Valco VMK25:t ovat 200 euron hintaan erinomaiset kuulokkeet, jotka tarjoavat neutraalin ja erottelevan äänen sellaista kaipaaville. Äänenlaatu onkin kuulokkeiden suurin myyntivaltti, sillä se on luokassaan erittäin hyvä ja edellismalliin nähden huomattava päivitys. Myös vastamelutoimintoa on parannettu ja VMK25:n vastamelu on luokassaan perushyvä, mutta ei kuitenkaan markkinoiden kärkinimien tasolla.
Suuntaan tai toiseen korosteisemman äänen, esimerkiksi voimakkaamman basson, ystäville VMK25:ttä ei voi kuitenkaan suositella, sillä kuulokkeille ei ole tarjolla ohjelmistoa, joka mahdollistaisi taajuuskorjaimellakaan äänen muovaamisen.
Plussaa
- Erittäin laadukas ja korostumaton äänenlaatu
- Hyvä istuvuus
- Hinta
Miinusta
- Kuulokkeille ei ole tarjolla sovellusta, joka mahdollistaisi taajuuskorjauksella äänensävyn muokkaamisen
- Ääni muuttuu edelleen kohtalaisen selvästi vastamelun ollessa pois päältä
Huomioitavaa
- Kuulokkeet tukevat SBC-, AAC ja AptX HD -koodekkeja
Suomalainen Valco on tullut tutuksi erityisesti kuulokerintamalla, sillä yrityksen vuonna 2020 julkaisemat VMK20-vastamelukuulokkeet saivat julkaisunsa jälkeen huomattavan paljon huomiota. 169 euron hinnallaan ne olivat markkinoiden tunnetuimpia Bosea, Sonya ja Applea selvästi edullisemmat, minkä lisäksi Valcot erosivat Bluetooth-kuulokemarkkinoiden massasta vähemmän esimerkiksi bassoa korostavalla ääniprofiilillaan, joka oli Valcon mukaan hiottu hifikuulokkeiden pohjalta. Nyt io-techin testiin on päätynyt kyseisille kuulokkeille julkaistu seuraaja, VMK25. Edeltäjiinsä nähden kuulokkeiden suositushinta on noussut 199 euroon, mutta artikkelin kirjoitusaikaan kuulokkeet olivat yhä ennakkomyyntitarjouksessa 189 euron hintaan.
Aiemmin io-techin testaamista Valcon NL21-nappikuulokkeista poiketen valmistaja kertoo VMK25-kuulokkeiden olevan täysin valmistajan omat, eli kyse ei ole niin kutsutuista bulkkikuulokkeista, joihin olisi tehty vain äänensävymuokkauksia. Sen sijaan kuulokkeiden fyysinen rakenne on täysin valmistajan omaa ja jo VMK20:n suunniteluun osallistuneen Ratamo Designin muotoilua.
Edeltäjämallista nousseen hinnan vastikkeeksi VMK25:t tuovat mukanaan edeltäjästään päivitetyt pykälän suurikokoisemmat 45 mm:n kuuloke-elementit, päivitetyt piirisarjat ja siten myös muun muassa kehittyneemmän vastamelun sekä uutena ominaisuutena lisätyn läpikuuluvuustoiminnon ja päivityksiä rakenteeseen. Muun muassa kuulokkeiden sangan luvataan olevan napakampi ja korvapehmusteiden ergonomisemmat.
Valco myy VMK25-kuulokkeitaan suoraan omassa verkkokaupassaan, minkä lisäksi kuulokkeet ovat saatavilla myös muilla jälleenmyyjillä. Kuulokkeita ei ole toistaiseksi saatavilla suoraan varastosta, vaan kyseessä on ennakkomyynti, sillä valmistaja on myynyt toistaiseksi myyntiin saapuneet erät jo loppuun. Valmistaja on kertonut kuulokkeiden hinnan nousevan suositushintaansa 199 euroon, kunhan kuulokkeiden saatavuus on parantunut.
Arvostelu on katsottavissa myös videomuotoon tiivistettynä YouTubessa:
Pakkaus ja sen sisältö
Valco ei ole tuhlannut energiaa kuulokkeiden pakettiin, vaan edeltäjämallista tuttuun tapaan kuulokkeet toimitetaan suoraan omassa keinonahkaisessa kantolaukussaan. Itse kuulokkeiden lisäksi toimitussisältöön kuuluvat:
- USB-A -> USB-C -kaapeli
- 3,5 mm -> 3,5 mm johto kuulokkeiden langallista käyttöä varten
- Lentokoneadapteri johdolle
- Ohjekirjanen
Kuulokkeiden kantopakkaus on muuttunut jonkin edeltäjästään ollen entistä pyöreämpi ja paksumpi. Kokoero selittyy kuulokkeiden säilytysasennolla, sillä VMK25-kuulokkeet säilötään koteloon kupit pystysuunnassa siinä missä edeltäjämallin kupit olivat kotelossa vaakatasossa.
Rakenne ja ominaisuudet
Kuulokkeiden tekniset tiedot:
- Paino: n. 300 grammaa
- Akunkesto: 50 tuntia vastamelun kanssa
- Akku: 1050 mAh
- USB-C-latausportti
- 45 mm:n kuuloke-elementit
- 32 Ohm
- Bluetooth 5.1
- AptX HD, AAC, SBC
- Bluetooth Multipoint
Ulkonäöltään VMK25:t ovat tunnistettavissa valmistajan kuulokkeiksi jo ensisilmäyksellä, sillä kuulokekuppien ulkopintaa peittää edellismallista tuttuun tapaan Ratamo Designin suunnittelema kangaspinta. Ainakin toistaiseksi uutuuskuulokkeet ovat saatavilla vain mustana värivaihtoehtona, kun taas VMK20:t ovat saatavilla alkuperäisen harmaan lisäksi myös mustana ja valkoisena.
