
Tutustumme artikkelissa tänään myyntiin saapuneeseen ja Pohjoismaissa noin 530 euron hintaiseen (Komplett) AMD:n Radeon RX Vega 64 -referenssinäytönohjaimeen.
Suorituskykymittauksissa vertailukohtina ovat AMD:n edellinen lippulaivamalli Radeon R9 Fury X sekä NVIDIAn leiristä GeForce GTX 1080 ja 1080 Ti Founders Edition sekä Asuksen tehdasylikellotettu ROG-STRIX-GTX1080-O8G-11GBPS-malli. Mukana on myös tehonkulutus-, lämpötila- ja melumittaukset sekä Vegan kokeiluasteelle jäänyt ylikellotustesti.
Lisäksi ajoimme mukaan nopeasti tulokset edullisemmalla Vega 56 -mallilla, josta luvassa erillinen artikkeli myöhemmin:
”AMD:n leirissä Vega 56:een löytyykin ilmeisesti enemmän luottoa, sillä se pyysi viikoloppuna mediaa mahdollisuuksien mukaan priorisoimaan Vega 56 -testejä Vega 64:n sijaan. Io-techin toimituksessa päätökset tehdään kuitenkin lukijoiden edun eikä valmistajan toiveiden mukaan, joten koimme parhaaksi ajaa rauhassa Vega 56 -artikkeliin kunnolliset testit 1920×1080- ja 2560×1440-resoluutioilla ja ylikellotustesteillä. Lisäksi Vega 56 saapuu myyntiin vasta kahden viikon kuluttua, joten päättömälle kiirehtimiselle ei lopulta nähty järkevää syytä.”
Lue artikkeli: Testissä AMD Radeon RX Vega 64
Eli aivan kuten RX480 ja RX580… Julkaisukellojen pitäisi olla ehkä 100-150MHz alempana ja vastaavasti volttien myös. Suorituskykytappio olisi aika pieni, mutta melu ja tehonkulutus romahtaisivat.
Niinpä, JayzTwoCent testaili noita ja jos katsoo laajempaa kuvaa, ei tämä sentään täysi susi-julkaisu ole. Etenkään viiskutosen kohdalla:
Tuossa Vega 64 mallissa ei kyllä omasta mielestäni ole juurikaan järkeä. 56 malli on 1080 FE:n perseessä kiinni aika monessa pelissä, eikä siitä kovinkaan paljoa jää. 64 malli on vain vähän tehokkaampi kuin 1080 FE ja kuluttaa 130 W enemmän, kun taas 56 kuluttaa vain noin 50W enemmän, joka ei omasta mielestä ole edes mikään paha asia. Äänekkäitähän nuo molemmat ovat, mutta ei taida kovin montaa ei vesijäähdytettyä refua olla tehty, jotka olisivat oikeasti hiljaisia. Kaiken kaikiaan liian vähän, liian myöhään liian suurella tehonkulutuksella (64). Tuosta 56 versiosta voi tullakin jotain, jos se vain on tarpeeksi edullinen. :smoke: /arvoton mielipide¨
E: Niin nämä oli siis ilmeisesti 4k testejä. Eli todennäköisesti tilanne on vielä karumpi 1080p resolla. Ei sitä sitten enää tiedäkkään, onko tuosta 56 mallista mihinkään… :smoke:
Linus Tech ehtinyt FHD hommelit jo testailee.
Olikos siitä tiilauksesta vai mitä nimilyhennyshirviötä se amd sille nyt käyttikään vielä mitään tietoa. Ainakin kun kattoo PCGH Beyond3d suiten tuloksia, kaukana ovat black texturen BW nvidiasta. Eli ainakin DCC on paljon heikompi kuin nvidian vastaava.
Pitää muistaa, että Fury X:ssä on jopa piirun verran enemmän muistikaistaa kuin Vega 64:ssä (512 GB/s vs 484 GB/s), eli jos tässä on nyt surkeiden ajurien takia muistinkäyttöoptimoinnit vielä osittain pois päältä, niin ehkä Vega kärsii osittain muistikaistan niukkuudesta.
