
Kaupallinen yhteistyö: Arvomme osallistuneiden io-techin käyttäjien kesken HyperX-pelibrändin 16 gigatavun Fury RGB DDR4-3466 -muistisetin ja 960 gigatavun Fury RGB SSD -aseman.
HyperX:n Fury RGB -muistisarja on nimensä mukaan RGB-valaistu ja saatavilla DDR4-3466-nopeuteen asti CAS 16 -latensseilla. HyperX Fury RGB SSD -asema on puolestaan saatavilla 240, 480 ja 960 gigatavuisena ja se on SATA-väyläinen. Molempia Fury RGB -sarjan tuotteita pystyy ohjaamaan emolevyvalmistajien omilla valaistusohjelmistoilla.
Osallistu arvontaan vastaamalla kommentteihin uutisen kommenttilomakkeella tai TechBBS-foorumin kautta, minkä päivityksen aiot seuraavaksi toteuttaa tietokoneeseesi tai pelitarvikkeisiisi?
Osallistumisaika päättyy 30. lokakuuta klo 23:59. Voittajalle ilmoitetaan henkilökohtaisesti profiilista löytyvään sähköpostiosoitteeseen ja yksityisviestillä. Jos arvonnan voittajaa ei tavoiteta kahden viikon kuluessa, arvonta suoritetaan uudelleen.
Onnea arvontaan ja muistit sekä aseman löydät mm. Jimm’sin valikoimista.
Gigantista odotellaan Ryzen 9 3900X saapumista.
Joko pelkästään uusi laitetuulettaja tai koko serrin päivitys Ryzeniin.
Isompi SSD pitäisi viimein hankkia.
SSD
Näytönohjain kaipaisi kyllä kiireesti pävitystä. Myös uusi ssd tarvisi kyllä ostaa, taitaa olla oikein 1gt vapaata tilaa tällä hetkellä.
Rakentelen muksulle ensimmäistä tietokonetta.
4K tai vähintään QHD näyttö näillä näkymin
Näytönohjain.
Prossu.
Ssd pitäis hommata.
Jompaa kumpaa olen miettinytkin jo, muistin lisäystä tai uutta SSD:tä. Molemmat noista arvottavista kävisi niihin tarkoituksiin hyvin.
Pöytäkoneen Bluetooth päivitys.
Seuraavaksi päivittyy winukka seiskasta kympiksi, mutta se isoin remontti on jo nurkan takana (emo, prossu ja muistit).
Vanha näyttis uusia
!mira
Pienempi näyttö
Hiirimatto pitäis uusia.
Uusi kotelo ja koko setille custom jäähdytys.
Koko kone olis päivityslistalla, vanhan kopan voi käyttää
Näytönohjain olisi seuraavana listalla
Uusi näyttis
Kokonaan uusi pelikonepaketti olis tarkoitus rakennella
32 gigaa keskusmuistia
Uusi kotelo.
Uusi emo, prossu ja muistit tai sitten iso ssd riippuen hinnoista.
Näyttishän se olisi seuraavaksi päivitettävä, kunhan seuraavat nvidiat tulee joskus myyntiin.
Prossu lähti juuri vaihtoon, nyt odotellaan että tulisiko rx 5500 ja rx 5700 välille joku kiva rx 5600 kortti jolla voisi päästää nykyisen eläkkeelle:D
SSD ja näyttö.
Uusi prosessori, emolevy ja muistit
Nopeammat muistit
Lisää keskusmuistia, 8 => 16 GB.
Muistia lisää, kylkikotelo kun on niin ei mustat perus muistit näytä hyvältä.
Näytönohjainta ja näyttöä pitäsi uusia
Oma SER-jäte (Xeon X5650) kone ei kyllä kaipaa päivityksiä, mutta… kotiserveri/nas tarvisi uudet kovalevyt RAID pakkaan.
Siskon miehelle rakentaaa kokonaan uusi kone
Kotelotuuletin.
Näyttö, näyttis ja prossu emoineen.
Näyttis on varmaan seuraava hankinta. Muutakin päivitettävää olisi, mutta tuon on akuutein.
Perinteinen kiintolevy tulee seuraavaksi hankittua.
Poweri menee seuraavaksi vaihtoon.
Näyttis varmaan seuraava
Pöytäkone.
Näytönohjain varmaan se kuristin tällä hetkellä.
Eilen just myin kaikki PC-vehkeet pois jostain syystä kun ajattelin, että kyllä pleikkarilla pärjää. Kuitenkin aamun valjettua iski katumus. Eli kaikki pitäisi hiirtä ja näppäimistöä myöten hommata uudelleen ?. Pääseepähän aloittamaan puhtaalta pöydältä.
Prossu, emo ja muistit menee seuraavaksi vaihtoon. Tästä kätevästi muistisetti päivitystä odottelemaan.
Jos nämä ei tule niin seuraava lienee I5 -> I7.
1440p 144hz näyttö.
Uutta näyttistä.
Muistit
Uusi näytönohjain lähti eilen postiin Jimmsiltä: 2070 super 🙂