Kuulokekuppien muotoilu on kuitenkin muuttunut melko selvästi VMK25:n kuppien ollessa pykälän edeltäjämallia suuremmat. Lisäksi uutena ominaisuutena kuulokekuppien ulkopinnat ovat kiinni magneettisesti ja siten ne ovat myös käyttäjän itse vaihdettavissa. Toistaiseksi valmistaja ei myy kuulokkeisiin vaihtopintoja, mutta Valco on julkaissut kuorien mallin, minkä myötä kuulokkeiden ulkopintoja on mahdollista 3D-tulostaa myös itse. Kuulokkeiden ulkopinnan vaihto-osien lisäksi Valco mainostaa tarjoavansa kuulokkeille takuuajan jälkeen maksullisen korjauspalvelun ja myyvänsä myös varaosia omakustannehintaan.
Kuulokkeiden uusittu muotoilu on myös korvilla edeltäjäänsä mukavampi. Kuulokkeiden sisäpinta on aiempaa suurempi ja muotoilultaan ylhäältä leveämpi, minkä myötä ainakin omat korvani asettuvat uutuuskuulokkeisiin selvästi aiempia malleja paremmin. Aivan täydellistä istuvuutta Valcon uutuudetkaan eivät kuitenkaan itselleni tarjoa, vaan kuulokkeita on aseteltava hieman, jotta korvat koruineen istuvat kuppeihin mukavasti. Tämä on kuitenkin Bluetooth-kuulokkeissa itselleni varsin tavanomaista.
Pelkän mukavuuden lisäksi Valco on panostanut myös esteettiseen puoleen sijoittamalla aiemmin vielä kuulokkeiden ulkopuolelta löytyneet Bluetoothin ja vastamelutoiminnon merkkivalot kuulokekuppien sisälle. Käytännössä kuulokkeet säilyvät tämän myötä hämärissäkin ympäristöissä miellyttävän hillittynä ja käyttäjän on itse helppo tarkastaa kuulokkeiden tila suoraan kuppien sisältäkin.
Kuulokkeiden rakenne on edelleen metallista pääpantaa lukuun ottamatta muovinen kuten aiemmassakin mallissa, mutta käsissä VMK25:t tuntuvat kuitenkin viime vuotta jämäkämmiltä ja yleisesti laadukkailta. Kuulokuppien kääntömekanismi vaakatasoon on kuitenkin omaan makuuni jo hieman liiankin jäykkä, tosin käytännön haittaa siitä ei kuitenkaan ole.
Pääpannan säätömekanismi VMK25:ssä on mielenkiintoisesti ihan kuulokkeiden ylälaidassa tavanomaisemman kuppien liitoskohdan sijaan. Mukavana lisänä pääpantaan on kirjattu numeroidut pykälät, minkä myötä kuulokkeet on helppo ja nopea asettaa tuttuun asetukseen. Huomion arvoisena seikkana pääpanta pienimmässäkin asennossa kohtalaisen suuren oloinen, joten istuvuus voinee vaihdella pienemmissä päissä, mutta omaan päähäni kuulokkeet istuivat hyvin ja suurempaan päin säätövaraa tuntuisi olevan varsin reilusti.
Pehmusteiden osalta VMK25:t ovat yksinkertaisesti toimivat. Kuten jo aiemmin mainittiin, on kuulokkeita miellyttävä pitää pidempiäkin ajanjaksoja. Korvapehmusteet ovat paksuhkot ja antavat periksi juuri sopivasti. Pääpannan pehmustekin on käytännössä hyvän tuntuinen, vaikka se ei erityisen paksu olekaan.
Vasempaan kuulokekuppiin Valco on sijoittanut vain vastamelun tilapainikkeen sekä USB-C-liitännän kuulokkeiden latausta varten. Mielenkiintoisena huomiona Valco varoittaa ohjekirjassaan käyttämästä liian tehokkaita latureita kuulokkeiden kanssa. NL21-napeista poiketen kuulokkeet vaikuttaisivat kuitenkin osaavan keskustella laturin kanssa ainakin jossain määrin ja VMK25:t suostuvat latautumaan USB PD:tä tukevalla 18 watin Applen iPadin laturilla. Valmistaja lupaa kuulokkeiden akunkestoksi 50 tuntia, mikä on varsin hyvä lupaus.
Oikeassa kupissa tarjolla ovat puolestaan äänenvoimakkuuspainikkeet sekä niiden välissä oleva toimintopainike, joka pysäyttää musiikin ja toimii pitkällä painalluksella virtapainikkeena. Lisäksi oikeassa kupissa on 3,5 mm:n kuulokeliitäntä langallista käyttöä varten.
Yhteysominaisuuksien osalta VMK25:t tukevat perustason SBC:n ja AAC:n lisäksi AptX HD:ta. LDAC-tuki olisi erityisesti äänenlaatuaan mainostavissa kuulokkeissa kiva nähdä, mutta toisaalta AptX HD:kin tuottaa ainakin omille korvilleni laadukasta ääntä. VMK25:t tukevat myös Bluetooth Multipointia, eli ne saa yhdistettyä kahteen laitteeseen kerrallaan. Testijaksolla ominaisuus toimi pääosin hyvin, mutta pariin otteeseen puhelimeen ja tablettiin yhdistettynä ollessaan kuulokkeiden ääni alkoi jostain syystä pätkimään puhelimen saatua ilmoituksen ja pätkiminen jatkui kunnes yhteyden katkaisi puhelimesta kokonaan.
Ohjelmisto
Valco ei tarjoa kuulokkeilleen lainkaan ohjelmistoa. Omalla tavallaan se tekee kuulokkeista yksinkertaiset ja helposti lähestyttävät, mutta siitä huolimatta erillinen ohjelmisto olisi kuitenkin mukava lisä olla olemassa, sillä sen käytön ei tarvitse olla pakollista. Ohjelmisto voisi mahdollistaa esimerkiksi taajuuskorjaimen, jolla kuulokkeiden äänenlaatua voisi muovata käyttäjäkohtaisesti esimerkiksi, jos kuluttaja haluaisi enemmän bassoa. Toki käyttäjä voi muovata taajuuskorjainta myös omasta toistolaitteestaan, mutta ohjelmiston kautta suoraan kuulokkeiden muistiin tehtävät muovaukset olisivat lähtökohtaisesti parempi vaihtoehto, sillä ne voisivat pysyä muistissa myös laitteiden välillä vaihtaessa.
