
Jon Peddie Research on yksi markkinatutkimusyrityksistä, jotka seuraavat mm. näytönohjainten myyntejä. Suurimpien valmistajien osavuosikatsaukset ovat antaneet jo syytä odottaa merkittäviä pudotuksia näytönohjainten myynteihin, mutta nyt raportoidun katastrofin kaltaista skenaariota tuskin osattiin odottaa monessakaan pöydässä.
JPR:n mukaan PC-markkinoiden näytönohjainmyynnit ovat laskeneet vuoden kolmannella neljänneksellä eniten sitten vuoden 2009 finanssikriisin. Luvuissa ovat mukana sekä integroidut että erillisnäytönohjaimet. Laskua tapahtui 10,5 % viime neljännekseen ja jopa 25,1 % vuoden takaiseen nähden. Pelkkien työpöytäpuolen erillisnäytönohjainten myynnit laskivat 33,5 %:lla edeltävästä neljänneksestä.
Näytönohjainten toimitukset laskivat menneellä neljänneksellä kautta linjan, mutta erityisen suuri pudotus tapahtui kannettavien puolella. Työpöytänäytönohjainten toimitukset laskivat 15,4 ja kannettavien jopa 30 %. Kannettavien raju tiputus näkyi myös prosessoripuolella, jossa työpöytäprosessoreiden osuus nousi viime neljännesten 30 %:sta tai alle jopa 38 prosenttiin kaikista myydyistä prosessoreista. Kokonaisuudessaan prosessoreiden myynti laski vajaat 6 % edeltävään neljännekseen nähden, kun vuoden takaiseen verrattuna tiputusta tuli jopa 18,5 prosenttia.
Valmistajakohtaisesti suurin pudotus tapahtui AMD:n leirissä, jossa näytönohjainten toimitusmäärät laskivat jopa 47,6 %. NVIDIAn toimitukset laskivat puolestaan 19,7 %, kun Intel veti ässän hihastaan jopa kasvattamalla toimituksiaan 4,7 %:lla. AMD:n romahdusta selittää osaltaan prosessoripuoli ja sen romahtaneet kannettavamyynnit; siinä missä Intelillä on oletuksena iGPU joka prosessorissa, AMD:lla ennen Ryzen 7000 -sarjaa iGPU löytyi oletuksena vain kannettavista sekä pienestä kourallisesta työpöytämalleja. Kokonaismarkkinaosuus on ajankohtaisesti AMD:lla 12 %, Intelillä 72 % ja NVIDIAlla 16 %.
JPR:n johtaja Jon Peddie listasi yritysten kertomiksi syiksi tiputukselle muun muassa kryptolouhinnan loppumisen, koronapandemian aikaiset ostosbuumit, AIB-valmistajien korkeat hinnat, varastosaldojen korjailut ja AMD:n kohdalla erikseen mainittuna uusien RDNA3-näytönohjainten odotus. Unohtamatta tietenkään huonoa kuun asentoa. Peddie uskoo myyntien sakkaavan entisestään vuoden viimeisellä neljänneksellä, mutta vastaavasti myytyjen näytönohjainten keskimääräisen hinnan nousevan, oletettavasti viitaten hiljattain myyntiin tulleisiin RTX 40 -näytönohjaimiin ja AMD:n joulukuussa myyntiin saapuviin RX 7000 -näytönohjaimiin.
Lähde: Jon Peddie Research
About 3/4 osaa nvidian käyttäjistä ei omaa "rtx on" korttia. Tuo luku oli q2 tai q3 sijoittajamateriaalissa/kysymysten vastauksessa. En osaa just nyt googlettaa tarkkaa prosenttia ja lainausta. Muistan tuon luvun, kun se on aika hämmentävän pieni ja ihmiset päivittää harvoin gpu:ta, kun jätetään iotech forumin kaltaiset aktiivikäyttäjät huomioimatta.
Työkoneet missä on pelikortti sisässä puuttuvat steamista. Cad, videokäsittely, ai/koneoppimisjutut jne. Voi olla myös kourallinen pelaajia, jotka syystä tai toisesta eivät osta pelejä steam:sta.
Steam:sta ei saa täyttä kuvaa nvidian asiakkaista. Trendi toki voi kertoa paljonkin.
Ei saa yhtään mistään, satunnaisotantaa ja kaikkea muuta kuin läpinäkyvällä metodilla
Steam Hardware & Software Survey
Eikä edes 1650super-versio vaan perusmalli, joka on selvästi vanhaa gtx1060’stä hitaampi ja vain 4GB muistillakin.
