Uutisoimme eilen NVIDIAn uusista ajureista, joiden julkaisutiedotteessa yhtiö varmisti huhutun GeForce RTX 2060 12 Gt:n olemassaolon. Nyt yhtiö on julkaissut näytönohjaimen myös virallisemmin ja lisännyt sen verkkosivuilleen.
GeForce RTX 2060 12 Gt perustuu oletettavasti vanhaan tuttuun Turing-arkkitehtuurin TU106-grafiikkapiiriin, mutta sen konfiguraatio poikkeaa 6 Gt:n mallista. Siinä missä 6 Gt:n mallissa CUDA-ytimiä oli käytössä 1920, on 12 Gt:n mallissa niitä 2176, yhtä paljon kuin aiemmassa GeForce RTX 2060 Superissa. Myös 12 Gt -mallin kellotaajuudet täsmäävät Superin kanssa: 1470 MHz:n perus- ja 1650 MHz:n Boost-kellot.
Vaikka CUDA-ytimet täsmäävätkin, uudelleenlämmitelty GeForce RTX 2060 12 Gt ei kuitenkaan vastaa Super-mallia. Näytönohjaimessa on alkuperäisen RTX 2060:n tavoin 192-bittinen muistiväylä, jonka jatkeena on 12 Gt 14 Gbps:n GDDR6-muistia, kun Superissa oli 256-bittinen väylä ja 8 Gt muistia. RTX 2060 12 Gt:n TDP-arvo on 185 wattia, kun 6 Gt:llä se on 160 wattia.
Uudet RTX 2060 12 Gt -näytönohjaimet saapuvat myyntiin 7. joulukuuta, mikä lienee iloinen uutinen etenkin pukinkonttiin näytönohjainta toivoville. Näytönohjain ei syö RTX 30 -sarjan valmistuskapasiteettia, vaan uusien mallien on tarkoitus nimenomaan parantaa saatavuutta. Valitettavasti NVIDIA on antanut Vergelle myös lausunnon, jonka mukaan 12 Gt:n malli nähdään premium-versiona RTX 2060:sta ja että yhtiö odottaa sen näkyvän myös hinnoittelussa.
Uskon parempaan saatavuuteen vasta sitten kun sen näen.
Onkohan tuo pinniyhteensopiva GA106 kanssa? Silloin voisi käyttää samaa piirilevyä, muisteja ja jäähyä, kuin RTX3060.
Ei hirveästi tekisi mieli ostaa vanhan mallinen jo uutena hidas kortti ylihintaan.
Luultavasti saa muistit kellottumaan suht hyvin mutta olisivat edes 2070 super tasoisen kortin tuoneet markkinoille 350€ hinnalla
TU104 olisi jo selvästi kalliimpi piiri ja 2070 super vieläpä peittoaa RTX 3060n. Eihän se olisi hyvää bisnestä
Eli varastoon jäänyt muistiohjainviallisia piirejä jotka nyt dumpataan ylihintaan markkinoille. Ja kehdataan mainostaa vielä ”premium” mallina. Jos tätä jatkuu vielä pari vuotta niin kuinka vanhoihin piireihin päästään? Seuraavaksi ”premium” 1050 Ti 8GB muistilla?
Muistimäärästä ei ole tietoa mutta huhujen mukaan 1050 Ti -näytönohjaimia pusketaan tai tullaan puskemaan lisää markkinoille
Pessimistinä epäilen, että Nvidia ei halunnut imagotappiota ja/tai rampauttaa RTX 3060:n markkinoita. RTX 2060 Super menisi rasterointitehoissa melkein 1:1 3060:n kanssa vaikka ray tracingissa 2060S jää hieman. Jos markkinoille lasketaan uusia 2060S-kortteja niin eihän sitä voi mitenkään myydä (ainakaan aluksi) täsmälleen samaan hintaan kuin 3060-kortteja. Se ei vain näyttäisi kovin hyvältä 3060:n kannalta kun ihmiset ryntäisivät massoina ostamaan mieluummin maltillisemmin hinnoiteltua 2060S:ää joka pärjää turvonneelle 3060:lle vallan hyvin.
