
Kaupallinen yhteistyö: Arvomme osallistuneiden io-techin käyttäjien kesken HyperX-pelibrändin 16 gigatavun Fury RGB DDR4-3466 -muistisetin ja 960 gigatavun Fury RGB SSD -aseman.
HyperX:n Fury RGB -muistisarja on nimensä mukaan RGB-valaistu ja saatavilla DDR4-3466-nopeuteen asti CAS 16 -latensseilla. HyperX Fury RGB SSD -asema on puolestaan saatavilla 240, 480 ja 960 gigatavuisena ja se on SATA-väyläinen. Molempia Fury RGB -sarjan tuotteita pystyy ohjaamaan emolevyvalmistajien omilla valaistusohjelmistoilla.
Osallistu arvontaan vastaamalla kommentteihin uutisen kommenttilomakkeella tai TechBBS-foorumin kautta, minkä päivityksen aiot seuraavaksi toteuttaa tietokoneeseesi tai pelitarvikkeisiisi?
Osallistumisaika päättyy 30. lokakuuta klo 23:59. Voittajalle ilmoitetaan henkilökohtaisesti profiilista löytyvään sähköpostiosoitteeseen ja yksityisviestillä. Jos arvonnan voittajaa ei tavoiteta kahden viikon kuluessa, arvonta suoritetaan uudelleen.
Onnea arvontaan ja muistit sekä aseman löydät mm. Jimm’sin valikoimista.
Näytönohjain ja prosessori seuraavana päivityslistalla.
AMDn tarjoama vaihtoehto Intelin lähes 15 vuoden ylivallalle kiinnostaa, 3950x -pohjainen kokoonpanoa kinostelisi ihan testimielessä. 🙂
5700 XT / 2070S (joskus kaukaisessa tulevaisuudessa tosin) 🙂
Prossu, emolevy ja muistit-paketti menee seuraavaksi uusiksi.
Päivitys Ryzenin leiriin sekä lisää tallennustilaa.
AMD tarra pönttöön.
Kevyempi hiiri ja mahdollisesti päivitys kolamannen sukupolven ryzeniin.
Videohoarderilla on aina mielessä lisätä kovalevytilaa. Tämä palkintokin sopisi siihen vallan mainiosti.
Muistia olisi tarkoitus lisätä koneeseen tai sitten vaihtaa pyörivä levy hieman tuoreempaan.
Kokonaan uusi kone.
Kaikki vaihtoon; ehkä virtalähde saa jäädä.
Kokoonpano muuttaa uuteen koteloon ja samalla vähentyy SSD-asemien määrä tallennustilan kuitenkin kasvaessa.
Uutta näyttistä seuraavaksi.
Näytönohjaimen. Hajosi juuri edellinen.
Muistit.
Seuraava päivitys lienee Fury RGB DDR4-3466 16GB tai Fury RGB SSD.
Kuulokkeet kaipaa päivitystä langattomiin ja läppäri alkaa olemaan myös vanhentunut. Katsotaan kumpi ehtii nyt ensin ostoskoriin.
Päivityslistallani on 32 Gt kitti (16 + 16), SSD asema peleille (käyttis on jo) ja 2080ti näytönohjain. Kilpailun ajankohta näyttää poimineen telepaattisesti tarpeeni. 😀
Hankintalistallani on 32 Gt muistikitti (16 + 16 dual channeliin), SSD-asema peleille (käyttis on jo) ja 2080ti näytönohjain. Mielenkiitoisesti tämä kilpailu poimittu telepaattisesti tarpeistani. 😉
Emo, cpu ja tietysti muistit DDR3>DDR4
Meinasin pistää koneeseeni tuon kohta voittamani SSD:n.
Meni sitten valvojaisista koko kone uusiksi.
Kyllä se olisi aika seuraavaksi vaihtaa tämä microsoftin sidewinder 4x näppäinmistö. tätä mallia tuskin löytyy mistään muualta kuin kaatopaikalta
Ainahan sitä raudanhimoissaan jotain on päiviteltävä. Kompaktimpi DAC, emo, prossu ja ratti+poljinsetti olisi varmaan seuraavat.
Kotelo
Ryzen 5 4600x
Seuraavia prossuja odotellessa.
Näytönohjaimen päivittelyhän se tässä pikkuhiljaa olisi edessä. Myös kun tuo nykyinen vekotin on niin vaivalloista liikuttaa, niin olisi mielessä pieni mini-itx projekti lanitus / htpc -tarkoituksiin.
Kuulokkeet tai hiiri, riippuen kumpi menee ensin rikki
SSD
Seuraavaksi vaihtoon lähtis näyttis ja muistit
Näytönohjain, koska tällä hetkellä mennään integroidulla :btooth:
Parempaa näytönohjainta tarvisi päivitellä seuraavaksi.
Koko kone pitäisi päivittää, mutta kriittisin päivitys taitaa olla virtalähde.
Uus näytön ohjain ois, varmaankin rtx 2080
Konepäivitys AMD:hen, koko kone lukuunottamatta näyttöä ja ehkä näytönohjainta (2v vanha nvidia 1080GTX)
Sama täällä. Kotelo ja optinen asemakin menee vaihtoon.
Ulkoinen kovalevy konsolille.
Uusi SSD.
Isompi SSD ja tehokkaampi näyttis suunnitelmissa.
emo+prossu+RAM+cooleri
I9-9900 xl ==>
Kovalevy
Lupaan harkita erittäin vakavasti RGB-valaistuksen lisäämistä, jos siinä saa kelvollista rautaa ohessa.
Tarkoitus olisi kasata lähes kokonaan uusi kone ja vanha menisi lapselle.
Muistien nopeuspäivitys varmaan seuraavaksi edessä.
kovalevy
kovalevy
Näytönohjain
Muistia. :geek: