
NVIDIA esitteli viime viikolla kolme näytönohjainta 4060-tuoteperheeseen ja ensimmäisenä huomenna keskiviikkona klo 16 myyntiin saapuu 459 euron suositushintainen GeForce RTX 4060 Ti -malli 8 gigatavun näyttömuistilla varustettuna. Myöhemmin heinäkuussa myytiin saapuu vielä tuplatulla 16 gigatavun näyttömuistilla varustettu 559 euron hintainen 4060 Ti -versio sekä 339 euron 4060-perusmalli.
Saimme heti tuoreeltaan io-techin testiin NVIDIAn oman Founders Edition -mallin, joka saapuu Suomessa myyntiin yhtiön kotisivujen kautta suositushinnalla eli 459 eurolla. Tutustumme artikkelissa sen ominaisuuksiin ja suorituskykytestit on ajettu pääasiassa 1920×1080-resoluutiolla. Lisäksi mukana on myös tehonkulutus-, lämpötila- ja melumittaukset sekä ylikellotustestit.
Lue artikkeli: Testissä NVIDIA GeForce RTX 4060 Ti (8 Gt)
Poistutaan hetkeksi tekniikkafoorumin kuplasta; Enemmistö ihmisistä, jotka ostavat näytönohjaimia, eivät todellakaan ole mitenkään tietotekniikkaan tai alan kehitykseen perehtyneitä. Eivät he osaa vilkaista paria graafia ja todeta "ai jaahas, lopputulema onkin nyt X."
Kyllä tätä suurta yleisöä varten on ihan hyvä juttu, että videoissa väännetään asiat rautalangasta ja tuodaan pitkän kaavan kautta selville miksi jokin asia on huono. Jos itse katsoisin videoarvostelua asiasta, josta en ole hirveän perillä, niin aika paska maku jäisi suuhun jos arvostelija toteaa vain yhdellä lauseella "Tämä on pahasta" antamatta sen enempää selityksiä.
Videoita katsoo vain tekniikkaorientoituneet, joten en näe kuplilla eroa. Pienen porukan hommia.
Lyhyesti vastaten ON.
Esim. jo nyt plague tale requiem ihan 1080p ja high asetuksilla säteenseurannalla pätkii ja pykää kun millä tahansa näytönohjaimella 8Gb muistia loppuu kesken. Se on todellinen ongelma. Ei siis enää pidetä mitään epic tai super asetuksia vaan "high" asetukset päällä.
Se että osassa uusista peleistä joutuu tiputtamaan asetukset jo nyt paitsi 1080p myös mediumiin jos tahtoo säteenseurantaa on aika ikävä juttu. Eikä siis siksi että jos tahtoisi edes sen 30FPS 1% minimit (siihen pystyi esim. 3060 kortti, ILMAN TI versiota) vaan siksi ettei tule sekunnin tai useamman pysäytyksiä kun peli koettaa olla kaatumatta ja lataa lisää tavaraa muistiin.
Eikä kyse ole siis edes AMD, Intel vs Nvidia vaan ihan mikä tahansa kortti missä on 8Gb muistia kohtaa tuon saman ongelman. Vaikka se olisi "super nopeaa" muistia kuten esim. Vega 64 on. Se 8Gb ei vaan riitä jo nyt. Puhumattakaan siitä että jos ostat 500+€ kortin ja joudut käyttämään sitä 1080p medium asetuksilla joissain peleissä koska mennään siihen että esim. 2024 tai 2025 joudut menemään 1080p ja low asetuksilla?
Voihan olla että esim. R9 Nano 4Gb muistilla, tai 680GTX 4Gb muistilla on "ok kortti" mutta jos muisti loppuu kesken sama ongelma.
Tämä ei pidä paikkaansa missään nimessä, esimerkiksi io-techin YouTube-kanavan katsojista yli 40 % ei edes tiedä mitä DLSS/FSR ovat ja mihin niitä käytetään (vaikka asiaa on videoillakin käsitelty)
Ehdottomasti tämä, esim. Linus Tech Tips " His channels have a combined subscriber base of over 26 million " jotenkin vaikea usko että nuo kaikki ovat tekniikka orientoituneita.
