
io-tech @ Las Vegas: AMD esitteli tänään järjestetyssä advance_gaming-tapahtumassaan uuden RDNA 3 -grafiikka-arkkitehtuurin, siihen perustuvan Navi 31 -grafiikkapiirin sekä Radeon RX 7900 XTX- ja 7900 XT -näytönohjaimet. Alle 1000 dollarin suositushinnalla AMD keskittyy ensisijaisesti kilpailemaan NVIDIAn tulevien GeForce RTX 4080- ja 4070-näytöohjaimien kanssa, eikä vertailua nähty jo myyntiin saapuneeseen yli 2000 euron GeForce RTX 4090 -lippulaivanäytönohjaimeen.
Yhtiön mukaan sen ensisijaisena tavoitteena on RDNA 3 -näytönohjainten suunnittelussa ollut energiatehokkuus eli performance per watt -suorituskykyyn panostaminen, mutta luonnollisesti myös parempaan suorituskykyyn on panostettu niin säteenseurannassa kuin 2023 tulevassa NVIDIAn DLSS 3 -teknologiaa mukailevassa FSR 3 -teknologiassa, jossa generoidaan ylimääräisiä keinotekoisia ruutuja nostamaan ruudunpäivitysnopeutta. Uusina ominaisuuksina DisplayPort-näyttöliittimet tukevat uusinta 2.1-standardia ja tuettuna on AV1-videoenkoodaus ja -dekoodaus.
Uusi Navi 31 -grafiikkapiiri käyttää Ryzen-prosessoreista tuttua useamman piirin chiplet-suunnittelua eli TSMC:n 5 nanometrin prosessilla valmistetun grafiikkapiirin rinnalla on kuusi kappaletta 6 nanometrin prosessilla valmistettuja MCD- eli Memory Cache Die -välimuistipiirejä. Grafiikkapiirin pinta-ala on 300 ja välimuistipiirien 37 neliömillimetriä ja ne rakentuvat yhteensä 58 miljardista transistorista.
Suorituskykyisemmän 7900 XTX:n täydessä grafiikkapiirissä on 96 kappaletta CU- eli Compute Unit -yksikköjä eli 6144- stream-prosessoria, jotka kykenevät 2,5 GHz:n Boost-kellotaajuudella 61 teraflopsin laskentatehoon ja 384-bittisen muistiväylän jatkeena on 24 gigatavua 20 Gbps nopeudella toimivaa GDDR6-muistia. Yhdistettynä 96 megatavun Infinity Cache -välimuistiin muistiväylän huippukaistanleveys nousee 5,3 teratavuun sekunnissa. Näytönohjaimen tehonkulutus on 355 wattia, AMD suosittelee vähintään 800 watin virtalähdettä ja yhtiön omassa referenssisuunnittelussa käytössä on kaksi perinteistä 8-pinnistä PCI Express -lisävirtaliitintä.
7900 XT on varustettu hieman karsitulla grafiikkapiirillä, jossa on käytössä 84 CU-yksikköä eli 5376 stream-prosessoria ja viisi välimuistipiiriä. Tämä tarkoittaa 80 megatavua Infinity Cache -välimuistia ja 320-bittistä muistiväylää, jonka jatkeena on 20 gigatavua näyttömuistia. Grafiikkapiiri toimii hieman alhaisemmalla 2,4 GHz:n kellotaajuudella, näytönohjaimen tehonkulutus on alhaisempi 300 wattia ja AMD suosittelee vähintään 750 watin virtalähdettä.
Suorituskyvyn suhteen AMD esitteli 7900 XTX:n tarjoavan 4k-resoluutiolla 50-70 % parempaa suorituskykyä rasterointi- ja säteenseurantasuorituskyvyssä verrattuna edellisen RDNA 2 -sukupolven Radeon RX 6950 XT -näytönohjaimeen. Esimerkiksi 70 % parannus Cyberpunk 2077 -pelissä ilman säteenseurantaa tarkoittaisi 7900 XTX:llä lähes vastaavaa ruudunpäivitysnopeutta kuin GeForce RTX 4090:llä.
