
AMD:n toimitusjohtajan Lisa Sun CES 2019 -keynote on parhaillaan käynnissä. Su on esitellyt tapahtumassa hetki sitten maailman ensimmäisen 7 nanometrin pelinäytönohjaimen.
Radeon VII on maailman ensimmäinen 7 nanometrin prosessilla valmistettua grafiikkapiiriä käyttävä pelinäytönohjain. VII on toisen sukupolven Vega-arkkitehtuuriin perustuva ja todennäköisimmin kyseessä on sama Vega 20 -grafiikkapiiri, kuin Radeon Instinct -sarjan tuoreimmissa malleissa, vaikka AMD aiemmin sanoikin sen olevan tulossa vain ammattilaiskäyttöön. Vaikka VII on selvästi johdettu Vega II:sta, puheessa se lausutaan ”seven”.
Radeon VII:ssä on käytössä 60 Compute Unit -yksikköä ja se toimii parhaimmillaan 1,8 GHz:n kellotaajuudella. 4096-bittisen väylän myötä näytönohjaimessa on muistikaistaa 1 Tt eli 1024 Gt/s ja sen päästä löytyy 16 Gt HBM2-muistia.
AMD:n mukaan näytönohjain olisi 25 % Radeon RX Vegaa nopeampi samalla tehonkulutuksella, mutta osittain kiitos suuremman muistikaistan hyötyohjelmissa suorituskyky on noussut AMD:n testien mukaan 27 – 62 % ja pelinopeus 25 – 42 %. Suorassa vertailussa GeForce RTX 2080 -näytönohjaimeen VII on käytännössä yhtä nopea Battlefield V- ja FarCry 5 -peleissä ja selvästi nopeampi Strange Brigadessa.
Radeon VII saapuu myyntiin 7. helmikuuta ja sen veroton suositushinta on 699 dollaria, eli sama kuin NVIDIAn GeForce RTX 2080 -näytönohjaimella.
Lähde: AMD CES 2019 @ YouTube
Seuraava Nvidian siirto on Gtx1180 659-699$ vastauksena Radeon 7
Tarvitseeko Nvidia GTX1180 korttia? Melkein luulen ettei tarvitse… Nyt hinta/vs teho on jälleen kerran aika tasoissa Nvidian kanssa, joten ei ole tarvitte uudelle rinnakkaiselle kortille. 2060 tasoiselle 1160 tai 1150 tasoiselle kortille sen sijaan olisi kysyntää! Mutta turha arvailla ennenkuin se silta on ylitetty.
Riippuu varmaan siitä, mitä Nvidia tietää/luulee Navista.
Hyvä, jotta tämä tuli jo nyt. Navia pitää vielä odotella. Tämän on ihan asiallinen kortti. Riippuu siitä tarvitseeko raytrasing coreja, vai enemmän muistia. Valisee kortin sitten sen mukaan!
AMD pyytäisi myös, jos pystyisi. Kyllä valmistajat ovat siitä fiksuja, että ne koittavat ottaa korteistaan / piireistään niin paljon kuin suinkin uskovat markkinatilanteen sallivan.
Heh, no ehkä fp64:ssa ja muistin määrässä, muuten ei todellakaan. Mistä tuleekin mieleeni, onko missään sanottu onko tuossa täydet fp64 computet tallella?
Tuskin. Muuten niitä varsinaisia laskentakortteja ei saisi myytyä ovh hintaan.
Eli joku murtoluku sieltä tulee, mutta kotikäytössä sillä ei hirveästi ole merkitystä. Hyvä jotta 2080 tasoinen tulee! Hyvin Vegalta, joka ei ihan ole sitä mitä pelikäyttöön tarvittaisiin. Edelleenkin ainakin Naviin pitää odotella jotta pelipuolelle saisi edes edullisempia lastuja. Vähemmän laskentatehoa, enemmän rasterointitehoa ja vola, meillä olisi pelikortti.
Ei ole dieshrink Vegasta, vaan toisen sukupolven Vega-arkkitehtuuriin perustuva eri piiri jonka konfiguraatio on monilta osin samankaltainen.
