NVIDIAn nahkatakkinen toimitusjohtaja Jensen Huang on pitänyt keynote-esityksensä SIGGRAPH-tapahtumassa. SIGGRAPHista ei irronnut kuluttajille juurikaan uutisia, mutta palvelinpuolelle tuli uutta.
NVIDIA julkaisi tapahtumassa uuden version Grace Hopper Superchip -alustastaan. Uusi GH200 Grace Hopper perustuu edeltäjänsä tavoin Grace-prosessoriin ja GH100-laskentapiiriin. Grace on varustettu tuttuun tapaan 72 Arm Neoverse V2 -ytimellä ja sen parina on edelleen 480 Gt LPDDR5X-muistia ECC tuella. GH200 on niin ikään tuttua kauraa 132 SM-yksiköllään.
Uutta GH200:ssa on Hopperin parina olevat HBM3e-muistit. Aiemmissa malleissa laskentapiirin tukena oli 96 Gt HBM3-muistia, josta 94 Gt oli käytettävissä, mutta uudessa versiossa on käytössä 24 Gt:n HBM3e-pinot, joten muistia 6144-bittisellä muistiväylällä on yhteensä 144 Gt, josta 141 Gt on käytettävissä. Yhtiön mukaan uudet HBM3e-muistit ovat jopa 50 % nykyisiä HBM3-muisteja nopeampia, mutta raakojen lukujen valossa ero on pienempi; 96 Gt:n mallilla muistikaistaa oli 3,9 Tt/s, kun nyt sitä on 5 Tt/s.
NVIDIA markkinoi ensisijaisesti kahden GH200:n konfiguraatiota, joka tarjoaa yhtiön mukaan jopa kolminkertaisesti muistikaistaa nykysukupolven verrokkiin nähden, vaikkei raa’at tekniset ominaisuudet moista lupaakaan. Piirien kerrotaan kykenevän käsittelemään jopa 3,5-kertaa niin suuria tekoälymalleja, kuin nykyversio.
NVIDIAn Grace Hopper GH200 HBM3 -version toimitukset ovat käynnissä parhaillaan. Uuden HBM3e-version luvataan olevan täysin yhteensopiva ainakin NVIDIAn MGX-palvelinalustan kanssa, joten päivitykset nykypalvelimiin ovat mutkattomia. NVIDIAn mukaan se odottaa kumppaneidensa kykenevän aloittamaan GH200 HBM3e -palvelinten toimittamisen ensi vuoden toisella neljänneksellä.
Lähde: NVIDIA
ada-työasemat oli kans ihan mielenkiintoinen lisä. Kai noita 4xada workstation boxeja joku ostaa?
data-unfurl="true" data-result-id="496759" data-url="https://videocardz.com/newz/nvidia-introduces-rtx-5000-with-32gb-memory-rtx-4500-24gb-and-rtx-4000-20gb-ada-workstation-series" data-host="videocardz.com" data-pending="false">
class="link link--external fauxBlockLink-blockLink"
target="_blank"
rel="nofollow noopener"
data-proxy-href="">
NVIDIA introduces RTX 5000 with 32GB memory, RTX 4500 24GB and RTX 4000 20GB ADA workstation series – VideoCardz.com
data-onerror="hide-parent"/>
videocardz.com
Ihan jäätäviä määriä ostaa kiinalaiset firmat gpu:ta. Varmaan yksittäinenkin lafka alle linkatusta olis top1 maailman supertietokonelistalla, jos ostetut gpu:t(+cpu:t) laitettaisiin yhteen konesaliin.
data-unfurl="true" data-result-id="496868" data-url="https://finance.yahoo.com/news/chinas-internet-giants-order-5-202356659.html" data-host="finance.yahoo.com" data-pending="false">
class="link link--external fauxBlockLink-blockLink"
target="_blank"
rel="nofollow noopener"
data-proxy-href="">
China's internet giants order $5 billion of Nvidia chips to power AI ambitions -FT
data-onerror="hide-parent"/>
finance.yahoo.com
OpenAI:lla taitaa olla noin 16000 grace hopperin klusteri mitä käyttävät seuraavan generaation kielimallin opettamiseen.
data-unfurl="true" data-result-id="497266" data-url="https://www.theverge.com/2023/8/8/23824661/coreweave-nvidia-debt-gpu-ai-chips-collateral" data-host="www.theverge.com" data-pending="false">
class="link link--external fauxBlockLink-blockLink"
target="_blank"
rel="nofollow noopener"
data-proxy-href="">
How to get your startup a loan with one easy computer part
data-onerror="hide-parent"/>
http://www.theverge.com
Kommentoi uutista tai artikkelia foorumilla (Kommentointi sivuston puolella toistakseksi pois käytöstä)
Lähetä palautetta / raportoi kirjoitusvirheestä