Radeon RX 7900 XTX:n veroton suositushinta Yhdysvalloissa on 999 dollaria eli euroissa ja Suomen 24 % arvonlisäverolla 1280 euroa ja 7900 XT:n 899 dollaria eli 1145 euroa. Molemmat näytönohjaimet saapuvat myyntiin 13. joulukuuta.
Pääsimme julkaisutilaisuudessa käsiksi AMD:n omaan Radeon RX 7900 XTX -näytönohjaimeen, joka on hieman pidempi kuin edellisen sukupolven Radeon RX 6950 XT (276 vs 287 mm), mutta edelleen 2,5 korttipaikan paksuinen. 7900 XTX on fyysisesti hieman isompi kuin 7900 XT ja varustettu isommilla tuulettimilla. Näytönohjainvalmistajilta on luvassa omiin suunnitteluihin perustuvat mallit, joiden joukossa on todennäköisesti kolmella lisävirtaliittimellä varustettuja malleja. AMD kommentoi myös ATX 3.0 -standardin uutta 12VHPWR-virtaliittimen käyttöä ja sanoi päättäneensä jo vuosi sitten, ettei aio ensisijaisesti kustannussyistä käyttää uutta virtaliitintä.
Hyvin toimii hintojen suhteen aivopesu kun ajatellaan että päälle tonnin kortti on edullinen. 😀
Olen ajatellut samaa jo kauan.
Eihän nuo halpoja ole, mutta nämä on ne huippumallit jos se hinta aina satkun tippuu joka välissä niin 7800xt, 7800, 7700xt, 7600xt niin aletaan olla jo ns. Pelaajien hinnoissa. (Muistelin ettei edellisessä polvessa julkaistu 6700 ilman xt:tä)
ATI:lla oli muinoin XTX mallit. Itsekkin omistin sellaisen. Wanhat muistaa
Ihan hyvä veto. Suattaa tulla joskus ensi vuonna 7950XTX, jossa energiatehokkuus on heitetty romukoppaan ja saadaan sen verta lisää kulkua, että 4090 jää hitusen jalkoihin. Mutta eihän siinä mallissa tule olemaan mitään järkeä. Hinta nousee paljon, samoin kulutus. Kulku ei missään nimessä samassa mittasuhteessa, mutta kelloissa on siis kohottamisen varaa, jos vain tuolla energiatehokkuudella ja järkevyydellä heitetään vesilintua.
Mutta oikeita testejä odotellaan. Luulen, että osa AIB malleista, jotka käyttää kolmea tai neljää virtaliitintä voivat nyttekin olla höpö kalliita ja kuluttaa virtaa pienen saunankiukaan verran ja painaa saman kuin 4090 isoimmat mallit.
Vähän elättelen toiveita että sieltä tulisi tuollainen AIB-malli jossa on 360mm AIO tai valmiina vesiblock maltilliseen lisähintaan. Se olisi suorastaan houkutteleva kortti.
Siellä on AMD:n myymättömät edellisen sukupolven kortit.
Nyt julkaistut mallit toki kalliita, mutta varmaankin jopa päälle 1000€ halvempia kuin mitä tällä hetkellä Suomessa on tarjolla vastapuolelta (taisi halvin myynnissä oleva olla 2600€ hintaan Nvidian kortilla, katsotaan sitten noin kuukausi korttien myyntiin tulon jälkeen mihin hintaan Jimm’s myy AMD:n kortteja, uskoisin että halvin on alle 1600€ minkä näkee sitten…)
Myös täällä(kin) toitotetut faktat kuten "hinnat nousseet koska valmistuskulut, sitten vuoden 2020 kaikki on vaan vähintään tuplaantunut. Myös AMD:n kortit maksavat päälle 2000€" jutut näyttävät olevan tuulesta temmattuja huhupuheita. Ilmeisesti jokaisen myydyn kilpailijan näytönohjaimen mukana täytyy Jensonille tulla uusi nahkatakki tms.. eipä tuota mikään muu selitä (kuin ahneus).