Siellä on muistiohjaimia lisää, uusia käskyjä ja formaatteja tuettuna jne jne ainakin
Ok. Eli pientä päivitystä siis… Hyvä niinkin!
Eipä tullu jytkyä, ikävä kyllä, hinta pilaa tänkin homman taas.
Njoo se strange brigaden valinta vulkanille ei kyllä ihmetytä:
No ei, jos näitä seiskoja ostetaan liikaa niin nehän voi vaikka höylätä satasen pois 2080 hinnasta. Tämä tulee kuitenkin paljon kalliimmaksi valmistaa ylimääräisine muisteineen ja tuoreempine valmistustekniikkoineen.
Kuinka ollakaan, heti kun AMD pistää jotain ulos, niin heti julistetaan tuhnuksi jne. :kahvi:
Monta shaderia tuo 60CU tarkoittaa?
Kuinka ollakaan, heti kun AMD pistää jotain ulos, niin heti julistetaan tuhnuksi jne. :kahvi:
Monta shaderia tuo 60CU tarkoittaa?
60*64=3840.
No ei näköjään tarvi ainakaan amd kortteja ostaa taaskaan.
1080ti:llä mennään jatkossakin.
Heh 1080ti mallin tilalle ei tarvitse ostaa mitään korttia vielä ainakaan vuoteen 🙂 1080ti on edelleen ihan tautisen kova tykki!
Mutta jos on joku Nvidia 970 tai AMD 4870 sarjalainen tai jotain vastaavaa, niin hyvä vaihtoehto RTX2080:lle tämä on!
Riippuen siitä mitä kortiltaan hakee.
Jep. Juurikin samaa ajattelin. 1080 Ti:llä pärjää todellakin vielä usemman vuoden. Itse laitoin 2080 perusmallin ja pakko sanoa että Ti vie sitä kun litran mittaa ja tuolla ”säteen seurannalla” ei ole mitään virkaa vielä. Itse asiassa BF V on paremman näköinen ilman sitä.
Ei kai AMD:lta nyt tässä vaiheessa vielä realistisesti odotettukaan mitään näyttistä, johon 1080Ti omistajien kannattaisi päivittää? Eihän markkinoilla muutenkaan ole tuollaisia kuin teoriassa 2080Ti, eikä AMD:n varsinaisesti edes kannata tässä vaiheessa lähteä tuon kanssa kilpailemaan.
Ah, eli edelleen 64 shaderin paketeissa, kiitoksia. :tup:
No niin tulihan sieltä se kauan kaivattu AMDn vastaus nykyiseen high endiin! Ainakin meille jotka huusivat:”julkaisisivat edes Vegan 7nm prosessilla niin tulisi edes jotain kilpailua tähän hätään” Ihan mielenkiintoinen tapaus. Ehkäpä tämä kiirehdittiin markkinoille, kun Navi valmistuu vasta loppuvuodesta? Mielenkiinnolla arvosteluita odotellessa.
Aika kallis kiuas. Vega 64 samalla virrankulutuksella ja 25% suorituskyky parannuksella ei nyt riitä. Taidan jäädä odottelemaan Navia. Nyt mennään vielä R9 Nanolla.
Ehkä tämä näyttis julkaistaan, kun ei AMD:llä ole oikein parempaa tarjota.
Mitä kilpailua tähän nyt tuli kun hinta täysin sama kuin vastaavan tehoinen Nvidia, ei yhtään mitään… 0/5
Vaikkapa sellaista kilpailua että ei ole pakko ostaa sitä Nvidiaa. Ja tuskinpa tuosta 16GB VRAM:stakaan haittaa on.
No joo, muistin määrästä voi antaa yhden pisteen… 1/5
”Vaikka AMD aiemmin totesi Vega 20:n tulevan vain ammattilaispuolelle, on Radeon VII lähes varmasti täysin sama 7 nanometrin siru.”
Taisi käydä niin että AMD oli yliarvioinut Nvidian RTX sarjan korttiejen tehon ja nyt kun paljastui että tuo Vega 7nm onkin tarpeeksi tehokas kilpailemaan niitä RTX kortteja vastaan niin se tuodaankin myös pelinäyttiksenä myyntiin.