Kyseisessä emolevyssä ei ole PCIE 4.0 ollenkaan.
PCIE 4.0 tuli vasta B550 ja X570.
Niinpä, tuo on pcie 3.0 4x (m2 liitin), ei pcie 4.0.
Katsojamäärät-Suomen väkiluku, edelleen pysyn kannassani että ne jotka katsovat videot, ovat tekniikkaorientoituneita alkujaankin. Kuplassa olemme.
Höpö höpö, tiedän erittäin paljon ihmisiä jotka katsoo juurikin LTT kanavaa vaikkei mitään tekkinörttejä olekaan. Videot myös huomattavan paljon helpompia kuluttaa "normoille" kuin artikkelit ostopäätöksiä tehdessä.
LTT katsojamäärät per video versus maapallon väkiluku, koska kieli jolla tehty. Mut tämmöstä tää Suomessa tuuppaa olemaan, ei nähdä metsää puilta.
Katsomiskerrat pyörivät jossain 2miljoonan paikkeilla heillä, mielestäni aika pölyhiukkanen siinä mittakaavassa, jota tulisi olla globaalisti.
Miten tämä nyt liittyy yhtään mihinkään? Pitäisi nimenomaan tietää ketkä sitä kanavaa katsoo eikä tuijottaa sokeasti katsojamäärää.
Ehkä sitten ymmärsin väärin alkujaan viestin johon vastasin.
Niitä videorevikoiden tekijöitä löytyy varmasti satoja tuhansia. Satoja, ellei tuhansia, jokaisella kielellä.
Kaikkien näiden yhteenlaskettu katsojamäärä ei enää ole mikään pölyhiukkanen.
Noh, ehkä se siltä tuntuu sitten. Veikkaampa että 95% ostaa komponenttinsa stetsonmäärityksellä ja se 5% katsoo videoita että mistä sitä viittisi maksaa.
katso liitettä 1104754
Suosittelen tutustumaan asioihin ennen kuin alat väittelemään asioista mistä et selvästikään tiedä mitään. Kyllä firmware päivityksellä ylin m.2 paikka nostettiin 4.0 nopeuteen. Käytännössä tämä on sama kuin pcie x8 3.0 standardilla mutta eli puolitettu x16 gen3 Mutta edelleen tuohon käy täysin gen4 standardin mukainen nvme levy joka toimii täydellä gen4 nopeudella.
Miten tuo onnistui pelkällä BIOS-päivityksellä? Oliko johtimet vaan riittävän hyvälaatuisia, että prossulta tulevia PCIe 4.0 -kaistoja pystyikin käyttämään täydellä vauhdilla?
Mutta mitä tekemistä tuolla on x16 gen3 puolittumisen kanssa?
Varmaan samalla tavalla kuin noihin b450 rupulevyihin on saatu pcie 4.0 x16 päivitettyä?
Jostain se kaista pitää repiä. Käytännössä tuo toinen pcie x16 slotti joka on 8x nopeuksinen olisi voinut tehdä saman mutta pituutta alkaa olemaan varmastikin liikaa suorittimelle asti. Siis kaistan osaltahan tuo pcie gen 4x sama kuin pcie gen 3.0 x8
Suorittimelta lähtee täydet x16 kaistaa jotka puolittuu jos jompi kumpi PCIE_X16_2 tai M2_1 PCIE_X16_1 lisäksi on käytössä.
No kysymys ei varmaan tästä muutu mihinkään?
Tässä ei ole mitään järkeä. x16 paikalle ja ensimmäiselle m.2 paikalle menevien lanejen PCIe-ohjain on prossulla, eli se on aivan sama kuin uudempien emojen tapauksessa. Eli siinä kyllä on kaistaa, eikä sitä tarvi repiä mistään.
Niinpä. Eikö noissa prossissa ole juurikin ne 20 linjaa, 16 gpulle ja 4 m2 levylle. Sitä samaa 4 linjaa se käyttää vaan 4 standardeilla jos on upgreidattu kolmosesta päivityksellä, eikä tarvitse gpu linjoja apuun.