Aika näyttää joskos todellisuus tavoittaa myös pelinkehittäjät, koska näytönohjain-valmistajien into liki kirjaimellisesti lopettaa keskihintaluokan ohjainten kehitys vaikuttanee myös pelaajien haluun ostaa niitä raskaimpia pelejä. Koska ne eivät enää yksinkertaisesti pyöri 200-300€ ohjaimella 60fps vaikka tekisit mitä. Koska jos halutaan lopettaa mainstream-pc -pelaaminen niin näinhän se onnistuu.
En puhuisi monikossa, NVIDIA ainut jolla on ollut nyt hiljaista edullisten puolella.
Mutta tosiaan pitää huomioida sekin, että piirit kallistuvat väkisinkin noden pienetessä nykyään ja se korostuu sitä enemmän mitä pienempi piiri on, koska muistiohjaimet yms pakottavat piirin tiettyyn minimikokoon ja niiden (+muut analogiset setit) skaalautuminen on ollut jo pari nodea liki nollissa
Voisi luulla että Nvidia seuraa AMD:n mallia ja siirtyy tuohon chiplet ratkaisuun 5000 sarjassa.
En maininnut valmistajia nimenomaan siksi koska täälläkin on ihan liikaa "väriä tunnustavia" joille todellisuus on joskus kovin vaikeaa. Ja heille kukaan brändistään kirjoittava ei vain ole riittävän sitoutunut "oikeaan asiaan"
Se on näytönohjain – liittykää lahkoon jos uskontoa etsitte.
Siinä menee todella pahasti metsään, jos kirjoittaa väärää tietoa vain sen takia että osa lukijoista "tunnustaa väriä". Parempi jättää postaamatta silloin kokonaan; mieluummin vähemmän tietoa kuin väärää tietoa.
Niin no, onhan sieltä tullut 6500xt joka nyt ei ihan ole vakuuttanut pelaajia. Kyllä kaiken kaikkiaan tilanne on surkea jos miettii uusia halpoja näytönohjaimia, ellei sitten lasketa jotain satunnaisia tarjouseriä. Käytettyjen tilanne on parempi, mutta ei niitäkään loputtomasti ole.
Ei sekään ilmainen ratkaisu kuitenkaan ole, näillä näkymin esimerkiksi pienin (toistaiseksi tiedossa oleva) RDNA3-piiri on monoliitti koska sen kohdalla chipletit olisivat olleet liian kallis ratkaisu
Ei vakuuta, mutta on olemassa vaihtoehtona. Ja 6600 on sopinut tuohon 200-300€ haarukan yläpäähän kesästä lähtien. Halvempaakin lowendiä on tarjolla RX 6400:n ja Arc A380:n muodossa
Pointtihan tuossa on nimenomaan että se on halvempaa ainakin isompien piirien osalta, kun ei mene roskiin piirejä turhaan.
Juu, isommissa toimii järkevämmin ja varmasti NVIDIAkin sinne lähtee, Intel samoin (HPC-puolellahan Intel aloitti suoraan syvästä päästä 72 sirun piirillä)
Niin, toisaalta aika laiha lohtu jos ainut saavutettu etu on että hintaa ei nosteta. Toki monelta osin kulut on kasvanut joka syö mahdollisuuksia mutta kuluttajan näkökulmasta tonnin kortti on tonnin kortti oli sukupolvi mikä tahansa. Vaikka sillä saisi sen tavaramerkiksi jo muodostuneen ylimääräisen äksän nimeen "ilmaiseksi".
No jokainen voi vetää omat johtopäätökset kuinka paljon katetta siellä 4090 ja 4080 on Nvidialle ja kuinka paljon nahkatakkimiehen puheista on täyttä potaskaa. Ei ne kulut siinä määrin ole kasvanut että hintoja pitäisi nostaa tuota tasoa. Yritetään vaan kasvattaa osakkeenomistajien voittoa vuosi toisensa jälkeen niin tässä lopputulos. Homma jatkuu siihen asti että kortit ei mene kaupaksi.
Riippuu varmasti siitä, miten suuria ongelmia kyseisestä rakenteesta seuraa suorituskyvylle..
Ihmeen hiljaa AMD on noista korteistaan.. Eiköäs ne pitäisi tulla myyntiin?
AMD myöhästyy kohta joulumarkkinoilta..
13. päivä tulevat myyntiin kuten julkistuksessa kerrottiin
Sitten saa AMD:n kortteja haluavat varata muutamia näppiksiä, kun sivun pävitysnappeja kuluu loppuun..
Mikäköhän lie saatavuus (riittäneekö Suomeen?). Alku kysyntäpiikin luulisi olevan kova.
Aika virtatehokashan 4090:en ja 4080:en ovat? Jos vertaa 3090ti vs. 4090 niin nvidia on parantanut virtatehokkuutta huomattavasti. Huhut ja todellisuus eivät ihan kohdanneet.