Anandtechin mukaan ROPien määrä olisi tuplattu.
Yhdessä musitikaistan tuplaantumisen kanssa tämän merkitys suorituskykyyn voi useissa tilanteissa olla huomatta, ROPit ja muistikaista olivat kuitenkin selvästi rajoittava tekijä Vega 64n suorituskyvylle.
Tätä olen itsekin miettinyt näiden GTX 1160 ja 1180-huhujen kanssa. Nvidia vai kannibalisoisi omia myyntejään ja samalla tappaisi pelien siirtymisen käyttämään säteenseurantaa heti alkutekijöihinsä.
Hieno että sieltä tulee vähän high endimpääkin näyttistä välillä, mutta vähän pettymys jos vegaan nähden ei ole mitään uusia ominaisuuksia tai parannuksia kuin isompi piiri.
7nm ja 2080 tasoinen =tuhnu
Joo se on. Melko tuuheaa vetää tuhnukortti esille kun koko tuote on vasta julkistettu. :kahvi:
Eikö Amd tuossa laittanut vertailu käppyrää, eivät ainakaan vähättelemään niitä ala kun oma tuote kyseessä.
Saattaa todellisuudessa olla keskimäärin hieman Rtx2080 hitaampi.
Jos ajuripäivityksien myötä käy kuin Vegalla niin piristyy kyllä ajan myötä.
Ei tuosta voi puhua 2080:n vertaisena millään muotoa. DLSS:n puuttuminen on todella suuri vaje eikä siitä ray tracingistakaan haittaa olisi.
Tuo ray tracing on ihan oikeasti hyvää tekniikkaa, mutten kyllä toitottaisi tuon DLSS:n perään ennen kuin oikeasti näkee, että siitä saa nimenomaan tehohyötyä käytännössä kuvanlaadun kärsimättä. Näkisin oikeana tienä edelleen sisällön renderöinnin natiivitarkkuudella tai jopa tuplana josta sitten pakataan alaspäin.
Tuota seiskaa on kauhean vaikea verrata mihinkään kun ei oikein ole millään sivulla tietokantaa, jossa olisi uudelleentestattu uusilla ajureilla edes nämä nykyiset kortit eli 1080 vs. 2080 vs. Vega 64. (esim. Anandtech bench ajettu joskus korttien julkaisun aikaan yli vuosi sitten noille aiemmille versioille ja 2080 nyt julkaisun aikaan, lisäksi ei ole speksattu mitä nuo kortit on ollut) joku fire strike tai time spy ei oikein kelpaa, edes pelkkä graphics core, ellei ole sama prossu samat muistit jne.
Ei vaan RTX2080 tehot 4kk "myöhässä".
Eihän Vega 20 edes ole iso piiri. 331mm^2 on merkittävästi pienempi kuin RTX2080 545mm^2
Eiköhän se ole 1:1 tämä AMD Radeon Instinct MI50 Specs joten siinä tosiaan tuon perusteella olisi 128 ropsia.
Miksei muka voisi? Yli 99,999% peleistä on edelleen täysin shader pohjaisia, joten niille tensor taikka raytracing kikottimille ei tavan pelaajalle ole MITÄÄN käyttöä. DLSS ja RT korttia on ihan turha heilutella kun on täysin päivän selvää että ne ominaisuudet on tuotu lähinnä devaajia varten ja ehkä seuraavassa sukupolvessa jos sittenkään on riittävästi jytyä jotta niistä alkaisi oikeasti hyötymään ja ehkä pelejäkin ulkona enemmän jotka kyseisiä kikottimia tukee.
Aika tuhnu on kyllä. 1080 Ti:n/2080:n tasolla tehot ja hintaa saman verran kun 2080:lla…
Olisi pitänyt olla hinnan ainakin 100€ ja mielellään 200€ alempi… Tai tehoja tuohon vielä sen 15-20% lisää. Sitte olis ollu ihan mielenkiintoinen kortti.
Jos alhaisempi hinta kun RTX 2080 niin tätä voisikin harkita 4K60FPS kortiksi koneeseen.