Ei ole AMD kertonut onko DSBR eli Draw-Stream Binning Rasterizer käytössä nykyajureissa vai ei. Varmaa on vain että FE:n aikaisissa ajureissa se ei ollut ja että AMD "pyrkii saamaan sen käyttöön RX:n julkaisuun mennessä"
Täydet Vega piirit olisi kannattanut pistää vaan Pro/Instinct sarjan kortteihin. Ei ole kyllä mitään järkeä, kun viimeinen 8% suorituskyvyssä = +100W tehonkulutus. :smoke:
Oliko sitä nyt aivan pakko ruoskia GTX 1080 FE tasolle? Vega 56 on huomattavasti järkevämpi, varsinkin jos sitä viilaa vielä hieman perf/w jännitteiden/kellotaajuuksien osalta ja kortista löytyy AIB cooleri.
Eikös nämä @Sampsa ollut toiminnassa?
Kuulostaa siltä, että tässä myydään ns. tehdasylikellotettua näytönohjainta. 😉
Niin ei tämä nyt AMDn huonoin ole missään tapauksessa. Pitää muistaa HD 2900 kortit, jotka eivät pärjänneet Geforceille ollenkaan ja söivät sähköä tolkuttomasti.
Silti jotain on mennyt pahasti pieleen kun Fijiin nähden ollaan otettu takapakkia.
Onko hinnoissa ETH hypeä 😀 Kauppiaat kuvitteli myös että tämä on joku jumalkortti louhintaan.
Voikos sampsa kokeilla eri AA tiloja? Hardocp:n mukaan suorityskyky sakkaa käytettäessä msaa:ta tai ssaa:ta:
AMD:hän vain tekee saman mitä normiylikellottajat: Vääntää kellot ja voltit yli optimin.
Powersaver asetuksilla tehonkulutus laskee reilusti ilman isoa performance penaltya.
AMD's Radeon RX Vega 64 and RX Vega 56 graphics cards reviewed
AMD Radeon RX Vega 64 8 GB Review
Mjahans. Kattelin brittipuolen £599 hintoja, vedin ostohousut jalkaan ja ostin Gigabyte 1080 Ti gaming kortin £674.
Tota 56 mallia ois voinut harkita mutta sitäkin saisi odottaa taas kauppaan ja näihin on vedetty hintoihin ilmaa oikein urakalla.
Siinä on aikalailla eroa, kun kilpailijan kortteja ei ole viety äärimmilleen saman suorituskyvyn saamiseksi.
Sama ostaa Vega 56, jos ensimmäisenä tekona alivoltitetaan ja alikellotetaan 64.
Näyttää siltä että eihän toi vaan toimi vieläkään toi 100%. Josko toimii ikinä. 50% ja 0% amd vie mutta ei se paljoa auta 😀 😀
Eikun joo, tarkistin vanhoja logeja ja onhan se – silloin kun ajuri niin fiksuksi katsoo kuulemma. Eli ei pääse testaajat testaamaan päällä/pois ja ollaan sen armoilla mitä ajurit arpoo minkäkin testin kohalla
Väärä ketju
Kilpailijan puolella taas vaikuttaisi siltä, että kellottaminen on estetty.
No nyt jo vähän lähteitä näille ennen kuin lähtee täysin lapasesta? Näyttisrintamalla AMD:llä on tasan yksi kilpailija joten kerro ihmeessä miten Nvidia on muka estänyt kellotukset korteissaan? Kaikkia joita olen itse kokeillut on helppo kellottaa vaikkapa MSI Afterburnerilla tai EVGA:n Precision softalla. Ja kolmannen osapuolen kortteihin saa myös custom biosseja.
Silläkin uhalla, että lähdit rölleilemään, oma Strix GTX 1080 ylikellottui noin 200MHz samoin kuin esim. alla linkitetyn artikkelin Aorus GTX 1080 Ti.
Ylikellottaminen on estetty? Tuskin.
MSI GeForce GTX 1080 Ti Gaming X & Aorus GeForce GTX 1080 Ti – io-tech.fi
Melkoinen kortti kieltämättä, mutta katsotaan mitä tuleman pitää. Suorituskyvyllisesti kuitenkin ihan hyvä kortti ottaen huomioon kaikki seikat (uusi alusta, kehittymättömät ajurit jne), mutta en ymmärrä miksi AMD kanssa aina pitää tuotteen olla keskeneräinen tavalla taikka toisella. Tätä samaa "ajurit, bios, komponentti y, softa x" ovat kuin hyvä viini joka paranee ajan kanssa on nyt aika monta julkaisua jo katseltu.