Kuulokkeet tukevat vastamelun lisäksi myös läpikuuluvuustilaa. Vastamelupainiketta painelemalla kuulokkeet vaihtavat vastamelun pois päältä olemisen, vastamelun ja läpikuuluvuustilan välillä. Kuulokkeiden äänimaisema pysyy vastamelun ja läpikuuluvuustilan kanssa keskenään identtisinä, mutta vastamelun ollessa kokonaan pois päältä ääni muuttuu, mistä lisää äänenlaatuosiossa.
Kuulokeet kertovat käynnistyksestä, yhteyden muodostuksesta ja vastamelutiloista ääneen englanniksi puhuen. Huomion arvoisena seikkana ääni puhuu vain vastamelun tai läpikuuluvuuden mennessä päälle ja vastamelun täysi ohitus tapahtuu jostain syystä ilman minkäänlaista äänipalautetta.
Äänenlaatu
Valcon edelliset kuppikuulokkeet eli VMK20:t olivat hintaluokassaan alle 200 eurossa kohtalaisen hyvät kuulokkeet, jotka erottuivat useita kilpailijoitaan erottelevampana ja vähemmän bassoa korostavana vaihtoehtona. Edullisen hinnan vastapainona oli kuitenkin omat ongelmansakin, sillä kuulokkeiden vastamelutoiminto oli kohtalaisen heikkotehoinen ja äänen keskialueet toistuivat hieman onttoina ja ikään kuin metallisen honottavina.
Huom. Taajuusvasteet ovat MiniDSP EARS-laitteistolla mitatut. Tulokset ovat suuntaa antavia ja niitä tulee käyttää vain sanallisen arvion ohessa visuaalisena tukena. Taajuusvastemittaus ei ole pääasiallinen testaustapa, vaan arvostelut pohjautuvat pääosin arvioijan omiin kuuntelukokemuksiin. Tuloksia ei voi verrata suoraan muiden sivustojen mittaustuloksiin. Kuppikuulokkeiden ja nappikuulokkeiden mittaustulokset eivät ole keskenään suoraan vertailukelpoisia.
Valco VMK25:t onnistuvat parantamaan edeltäjistään jopa yllättävän paljon. Ääni on edelleen neutraalia tavoitteleva ja kuten taajuusvastemittauksistamme näkee, tavoite täyttyy erittäin hyvin. Kuulokkeiden äänivaste on erinomainen ja edellismalliin nähden erityisesti keskialueen toisto on parantunut, minkä lisäksi myös alapää on hallitumpi ja tarkemman tuntuinen. Keskialueen onttous on korjattu käytännössä kokonaan, minkä seurauksena kuulokkeet ovat pykälän edeltäjäänsä erottelevammat ja äänimaisemaltaan selkeämmät. Peräjälkeen VMK25:ttä ja VMK20:tä kuunnellessa edeltäjät kuulostavat jopa häiritsevän honottavalta, vaikka yleisesti suoranaisen huonoksi niiden äänimaisemaa ei voikaan hintaluokassaan sanoa. Uutuusmallit korjaavat myös edellismallin mittauksissa nähdyn kohtalaisen suuren eron vasemman ja oikean kuulokkeen toistossa.
VMK25:n ääni on erotteleva ja musiikista on helppo tunnistaa yksityiskohtia. Kuulokkeiden kirkkaus ei myöskään ole liiallisen riipivää, minkä myötä korvat eivät pidemmässäkään juoksussa tunnu rasittuvan. Tummempiin kuulokkeisiin tottuneille VMK25:t voivat tuntua alkuun kuitenkin jopa liiankin kirkkailta, mutta toisaalta ääneen tottuu kohtalaisen nopeasti, minkä jälkeen neutraalimman vasteen tuomia etuja on helppo arvostaa.
Korostetun basson ystäville Valcon uutuuksia ei käytännössä voi kuitenkaan suositella, sillä tasaisen taajuusvasteen myötä myös basso toistuu kohtalaisen neutraalisti, eli se on useisiin kilpailijoihin nähden hillitty. Bassoa kuitenkin löytyy silloin, kun sitä on miksauksessakin mukana ja aivan alimpiin bassotaajuuksin tuotu korostus onnistuu tekemään alabasson toistosta erittäin iskevää ja mukaansatempaavaa. Jonkinlaisen kuulokkeita säätävän ohjelmiston ja siten myös taajuuskorjaimen mukaan tuominen voisi kuitenkin laajentaa kuulokkeiden kohdeyleisöä entisestään myös korostetumman basson ystäviin.
Siinä missä VMK20:t olivat hintaluokassaan hyvän kuuloiset ja miellyttävää vaihtelua usein bassoa korostaville kilpailijoilleen ovat VMK25:t äänenlaadultaan jo yksinkertaisesti erinomaiset, mikäli tavoitteena on erotteleva ja luonnollinen äänimaisema. Verrokkina toimineisiin Bosen pykälän jo vanhempiin QuietComfort 35 II -kuulokkeisiin nähden Valcon uutuudet ovat selvästi erottelevammat ja Boset kuulostavat niiden rinnalta tummilta ja pehmeiltä. VMK25:t erottuvatkin äänenlaadultaan kuulokemarkkinoilla edukseen.
Valcon mukaan kuulokkeiden äänenlaatu on parantunut myös ilman vastamelua. VMK20:t olivat aikanaan ilman vastamelua jokseenkin pehmeät. Äänessä korostuivat alemmat taajuudet sekä hieman suhisevat ylätaajuudet ja keskialueesta jäi selvästi puuttumaan jotain. Siihen nähden parannusta onkin tapahtunut ainakin omaan makuuni.