Minusta nyt on ihan hyvät kortit amd:lla tulossa, tuo 7900xt ja 7900xtx kivan kokoisia ja loppujen lopuksi vain 340w. Lisäksi entinen alienware mies sanoi että todellisuudessa heidän viiveratkaisu pitäisi oikeasti vähentää viivettä.
Veikkaisin että tämä on sitä vastapuolen piikittelyä kun kyseinen asia heiltä puuttuu. Samalla tavalla kuin se puhe virtaliittimestä myös.
Meinaan että jimssin halvimman 4090 ja 2600€ maksavan kfa2 ero on 45mhz ja 600€
Karmaisee kyllä nämä hinnat kun tätä juhlitaan sopivan hintaisena, varsinkin kun tuohon lyödään edellä mainittu Suomilisä päälle.
Ei tämä meno muutu niin kauan kun nämä revitään käsistä hinnoista huolimatta. Alkaa jo joku PS5 tuntumaan järkiostokselta rinnalla, pitkän linjan PC-tyypille hirveä asia myöntää.
Ite ku on jo pidemmän aikaa kituuttanut ja odottanut jotain kohtuuhintaista näyttistä uuteen koneeseen näyttää sille ettei sitä hyvää hinta/tehosuhdetta enää tule, käytettyjä kun ei ole ollut tapana ostella (ehkä tätä periaatetta pitää tarkastella uudelleen)
Tätä menoahan 5080 tulee olemaan jo lähdössä 2k€, 5090 3k€ jne… mutta kun vaan tehot nousee niin taas on ostajat tyytyväisiä.
Näiden chiplet huhujen myötä heräsi toive että olis tosiaan tullut jotain multi-gpu tyylistä toteutusta joka esim. olisi voinut mahdollistaa oikeat parannukset säteenseurantaan, mutta eipä siellä olekaan chiplettinä itse prosessointiyksiköitä eli ihan samalla kaavalla mennään edelleen ja RT on vähän niinkuin sivujuonne jossa nyt päästään ok tasolle kun tehoa on vain niin paljon enemmän noin ylipäätään. Eli hyöty on enemmän tuotantokustannuksissa, joka… noh, voinee tulkita sitten jokainen itse näkyykö se hinnassa vai ei.
Kuten AMD:n omatkin kaaviot näyttää niin tuntuu kehitys heillä olevan enemmän lineaarista kuin kiihtyvää. Mikä toki on ihan hyvää kehitystä, mutta ei toisaalta aiheuta mitään wow-efektiä eikä auta silloin jos ollaan takamatkalla kuten RT:ssä. Tämä siis siitä näkökulmasta että jos tälläisen ökykortin puolittaa niin jääkö 500 dollarin korttiin tarpeeksi RT tehoa. Tyhmällä matikalla arvioiden vaikuttaisi että ei oikeastaan mutta sen näkee sitten joskus kun/jos sellaisia ulos tulee.
Taino, on tietysti yksi osa-alue näissä julkaisuissa missä tunnutaan kiihdyttävän eksponentiaalisesti ja se on tietysti markkinointibullshitin suoltaminen käyttökohteisiin jotka on realismia joskus 10 vuoden päästä jos silloinkaan. Mutta ehkä se myy kortteja, kuka tietää.
Ongelma on se, että mooren lain tuoma ilmainen eksponentiaalinen laskentakapsiteetin halventuminen on käytännössä loppunut, kun mooren laki on hidastunut merkittävästi ja valmistustekniikoiden hinta on alkanut kasvaa myös eksponentiaalisesti. Uusien valmistustekniikoiden myötä transistorin hinta ei enää laske, samalla hinnalla saadaan lähinnä vaan vähän kelloa lisää ja parempaa energiatehokkuutta, mutta jos halutaan tehdä järeämpi piiri, se tulee kalliiksi.
nVidia suoltaa ulos megapiirejä piittaamatta niiden valmistuskustannuksista, AMD taas pyrkii pitämään valmistuskustannukset jossain määrin järkevällä tasolla jolloin piirin järeyttä ei voi paljoa lisätä.
