Intel on julkaissut tänään sen kummemmitta fanfaareitta uudet 14. sukupolven Core -prosessorit työpöytätietokoneisiin. Raptor Lake Refresh -koodinimellä tunnetut prosessorit ovat nimensä mukaisesti vain päivitysversioita 13. sukupolven Raptor Lake -prosessoreista.
14. sukupolven Core -mallisto ei tarjoa suuria muutoksia edeltäjiinsä. Itse piisirut ovat samoja vanhoja tuttuja ja Core i9-14900K- ja i9-14900KF -malleissa on täydet 8 P- ja 16 E-ydintä, jotka voivat suorittaa samanaikaisesti yhteensä 32 säiettä. Perus- ja Boost-kellotaajuuksia on saatu viilattua pari sataa MHz, eli P-ydinten perus- ja Boost-kellotaajuudet ovat nyt 3,2 ja 6 GHz ja E-ydinten 2,4 ja 4,4 GHz.
Ainut selvästi edeltäjästään eroavat ovat Core i7-14700K ja i7-14700KF, jotka ovat saaneet neljä E-ydintä lisää viime sukupolveen verrattuna. Prosessoreilla on nyt käytössään siis 8 P-ydintä ja 12 E-ydintä, mikä tarkoittaa yhteensä 28 säiettä. P-ydinten perus- ja Boost-kellotaajuudet ovat 3,4 ja 5,6 GHz, kun E-ytimet kellottavat tauluun 2,5 ja 4,3 GHz.
Siinä missä Core i9:iin oltiin saatu viilattua hertsejä ylös ja i7:aan jopa lisäytimiä, on i5-14600K ja i5-14600KF lähes identtisiä edeltäjiinsä nähden; Ainut ero on 100 MHz korkeampi E-ytimen Boost-kellotaajuus. i5-malleissa on siis käytössä 6 P-ydintä ja 8 E-ydintä eli yhteensä 20 säiettä. P-ydinten perus- ja Boost-kellotaajuudet ovat 3,5 ja 5,3 GHz, kun E-ytimillä ne ovat nyt 2,6 ja 4 GHz. Löydät prosessoreiden oleellisimmat tekniset ominaisuudet alla olevasta diasta.
Vaikka itse prosessoreiden uudistukset ovat maltillisia, on mukaan saatu ohjelmistopuolelta vähän lisätukea. Uusi Intel Application Optimization on yhtiön Dynamic Tuning Technologyn uusi ominaisuus, joka pyrkii parantamaan reaaliajassa järjestelmän resurssien saatavuutta pelien käyttöön. Yhtiön mukaan ominaisuus parantaa suorituskykyä parhaimmillaan 13 % Rainbow Six: Siegessä ja 16 % Metro Exoduksessa.
Toinen ohjelmistouudistus on päivitys Intel Extreme Tuning Utilityyn. Core i9-14900K- ja i9-14900KF-malleille saatavilla oleva ennakkoversio päivityksestä hyödyntää Intelin kehittämää tekoälymallia yksilöllisten optimoitujen ylikellotusasetusten löytämiseksi. XTU tarjoaa käyttäjälle helpon käyttöliittymän, jolla takuun vievän ylikellotuksen luvataan onnistuvan myös ilman mitään kokemusta ylikellottamisesta.
Pelisuorituskyvyn osalta prosessori on yhtiön mukaan maailman nopein, peitoten keskimäärin AMD:n Ryzen 9 7950X3D:n yhtiön omissa testeissä. Mukana oleva testipatteristo sisältää runsaasti pelejä ja mukana on myös sellaisia, jossa Intelin uutuus jää tappiolle. Myös Ryzen 7 7800X3D jää taakse suppeammassa pelitestissä useammin kuin on edellä. Myös 99. persentiilin FPS:n luvataan olevan keskimäärin kilpailijoita parempaa. Hyötysovellustesteissäkin Intel kertoo Core i9-14900K:n olevan markkinoiden nopein, mutta verrokkina oli tällä kertaa Ryzen 9 7950 eikä 7950X3D. Myös Core i7-14700K peittoaa Ryzen 9 7950X:n samoissa testeissä useammin, kuin jää jälkeen.
Intelin 14. sukupolven Core -prosessorit tulevat löytymään kauppojen hyllyiltä tänään ja ne sopivat samoille Intelin 600- ja 700-sarjojen emolevyille, kuin 12. ja 13. sukupolvienkin prosessorit. Prosessoreiden suositushinnat ovat identtiset 13. sukupolven vastineiden kanssa.
Lähde: Intel
Tilaukseen se lähti silti sillä onhan se halvempi
Testaamatta paskaa, kun eivät viitsi edes omissa slaideissaan verrata suoritustehoa 13000-sarjaan.
Ei kait kukaan tosissaan katso valmistajan testejä? Aina kannattaa katsoa vasta kolmansien osapuolten kattavat testit (useita).
Varmaan kannattaa katsoa kattavat testit, onko esim kellottuvuus ja virrankulutus pysynyt samana..
..tai sitten vaan katsoo, että sinne on lisätty 4 ydintä ja olettaa ihan tällä perusteella, että on nopeampi. Harvemmin tästä on haittaa suorituskyvylle.
Ja jos ostaa K-mallin, virrankulutuksella ei ole käyttäjälle väliä. Siihen on menty.
Puhuin toki kärkimallista..