Tuuheat hinnat noilla Nvidian korteilla kun 2080:stä saa 999€ tilittää jos haluaa 2 HDMI-porttia jotka pakolliset jos meinasi VR ja TV pitää yhtäaikaisesti.
Kuluttajat haluavat käytännön performanssia eivätkä speksejä paperille ja jos AMD meinaa korttia suunnata kuluttajamarkkinoille niin sille on ihan sama mitä prosesseja heillä on omassa päässään. Kortin pitää kuitenkin tarjota bang for buck ja tämä 699e aika pitkälti DOA myivät sitten tappiolla tai eivät.
Eikös DP-HDMI kaapeli kelpaa?
Ei arkkitehtuurien suunnittelu toimi näin lyhyellä aikataululla. AMD putosi vuosia ja vuosia sitten kelkasta pienen kehitysbudjetin vuoksi, ja se todellinen jytky tulee aikaisintaan ensi vuonna, kun saavat hiljalleen show'nsa kuntoon.
7 nm Vegan julkaiseminen palvelee kustannustehokkuutta, koska Instinct-sarjaan kelpaamattomista piireistä saadaan nollaa parempi tuotto, ja toiseksi sitä kuuluisaa mindsharea, koska näin AMD:lla on esittää edes jonkinlainen vastine RTX-korteille. Tämän julkistuksen ei ole tarkoitus tehdä yhtään mitän markkinaosuuksilla tai tehdä AMD:stä todellista kilpailijaa Nvidialle. 7 on välimalli, jolla saadaan ostettua hieman aikaa ennen kuin on todellista vastinetta esittää.
Nyt taitaa tässä sotkea kortin casea pelaajien kannalta eniten tuo hillitön muistimäärä joka nostaa osittain turhaan hintaa. 12 gigaa muistia (8 Gt varauksin) riittäisi kyllä tällaiselle kortille jos pelikäyttö on ykkösprioriteettina.
Hienosti tuomitaan tuote ennen kuin mitään kunnollisia benchmarkkeja on pihalla. Jospa nyt kuitenkin odotettaisiin niihin asti
Luulin, että tuon ostajat haluavat näytönohjiainta eikä teatteri-esitystä.
Mitä tuon suorituskyvystä vielä tiedetään? Ainoastaan se, että AMD on hinnoittelemassa ja asemoimassa sen 2080stä vastaan, ja että kolmesta AMDn valmitsemasta benchmarkista kahdessa se oli n. yhtä nopea ja kolmannessa selvästi nopeampi?
Jos muistia vähennettäisiin, sen kaista putoisi samassa suhteessa. Vega 64 oli selvästi muistikaistarajoitteinen, tämä nimenomaan voi olla selvästi Vega 64sta nopeampi, koska kaistaa (ja ROPeja) on paljon enemmän.
Eivät tykkää HDR:rästä tai VR:rästä, kokeiltu on.
Julkaiseeko AMD näille sellaiset rajapinnat, että tällaisille korteille saadaan tehtyä kunnolliset linux ajurit? Ja voidaanko tuollaista laskenta henkistä korttia käyttää sitten johonkin muuhun käyttöön helpommin? Puheen tunnistus tai vastaava homma?
T -.-
Sitten RTX ostoksille ja esim BF5 kokeilemaan kun Dlss pätsi on tullut.
Final Fantasyssä ei ainakaan mitään ongelmaa kuvanlaadussa,näytti vaan parantuneen.
No niin AMD ottaa kiinni NVidian edellisen sukupolven. Bravoo.
Kyllä.
Täysin sama ajatus tuli allekirjoittaneelle mieleen. Voisi olla hyvinkin todellinen skenaario, kun on huomattu että Vegan 7nm päivitys riittää potkimaan kortista riittävästi tehoa irti kilpailemaan RTX pelleilyn kanssa, niin kannattaahan se nyt lyödä myyntiin. Vaikka myyntimäärät olisi pieniä, niin kyllä se nimi listoilla silti näkyy.