Halvempi joo. Melkein yhtä nopea? Ei todellakaan ole edes lähellä RTX4090:stä ja kilpailee lähinnä RTX4080:sen kanssa ja jopa sen "RTX4080" 12 gigan mallin kanssa. Pitää kyllä olla melkoiset punalasit naamalla jos ei osaa yhtään tulkita tuota julkkaria? Jos olis edes samalla suoralla RTX4090:sen kanssa niin sitä oli toitettu joka vitun välissä. Hienoa oli se että RT suorituskyky oli noussut kohtuullisesti, hinta varauksin, virrankulutus maltillisesti jne. Paljon hyvää mutta ei nyt mikään jytky todellakaan. Edellinen RT mallisto kyllä oli suhteessa enemmän kiimaa aiheuttava julkkari kun tämä. Mutta jos tahtoo nähdä UFO:n niin sen sitten näkee…näihän tämä menee.
Ja sille Paavolle joka ei tajua mitä "suomilisä" tarkoittaa niin tässä lyhyt oppimäärä: Se on se lisä minkä Suomalainen jälleenmyyjä pistää sen katteen päälle. Onneksi se on kaventunut vuosien saatossa kun porukka on alkanut ostaan rautaa esim. Saksasta jne. Kate on se maahantuojan ja jälleenmyyjän erotus. Jossain tuotteissa saattaa olla kate olla jopa 100% mutta näissä ATK vermeissä puhutaan lähinnä 5-15% katteista. Osassa on enemmän mutta suurin osa on sillä välillä mitä sanoin. Suomilisä on se että Jimm´s myy sulle vaikka 100:sella M2 aseman, se on ostanut sen maahantuojalta 80:llä eurolla, muualla saa sen saman vitun vehkeen 95:llä eurolla mutta suomessa Paavo maksaa sen satasen…se on paljon kehuttu suomilisä
Jotenkin tuntuu helvetin turhauttavalta tästä jauhaa kun porukat on sen enimmäkseen hoksannut jo vuosia sitten! Miksi joku Erkki tilaa näyttiksen Saksasta? Oliskohan se vaan kivaa, vai muuten vaan jotenkin hauskaa kikkailla takuiden kanssa jne…sen se lisä tekee että immeiset ovat valmiita epätoivoisiin tekoihin
Kyllä, euro oli 1,1 -1,2 dollaria, joten se söi ison osan alvista. Nyt 1 euro on 0,98 dollaria niin käytännössä dollarihinnan päälle tulee 24% joka on siis tämä ”suomilisä” eli Alv.
Silloin oli dollari 0,8 euroa. Eli 699$ jenkkihinta kääntyi 699*0,8 = 559€ johon ALV päälle x1,24 = 693€. Eli joo dollari-euro konversio söi ALV:n kokonaan pois niin sanotusti hinnasta.
Kun 3080 julkaistiin oli dollarin kurssi 0.84410 -> 699*0.84410 = 590 * 1,24 = 732€ "suomihinta"
jos se julkaistaisiin nyt niin 699 * 1.0428 = 729 * 1,24 = 904€ "suomihinta"
ts. "suomilisää" lähes 200€ pelkästään valuttakurssimuutoksella.
Aika turhaa haaveilla että enää kun pää on saatu auki niin valmistajat alkais alle tonnin vehkeitä myymään
Mutta totta on se että aikamoinen loikka on tehty ja jos laskee Eurolla vs. teho. Ei tässä mitään suurta kehitystä ole tapahtunut siinä suhteessa
Raha on toki unelmien polttoainetta jne…
mänspleining at its best.
Kannattaako puhua lisästä, jos saman ALV-kannan omaavissa maissa se tuote on samanhintainen tai jopa suurempi. Ainoa maa missä hinnat on säännönmukaisesti jonkin verran halvemmat on Saksa, missä voluumit on muutenkin ihan eri luokkaa.
mänspleining at its best.