VMK25:n äänimaisema on kuitenkin ilman vastamelua edelleen selvästi erilainen vastamelulliseen tilaan verrattuna. Ilman vastamelua äänessä korostuvat keskitaajuudet aivan ylimmistä bassoista alkaen, minkä myötä ääni on vastamelullista tilaa lämpimämpi. Kokonaisuutena se häviää kuitenkin edelleen vastamelulliselle tilalle. Toisaalta se on huomattava parannus edellismallistaan ja itsessään käyttökelpoinen, joskaan ei erityisen hyvä.
Huomion arvoisena seikkana erottuvuudet vastamelun kanssa ja ilman eivät ole mikään Valcon yksinoikeus, vaan eroja on myös verrokkina toimineella Bose QC35 II:lla, kuten taajuusvastekuvaajista on nähtävissä. Yleisäänimaisema Bosella pysyy Valcoja lähempänä lähempänä vastamelullista tilaa.
Langallinen käyttö oli VMK20-mallien selvästi heikoin osa-alue. Riippumatta siitä oliko vastamelu päällä vai ei, VMK20:t korostivat bassoa langallisen yhteyden yli huomattavan paljon tehden äänestä väistämättä jonkin verran mössöisen. Vastamelutoiminto toi langalliseen käyttöön käytännössä vain pykälän lisää erottelevuutta keskialueelle, mutta samalla langalliseenkin yhteyteen tuli mukaan kuulokkeita muutenkin jossain määrin vaivannut keskialueen metallinen honottavuus.
VMK25:t parantavat langallista yhteyttä huomattavasti tarjoten lähes vastaavan äänen yleissävyn kuin langattomastikin. Myös erot vastamelullisen ja vastameluttoman tilan välillä pysyvät ennallaan. Ääni on kuitenkin langatonta tilaa heikompi ylempien keskialueiden selkeän laskun myötä. Taajuusvastekuvaajassakin näkyvän kuopan myötä äänestä jää puuttumaan erottelevuutta ja äänimaisema jää ikään kuin liiallisen ilmavaksi langattomaan tilaan verrattuna. Langallinen yhteys on kuitenkin täysin käyttökelpoinen ja edeltäjäänsä nähden selvä parannus.
Langallisesti vertailukumppanina toimineet Bose QC35 II:t pysyvät vastamelun kanssa käytännössä ennallaan langattomaan tilaan nähden, mutta langallisesti ilman vastamelua ääni muuttuu Boseissakin jo selvästi heikommaksi.
Vastamelutoiminto VMK25:ssä on ottanut harppauksen parempaan päin ja siinä missä VMK20:n vastamelu oli jatkuvasti hieman korvilla suhiseva ja teholtaan heikohko, ei VMK25:n pohjasuhina enää erotu häiritsevästi ja vastamelun voimakkuuskin on jo luokassaan perushyvä. Esimerkiksi Bosen vanhempiin QuietComfort 35 II -kuulokkeisiin verrattuna vastamelu VMK25:ssä vaikuttaisi ylätaajuuksien osalta yltävän jotakuinkin samalle tasolle, mutta Boset poistavat edelleen selvästi enemmän matalampia ääniä. Markkinoiden kärkeen VMK25:n vastamelutoiminnolla ei siis ole asiaa, mutta toisaalta hintakin on huippumalleja edullisempi. Huomion arvoisena seikkana parantuneen vastamelun mukana kuulokkeet tuottavat hieman entistä enemmän paineen tunnetta korville.
Omilla korvillani VMK20:n vastamelu aiheutti toisinaan satunnaista pumppaavaa ääntä esimerkiksi makoillessa kuunnellessa, kun kuulokkeiden tiiviys päätä vasten heikkeni, mutta VMK25:n kanssa vastaavaa ei tullut testijaksolla vastaan kertaakaan.
Läpikuuluvuustilakin kuulokkeissa on kyseistä ominaisuutta kaipaaville toimiva. Kuulokkeet korostavat selvästi ylempiä taajuuksia ja esimerkiksi näppäimistön naputtelu kuulostaa häiritsevämmältä kuin luonnollisesti, mutta ominaisuus toimii tarkoitukseensa ja mahdollistaa helposti esimerkiksi vieressä olevan ihmisen kanssa keskustelemisen. Läpikuuluvuustilan kanssa Valco VMK25:t käsittelevät edelleen äänen DSP-prosessointinsa kautta ja äänenlaatu pysyy käytännössä identtisenä vastamelullisen tilan kanssa.
Mikrofonin ääniesimerkki
Mikrofoni Valco VMK25:ssä on käyttökelpoinen ja kohtalaisen erotteleva.
Yhteenveto
Valco VMK25:t ovat ehdottomasti suositusten arvoiset Bluetooth-kuulokkeet erityisesti, jos etsinnässä on luonnollinen korostumaton ääni. VMK25:t tarjoavatkin 200 euron hintaansa äänenlaadultaan erittäin vakuuttavan paketin, mikäli hakusessa on nimenomaan mahdollisimman neutraali äänimaisema hyvällä erottelevuudella.
200 euron hintaan VMK25:t ovat edelleen kohtalaisen edulliset vastamelukuulokkeet, vaikka VMK20:een nähden hintaa onkin tullut 30 euroa lisää. Nousseen hintansa vastineeksi VMK25:t tarjoavat kuitenkin huomattavan parannuksen äänenlaatuun korjaten selvästi edeltäjänsä heikkouksia. Lisäksi myös vastamelutoiminto on parantunut ja uutuuksien vastamelu on kokonaisuudessaan ihan hyvä, vaikkei se markkinoiden kärkinimille edelleenkään pärjää. Kokonaisuutena VMK25:t onnistuvatkin pudottamaan edeltäjänsä hieman haastavaan rakoon, sillä 169 euron hintaan VMK20:tä ei kannata enää ostaa uudemman mallin ollessa vain parisen kymppiä kalliimpi ja tarjotessa kokonaisuutena selvästi paremman paketin.