Ruotsin Amazoniin ainakin kuulemma piisaa
Sapphire's Radeon RX 7900 Cards Make an Early Appearance on Amazon
http://www.techpowerup.com
RTX 5090 & Beyond
tuolla ainakin puhuttaisiin jo DUAL connectorista ja puolin ja toisin 600W TDP arvosta 5090 kortille, jos 3090 350W ja 4090 450W niin aika iso hyppäys tulee sitten jo seuraavalle kortille, saa nähdä miten tehosuhde kulutukseen nähden pysyy hallinnassa kuten rtx 4090 kanssa kävi aika buenosti.
Olihan niitä 600W ja 800W huhuja 4090:stakin. Todellisuus oli sitten jotain muuta. Olettaen että 50×0 sarja tulee jossain 2v päästä niin tässä kohtaa on ihan turha lähteä mitään huhuja uskomaan. Huhut voi olla ihan väärässä vielä muutama kuukausi ennen julkaisuakin,…
En tiedä miksi juttu kääntyi NVIDIAan, mutta sieltä puolelta viestitettiin että hinnat nousee jo ajoissa ja markkinajohtajana on muutenkin vedetty hintoja niin ylös kun huvittaa eli ei yllätä vaikka pettymys onkin.
AMD perässähiihtäjänä olisi hyvässä asemassa (kuluttajan vinkkelistä) polkea hintoja uuden, mainostetusti halvemman tuotantotekniikan avustamana, mutta kortit on samanhintaisia kuin ennenkin. Siksi on pettymys että saavutettu etu nousseitten kustannusten jälkeen (jos sitä siis edes jää) menee omaan taskuun eikä kuluttajalle.
Mutta ehkä tosiaan hyöty on niin pieni varsinkin koko kortin hintaan suhteutettuna että oli optimismia kuvitella sen vaikuttavan suuresti loppuhintaan.
Paljon on varmasti pakettikoneiden ostajia, jotka eivät paljoa mieti, mikä käytönohjain koneen sisällä hyrrää.
Mahtaakohan tulla mitään klikkikisaa? Krypto- ja ylipäätään näyttisbuumi on ohi…
Onkohan seuraavan sukupolven USBissa sitten jo suora tuki kolmivaihevirralle.
katso liitettä 1007693
GPU Market Nosedives, Sales Lowest In a Decade
http://www.tomshardware.com
On mielenkiintoista nähdä jatkuuko sukellus vielä Q4:ssä. Ne 100k 4090:ä ei noissa luvuissa paljoa tunnu…
Ainakin nvidian ennuste on, että q4 liikevaihto on about saman kuin q3 liikevaihto. Gross Margin kuitenkin nousee useampia prosenttiyksiöitä. Miksi liikevoitto nousee niin en ole varma. Arvelisin, että q3 liikevoittoon vaikutti 3090/3090ti alennukset, jotka nvidia kustansi kanavan tyhjäämiseksi.
lähde: NVIDIA Announces Financial Results for Third Quarter Fiscal 2023.
Jos joku jaksaa niin vois katsoa mikä amd:n q4 ennuste on
For the fourth quarter of 2022, AMD expects revenue to be approximately $5.5 billion, plus or minus $300 million, an increase of approximately 14% year-over-year and flat sequentially. Year-over-year and sequentially, the Embedded and Data Center segments are expected to grow. AMD expects non-GAAP gross margin to be approximately 51% in the fourth quarter of 2022.
Eli molemmat amd ja nvidia ennustaa q4 on aikalailla samanlainen kuin q3. Olettaen, että ymmärsin oikein tuon "flat sequentially" tekstin.
Piisaa ja piisaa..
Käytännön "piisaaminen" riippuu suuresti hinnasta. Nyt on kuitenkin tilanne se, että joulu on tulossa ja monet ovat odottaneet noita pitkään ja ovat varmasti valmiina ostamaan heti, kun tulee. Osa sitten katsoo ekat testit, mutta monet varmasti ostavat myös ihan sokkona, olipa kuinka susi tai hyvä tahansa.. Sanoisin, jotta jos aikoo saada ennen joulua, niin ei kannata odotella, kun ilmestyy myyntiin..
Ainoastaan jos hinnat ovatkin alkaen 1500e ja suorituskykyisemmät yli 2000e, niin sitten voinee "piisata"..
Initial difficulties with AMD’s Radeon RX 7900XTX and 7900XT? Board partners apparently with problems and delays | igor'sLAB
http://www.igorslab.de
JOS tuo pitää paikkansa (siis tuo nyt on vain huhu), niin saatavuus on tämän vuoden puolella Suomessa huonoa ja kortit tulevat vaatimaan vähintään ajuripäivityksiä toimiakseen kunnolla eli sinällään ei ehkä paljonkaan menetetä, vaikka kortteja ei vielä saisikaan 13 päivä..