Muistituplattu "Premium" 2060 on turvallisempi välimalli Nvidialle, ikävä kyllä. Maailma tarvitsisi kyllä mieluummin sitä 2060 Superia…
Mainaamiseen kohtuu kehnoja. Muistin määrällä ei mitään väliä, kunhan +5GB. Muistikaista tuossa sama kuin normi 2060=mainaa saman kuin normi 2060, joka mainaa saman kuin 1660s. 2060s mainaa huomattavasti paremmin leveämmän muistikaistan ansiosta.
Pelaajille jää tämä ’herkku’, jos ei nyt jollain 300€ tule myyntiin.
Oma veikkaus Q1 2022
data-unfurl="true" data-result-id="259192" data-url="https://www.techpowerup.com/gpu-specs/geforce-rtx-2060-12-gb.c3836" data-host="www.techpowerup.com" data-pending="false">
class="link link--external fauxBlockLink-blockLink"
target="_blank"
rel="nofollow noopener"
data-proxy-href="">
NVIDIA GeForce RTX 2060 12 GB Specs
data-onerror="hide-parent"/>
http://www.techpowerup.com
Kertos, että olisi hyvin tasoissa 2060superin kanssa. Tiedä sitten onko tuo vielä kuinka tarkka arvio.
Toisaalta ehkä noi AIB:t päättää itse lähettelevätkö vai eivät. Myydyksi varmaan kaikki menee kuitenkin, että vähän rahan haaskausta markkinoida näitä, ellei erät sitten ole valtavia.
Pakkohan tuon on jäädä 2060Superin taakse kun core määrä ja coren sekä muistien clockit ovat samat mutta muistikaista on kapeampi, 192bit vs 256bit.
katso liitettä 743350
Tämä lieneekin koko kortin mielenkiintoisin anti; kikkailematon tapa mitata minkälainen ero tulee kapeammasta muistiväylästä eri kuormilla.
Muuta kiinnostavaa siinä ei sitten oikein olekaan.
Niinhän tuo kaikenjärjen mukaan pitäsi jäädä 2060S taakse. Techpowerupin taulukossa nuo oli merkattu yhtävahvoiksi, voihan tuo toki olla placeholder, kun embargo on vielä päällä. Ehkä spekseistä poiketen mahdollisesti pistäneet nopeampaa kuin 14 Gbps muistia ja leikannut kaistaa säästääkseen kustannuksia. Kohtahan tuon näkee. Veikkaan siis kyllä itsekkin, että jää 2060Superista, ihan siksi ettei kilpaile liikaa RTX3060 kanssa
On tuo ennustajaukko useamman julkkarin tiennyt hyvin tarkasti, vaikka jotain hutejakin löytyy listalta.
data-unfurl="true" data-result-id="259682" data-url="https://videocardz.com/newz/msi-geforce-rtx-2060-ventus-graphics-card-with-12gb-memory-goes-on-sale-in-france-for-528-eur" data-host="videocardz.com" data-pending="false">
class="link link--external fauxBlockLink-blockLink"
target="_blank"
rel="nofollow noopener"
data-proxy-href="">
MSI GeForce RTX 2060 Ventus graphics card with 12GB memory goes on sale in France for 528 EUR – VideoCardz.com
data-onerror="hide-parent"/>
videocardz.com
Tuleeko noista muistiväylien maksimeista (max. = teoria enemmän kuin käytäntö?) oikeita suorituskykyeroja esim. pelaamiseen? Kun siis huomioi että kyseessä 2060/s -teholuokan ohjain.
Edit: No julkaisun jälkeenhän sen näkee joo.