Myös muihin kilpailijoihinsa nähden VMK25:t ovat 200 euron hintaan erinomainen paketti toimivalla vastamelutoiminnolla ja joukosta erottuvan laadukkaalla äänentoistolla. Luokassaan erinomaisen langattoman vastamelullisen äänenlaadun vastapainona VMK25:llä on kuitenkin myös miinuksensa. Vastamelun ollessa pois päältä VMK25:n ääni muuttuu kohtalaisen selvästi keskialuevoittoisemmaksi ja kokonaisuudessaan pykälän huonommaksi, mutta säilyy kuitenkin käyttökelpoisena. Myös langallisessa käytössä äänen kanssa on tehtävä kompromissi, sillä äänen erottelevuus heikkenee yläkeskialueelle syntyvän kuopan myötä, mutta säilyy kuitenkin muilta osin pääosin tuttuna langattoman yhteyden ääneen verrattuna.
Kuulokkeiden suurimpana miinuksena ne jättävät väistämättä kaipaamaan jonkinlaista ohjelmistoa, jolla käyttäjä voisi tehdä myös omia taajuuskorjauksiaan. Taajuuskorjaimen avulla äänenlaadun voisi saada sopivammaksi myös esimerkiksi merkittävämmästä bassokorostuksesta pitäville. Taajuuskorjaus on lisäksi nykypäivän Bluetooth-kuulokkeissa varsin yleinen ominaisuus. Toisaalta vastapainona VMK25:t tuottavat oman ääniprofiilinsa ongelmitta, eivätkä ne suoranaisesti tarvitse korjauksia, ellei kyse ole makukysymyksistä.
Mikäli hakusessa on siis Bluetooth-vastamelukuulokkeet ja äänenlaadun osalta mieltymykset osuvat nimenomaan luonnolliseen ja neutraaliin ääneen ilman ylimääräisiä korostuksia, ovat VMK25:t siihen 200 euron hintaansa erinomainen valinta ja sellaisena ne ansaitsevat io-techin Toimituksen valinta -kunniamaininnan. Mikäli hakusessa on kuitenkin erilainen äänimaisema, kuten esimerkiksi massiivinen basso, ohjelmiston kautta säädettävät asetukset tai ehdottomasti markkinoiden paras vastamelutoiminto hinnasta välittämättä, eivät Valco VMK25:t ole oikea valinta.
Plussaa
- Erittäin laadukas ja korostumaton äänenlaatu
- Hyvä istuvuus
- Hinta
Miinusta
- Kuulokkeille ei ole tarjolla sovellusta, joka mahdollistaisi taajuuskorjauksella äänensävyn muokkaamisen
- Ääni muuttuu edelleen kohtalaisen selvästi vastamelun ollessa pois päältä
Huomioitavaa
- Kuulokkeet tukevat SBC-, AAC ja AptX HD -koodekkeja
Pelikäyttöä ajatellen vai?
Itselläni tulossa työkäyttöön johon kuuluu teams ja puhelut asiakkaille sekä tietenkin musiikin kuunteluun niin minimaalisesta viiveestä ei liene haittaa.
Kokeilinpas sitten näiden viiveiden mittaamista nopeasti vähän yleisestikin, jos tuleviin artikkeleihin ottaisi enemmänkin käyttöön. Heti ensiksi mainitsen kuitenkin, etteivät Bluetooth-kuulokkeet lähtökohtaisesti ole PC:n pariksi juurikaan vaihtoehto, jos viiveillä on merkitystä, sillä tietokoneiden emolevyjen Bluetoothpiirit eivät yleensä osaa tehokkaimpia äänikoodekkeja toistaa. Viiveet voisivat parantua teoriassa paremmalla Bluetooth-lähettimellä ja lisäksi internetin testien mukaan viiveet ovat esimerkiksi puhelimilla selvästi PC-tuloksia parempia.
katso liitettä 1051840
Eli mittaustapa: Ohjelmisto toistaa tuollaisen terävähkön äänen, kuulokkeista ja sitten nuo meidän MiniDSP-korvat äänittävät sen äänen uusiksi ja siitä katsotaan viive. Täysin absoluuttisesta lukemasta ei ole välttämättä kyse, sillä noiden mikkien viivettä ei tuosta voi oikein kompensoida, mutta tulokset näyttäisivät kuitenkin vertailukelpoisilta. Tämä nyt ei ole suoranaisen tieteellinen ja tarkka mittaus, mutta ennemminkin suuntaa antava.
Suoraan äänikortissa kiinni olevat langalliset Sennheiser HD560S:t antavat viiveeksi jotain parin millisekuntin seudulta. Eposin omaa 2,4 GHz:n yhteyttä käyttävät langatomat H3Pro Hybrid -pelikuulokkeet, jotka mulla on ihan aktiivisesti silloin tällöin pelikäytössä, antavat viiveeksi tässä mittauksessa noin 40 ms.
Nämä Valco VMK25:t puolestaan antavat viiveeksi noin 265 ms. Käytännössä Valcojen viive on tietokonekäytössä hyvin havaittava ja YouTube-videoissa puhe on nähtävissä epäsynkkana ja pelaamiseen kuulokkeita ei voi käyttää. Viiveisiin voi todennäköisesti kuitenkin vaikuttaa jos on jokin erillinen Bluetooth-lähetin tietokoneessa, mutta silloinkaan näistä Valcoista ei löydy esimerkiksi AptX LL -koodekkitukea, eli erityisen alhaisiin viiveisiin nämä eivät todennäköisesti optimilaitteistollakaan yllä.
Televisiokäyttöön nämä toiminevat siinä missä muutkin Bluetooth-kuulokkeet. Ainakin puhelimet ja mun testaama Apple TV -mediaboxi osaavat synkata videosisällön kuulokkeiden viiveeseen, eli viive ei käytännössä aiheuta ongelmia valmista sisältöä toistaessa.
Erikoista artikulointia. Ihan kuin syytettäisiin edellistä mallia. Sekään ei ollut bulkkikuuloke kuin ulkoiselta olemukselta, sisältä ihan eri rautaa kuin vastaavan näköisissä kiinanluureissa.