Ennakkotilauksen napautin Jimmsille jo eilen sisään 14900k prossusta ja pitää kohta lähteä ajelemaan Turkuun noutamaan sitä jotta on neljän nurkilla paikalla. Itseäni ei testitulokset kiinnosta, ei se huonompi voi olla kuin 13900k jollaisen meinasin jo monta kertaa aiemmin ostaa. Hintaero muutamia kymppejä ja kuitenkin ~100e halvempi kuin 13900ks jollaiseen tuota on verrattu.
Millois näistä on kolmansien osapuolien testejä tulossa? Tänään?
klo 16 vissiin
Oli niillä sellaisiakin vertailuja, eivät valikoituneet vaan mukaan uutiseen
Ei näköjään juuri minkäänlaista eroa 13-sarjaan, ainakaan pelitarkoituksessa. 14700K sentään parani työtehtävissä
Mielenkiintoisia testejä Der8Bauerilta, jossa tosissaan intel jossain ottaa voittoa, mutta ne on näitä prosenttien eroja, mutta toistuvasti näkyy että AMD vastaavasti käyttää tyyliin 50-60% watteja verrattuna inteliin saavuttaakseen samat tulokset. Inteli taas pöhöttää kaksinkertaisella teholla ja ei oikein saa sille vastineeksi performanssia.
data-unfurl="true" data-result-id="525618" data-url="https://skatterbencher.com/2023/10/17/first-9-1-ghz-cpu-overclock/" data-host="skatterbencher.com" data-pending="false">
class="link link--external fauxBlockLink-blockLink"
target="_blank"
rel="nofollow noopener"
data-proxy-href="">
First 9.1 GHz CPU Overclock – SkatterBencher
data-onerror="hide-parent"/>
skatterbencher.com
data-unfurl="true" data-result-id="525619" data-url="https://valid.x86.fr/7s8pff" data-host="valid.x86.fr" data-pending="false">
class="link link--external fauxBlockLink-blockLink"
target="_blank"
rel="nofollow noopener"
data-proxy-href="">
Intel Core i9 14900KF @ 9043.92 MHz – CPU-Z VALIDATOR
data-onerror="hide-parent"/>
valid.x86.fr
No ainakin tehonkulutus nousi, mutta mikään muu ei. Jos joku kuvitteli että esim. 14900k ei voi olla ainakaan huonompi kuin 13900k niin taitaa pettyä. Tehonkulutus nousi, suorituskyky käytännössä kaikessa paitsi adoben hyötyohjelmilla sama. Näitäkö intel puskee pihalle taas seuraavat 10 vuotta ?
Ei, tämä on välimalli (ilmeisesti Meteor kaikesta ei saatu ihan sitä mitä piti niin menee mobiiliin vaan)
Ei taida mennä niin koska se kilpailija nostaa rimaa joka sukupolven kera. Intelin on pakko keksiä jotain ja varmaan keksivätkin mutta tuo kulutus hirvittää vs. AMD. Kovaa hommaa puskea lämpö ulos kopasta millään järkevällä ja hiljaisella tavalla jos ei alivoltita prossua. Tämä "uusi" Intel on sitä tuttua settiä millä pyristellään epätoivoisena maailman-nopeinta peliprossua keinolla millä hyvänsä.
Ei tule enää uutta piirisarjaa tälle sukupolvelle.
Tämä on sitten viimeinen prossusetti 1700-pinniselle kannalle. Eli kanta ja piirisarjat muuttuvat Intelille tyypillisesti taas kerran seuraavaa julkaisua varten.
Kovastihan ne huhuili että Intel haluaisi oman version 3d v-cachesta…
Mihin joku AMD:n koiranleuka sanoi, että ei tule olemaan helppoa…
Mutta nuo vain huhuja…
Eli ilmeisesti vielä ainakin hetken Intel saa ottaa vastaan iskuja ennen kuin pääsee kunnolla counterpunchaamaan. Intel on kuintekin itsekkin selkeästi menossa modulaarisempaan suuntaan ja erilaisten piirien pinoamiseen päällekkäin keskenään, joten eiköhän se ala taas tasoittua jossain vaiheessa, mutta Seuraava Zen on kova pala Intelille nieltäväksi.
Eli yhteenvetona (Jos pelaamiseen on konetta hankkimassa):
I9: Vakiona lämpömuuriin päätään hakkaava kapistus.
I7: parempi ratkaisu, ei merkittävästi hitaampi.
I5: Paras vaihtoehto pelaajalle, jos haluua esim säästää prossussa hieman ja hommata paremman näyttiksen tai budjetti on muuten vain tiukka.
Ilmeisesti I5:sessa on nykypelejä ajatellen coreja täysin riittävästi. Suorituskykyä syö vähäsen pienmemmät vakiokellot ja pienemmät cachet.
Onkohan missä testejä, joissa olisi pakotettu nämä 3 samoille kelloille..
Ei mitään "omaa versiota 3D V-Cachesta" vaan siinä mielessä samankaltaista ratkaisua, että välimuistia on erillisellä piirillä. Toteutus kuitenkin eri kuin AMD:lla.
AMD:n edustajien en ole kyllä nähnyt kommentoivan asiaan yhtään mitään.
Kommentoi uutista tai artikkelia foorumilla (Kommentointi sivuston puolella toistakseksi pois käytöstä)
Lähetä palautetta / raportoi kirjoitusvirheestä