En usko että enempää eroa olisi kuin muutama % ja jossain peleissä voi olla ihan tasoissa. Mutta eikö ne nyt tänään pitäisi tulla myyntiin niin sitten tosiaan nähdään ne erot.
En nyt äkkiseltään löytänyt oc tuloksia 2060 / Super malleilla, joissa olisi kellotettu pelkkiä muisteja, mutta parikin eri 2060 super korttia omistaneena muistelen, että kyllä se mustien kellottaminen vähän toi lisää potkua niillekin.
Toki alkuperäisen julkaisun ja tämän hetken välillä mustien nopeudet ovat nousseet, joten periaatteessa kapeamman kaistan voi nyt kompensoida vaikka kokonaan nopeammilla muisteilla. Mutta ei tule mieleen yhtään korttia, jossa kaistaa olisi niin paljon liikaa, etteikö muistikaista olisi ainakin joissain reaalimaailmankin tilanteissa pullonkaulana. Nopeat muistit kun ovat kalliita ja leveä kaista se vasta kallis onkin, joten sitä ei laiteta "varmuuden vuoksi" ylenmäärin täyteenkään piiriin koskaan, joten leikkaaminen näkyy aina suorituskyvyssä.
Mutta ei se ero 25% tule olemaan vastaavilla muistin kellontaajuuksilla superia ja tätä ajaessa, eli siis kortti ei ole puhtaasti muistikaistapullonkaulainen. Eikö edes lähelle
target="_blank"
rel="nofollow noopener"
data-proxy-href="">
https://www.proshop.fi/?s=rtx+2060&o=2304
data-unfurl="true" data-result-id="260054" data-url="https://forum.beyond3d.com/posts/2232220/" data-host="forum.beyond3d.com" data-pending="false">
class="link link--external fauxBlockLink-blockLink"
target="_blank"
rel="nofollow noopener"
data-proxy-href="">
Nvidia Turing Product Reviews and Previews: (Super, TI, 2080, 2070, 2060, 1660, etc)
data-onerror="hide-parent"/>
forum.beyond3d.com
katso liitettä 744600
Kolmekymmentävuotta putkeen ollut jo
Todellisuushan on se, että kysyntä on SUUREMPAA kuin ikinä ja siitähän nämä ongelmat nimeomaan johtuvat
Edit: Esimerkiksi tuon PC Gaming Market Expected to Thrive Even as Pandemic Wanes arvion mukaan PC gaming jatkaa edelleen kasvuaan pandemiasta ja muusta huolimatta. Arvion todenperäisyys jää lukijan vastuulle, pitää jatkaa töitä.
Ja ennen hintarykäyksiä on kortteja ostettu myös 500-1000€ haarukassa missä nytkin on päteviä pelikortteja. Ei enää yhtä hyvää arvoa kuin 3000-sarjan lähtölaukauksessa mutta silti kortteja jotka ei kyykkää tämän päivän peleissä.
Budjetipelaajalla on toki vaihtoehdot vähissä, mutta ei se mikään valtava ongelma kokonaisuudelle ole kun keskiarvoisen peliharrastajan koneen hinta on muutenkin kasvanut.
Ja vaikka tuossa yläpuolella haistellaan aikamoisia aineyhdisteitä kommentista päätellen, on siinäkin perää että varsinkin nämä suositut esporttipelit kyllä suunnitellaan niin että ne pyörii myös sillä integroidulla leivänpaahtimen älykortilla.
Paljoa pidempää videota tuolta hupiukolta ei kyllä jaksaisikaan katsoa.
2060 12Gt:llä hinta näyttää olevan hyllytavarana alkaen 619€.
Toki tavallinen 2060 6Gt näyttää sitten maksavan 629€ mutta ennemmin tosiaan panostaa 3060 malliin.
Kommentoi uutista tai artikkelia foorumilla (Kommentointi sivuston puolella toistakseksi pois käytöstä)
Lähetä palautetta / raportoi kirjoitusvirheestä