Olen kyllä omistanut kyseisen emolevyn, alunperinhän tuo ei ole PCIE 4.0.
No tätä samaa kysymystä on päiviteltyä siitä ROG forumeilla ja redditissä ja ties missä. Oma näkemys on että kyseessä on vain asuksen/AMD:n yms laiskuus välinpitämättömyys asian osalta/tarve myydä silloin uusia 500-sarjan tuotteita. Se että jos teknisesti tuo ongelma olisi ratkaistavissa jopa zen3 suorittimien kanssa nykyisin niin valmistajat tuskin enää edes haluavat kyseistä korjausta tehdä. Kyse voi teknisessä mielessä olla ihan johdotuksista yms. En osaa sanoa koska en ole perehtynyt komponenttitasolla noihin. Nämä pcie 4.0 firmwarepatchithan näihin am4 kantaisiin emolevyihin oli aikoinaan jonkinlainen kuomisen aihe varsinkin kun halvimpiin B-sarjan levyihin saatiin tuki täydelle X16 Gen4 kaistalle mutta kalliimpiin malleihin ei.
Täällä kolmas; mulla Nvidia 3080 + AMD 5900X. Näitä 4060 Ti -ketjujen muistijuttuja lukiessa on tullut jo useampaan kertaan mieleen, että tuo kymppigigainen 3080 on täysin pelikelvoton paska, ja nyt siis myös tämä 2-3 vuotta vanha emo+prossu -yhdistelmäkin osoittautui sellaiseksi.
Jep
Erikoiselta kuulostaa, ei ykkösslotilla pitäisi olla yhtään mitään tekemistä M2-slotin kanssa, vaan toisen x16-kokoisen slotin johon se jaetaan (ja jonka vuoksi ei ole pcie4 koska ei se jakopiiri jaksa)
Kyllä se on ihan yhtä "natiivi" BIOS-päivityksen jälkeen.
Jos tämä "4060ti" olisi 4050 ja hintalappu olisi reilusti alta kolmen sadan, kortti olisi täysin passeli vekotin budjettikoneeseen.
Tällä hintalapulla ja nimellä lähinnä huono vitsi jonka selittää vain usko DLSS3n kaikkivoipaisuuteen kun tuotetta suunniteltiin. Se mitä ei otettu huomioon on mahdollisuutta että numeroita ei voikaan vain tuplata… Edes NVIDIAn markkinointi ei enää uskalla mennä täysillä DLSS3 edellä koska moiset vertailuluvut ammuttaisiin alas lehdistössä niin rumasti että hiukset pois. Lopputuloksena ylihintainen tuhnu väärällä tarralla.
Gigabyte GeForce RTX 4060 Ti AERO OC -näytönohjain, 8GB GDDR6 – 509,90€
http://www.jimms.fi
Kukaan muu ei noita ostellut.
Asus halvin : ei voi seurata, kun saatavuus yli 25kpl
MSI halvin: 25 tai 24kpl -> 23 kpl
Gigabyte halvin: 10kpl -> 9kpl
Näin ekat kymmenen 5 minuuttia myyntejä.
Julkaisun pitäisi olla kohta.. otan osaa jo valmiiksi Sampsaa kohtaan jos päivää ja muutamaa tuntia ennen tulee postia ja muutoksia ja uusia ajureita…
Eli riippuen hinnasta (mitä se maksaa Suomessa) tämä voi olla hyvä tai huono tuote, saa nähdä. Samaa voi sanoa kuin 4060TI kortista (eli vain 8Gb muistia). Saa sitten nähdä onko liian kallis = huono, vai tarpeeksi halpa = hyvä tuote.
Tais olla ja mennä. Proshopista ainakin tilattavissa.
ASUS Radeon RX 7600 DUAL OC V2 – 8GB GDDR6 RAM – Näytönohjaimet
http://www.proshop.fi
Menee kyl vähän offtopiciksi tämä.
