Apple esitteli tänään pitämässään California Streaming -julkaisutilaisuudessa uusimman versionsa älykellostaan. Apple Watch Series 7 jatkaa edeltäjämalliensa mukaisella pyöreällä muotoilulinjalla, mutta muutostakin on kuitenkin tapahtunut.
Uutuusmallin näyttöä on kasvatettu entisestään tuomalla se lähemmäs kellon laitoja. Aiemmista malleista tutun kaareutuvan lasipinnan lisäksi uutuudessa kaareutuu myös näyttö itsessään, minkä myötä suoraan sivusta katsottaessa on nähtävissä kellotaulun sisältöä. Reunat ovat kutistuneet 40 prosenttia ja näytön pintala puolestaan kasvanut 20 prosenttia. Halkaisijaltaan näyttö on kasvanut yhden millimetrin. Alkuperäistä muotoilua käyttäneeseen Series 3 -malliin nähden näyttöpinta-alaa on peräti 50 prosenttia enemmän.
Ulkonäköpäivityksen lisäksi Apple mainostaa uutuusmallin olevan kaikkien aikojen kestävin Apple Watch. Se on vedenpitävä aiempien mallien tavoin WR50-vedenpitävyysluokituksella, mutta sen tueksi Series 7 tuo myös pölynkestävyyden IP6X-sertifikaatin veroisesti. Näytön suojalasi puolestaan on 50 prosenttia edeltäjäänsä paksumpi ja aiempia malleja iskunkestävämpi.
Sisällä sykkivän raudan osalta Apple oli Watch Series 7:n suhteen kohtuullisen hiljainen, mutta akun kestoksi luvataan edellismallien tavoin yhtä päivää. Akun latausnopeutta on kuitenkin parannettu 33 prosenttia uuden USB-C-pikalatauskaapelin avulla. Tyhjästä 80 prosenttiin kello latautuukin noin 45 minuutissa.
Kellon julkaisuaikataulusta Apple ei ole antanut tarkempaa aikataulua, vaan se luvataan saapuvaksi myöhemmin tänä syksynä. Hinnat kellolla alkavat Yhdysvalloissa 399 dollarista, mutta eurohinnat tarkentuvat vasta myöhemmin. Saataville Apple Watch Series 7 tulee 41 ja 45 mm:n kokovaihtoehtoina alumiinirungolla, ruostumattomasta teräksestä valmistettuna ja titaanisena versiona.
Päivitys 8.10.2021: Apple on ilmoittanut uutuuskellojen toimitusten alkavan 15. lokakuuta ja samalla kellojen ennakkomyynti on alkanut 8.10.2021. Hinnat alkavat pienemmän 41 mm mallin 439 eurosta ja isommasta 45 mm mallista saa kustantaa edullisimmillaan 469 euroa. Mobiiliverkkoyhteyksien kanssa hinnat ovat vastaavasti 539 ja 569 euroa.
Lisäksi saatavilla on myös eri hintaisia malleja eri rannekevaihtoehdoilla ja alumiinin sijaan ruostumattomasta teräksestä valmistetuilla rungoilla. Ruostumattomasta teräksestä Apple Watchissa saa kustantaa edullisimmillaan 739 tai 789 euroa kellotaulun koosta riippuen.
Lähde: Apple
”Apple Watch is available in three remarkable materials — titanium, stainless steel, and 100% recyclable aluminum.”
Hyvä huomio korjattu uutiseen!
Yhden päivän akun kesto. 🤦♂️
Näinhän se on, valinta on tehtävä: joko ominaisuudet tai akunkesto. Hinta näissä nyt ei mikään älytön mielestäni ole.
Alkaen 399$ on liikaa surkealla akunkestolla varustetulle, ja mitä ominaisuuksia näistä löytyy mitä esim. huawein kellot ei tarjoa? niissä kuitenkin akunkesto on helposti viikon
Prosser julkaisi nyt selityksensä miksi näin tapahtui. Tietyllä asteella menee foliohattuiluun, mutta voihan tuossa olla perääkin. Palaset on toki saatu loksahtamaan ja tietyllä tapaa kuvastaisi, ettei se Applelamaan mene aina putkeen. Ehkä niin, ehkä näin…
Applepay? Se on luokkaa 30x suositumpi maksutapa kuin Google pay.