Jep, ainakin täällä Philipsin vuosimallin 2021 Android-telkkari (75PML9506) osaa synkata audion ja videon kun yhdistää bluetooth-kuulokkeet (B&W PX7) televisioon.
Mulla on TV myös tietokoneessa kiinni ja jos käyttää televisiota koneen näyttönä samalla kun bluetooth-kuulokkeet on yhdistetty televisioon, on hiiren/näppiksen/peliohjaimen input-lagi tuon A/V -synkan takia koomisen suuri, varmaan just jotain 300 ms. Tuollaista yhdistelmää on mukavampi käyttää niin että kuulokkeet on yhdistetty tietokoneeseen, jolloin ei tule television A/V-synkronoinnista johtuvaa input -lagia. Äänet tulee tietysti vähän jäljessä, mutta se häiritsee vähemmän kuin tuo massiivinen input -lagi. Toki jos tarkoitus on katsoa telkkarista jotain videota koneen kautta, niin silloin parempi vaihtoehto on yhdistää kuulokkeet televisioon.
Niin, siinä saman virkkeen alussa mainitaan Valcon NL21-nappikuulokkeet jotka oli bulkkinapit Valcon äänisäädöillä. Valco myy / on myynyt aiemmin myös muuta Kiinan bulkkikamaa Valcon logolla varustettuna, joten ihan hyvä mainita että nämä kuulokkeet on täysin oma tuote.
"Aiemmin io-techin testaamista Valcon NL21-nappikuulokkeista poiketen valmistaja kertoo VMK25-kuulokkeiden olevan täysin valmistajan omat, eli kyse ei ole niin kutsutuista bulkkikuulokkeista, joihin olisi tehty vain äänensävymuokkauksia."
Kuten käyttäjä @Kepe ehti yllä vastaamaan, niin lauseessa tosiaan puhutaan NL21-nappikuulokkeista, jotka Valco itse on kertonut muokanneensa valmiiden kuulokkeiden pohjalta. Lauseen tarkoituksena on nimen omaan kertoa, että nämä kuppikuulokkeet ovat täysin valmistajan omaa tuotantoa.
Vastamelukuulokemalleissa yritys tosiaan on käyttänyt raudankin tasolta omia ratkaisujaan jo aiemminkin, vaikka ulkoisesti samannäköisiä malleja niihin edeltäjiin verrattuna Kiinan markkinoilta onkin tosiaan löytynyt. Me emme tällä sivustolla vain ole VMK20-mallia aiemmin käsitelleet tai testanneet, joten siihen ei sen syvällisemmin aloituskappaleessa tutustuttu.
Kiitos Oskarille hyvästä artikkelista jälleen
Tympeä istua töissä ilman kuulokkeita.
Kiitos artikkelista! @Diizzel Mitenkähän akkukesto vastamelutoiminnon kanssa ja ilman vastamelua?
Tilattu on 2022, edelleen odottelen saapuvaksi. Näyttää siltä että odotus kannattaa ;D
Näiden akunkestot alkaa noissa useissa kymmenissä tunneissa olla valitettavasti sellaisia, ettei meillä ole mitään järkevää testimetodia noiden testaamiseen, joten valmistajan arviointi on paras mitä on toistaiseksi tarjolla. Valmistahan siis lupaa maksimissaan 50 tuntia vastamelun kanssa, mikä on tässä Bluetooth-kuppikuulokkeiden luokassa aika hyvä lupaus.
Puhutko bluetooth-ongelmasta? Koska mitään muita ongelmia minulla tai muilla tuntemillani Valcon omistajilla ei ole ilmennyt.
data-unfurl="true" data-result-id="429756" data-url="https://www.valco.fi/blogs/sekalaista/kuoleman-spiraali-eli-miten-firma-melkein-meni-nurin" data-host="www.valco.fi" data-pending="false">
class="link link--external fauxBlockLink-blockLink"
target="_blank"
rel="nofollow noopener"
data-proxy-href="">
Kuoleman spiraali (eli miten firma melkein meni nurin)
data-onerror="hide-parent"/>
http://www.valco.fi
Mä korjasin ongelman kaivamalla naftaliinista sankarikkoiset Sonyt, jotka eivät 4kk ikäisenä menneet takuuseen ketjumyymälän myyjän päätöksellä. Minun pinna antaa paljon anteeksi, koska asioiminen suoraan (kotimaisen) valmistajan kanssa painaa vaakakupissa enemmän kuin lyijy.
en voi käsittää että tuo on muka ollut jonkinlainen myyntimenestys jopa.
Tilalle löytyi Amazonista halvemmalla Soundcore Q35 ja nämä ovat kyllä kaikin puolin paremmat luurit. Näissä on parempi rakenne, parempi vastamelu, parempi akunkesto ja parempi äänenlaatu. Puhelimesta voi kätevästi vielä tehdä taajuuskorjaimella hienosäädöt, joka ei Valcoilla ollut mahdollista.
Pisteet Valcolle markkinoinnista ja hypen luomisesta, mutta suhtautuisin varauksella näihin uusiinkin.
Erittäin hyvä artikkeli ja pelinavaus oikeaan suuntaan. Toivottavasti nähdään jatkossa lisää arvosteluja ”oikeista” kuulokkeista.
Mikäli matalan viiveen bluetooth kiinnostaa suosittelen lämpimästi Fiio BTA30 pro lähetin/vastaanotin/DA muunninta. Hintaansa nähden uskomaton peli. Sitten vaan kaveriksi AptX LL tukevat kuulokkeeet ja kyllä kelpaa pelata. Muusikkia kuunnellessa koodekki vaihtuu LDACiin kätevästi nappia painamalla.
https://www.fiio.com/bta30pro
Istuvat paremmin ja näyttävät edellisiä paremmilta.
Silti tekniikka auttamattoman vanhaa jo tullessaan ja suurin turnoff että äänimaailma on kuin 30e JBL kuulokkeissa vrt vmk20.
