoja on, tyypillisesti edullisempia myös. Vaikka vaikutus on pieni, tiedän oman toiminnan vaikuttaneen ainakin jo kolmeen isompaan ostopäätökseen lähipiirissä ja ne kaikki ovat menossa muualle, kuin Jimm’sille. Ja kiitokset vielä päälle! Saisinpa vielä komissiota lähipiiriltäni palveluksestani.
Luulen kanssa että ei firma konkurssiin tästä mene, tappiota ottaa kyllä. Mutta jos tavara x,y tai z on halvimpana (reilusti) jimmz:llä niin monelle (tai joillekkin tai ainakin osalle) se säästö menee sen moraalin ohi. Voisi puhua siis ostohuumasta
En sano tässä mikä on oikein tai väärin, mutta sellainen tunne on että "kovilla tarjouksilla" palataan ostamaan. Voi jopa olla, että Jimmz osan tuotteista myy pienellä tappiolla jotta saadaan sitä luotettavuutta parannettua. (Ovat tosin niin ahneita olleet tässä, että tätä taktiikkaa epäilen).
Jos miettii vaikka Hinta.fi sivustoa ja sieltä RDE:tä. (Seuraavat listaukset on ihan omia kokemuksia RDE:stä):
-Sysipaska asiakaspalvelu, tuotteet tulee "hitaasti" (vrt. datatronic, verkkokauppa ym.)
-Osa tuotteista joita myydään ei vastaa tuotekuviltaan (tai edes nimeltään) tuotetta joka tulee paketissa.
-Useampi paketti on kääritty ohuelti vaan elmukelmuun.
Ja silti täältä porukka ostaa, miksi? Koska usein heillä on se alhaisin hinta.
Toivon todellakin ettei lähdetä selvittää keidenkään jimms työntekijöiden osoiteita tai vastaavia koska "laitontahan" he eivät ole tehneet(vielä lain silmissä) vaan äänestäkää ainoastaan lompakolanne koska loppujuen lopuksi jos lähdette häirköimään heitä te olette itse maksavia osapuolia tässä sitten suomen lain silmissä.
–
Ostettu tukijäsenyys joka piti tehdä jo vuosia sitten mutta unohdin, nyt se on tehty.
Menevät vaan jollekkin kilpailijalle pakkaamaan niitä ”tuhansia” tilauksia. No problem, paitsi toki myyntihuumatoimarille jonka sietäiskin saada vähän näpeilleen.
Lopettakaa nyt ajoissa tällainen paska. Jimssi on jo osansa kärsinyt ja antaa pölyn laantua, VARSINKIN KUN kyseessä on vain olettamukset.
Vittu mitä amatöörejä
Onko jotain faktaa että vain 100% varmuuden voi tarjota venäjän viranomaiset? Kiistämätön faktahan tarvitaan ennen kuin isompia päätööksiä tehdään, näin toimii aikuiset ihmiset.
Ihailtavan rakentava viesti ja ensiluokkaista liioittelua. Oletko kovinkin tarkasti perehtynyt asiaan kun väität, että kyseessä on vain olettamukset? Onko Iltalehden selvitystyö ja viitatut käräjäoikeuden dokumentit luettuna ja sisäistettynä? Löytyvät topicin ensimmäisestä viestistä.
Jos määrämaaksi on merkattu Turkki ja tarkoitus oli vain Venäjän kautta suorittaa kuljetus, niin luonnollisestihan vain Venäjän viranomaiset osaisivat sanoa, miten heidän rajojen sisällä on toimittu. Tietysti, se ei tarkoita, että vaikka saataisiinkin jonkinlainen selitys Venäjältä, niin ei sen tarvitse totta olla myöskään…
Varmasti asiakkaita riittää jos on reilusti muita halvemmat hinnat, mutta jos tähän lähdetään niin se näkyy viivan alla ihan yhtä lailla kuin se asiakkaiden menetys.
Ja mikä tekee sinusta muista paremman ja vähemmän amatöörin? Kirjoituksesi ja kieliopin perusteella ei ainakaan äidinkieli. Ihan asiallista tällaiset droonikaupat on kyseenalaistaa. Toivottavasti ei ole huomenna paha krapula, jos olet viihteellä tänään.
Sen verran vakaata on ollut tuloksenteko, että konkurssiin tämä firma ei ole menossa. Täällä foorumilla edustettuna varmaan enemmänkin yksityiset kuluttajat ja sitä on vaikea sanoa miten yritysasiakkaat näihin uutisiin ovat reagoineet. Veikkaisin että tuolta tulee aika isoa lovea liikevaihtoon, jos isot yritykset eivät enää tilaa ja osta.
katso liitettä 1296592
Jos minulla olisi yritykseni kanssa yhteistyötä Jimmsin kanssa, miettisin itsekin haluanko tällaisen "tahran" saaneen firman kanssa olla tekemisissä. Ihan brändin ja maineen vuoksi (yritysetiikkaa unohtamatta, joka totta kai liittyy suoraan liikevaihtoon).