Kannattaako puhua lisästä, jos saman ALV-kannan omaavissa maissa se tuote on samanhintainen tai jopa suurempi. Ainoa maa missä hinnat on säännönmukaisesti jonkin verran halvemmat on Saksa, missä voluumit on muutenkin ihan eri luokkaa.
Jep. Energian hinta määrittelee osittain myös piirien valmistuksen lopullista hintaa. Myös se että mitään "jeesus" keksintöä ei näillä näkymillä ole tulossa ihan vähään aikaan joka laukaisisi paineen piirien pienentämiseen ja tiheyden vaatimaan kisaan. Nyt ollaan vähän siinä tilanteessa että "meillä on ruutia mutta ei se siitä kummemmaksi pamaukseksi muutu tilanne" Eli valmistajat kipuilevat nousevien kustannusten kanssa aivan kun menekin pienemmässä mittakaavassa. Mielestäni tämä AMD:n ns. hyvä juttu tässä uudessa 7+++ sarjassa oli se että virtojen määrä ei ihan valtavasti noussut ja pystyttiin tekemään kohtuullisen kipailukykyinen tuote vs. Nvidia. Toki edelleen kaikki on ihan arvailun tasolla vs. se mitä kerrottiin mutta lähtökohtaisesti tuo tie mihin AMD on menossa vaikuttaa kestävämmältä pitkässä juoksussa. Aika näyttää.
Kysytään oikeastaan samalla tuosta ray tracingista. Eli ilmeisesti tuo suorituskyky ray tracingia tukevissa peleissä pitäisi olla jossain 3090 paikkeilla, mutta onko tuo nyt toteutettu sillä tavalla, että ei oletettavasti pitäisi olla alhaisempien freimien lisäksi muita haittoja, kuten poikkeuksellisen suurta input lagia tai muuta pätkimistä?
On se jo nyt ollut mahdollista, ongelmana on vaan ollut AMD enkooderin heikompi laatu, ts. AMD on tarvinnut korkeampaa bittivirtaa että laatu olisi samalla tasolla nvencin kanssa. Eli AMD:llä on ollut ihan vastaava videoengine korteissaan jo ainakin pari sukupolvea.
katso liitettä 988174
katso liitettä 988177
1.7x 6950XT = 76,5 fps. Eli menisi tuon mukaan jopa ohi 4090FE:stä.
Oli. Loppuvuodesta 2020 kurssi oli about 1€ = $1.2
Nyt 1€ = $0.98. Eroa on juuri tuollaisen Suomi-alvin verran.
Meinaatko että Jampesteri ostaa ihan huvikseen Saksasta ATK:ta
Ei osta vaan siksi että se saa sen halvemmalla koska "suomilisä"
Näyttää tosiaan siltä että ilman nuita RT/DLSS-kikkoja mennään hyvinkin lähellä 4090 lukemia.
Miten se oli AMD:n omassa pylväikössä ilmoitettu? Käyttikö FX:sää vai ei? Aika vaikeaksi menee tämä vertailu kun tuo uusin Nvidia taitaa kikkaroida ne huiput juurinkin sillä arvaamisalgoritmillä
Mielestäni tämä on jäännää siksi että tässä on kaksi niin erilaista lähestymistapaa ja kuitenkin kumpikin ns. käyttää huippuja saadakseen kusetuskoodia
Se kumpi kusettaa ns. kauniimmin on se juttu
Niissä kaavioissa missä on ollut FSR käytössä lukee kyllä niin.
Toki, kuten LTT myös sanoo, että oletus on AMD:n ilmoittaneen vertailukelpoisia "kertoimia" nuille nopeuslukemille. Kannattaa muistaa että nVidia ilmoitti 4000 sarjan olevan 400% nopeampi mitä 3090Ti, mutta todellisuus oli 75%. Jos AMD sanoo että uudet kortit on 170% nopeampia mitä 6950xt niin onko todellisuus… 120%?