Ja markkinoinnista. Mielestäni asiakkaiden pettämistä se että myydään ennakkotilausta lokakuussa, ja toimitetaan maaliskuussa kun olisivat saaneet omansa Elisalta tammikuussa (ennen muita ennakkotilaajia.)
79e hinnalla ihan ok ostos.
Nämä Valcot eivät taida Aptx LL tukea.
Siinähän ne on juuri artikkelissa testattu ja arvioitu. Varmasti tulee muitakin testejä vielä luettavaksi ostopäätöksen tueksi.
VMK20 on tuunattu tarkoituksella muistuttamaan Meze Audion 3000 euroa maksavaa Empyrean-kuuloketta, joka jakaa sekin voimakkaasti mielipiteitä. Itse koen sekä Empyreanissa että VMK20:ssä tuhtien alataajuuksien ja vaimentuneiden yläkeskitaajuuksien yhdistelmän tasapaksun kuuloisena. Toisaalta täyteläisempää ja rauhallisempaa ääntä arvostavat ovat molemmista kuulokkeista pitäneet. Ylin diskantti VMK20:ssä sihahtaa hieman liikaa esim. rumpujen lautasia toistaessa.
VMK25:n taajuusvaste sen sijaan vaikuttaisi varsin lineaariselta ja useimmille helposti omaksuttavalta. Melko vastaava (mahdollisesti myös MiniDSP EARS:illa mitattu) taajuusvastekuvaaja löytyy myös VMK25:n tuotesivulta, mutta kuvaajan asteikolla vaste on kikkailtu näyttämään entistä suoremmalta.
Edullinen EARS mittaa kuitenkin etenkin alemmat taajuusalueet kompensointia käyttäessä melko oikein. Tässä on vertailun vuoksi omat tarkemmat mittaukseni VMK20-mallista sekä vastamelu päällä että pois päältä. Ilman vastamelua vaste on jopa oikeaoppisempi, mutta 1 kHz:n korostuma ja kuopalle jäävät alakeskitaajuudet ovat suuria heikkouksia.
katso liitettä 1052095
Työporukassa varmaan viidellä tyypillä VMK20 ja ei yhtä ainutta niissä mikä ei ois joutunu käymään takuuhuollossa/vaihdossa. Kertoo jotain laadusta sekin. Kuitenkin kyse vastamelukuulokkeista ja VMK20 ei voi hyvällä tahdollakaan sanoa vastamelulaitteiksi. Toivotaan nyt ihan reiluuden nimissä että nämä 25:set olis oikeasti pykälä parempaan.
Aivan varmasti näin ja Valcohan on tuosta kirjoitellutkin miksi niin on käynyt. Ei ihan ollut omassa kädessä jos piirisarja toimittaja toimittaa viallisia piirejä.
No, se offtopicista, arvostelu oli tuttuun tyyliin laadukas. Tekisi mieli jossain kokeilla näitä uudempia Valcoja ja vertailla noihin vanhempiin.
Tämä johtuu pitkälti siitä, että ihmisen korva odottaa kuulevansa ylemmät keskitaajuudet (1-4 kHz) tietyllä voimakkuudella, joka jää VMK20:ssä tavallista reilummin vajaaksi. Kaikista äänistä jää puuttumaan viimeinen selkeys ja särmikkyys, jota äänitteiltä oletuksena löytyisi. Äänten alkuosa kuuluu selkeästi ja voimakkaasti, mutta jälkiosa toistuu vaimennetummin. Esimerkiksi laulajien äänestä jää puuttumaan energiaa ja ilmavuutta. Tätä kaikkea tulee herkästi kompensoitua äänenvoimakkuutta lisäämällä, mikä onnistuu VMK20:n tapauksessa melko hyvin, koska basso tai ylätaajuudet eivät ole liian korostuneet. VMK20:n tyylisuunnassa on toki myös hyviä puolia, kuten se, että ääni on hauskan tuhtia ja pidemmässä kuuntelussa rentoa ja rasittamatonta. Osalle musiikille se sopii hyvin, kun taas toisenlaiselle ei niinkään.
Kiitos kattavasta vastauksesta. Mukava huomata, etten ollut ajatuksineni aivan kujalla.
On kyllä rumat noi logot kupeissa molemmin puolin kuuloketta. Hyvä arvostelu kuitenkin. Taitaa ”varsin” sana kuulua Oskarin yleisimpiin sanoihin.
Eihän se ollut kuin 13x käytetty sana artikkelissa.
Samaa mieltä.
Ihan uskomattoman rumat nuo valkoiset silmäänpistävät logot.
Ihan jo noiden takia en ostaisi noita kuulokkeita.
Miten on voinut mennä tarkemmasta tarkastelusta läpi Valcolla?
Joku 90% transparency logo olisi paljon parempi.
Huh huh, rumat ovat.
Oliko sulla linkkiä noihin 3D-kuviin? En löytänyt Valcon sivuilta enkä googlesta tai sitten en vain osaa.
Niin tuo kuulokekupin ulkopinta jossa logo on, on magneeteilla kiinni ja niiden tilalle voi 3D-tulostaa sellaisen lipareen kuin itse haluaa. Siitä mainitaan tässä revikassakin…
Kuinka moni jaksaa ruveta tulostamaan kuulekkeihinsa jotain erillisiä ulkopintoja… Suurin osa käyttäjistä haluaa valmiiksi toimivan ja hyvännäköisen tuotteen.
Tässä ainakin Valcon sähköpostissa ollut linkki kuviin https://valco.us17.list-manage.com/…fbb6e9c633ec4feebe&id=add26eec80&e=3a132c132b
Tai ehkä tämä on tarkoituksellista? Hyvin ainakin näkyy vaikka joukkoliikenteessä minkä valmistajan luurit on päässä. Muilla merkeillä (esim Sonyn XM sarja ja Sennheisern Momentum) ei taida hirveästi olla tarvetta moiselle markkinoinnille kun heidän brändäystään katsoo. Eikös tämä Valco tunneta juuri kjeh krääh tyylisestä mainosimagosta?