Standalone Spotify? Ylipäätään appstorellinen appseja?
Kyllähän näistä löytyy aika paljonkin enemmän kuin Huawein kelloista tällä hetkellä, jos ajatellaan mahdollisimman monipuolista älykellokäyttöä. Jo itsessään Applen ekosysteemi on selvästi monipuolisin sovellustarjonnaltaan älykelloa ajatellen ja tarjoaa eniten toimivia hyödyntämismahdollisuuksia vakiotoimintojen lisäksi. Apple Watch -käyttäjät osaa varmasti kertoa tästä tarvittaessa enemmän käytännön esimerkkejä. Myös esimerkiksi maksaminen taitaa olla Huawein kelloilla tällä hetkellä haastavaa, koska Google Pay ei ole tuettuna eikä AppGallerysta löydy Suomessa käytettyjen maksupalveluiden appeja.
Toki jos ei ole moisille tarvetta, niin edullisempi ja simppelimpi Huawein kello silloin riittää.
Appstore on se isoin juttu, eli kelloon voi asentaa uusia ominaisuuksia sovellusten muodossa, samoin kuin puhelimeen. Huawein kelloille ei ole juuri sovellustarjontaa, joten käyttäjien on pakko tulla toimeen vakiosovelluksilla ja vakiotoiminnoilla, olivat ne hyviä tai eivät. Sovellusesimerkkeinä mainittakoon vaikkapa Appstoresta löytyvä Sports Tracker ja tuki Suunnon Bluetooth sykevyölle.
Toiseksi, Applen kello voi toimia mm. maksuvälineenä ja tulevaisuudessa myös auton avaimena. Lisäksi se tukee myös suomenkielistä ääniohjausta, minkä avulla voit esimerkiksi lähettää viestejä, tai jopa ohjata Teslaa samaan tapaan kuin Hasselhoff ohjasi KITT:iä.
Osa ominaisuuksista on oikeasti hyödyllisiä, osa ehkä enemmän hifistelyä. Jos haluat korvata kellolla puhelimesi, niin akunkesto jää nykytekniikalla vääjäämättä huonoksi. ”Älykello” on terminä sangen väljä, ja erot ominaisuuksissa ovat valtavat.
Apple-fanitus ja köyhät kyykkyyn-asenne paistaa tässä niin selvästi, 300€ huawei löytyy ranteesta ja tekee mitä tarvitsen ja paljon enemmän. + akku kestää yli viiko helposti ja on se tyylikkäämpikin kui applen halvalla tehdyt tuotokset.
Applen ekosysteeminkin kaikki tietää: myydään paskaa ylihintaan idiooteille
En näe mitä tarkoitat viestisi alEnemmän tämä sinun viestisi edustaa puolueellisuutta, kuin Juhalla. Noin kolmella sadalla saat jo Apple Watchin, joten hinta kysymys tämä ei voi olla, eikä sen osalta ketään kyykytetä.
Eikä noiden erojen toteaminen mielestäni mitään fanitusta ole.
Tuo lopun bashaaminen oli jo ihan lapsellista, joten jätetään kommentoimatta.
Onneksi tulit kertomaan meille puolueettoman mielipiteesi. Ja tokihan kun Huawein kellosta löytyy mitä sinä tarvitset on siinä kaikki tarpeellinen muillekkin. Ja vielä tyylikäskin, fiksujen valinta. Ai että
Lopun sanomaani on ihan hyvät perusteet työn puolesta, tiedän tasan tarkkaan mitä applen tuotteet sisältää eikä ne vakuuta.
Kyllä +300€ laitteen akunkeston tulee olla hyvä eikä säälittävällä tasolla. vielä kun muutosta eivät edes saa aikaiseksi
Mikäs tämä viikon akunkeston omaava Huawein kello oikein on?