Toki jonkin verran epävarmuuskerrointa näissä ekstrapoloinneissa on, mutta hinta/laatu on kyllä hyvin kohdallaan jos ovat edes tuolla hehtaarilla. Tuloksethan nähdään sitten revikoista joskus, mutta kyllä tämän suhteen itsellä on luotto siihen että hyvä kortti tuli.
hieman ottaa silmää nämä kaksi viimeistä asiaa: Rt:n kuvan parannuksia et tykkää käyttää ja seuraavassa lauseessa et käytä skaalaimia sen pienen kuvan heikkenemisen takia. Eikä sinänsä se on ihan ok, mutta tuo ristiriita syö hieman muuten hyvän viestin sanomaa.
AMD vaikuttaa olevan RT-väännössä seuraavassakin sukupolvessa nvidian takana, mutta toisaalta nyt ennen lopullisia testejä vaikuttaa, että rasteroinnissa ollaan melko lähellä 4090:stä. Pelistä riippuen +3 – -10%. AMD:n uusilla korteilla vaikuttaisi olevan kohtuullisen hyvä RT-vääntö (3090 tasolla ainakin), molemmilla valmistajilla on myös peleistä riippuen enemmän tai vähemmän hyvät skaalaimet varsinkin tarinavetoisiin peleihin sopivat hyvin. Kyllä näistä jo kovin odottaa median testejä ja mielestäni hyvä, että ei lähdetty edes kilpailemaan 4090:n kanssa ainakaan hinnassa.
RT on nykyään vielä vähän semmoinen nice to have juttu. Jos pari varjoa tai heijastusta näyttää marginaalisesti paremmalta kuin ilman, niin se ei ole vielä ihan pakkohankinta, varsinkin jos se tarkoittaa että pitäisi investoida 500 euroa lisää laitteistoon. Siirryn RT-kelkkaan sitten, kun AAA-pelit aletaan piirtämään vastaavasti kuin Quake RT ja Minecraft RT.
Miksi ostaa Saksasta kun Kiinasta/jenkeistä/Bagladeshistä saisi vieläkin halvemmalla? Miksi, kuten joku jo mainitsi, ei puhuta Saksa-lisästä? Jos Suomessa on kallista ja jälleenmyyjät lisäävät Suomi-lisää ja muualla halpaa niin osteta vaikka Ruotsista missä ei ilmeisesti ole mitään lisiä hinnoissa.
Parempi termi olisi ihan vaan esimerkiksi Suomi-hinta.
Olihan GeForce FX hyvin lähellä R9700 lukemia, kun ei ollut mitään SM2.0/AA/AF kikkoja käytössä…
On kyllä aivan käsittämätöntä, että jotkut ovat valmiita maksamaan 1k€+ kortista ja sitten kääntämään grafiikka-asetukset huonommaksi, kuin konsoleilla. Vielä käsittämättömämpää on, että "tekniikkajournalistit" ovat lähteneet tuohon sekoiluun mukaan ja testaavat tonnin hintaisia kortteja karsituilla grafiikka-asetuksilla, kun sattuu fanipoikien suosikkifirma olemaan kehityksen jarruna vuodesta toiseen.
Siinä mielessä ei ole "täysi tuki" että tosiaan max UHBR13.5 ainakin tällä haavaa, mutta se on toisaalta enemmän kuin kaikki muut DP2.1-vehkeet on vielä max UHBR10
Miten tämä liittyi mihinkään? Kukaan ulkopuolinen ei ole edes vielä testannut näitä uusia kortteja. Ja jos ei ole tuttua se miten voidaan testata yksittäisen komponentin vaikutusta tai suorituskykyä niin suosittelen lukemaan Sampsan postauksia about joka CPU/GPU testin yhteydessä.
Mikä on tämä fanipoikien suosikkifirma?
Mutta vakavasti ottaen ihan hyviä kortteja sinne 1000-1500€ hintaluokkaan.
No se DXY, eli tuo dollarin arvo suhteessa muihin valuuttoihin maagisesti lähti lapasesta +20%, vaikka suoltivat niitä 2020-2021 triljoonia ulos… ja Suomen alv 24% päälle.