Jos testikorttien piirit olivat viikolta 17, niin siitähän voi kyllä vetää melkoisia johtopäätöksiä. Kun miettii kevään Frontier Edition julkaisut ja viivästyneen RX Vega julkaisun, niin onhan AMD suunnalla kyllä tiedetty että ongelmia on. Varmastikin juuri softan / ajureiden kanssa, koska piirit korteissa noinkin vanhoja tai sitten piireissä / arkkitehtuurissa on havaittu ongelma jota on softapuolella lähdetty paikkaamaan.
Olisi kyllä ollut ihan mielenkiintoista olla kärpäsenä katossa tuossa touko-kesäkuun paikkeilla AMD ajuritiimin viikkopalaverissa. Veikkaan että tunnelma on ollut jotakuinkin kireähkö. Selvästikin jossain vaiheessa alkuvuotta / kevättä on havaittu joku ongelma ja siitä huolimatta noinkin vanhat piirit kuin viikolta 17 on päätyneet lopullisiksi. Se onko ongelma itse piirin designissa vaiko jossain muualla tuskin saamme tietää, mutta vaikuttaisi että Vegan suhteen aikaväli tuotantopiirin valmistumisen ja "go to market" osalta on omituisen pitkä ja siihen joku syy lienee olemassa.
Jos ASUS Strixin hinta ei yllätä iloisesti, niin pitää joko odottaa Navia tai ostaa nVidian kortti.
Harmi kun ei Battlefield 1:stä ole vertailun vuoksi myös DX12 testiä.
Kiitokset Sampsa jälleen laadukkaasta artikkelista. Oli ilo lukea :tup:
Itse julkaisu taas on jotain muuta kuin iloa. Aavistus oli, että ei sieltä mitään tajunnanräjäyttävää tule, mutta että näin pahasti metsään (64 – kortti, 56 ehkä hiukan positiivisempi)? Siihen järjettömään hehkutukseen nähden, mitä markkinointitiimi tästä piti, jokseenkin kovan luokan floppi. Ajurit saattavat parantua, mutta kuluttajille se suurin ja tärkein mielikuva annetaan julkaisussa ja ensitesteissä. Se on nyt menetetty ja nVidia voi rauhassa reagoida vaikka nostamalla 1080 Ti:n hintoja :vihellys:
Pari juttua tulee mieleen.
Voipi olla että Ryzen julkaisun "all-hands-on-deck" paniikki on saattanut kannibalisoida näyttispuolen resurssointia. Firman kannalta ollut oleellisempaa pelastaa CPU puoli kuin tulla takaisin näyttiskilpailun terävimpään kärkeen.
Alustavien alivoltitustestien perusteella näyttää taas siltä että Nano on se paras kikotin mitä tästä tuotejulkaisusta seuraa. Tosin voipi kyllä olla että kryptohulluus vie nuo kortit ei-oo –maahan.
Taitaa olla tämäkin niitä random-tubettajan viiden minuutin videoita mitkä tekee hetkessä.
Ei taida Linus Tech Tips olla mikään "Random-tubettaja" :cigar:
Pettymyshän tämä Vega 64 oli, kuten pelättiin ja arvailtiin. Olisin toivonut Ryzenista alkaneen AMD:n hyvän menestysputken jatkuvan, mutta nyt kävi näin. Nyt jännittää lähinnä tuleeko tästä paperijulkaisu, jälleenmyyjien hinnat näyttäisivät viittaavaan siihen.
Ja tuhnu tuli. :tdown: Seuraava titan varmaan 1400€, kun kilpailua ei kovimmassa sarjassa ole.
Onhan AMD:lta tullutkin tuonsuuntaista viestiä, eli hyvin todennäköisesti noin. Eikä se ollut mikään paniikki vaan tietoinen ratkaisu pienillä resursseilla. Panostetaan Ryzeniin ja kun saadaan Ryzen ulos ja rahaa kassaan, panostetaan muuhun.
Lämmin ylihypetetty tuhnukortti.:facepalm:
Ei nyt suoranainen floppi, mutta aika näyttää. Ajurit toivottavasti kehittyvät nopeasti. Voipi olla, että tulee tuo 14nm+ refresh nopeammin Vegalle, kuin mitä se tuli Polarikselle (4×0 -> 5×0). Tästä hetkestä Naviin on kuitenkin vielä aikaa.