Ja voikos tällä maksaa ostoksia?
Gt2 pro ja itseasiassa n.2vko kestää akku, mikäs kiima on kellolla ostoksia maksamaan? kyllä se kortti on edelleen se turvallisin ja paras vaihtoehto
En tiiä, oisko se kiima, että haluaa maksaa kellolla? Itseä ei paljoa tuo Huawein akkukesto lohduta kun en voi sillä tehdä about mitään, mitä tällä Samsungilla. En toki oo ottanut selvää kun jo tuo käyttis kertoo sen, ettei onnistu
On se jännä, miten kaikki muut ominaisuudet paitsi ne mitä ite käyttää, on turhia ja muut vaan käyttää laitteitaan väärin.
Turvallisin on hakea pankista käteistä ja pitää vieteri kello kädessä. Ei lopu akku koskaan
Kannattaa muistaa, että Huawein mainostama kahden viikon akunkesto perustuu siihen olettamukseen, ettei kellon älyominaisuuksia käytetä juuri ollenkaan kahden viikon testijakson aikana. Esimerkiksi Applen laskentatapa on päinvastainen: Mainostettu päivän akunkesto perustuu olettamukseen, jossa kellon älyominaisuuksia käytetään todella aktiivisesti päivän ajan.
POINTTI: Laitteita ei voi vertailla toisiinsa mainosten perusteella. Lisäksi monipuolisimmilla ominaisuuksilla varustettua kelloa tulee todennäköisesti myös käytettyä enemmän.
JOHTOPÄÄTÖS: Applen kello on älyominaisuuksiltaan markkinoiden monipuolisin laite, mutta ominaisuuksien kirjo näkyy akunkestossa. Huaweissa taas on selkeästi parempi akunkesto niille, jotka eivät vaadi kelloltaan mahdollisimman monipuolisia ominaisuuksia.
Kannustan valitsemaan omaan käyttöösi soveltuvan laitteen. Kannattaa joka tapauksessa ottaa selvää, että mitä kaikkea älykellolla voi tehdä. -Se voi yllättää.
data-unfurl="true" data-result-id="221665" data-url="https://www.apple.com/fi/watch/battery/" data-host="www.apple.com" data-pending="false">
class="link link--external fauxBlockLink-blockLink"
target="_blank"
rel="nofollow noopener"
data-proxy-href="">
Apple Watch – Akku
http://www.apple.com
Tuossa tietoa noitten Apple kellojen akunkestosta ja mistä tuo 18h tulee.
No ei nyt sentään. Eihän Applen kellot edes toimi Android laitteiden kanssa, toisin kun taas Google kellot toimivat Applen laitteiden kanssa.
Niinpä, kertoo kyl kaiken applen systeemistä. Pakotetaan ostamaan lisää kiinlaista tavaraa
Mutta onneksi on varaa valita.
data-unfurl="true" data-result-id="228585" data-url="https://bbs.io-tech.fi/threads/apple-esitteli-uudet-watch-se-ja-watch-series-6-aelykellot.267483/page-2#post-7645008" data-host="bbs.io-tech.fi" data-pending="false">
class="link link--external fauxBlockLink-blockLink"
target="_blank"
rel="nofollow noopener"
data-proxy-href="">
Apple esitteli uudet Watch SE- ja Watch Series 6 -älykellot
bbs.io-tech.fi
Nyt on pakko kysyä, että mitä ihmettä? Apple pakottaa ostamaan Kiinalaista tavaraa?
Onneksi nämä provot/mainokset poistetaan melko nopeasti.
Itse en nyt tällä saralla jaksaisi kauheasti ahdistua, koska en näe suurta eroa siinä tuleeko tämä elektroniikka Kiinasta, Koreasta tai jostain muualta sieltä suunnalta. Taitaa tänä päivänä kaikki elektroniikka tulla näistä maista, jos sitä tehdään isommalla volyymilla. Applen business vaan perustuu täysin suljettuun ekosysteemiin ja siitä jokaisella voi olla oma mielipiteensä.