Eikös Valcollakin kuitenkin tule joitain "special edition" värejä, ehkä sieltä tulee "en halua maksaa mainostilasta" edition jossa nuo logot ovat vaikka tummanharmaat…
Ei nyt mitään supertieteellistä tarvitse olla, mutta edes joku pieni testi jossa jätetään kännykkä makkarin nurkkaan ja testataan, että miten BT kuuluu ympäri kodin? Ainakin yksi kaveri valitteli edellisistä valcoista, että BT signaali meinasi pätkiä jos kännykkää vaihtoi vasemmasta taskusta oikeaan…
Se on minun käsittääkseni eri peli, ollaanko sisä- vai ulkotiloissa. Ainoat kuulottimet, joiden kanssa mulla on ollu ongelmaa, oli vanhat Jaybirdin X3 bluetooth-napit. Niiden kanssa oli jatkuvasti ongelmaa pihalla ja ois pitäny suunnilleen pitää luuria samalla puolella nappien lähettimen kanssa olkavarressa. Sisällä kuului aikalailla sinne luvattuun 10 metriin tai mitä olikaan.
Mitään erityisen vertailukelpoista ja toistettavaa testiä meillä ei tälle meidän repertuaarissa valitettavasti ole, mutta kaikkia kuulokkeita käytetään ihan arkipäivisissä toimissa eri tilanteissa ja artikkelissa kyllä mainitaan sitten, jos jonkinlaisia haasteita ilmenee. Bluetoothin osalta tähän vaikuttaa toki itse kuulokkeiden lisäksi myös se lähettävä pää, eli kokemukset myös vaihtelee senkin mukaan jonkin verran.
Kuinka moni jaksaa ruveta kokoamaan tietokonettaan itse jostain erillisistä osista… Suurin osa käyttäjistä haluaa valmiiksi toimivan ja hyvännäköisen koneen.
Ainiin, about jokainen käyttäjä tällä foorumilla haluaa kasata koneensa itse. Miksei porukka vois siis haluta kustomoida kuulokkeitansa itse jos siihen annetaan mahdollisuus? Kaikkia ei voi kuitenkaan miellyttää kun on kyse jonkin tuotteen ulkonäöstä, joten kustomointimahdollisuuson aika jepa. Jännä että valitetaan sekä siitä että tuote ei miellytä silmää ja myös siitä että tuote on suunniteltu helposti ulkonältään kustomoitavaksi jokaisen maun mukaan.
Mitä ulkoasuun tulee niin ne on makuasioita, rumempiakin kötyksiä löytyy kyllä ja saahan noihin tunetettua sitten mieleisensä kuoret. Logo on oletuksena turhan isolla kirjaisinkoolla, samalla tavoin kuin edeltäjissä, ja tummanharmaa sävy fontille olisi sopinut paremmin ainakin omasta mielestä.
Ihan normaalia tuotteen kehitysiteraatiota tässä on seurattu ja minusta ihan hyvää sellaista. Kuulokkeita on itsellä tullut ja mennyt, on kokeiltu/omistettu kalliit ja halvat. Se että joku lähti täällä Suomessa tuohon hommaan on ihan tervetullutta massan sekaan.
katso liitettä 1078620
Keskitaajuuksista puuttuu tosiaan pala, mikä ohentaa ja pehmentää ääntä. Tuntuu kuunnellessa hieman tyhjältä kaiken ollen silti edelleen selkeää, koska basso ei dominoi kokonaisuutta. Diskanttia on mielestäni enemmän kuin neutraali toisto edellyttäisi, mutta sillä lienee haluttu boostata äänen yksityiskohtaisuuden tunnetta. Ei ole missään nimessä älyttömän rasittavan kuuloinen esimerkiksi kirkasäänisiin Beyereihin verrattuna. Sellaiseksi räväkän neutraaliksi kutsuisin, koska keskitaajuuksien kuoppa ei kuitenkaan varsinaisesti väritä ääntä. VMK20:n kirkkaus tulee enemmän 10 kHz:n ympäriltä ja onhan siinä keskitaajuuksien ja ylätaajuuksien määrässä kieltämättä hurja ero muutoinkin.
Metallimusiikin suurkuluttajalle nämä ovat olleet erittäin hyvät, arvostan tarkkaa sointia jota ei peitetä bassokorostuksilla tai muilla epämääräisillä tehosteilla.
Akunkesto ilman ANC:tä on kyllä järkyttävän kova, 15 työpäivää(~8tuntia/päivä) ja satunnaiset iltakuuntelut(~muutama tunti) niin puhelin näytti että kuulokkeissa olisi ollut vielä 25% jäljellä.
Käyttö tuona aikana työläppäriin yhdistettynä teams-kokoukset, spotify, youtube ja twitch.
Äänenlaadusta sen verran että puhelimeen yhdistettynä saa vielä astetta paremman ja tarkemman soinnin kuulokkeisiin ni se on positiivinen lisä vielä.
Kaikenkaikkiaan erittäin tyytyväinen hankinnasta.
Tummennettuun, niin näinhän se varmaan on. Ja toimiihan tuo, kunhan ei rupeais sitten raa’at miksaukset tulemaan liikaa silmille. Se on heti jo aika iso miinus toistimille minun käytössäni, jos tarvii ruveta valitsemaan materiaalia toistimien mukaan.
Tarvii varmaan kuulla ennen tilaamisten miettimistä.. Sonyt, vaikka vähän muhjuiset ovatkin, on kuitenkin ajaneet lenkkiluurien asiaa ihan hyvin.
Nuo on aivan äärimmäisen rasittavat kuulokkeet, mulle ainakin kuuntelyväsymys musiikilla iski ihan parissa minuutissa. Jotkin WH-1000XM3/XM4:t on aivan eri luokkaa, niillä jaksaa jopa kuunnella vaikka eivät omia suosikkeja nekään.
Kommentoi uutista tai artikkelia foorumilla (Kommentointi sivuston puolella toistakseksi pois käytöstä)
Lähetä palautetta / raportoi kirjoitusvirheestä