AMD’s RX 7600 graphics card promises smooth 1080p gaming for lower $269 price | Engadget
http://www.engadget.com
Jaa niin mistä kohtaa? 7600 tarjoaa lähes 20 % parempaa suorituskykyä hintaan nähden kuin 4060 Ti 1080p-resolla (AMD Radeon RX 7600 Review – For 1080p Gamers)
Yllä oli linkattu Proshopiin jossa tuo 7600 maksaa 360€, 4060Ti on kuitenkin 25-40% nopeampi resosta riippuen (ja vielä enemmän jos RT laitetaan päälle). Toki jos siellä on joku halvempi malli niin se auttaa vähän, mutta ei tuosta kyllä hyvää korttia saa mitenkään.
Ero tulee nyt siinä onko kirjoittajalla minkäväriset lasit päässä!
Ehkäpä huomenna näkyy halvempaakin hintaa.
Meidän hinnoilla yhtä huonojahan nuo on. ~25% lisää hintaa ja ~25% lisää "nopeutta" (techpowerup relative perf).
Edit @colaton oli nopeampi
Eiköhän tuokin tule saataville ainakin suoraan AMD:lta suositushintaansa eli ~310-320€ ($270 + ALV = 310,92€)
Sinänsä tuplafiksaus kun PCIe väylä tulee kriittiseksi lähinnä jos muisti on täysin riittämätön pelin tarpeisiin, eli jos ostaa kortin jossa enempi muistia niin silloin väylällä ei ole senkään vertaa väliä.
Mutta jos isompi muisti palvelee paremmin omia tarpeita niin tietenkin kannattaa ostaa sen mukaan.
On siellä ihan oikeitakin eroja kun laitetaan RT päälle mutta ei se sinänsä kokonaisuutta muuta. Ylihintaisia molemmat.
Onko 16% hyvin lähellä samaa? Riippunee niistä laseista
Techpowerupin isossa läjässä pelitestejä, 7600 siis MSRP mitattuna noin 16% parempaa price/perffiä kuin 4060ti.
Ei se järisyttävä ero ole, mutta ei marginaalinenkaan. Enemmän perffiä olisi AMD saanut laittaa, hinta on nyt siellä alle 300e joka alkaa olla budjettikasaajillekkin asiallinen hinta. Ei tarvitse tonnia laittaa koneeseen. Ei toki tarvi Nvidiankaan korttien kanssa. Sikäli budjettipelaaminen voi paljon paremmin kuin vuosia takaperin.
AMD on positioinut 6500xt:n kertaluokkaa alemmas. Siinähän on iso osa speksejä huonompia, katsoo asiaa miten päin vaan. Esim. näyttöjen liittimiä puolet, muistikaistaa puolet, TMU/core-määrät pienemmät, pienempi virtaliitin, pienempi TDP jne. Taustalla kai, että hintataso nousi korteissa ja 500-sarjan korteissa tärkeämpi pitää hinta jollain tasolla ja spekseistä voidaan tinkiä. ¯_(ツ)_/¯
19%, jos puhutaan resosta jolle kumpikin valmistaja noita markkinoi (100/84, ei 100-84)
Toki tuon verrailun hinnat aussien (?) dollareissa 270$ vs 400$. Tämän hetken suomihinnoilla ero on kai pienempi. Sitten jos 7600 alkaa saamaan noin 300 € tarkastellaan uusiksi.
Yhdysvaltain dollareita.
No niinhän tuolla luki
460€/360€ = 128%
400$/270$ = 148%
Perf-ero 125%
Jenkkihinnoilla voisi RX7600 sanoa jo hyväksi ostokseksi vs tämä RTX4060Ti. Mut alkaa meneen jo ohi ketjun aiheen. Voidaan siirtyä amd/nvidia-ketjuun tästä
Se ongelmahan ei ole jenkkihinnat vs suomi-hinnat, vaan se että yhden kaupan ennen julkaisua listaama yksi kortti (jonka hinta on ~tasoa kuin AMD ei olisi tiputtanut hintojaan) on jostain syystä nyt tässä ketjussa määritellyt "suomihinnan" sen sijasta, että katsottaisiin mitä se on kun kortti on oikeasti julkaistu myyntiin
Gaming
First-quarter revenue was $2.24 billion, down 38% from a year ago and up 22% from the previous quarter.