Joo tälle nauroin itsekin että jos ei muuta niin tämä nimeäminen varmasti tukee sisällöntuottajien meemibuildivideoita kun voi tehdä "AMD 7900" buildin. Petyn jos @Sampsa ei ole jo sellaista suunnitellut.
Voi olla, mutta en uskoisi ja luulisin että 4080 on se minkä kanssa todellisesti kilpaillaan. Kyllä AMD markkinointisosastolla on tajuttu että kun esitetään suorituskyky vähän epämääräisesti ja kertoimilla, siitä jengi osaa extrapoloida "best case" ja saadaan hypeä tuotteelle. JOS oikeasti pärjättäisiin rasteroinnissa 4090, luulisin että tämä olisi ihan konkreettisesti osoitettu suorilla vertauksilla ja huudettu että kattokaa miten paljon halvemmalla saatte saman suorituskyvyn.
Eiköhän tuotteet ole hinnoiteltu agressiivisesti, mutta kuitenkin niin että kate on hyvä. Saatavuus tässä nyt sitten ratkaisee, että kuinka hyvä/heikko julkaisu tulee olemaan. Yksittäinen Asuksen kortti on näkynyt kuvissa tosiaan kolmella virtaliittimellä, mutta muuten ei ole näkynyt mitään joka kertoo että ei niitä varastoissa hirveästi vielä ole.
Apples to oranges… Toinen ajettu 7950x, Io-tekin taisi olla 5900x, ja rammit ovat ties mitä. Voi olla myös täysin eri skene testattavana, kun ei mitään sisäänrakennettua benchmarkkia ole. Testimetodologia kannattaa ottaa haltuun ennen kuin lähtee tekemään pitkälle meneviä arvauksia.
Jotka nuokin on vielä ihan sikahintaisia. Toki tämän päivän euro ei ole eilispäivän euro jne. mutta muistuttaisin kuitenkin, että hyvin pitkään homma meni kuitenkin jokseenkin näin ihan täällä Suomessa "lisineen":
Halvimman tierin kortit: 150€ tms. (GTX x50 ja alle HD x750 tms)
Mid-tier kortit: (GTXx60 / HDx750 tms) 200-300€
High-mid tier: (GTXx70 ym) 300-400€
High tier kortit: GTX x80 / HDxx90 400-600€
Naurettavan sikakalliit kortit: Titan / Titan X 900-1000€
Nyt tuo kohtuuhintaisten mid-tier korttien luokka on käytännössä kadonnut parin viime sukupolven aikana. Toivottavasti ei pysyvästi.
Ehkäpä tulevat 3D V-cache -prosessorit sitten mahdollistaisivat sellaiset nimihirviöt kuten vaikkapa 7900XTXX3D
.
Väärin sanoa, että olisi mennyt pitkään noin. Niin kauan kuin olen tätä asiaa seuraillut ja harrastanut on muutamaa poikkeusta lukuunottamatta seuraava näytönohjain ollu edellistä kalliimpi. Hinnat siis aina nousseet. Nykyinen euron kurssi suhteessa dollariin kirpasee myös extrapaljon. Olen ostanut huippumalleja 300 euron hinnoillakin.
Nämä nyt julkaistut ovat kuitenkin hinnoiltaan samaa kaliiberia kuin aiempi sukupolvi, muta tuo euron kurssi muuttaa meillä tilannetta. Sinänsä tässä ei isoa hyppyä tullut, mutta alkaa näyttää siltä että saamme sanoa hyvästit tuolle alle 300 euron hintaluokalle.
…tuliko ostettua 4090 ja nyt sitten kaduttaa?
Mut juu olihan tuossa esityksessä puutteita, dissausta, mutta nopeus on luultavasti sinne minne täällä spekuloitu, 4080 16gb – 4090 välimaastoon (jossain tapauksissa saattapi olla jopa tasoissa) mutta selkeästi paremmalla perf/€/watt kuin nvidian ökykortti vaikka katsoisi viherlasit päässä.
Tuliko
Mistä tulee tuo Shading Units kun AMD speksilistassa 7900xtx lukee: Stream Processors 6144