io-tech testasi Sonyn 4K-näytöllä varustetun Xperia XZ Premium -huippumallin.

Ennen juhannuksen viettoon lähtöä io-tech saa kevennettyä älypuhelimien testiruuhkaa julkaisemalla testiartikkelin Sonyn Xperia XZ Premium -älypuhelimesta. Sonyn malliston lippulaivan erikoisominaisuuksia ovat 5,5-tuumainen 4K-näyttö sekä uusi 19 megapikselin Motion Eye -kamera, joka pystyy tallentamaan lyhyitä pätkiä 960 FPS -videokuvaa. Suomessa puhelin on ollut kaupoissa kesäkuun taitteesta lähtien ja sen suositushinta on 799 euroa.
Tutustumme artikkelissa perinteiseen tyyliin puhelimen rakenteeseen, teknisiin ominaisuuksiin, kameraan, ohjelmistoon, suorituskykyyn ja akunkestoon, käyttökokemuksia ja -huomioita unohtamatta.
Lue artikkeli: Testissä Sony Xperia XZ Premium
Mielenkiintoista. Jostakin syystä Sony ei kerro teknisissä tiedoissaan Galileo paikannusjärjestelmän tueasta, mutta European Global Navigation Satellite Systems Agency listaa Xperia XZ Premium Galileota tukevaksi puhelimeksi. Samoin Sonyn asiakaspalvelija kirjoitaa, että puhelimet ennen Xperia XZ Premium mallia eivät tule saamaan Galileo tukea. Tämä ei suoranaisesti vahvistaPremiumin tukeavan Galileota, mutta viittaa mahdollisuuteen. Käyttäjäraportit sen sijaan XDA foorumilta kertovat Galileo paikannuksen toimivan.
Kokeilin tässä Tampereen keskustan tuntumassa, eikä löytänyt yhtään Galileo-satelliittia. Sitä en sitten tiedä, johtuuko siitä, ettei niitä satu tässä kohdin olemaan tarjolla, vai siitä ettei puhelin niitä löydä.
Ainakin LTE:n osalta ei Suomessa ole Cat16 käytössä, vaan max. 3CA. Sonyn tyhmä rajoite. Eihän tuollaisia tukiasemia ole vielä montaa, mutta tyhmää rajoittamista.
Kummallisia kyllä nämä markkinakohtaiset keinotekoiset rajoitteet. Mistä tämä tieto on peräisin?:think:
Olen koittanut selvitellä tätä Galileon toimivuutta ja asia vaikuttaa vielä toistaiseksi melko sekavalta vyyhdiltä. Euroopan GNSS-viraston mukaan Xperia XZ Premium tukee Galileota, mutta näköjään ainakin Suomessa tilanne vaikuttaa olevan toinen. Olisi mielenkiintoista tietää, millä perusteella GNSS lisää laitteita omalle Galileo ready listalleen.
Sonyn asiakaspalvelija kirjoittaa Sonyn foorumilla näin:
Jostakin löysin myös kuvaruutukaappauksia, joissa näkyi Xperia ZX Premium käyttäjän puhelimen löytäneen neljä Galileo satelliittia.
Kyselin Galileo asiasta myös Galaxy S8 ketjussa matkapuhelinfoorumilla ja siellä eräs käyttäjä lähetti kuvaruutukaappauksen, jossa hänen Galaxy S8 oli yhdistyneenä neljään Galileo satelliittiin. Kuulemma muutamassa sekunnissa löytyy heti ne neljä satelliittia.
Oneplus viiden suhteen tilanne on vieläkin monimutkaisempi, sillä IO-techin testipuhelimella Galileo satelliitteja ei löytynyt. Foorumin omassa OP
5 ketjussa käyttäjän Briid puhelin löytää yhden Galileo satelliitin. Samoin XDA-developers foorumilla yhden käyttäjän mukaan hänen Oneplus 5 löytää neljä Galileo satelliittia. (Linkissä myös kuvaruutukaappaus.) Lähetin itse Oneplussan asiakaspalveluun kysymyksen Galileo tuesta ja sieltä asiakaspalvelija varmisti asian teknisestä tuesta. Sain vastauksen ja virallista Galileo tukea Oneplussassa ei ole.
Tieto on peräisin meidän Cellmapper-porukan Android-ohjelmistoihin perehtyneeltä jäseneltä. Hän on purkanut Sonyn firmiksen ja kaivanut sieltä eräät konffifilut esiin, joissa määritetään CA-tasojen määrä sekä MIMO-tasot ja modulaatio (256QAM) käyttö. Tieto on ihan suoraan jokaisessa laitteessa määritetty, toimii verkosta saatavan MCC / MNC koodien mukaan, eli maatunnus+operaattoritunnus.
Linkki XDA-developers -sivustolle hänen viestiketjuunsa, jossa myös graafinen esitys laitteen tukemista yhdistelmistä. LTE Carrier Aggregation combinations for Xperia XZ Premium
ja Sony XZ Premium CA Combos
sekä spoilerissa vielä lisätietoa, mm. missä 4CA toimii.
Muuta kautta on tällä hetkellä Qualcommin modeemipiireistä vastaavalle taholle mennyt tiedustelua näistä rajoituksista. Pieni epäilys on, että Qualcomm pyytää niin poskettomia summia, ettei viimeisintä huutoa olevat ominaisuudet ole käytössä kuin joissain harvoissa paikoissa, kuten Keski-Euroopan suurilla operaattoreilla.
Juttuvinkkinä, kannattaisi tehdä juttu aiheesta, saataisiin painetta Sonya, Huaweita ja Samsungia kohtaan.
Samaa harrastaa myös Huawei. P10 on oikeasti vain LTE Cat9 laite, eli vain 450Mbps teor. latausnopeus, sitä markkinoidaan 600Mbps kykenevänä, lte cat12 laitteena. Tämä on varmistettu Huawein insinööreiltä. P10 Plus sitten kyllä tukee 4x4MIMO:a, tosin vain yhdellä kantoaallolla.
Sehän jo tiedetään, että Samsung Galaxy S8 on ainaki tällä hetkellä Cat9 laite, vaikka piiri ilmeisesti olisikin Cat16…
Hienoa, että Sony on karsinut päällekäisyyksiä ottamalla käyttöön Googlen vakiosovelluksia. Itseäni kuitenkin häiritsee, ettei some sovelluksia voi poistaa. Toki ne voi disabloida mutta lähtökohtaisesti tälläinen menettely on ikävää ottaen huomioon, että Facebookissa ja Instagramissa ikäraja on 13 vuotta (jos niitä nyt joku noudattaa). Toki myös Googlen palveluissa on sama ikäraja mutta nykyään vanhempi voi hallita lapsen tiliä (Family Link ja perheryhmät).
Pitäisikö artikkelissa näkyä kuvakaappauksia käyttöjärjestelmästä, kuten muissakin testeissä?
Jotain on sinulla nyt pielessä, ainakin Chromella näkyy ihan normaalisti.
Artikkeliin lisätty vihdoin akkutestien ja lataustestin tulokset:
Akkutesti on hyvä lisä puhelinartikkeleihin!
Oliko kummankin puhelimen näytöt säädetty tuohon PcMarkin akkutestin ohjeistamaan 200cd/m2 kirkkauteen, vai johonkin muuhun arvoon? Kiinnostaisi myös tietää miten näyttöjen kirkkaus säädettiin johonkin tiettyyn arvoon, jos näin tehtiin.
Näytöt on toistaiseksi säädetty 50 % kirkkauteen, koska käytössä ei ole mittaamiseen tarkoitettavaa kalustoa.