Itse esimerkiksi käytän Applen läppäriä, koska näppäimistö on omien sormien alla paras ja kannettavuus on omaa luokkaansa, rauta on hyvää ja siihen saa asennettua Linuxin, joten oikein hyvä yhdistelmä itselle.
Jos Huawein ominaisuudet riittää itselle, niin silloin riittää ihan varmasti myös AW3, jota saa uutena 169€, ja siinäkin on jo ominaisuuksien puolesta selkeästi parempi valikoima esim. Appien ja maksuominaisuuksien ansiosta.
Akun keston tärkeydestä voi kukin päättää itse, itse en että sillä on kauheasti merkitystä, kun joka yö tulee yleensä kumminkin ladattua, ja unohtuessakin se akku kestää omalla käytöllä melkein sen toisen päivän. Applen mittaustapa on tosiaan todella paljon rankempi, sen lisäksi että kyse on aika erilaisesta laitteesta.
Sinänsö kyllä AW7 ei kauheasti houkuttele päivittämään, kun vanhat mallit potkii edelleen hyvin ainakin kolmosesta eteenpäin. Verensokerisensori olisi ollut jo sellainen että olisi ostoon mennyt.
Jos applen kello toimii ainoastaan iphoneissa niin pakotetaan ostamaan kiinalaista lisää.
No onhan tuo huawein mittaus tapa rankempi, unen valvonta käytössä joka yö joka ei applella onnistu kun sitä joutuu lataaamaan öisin
Mukavia nää apple fanit, kun ne saa kuumana käymään helvetin helposti
Juuh, samaan aikaan kun yksi vaahtoaa Huawein kellosta Applen kelloa käsittelevän topicin alla.
Ei varmaan pitäisi trolliin tarttua, mutta mitä järkeä on verrata nyt jotain Huawein ultravirransäästötilaa Applen normaaliin tilaan? Toisaalta, boldattu kertoo kaiken oleellisen argumenttien tasosta.
Sattuu vaan olemaan parempi kuten muuten android laitteet ylipäänsä
data-unfurl="true" data-result-id="228625" data-url="https://9to5mac.com/2021/09/15/apple-watch-then-and-now-series-7-comparison/" data-host="9to5mac.com" data-pending="false">
class="link link--external fauxBlockLink-blockLink"
target="_blank"
rel="nofollow noopener"
data-proxy-href="">
Internal document reveals full Apple Watch Series 7 details: weights, connectivity, more
data-onerror="hide-parent"/>
9to5mac.com
Rikoin watch 2:sen näytön oven kahvaan lyömällä ja vaihdoin viime vuonna 6:seen, tällä on tarkoitus mennä aika monta vuotta. Olisi ollut kyllä vaikea odotus Watch 8:iin verensokerianturin saamiseksi.
Ensi vuonna voi tosin tulla päivityshimo ja silloin pitää miettiä, että paljonko kutosesta saisi käytettynä…
Huawein Android-kelloissa taitaa olla vielä huonompi akkukesto mitä Apple Watchissa
Trollailet jostain Huawein kellosta AW topikissa, kumma jos porukka kuumenee. Yleensä kun trollit paskoo topikin siitä vähän lämpenee joku.
n.2vko kestää omassa huaweissa joten ei pidä paikkaansa
Lueppa tarkemmin.
Nuo Apple-faneista jauhavat kommenttisi ovat kyllä huvittavaa luettavaa. Oletko ikinä kuullut sanonnasta, joka kehottaa katsomaan peiliin? Eipä siinä, trollikeskustelua on turha jatkaa.
Apple
Kiitos tästä kattavasta arvostelusta.
Kyllä Huawein kellon täytyy olla erinomainen jos tollasen hinnan siitä joutuu maksamaan.
Kommentoi uutista tai artikkelia foorumilla (Kommentointi sivuston puolella toistakseksi pois käytöstä)
Lähetä palautetta / raportoi kirjoitusvirheestä