Sanoo:
Artikkelia on nyt päivitetty mm. loppuyhteenvedolla ja se alkaa olla aikalailla valmis.
Ei siellä ole mitään "14nm+":aa olemassakaan, ei ole ikinä ollutkaan. GloFolla on vain 14LPP (ja taisi olla aluksi LPE mutta sitä ei tiettävästi ole GPU-piireihin käytetty ikinä). Toki prosessin elinajan myötä ymmärrys siitä paranee ja itse prosessiakin saatetaan vähän viilata, mutta uudesta "14nm+"-prosessista ei voida puhua.
Ihme hintoja kyllä löytyy,itse laskeskelin siihen 620€ paikkeille(499$).
499$ kääntyy taikuudella dollarista suoraan euroiksi suomessa..siihen 24% päälle vielä.Yleensä pitänyt aika hyvin paikkaansa.
Joo, viittasin lähinnä tuohon prosessin parantumiseen. Polariksen tapauksessa piirin peruskellot nousivat aika hyvin hypättäessä 400 -> 500, mutta onhan nämä piirit keskenään hieman erilaiset.
Lisätietoa?
Kiuas mikä kiuas, tuhnu mikä tuhnu.:p
64 täys tuhnu. 56:nen alivoltitettuna saattaa olla vielä menevää kamaa.
Redditistä poimittua:
Toinen käyttäjä:
Kolmas käyttäjä:
Ei vaikuta (toistaiseksi) miltään mining-hirviöltä…
Kiitos artikkelista.
Persentiili hämää. Sen käyttö on selkeää ja parempi kuin minimin esittäminen, mutta termi on mielestäni väärin. Eikö 99. persentiili ole arvo, jonka alittavat 99% havainnoista? Näin ollen sadas persentiili on maksimi. Testissä siis ilmoitetaan 1. persentiilin arvo, eli arvo jota pienempiä ovat 1% havainnoista, eikä 99. persentiilin arvo.
Ja wikipediasta vähä lähdettä perään:
"For example, if a score is at the 86th percentile, where 86 is the percentile rank, it is equal to the value below which 86% of the observations may be found (carefully contrast with in the 86th percentile, which means the score is at or below the value of which 86% of the observations may be found – every score is in the 100th percentile)"
Tosin kun noita lämpöjä ja tehonkulutusta katsoo niin ihan paskanhailee. En tiedä jaksanko edes lukea sitä artikkelia 🙁
Sehän on kohta talvi taas, niin haittaako tuo lämmöntuotto niin paljoa.. :vihellys:
Testatkaa louhintaa vielä Equihash algoritmin kolikolla Esim. Zcash, niin saa tarkemman kuvan louhinta suorituskyvystä. 🙂
Säästää lämmityslaskussa. 😀
Täydellinen epäonnistuminen. Edellinen vastaava pohjanoteeraus taisi olla jeng shuanin "puppey" fermi 😀
Ja ei, mitään ihmeitä suorituskykybursteja ei tulla näkemään tulevien ajureiden myötä. Luuletteko että niitä ei oltaisi hinkattu ihan tappiin asti tässä viimeisen 8kk aikana, kun kuluttajat odottaneet vesi kielellä kauhean hypen kanssa lupauksien mukaista jumalkorttia. Tätä tukee myös aivan finaaliin puristetut kellotaajuudet.
Toisaalta, winter is coming, joten kyllä tolla perus poikamieskuutiota lämmittäis.
Enpä tiennyt mitä näiden korttien kanssa olisi pitänyt odottaa, mutta ainakin tuo Vega 56 on sentään järkevämmällä kulutuksella/hinnalla. Artikkelissa ei ollut mitään vikaa ja henkilökohtaisesti kiinnostaa enemmän tuo 1080p ja Vega 56 testit.
Vetäsinpä samalla foliopipon silmille ja voisiko AMD tarkoituksella tiputtaa pellekolikoiden louhinta nopeutta? Noin niin kuin että kortit menisivät pelaajille. Jäänee nähtäväksi onko foliossa totuus. :think:
Periaatteessa olet oikeassa, mutta sen käyttö on vakiintunut tuollaiseksi revikkamaailmassa, koska alun perin persentiilit katsottiin ruudun renderöintiajoista eli millisekunneista eikä niitä isketty suoraan FPS-graafeihin. Sitten joku iski ja sen jälkeen muutkin tekivät saman perässä.