Termikikkailu tai semantiikka nillitys bullshit tuskin tuo ripaustakaan tehoja lisää tuohon korttiin tai tekee tuosta paremman hankinnan, mutta ok. 😀
Tiedetään se että tuo on se aivan maksimi mitä voidaan odottaa ja todennäköisesti real life luvut ovat hiukan tuon alapuolella.
Niitähän tässä varmasti kaikki odottaa, mutta ei sieltä nyt ainakaan mitään positiivista yllätystä ole tulossa tai sitten AMD on aivan sekaisin ja piilottelee tuotteensa hyviä puolia. Tuo odottelu on nyt enemmän sitä että tuleeko tästä isompi farssi mitä on jo ilmennyt.
Tässä ihmetyttää hinta: 40% pienempi piiri kuin RTX 2080:ssä, mutta sama hinta? Onko HBM2 noin kallista vrt GDDR6? Onko tuo 7nm prosessi paljonkin kalliimpi kuin tuo 16nm(+++++++++++)?
Keskustelupalstalla finglishin suoltaminen, kun sen tarkoittaa suomeksi täysin muuta, aiheuttaa ymmärrysvajetta ja vaikeuttaa tekstin lukemista. Jos ei pysty artikuloimaan ymärrettävällä suomella, niin kannattaa varmaan jättää kirjoittamatta, jos sitten suuttuu kun joku asiasta ystävällisesti huomauttaa.
Mitä tulee tuohon korttiin, niin miten ihmeessä sen voi tuomita flopiksi kun siitä ei ole edes mitään puolueettomia testejä tehtynä? Lisäksi miksi AMD tekisi kortin mikä on lähtökohtaisesti huonompi kuin 2080 ja sitten hinnoittelisi sen samaksi? Ei tuossa ole miltään kannalta katsottuna mitään järkeä. Missä on se farssi siis? Farssi – Wikipedia
Ensimmäinen 7nm kortti ja ensimmäinen potentiaalinen vaihtoehto nVidian high end-korteille, 2080ti/Titania lukuunottamatta. Mielestäni tämä on erittäin tervetullutta kilpailua joka parantaa meidän kaikkien asemaa kuluttajina. Teho on aikalailla mitä odotinkin, ei 7nm ole automaattisesti parempi kuin 12nm tai 10nm vain koska pienempi luku. Mutta ensimmäiseksi kaltaisekseen erittäin varteenotettava kortti. Hinnan olisin odottanut olevan $100-$200 halvempi kuin kilpailijan mutta odotetaan ensin benchmarkkeja.
Veikkaisin että 1.5.2019 kun on AMD:n 50-vuotisjuhlat niin saadaan prosessoreiden ohella joko uusi high-end ja/tai mid-tier kortti tai sen maistiainen (Navi?).
Hintahan menee sen mukaan, mitä markkinat ovat valmiit maksamaan. 16 gigan HBM2-muisti varmasti lisää kustannuksia, joten erityisen halvalla ei kannata myydä.
Edes 16Gb gddr6sta ei olisi erityisen edullista. Jos olisi niin 2080ssa olisi 16gigaa muistia…
Kyllä tämä on ihan hyvä lisä graffakorttikategoriaan. Kukin ostaa siitä sitten mitä tykkää ja voi nyt valita jo useammasta vaihtoehdosta joissa on kussakin omia etuja ja heittojaan.
Molemmilta valmistajilta uupuvat ne uudet low end low middle range kortit. Mutta ehkä ensi vuonna niitäkin.
Lisään vielä: AMD:n 50-vuotisjuhlan teoriaa tukisi Gigabyten X570 roadmapin vuoto jonka mukaan uudet lankut osuisi tuolle ajankohtaa.
Tuskin olin ainoa joka kiinnitti huomiota keynotessa Su:n painotukseen järjestelmistä kokonaisuutena?
Miksi tuoda halvemmalla?
Kun katsoo esim. Jimm's:n hintaa GeForce GTX 1080 näytönohjaimelle:
Gigabyte AORUS GTX 1080 Gaming Box, ulkoinen näytönohjainyksikkö, Thunderbolt 3, musta – 829,00€
829€.. ..muistelisin että TI versiot vielä hintavampia? :think: