NVIDIA on julkaissut uutta rautaa näytönohjainmarkkinoiden edullisimpaan päähän. Virallisesti kyse on GeForce GT 1030:n manttelinperijästä, mutta moni näkee sen vain hitaampana versiona GTX 1650:stä etenkin GTX-etuliitteen vuoksi.
GeForce GTX 1630 perustuu Turing-arkkitehtuurin TU117-150-grafiikkapiiriin, kun GTX 1650 perustuu useimmissa tapauksissa järeämpään TU117-300-versioon. 150-konfiguraatiossa on käytössä 512 CUDA-ydintä, jotka toimivat 1740 MHz:n perus- ja 1785 MHz:n Boost-kellotaajuuksilla, sekä oletettavasti 32 teksturointi- ja 32 ROP-yksikköä. Muistiväylä on leikattu 64-bittiseksi ja 12 Gbps:n GDDR6-muisteilla se tarkoittaa 96 Gt/s muistikaistaa. Huomionarvoista on, että TU117-grafiikkapiiriin perustuvissa näytönohjaimissa on aiemman Volta-sukupolven NVENC-enkooderi, ei Turing-sukupolven.
Mikäli TechPowerUpin kuulemma liki kaksinkertainen suositushinta GeForce GT 1030:een nähden pitää kutinsa, se kyseenalaistaa samalla voidaanko puhua todella sen seuraajasta. 150 dollarin väitetyllä suositushinnalla näytönohjain asemoituisi lähinnä 160 dollarin Radeon RX 6400:n kilpailijaksi. Samaisen sivuston testien mukaan RX 6400 kuitenkin peittoaa Gainward GeForce GTX 1630 Ghostin 1080p-resoluutiolla jopa 57 % paremmalla keskimääräisellä suorituskyvyllä. Jos GTX 1630 haluaa hakea lohtua jostain, 4K-resoluutiolla ero on enää 48 % RX 6400:n hyväksi.
GeForce GTX 1630 voi olla GT 1030:n henkinen seuraaja, mutta uusi etuliite ja väitetty hintataso puhuvat muuta. Toisaalta suorituskyky voisi puoltaakin olettamaa, sillä suoritustappio Radeon RX 6400:aan ja GeForce GTX 1650:iin on massiivinen. Vain lopullinen hinnoittelu kaupoissa tulee määrittelemään tuotteen hyvyyden, mutta ensimmäiset merkit eivät ainakaan ole lupaavia.
Lähde: NVIDIA
Mahtaako tästä kortista tulla low-profile mallia tarjolle ?
Ihan sama minkäkokoinen tulisi tarjolle kun parempia ja halvempia vaihtoehtoja on jo olemassa.
RX 6400 on saatavana LP mallina jo useamman valmistajan toimesta. Joten eihän tässä ole yhtään mitään järkeä koko kortissa.
on toi ny ehkä parempi kui gtx 750 ti, techpowerupin mukaan
Ei lupaile liikoja tosiaankaan. Toisaalta ”Markettikoneisiin, jossa on ”4GB erillisnäytönohjain” ” ei ole kuitenkaan ihan älytön ajatus. Paitsi ehkä pelaajien näkökulmasta.
Joku 4GB:n halpis olisi aika passeli omaan kakkoskoneeseen, nyt kun adobekin meni nostamaan joidenkin kivojen toimintojen minimispeksejä tuohon luokkaan.
…Toki käytettynä ja samalla rahalla (mikä onkaan) varmasti saisi enemmän, mutta ”epärehelliset kaup..” ketjua taas vilkaistessa karisee halut mihinkään kuluttajien väliseen kaupantekoon 😀
Vaikka 4 Gt halpikselle olisi paikkansa, niin ei tuossa ole mitään järkeä tämänhetkisten hintatietojen mukaan (150 suositus, todellisuus custom malleissa kalliimpia Tom’sin mukaan, RX 6400 irtoaa 159 customina ja GTX 1650 ei sekään paljoa kalliimpi tainnut olla)
Sitä juuri ajoin takaa tuolla että "ei lupaile liikoja" (uutisen tiedot). Siellä on satavarmasti aika viksut systeemit ja tarkinta markkinadataa mitä kuvitella saattaa hinnoittelupäätöksen tukena. Ei noita varastoa kasvattamaan tarkoituksella valmisteta. Toisin sanoen, jos uutisen hinta ja kortin laatu pitävät kuitenkin paikkansa, niin se ei lupaile kauhean kivoja näkymiä näytönohjainmarkkinoille lähitulevaisuudessa(kaan).
erhh, mitä pirua tolla tekee?
kysyn vaan…
Tuplasti tehokkaampi Gtx 1060 6GB maksaa n. 80€ käytettynä. Kolme kertaa tehokkaammat 1660 Superit liikkuvat käytettynä n. 120€-150€ hinnoissa. Uusista korteista n. 180€ hintainen RX 6500XT tarjoaa kaksinkertaista suorituskykyä.
Noille varmaan suurin markkina noiden giganttipakettikoneiden lisäksi on firmojen työasemat joihin halutaan erillinen ohjain, jotta saadaan lisää ulostuloja näytöille. Sillä markkinalla ei ole mitään kiinnostusta käytettyihin vaikka hinnat olisi 2€, koska käytetyn ostaminen kuluttajalta ei mahdu mihinkään konsernin prosessiin. Nvidia tietää tämän ja hinnoittelee sen mukaan.
Ihmiset, jotka haluu ostaa Nvidian pelinäytönohaimen, mutta joilla ei ole varaa 3060 malliin tai parempaan… Aina noille ostajia löytyy, vaikkei niissä niin hirvittävästi järkeä olisikaan.
Ja jos mikä tahansa parempi on samalla kalliimpi… Hyvinkin mahdollista, niin tässä sitä on. Aito Nvidia pelinäytönohjain!
Kun GTX 1650:n joka juoksee ympyrää tuon ympärillä saa ~20€ kalliimmalla (ja mahdollisesti reaalihinnoissa jopa halvemmalla) niin ei.
Mutta, jep eihän tuo ole pelikäyttöön mitenkään fiksu valinta. Mutta markettien hinnat alkaen "pelimikroihin" tuo saattaa päätyä hyvinkin.
149$ taisi olla 1650:n suositushinta, niin samalla rahalla saa vähemmän suorituskykyä, mitä "edellisessä" sukupolvessa.
1630 kelpaisi casual-pelaamiseen jos kortin hinta olisi 100-120€ ?
1650 on kuitenkin jotenkin pelikelpoinen kortti, häpeä jotta on laskettu samaan sarjaan 1630’n kanssa.