
BeQuiet! on lanseerannut tänään uuden keskihintaluokkaan asettuvan Shadow Rock 3 -prosessoricoolerin. Shadow Rock 3:ssa on neliskanttinen tornimallinen jäähdytysrivasto, joka sijaitsee pohjaosaan nähden epäkeskeisesti viiden U:n muotoisen lämpöputken varassa. Epäkeskeinen asemointi parantaa yhteensopivuutta muistipaikkojen kanssa ja vie samalla rivastoa lähemmäs kotelon takatuuletinta.
Vuodelta 2013 peräisin olevaan edeltäjämalliin nähden rivasto on yli kolmanneksen harvempi, minkä myötä painoa on saatu pudotettua yli 400 grammaa. Läpimitaltaan kuuden millimetrin kupariset lämpöputket ovat suorassa kontaktissa prosessorin kanssa. Jäähdytystehoksi luvataan 190 wattia (TDP). Rivastoa jäähdyttää Shadow Wings 2 PWM -tuuletin 120 mm:n koossa. Rivaston vastapuolelle on myös mahdollista kiinnittää toinen tuuletin.
Tekniset tiedot:
- Ulkomitat: Ilman tuulettimia: 96 x 130 x 163 mm, Vakiotuulettimella: 121 x 130 x 163 mm
- Paino: 716 g
- Materiaali: alumiinirivasto, kuparilämpöputket
- Jäähdytysripojen määrä: 30 kappaletta
- Lämpöputket: 5 x 6 mm
- 120 mm Shadow Wings 2 -tuuletin (max. 1600 RPM, 24,4 dBA)
- Yhteensopivuus: Intel: 1200 / 2066 / 1150 / 1151 / 1155 / 2011(-3) Square ILM; AMD: AM4 / AM3(+)
- Takuu: 3 vuotta
Shadow Rock 3 tulee saataville maaliskuun 3. päivästä lähtien 49,90 euron suositushintaan. Valmistaja myöntää coolerilleen kolmen vuoden takuun.
Lähde: BeQuiet!
Cryorig H7:n painoluokassa siis, mutta lämpöputkia kaksi enemmän.
Tosin tuossa hintaluokassa vastuksena onkin sitten 150+ grammaa raskaampaa Scythen Mugen 5:ttä jne.
Budjettikoneseen varman ihan hyvä vaihtoehto mutta Thermaltake päivitti juuri myös Hyper 212 RGB Black edition mallisena.
Siinä olisi hyvä pari alle 50€ prossujäähyjen arvosteluun.
Hyper 212 on ylihinnoiteltu pökäle, ja jos sen maalaa mustaksi ja lisää RGB:n , ei se paranna sitä yhtään. Se on ihan vertailtavissa Freezer 34:en, Fera 3:een ja kaikkiin muihin alle 30€ jäähyihin. Ei se kisaa tämän kanssa ollenkaan, ellei tuuletinta ulvota täysillä, ja silloinkin se todennäköisesti jää tehoissa.
Hyper 212 on tulossa uusiksi järkevämmällä kiinnitysmekanismilla myöhemmin tänä vuonna, ehkä korvaavat sen sleeve bearing yliääniroskatuulettimen samalla.
Tuo oli julkaisun aikaan ihan hyvä vaihtoehto, mutta nyt aika on ajanut siitä ohi jo ennenkuin ehdit sanoa ”Ryzen”.
Cooler Masteria tarkoittanet?
Tuo 50eur hintaluokka on kyllä melko hyvin edustettu, näyttäisi olevan vähän jokaiselle jotakin niin ulkonäön, koon, tuulettimien kuin yhteensopivuuden osalta.
Macho macho man.
Nämä kaikki on sen yhden jäähyn klooneja. Myös SilentiumPC Fortis ja Scythe Mugen 5.
Kyllä nimi meni sekaisin kiitos oikaisusta
be quiet!
http://www.bequiet.com
Tervetullut uutuus.
Arcticilla on Freezer 34 eSports WHITE. ~40€
Phanteksilla on PH-TC14PE ~68€
Tuo menee sinne väliin ja on myös valkoinen.
Itse pidän kovasti, että nyt ei ole menty RGB/ARGB-linjalle , vaan pelkästään väriä on muutettu. Näitä valkoisia jäähyjä ei tule edes mieleen kuin edellämainitut.