OnePlus on julkistanut tänään Milanossa järjestämässään Summer Launch Event -julkaisutapahtumassa uuden keskihintaisen Nord 4 -älypuhelimensa. Laitteen ehkäpä mielenkiintoisin uudistus on alumiininen kuorirakenne, joka ei ole juurikaan viime vuosina älypuhelimissa nähty kasvaneen antennien määrän myötä. OnePlus kertoo käyttävänsä puhelimessa merkittävästi aiempaa pienempiä 5G-antenneja.
Ulkomitat ovat pysyneet hyvin samoina kuin edeltäjässä – laite on pari millin kymmenystä ohuempi sekä viitisen grammaa painavampi. AMOLED-näytön koko ja tarkkuus ovat pysyneet samoina edeltäjämallista, mutta nykytrendin mukaisesti pistemäistä maksimikirkkautta on nostettu merkittävästi 2150 nitiin.
Puhelimen sisällä on Snapdragon 7+ gen 3 -järjestelmäpiiri, joka on Qualcommin 7-sarjan toistaiseksi suorituskykyisin piirivaihtoehto. Sen pariksi tarjolla on jopa 16 gigatavua LPDDR5X-RAM-muistia sekä 512 Gt UFS 4.0 -tallennustilaa. 5500 mAh akku on toistaiseksi suurin Nord-mallistossa käytetty ja se tukee 100 watin SuperVOOC-pikalatausta, jolla akun luvataan täyttyvän tyhjästä alle puolessa tunnissa.
Kamerapuolella takakameran toteutusta on hieman muutettu ja erillinen makrokamera on pudotettu pois valikoimasta. 50 megapikselin pääkamera perustuu nyt Sonyn LYT-600-sensoriin, joka on itseasiassa hieman pienikoisempi kuin edeltäjämallin IMX890-sensori. Pääkameran parina on entiseen tapaan 112 asteen ultralaajakulmakamera 8 megapikselin tarkkuudella sekä 16 megapikselin etukamera.
Tekoälyominaisuudet tekevät tuloaan myös keskihintaluokkaan, sillä Nord-sarjaan tarjolla ovat mm. kohteita kuvista poistava AI Eraser ja kohteiden irrottamisen ”tarroiksi” sekä elementtien lisäämisen kuviin mahdollistava AI Smart Cutout 2.0. Myöhemmin päivityksen muodossa ovat tulossa lisäksi mm. AI Speak- ja AI Summary -työkalut, jotka auttavat jakamaan tietoja useilta eri verkkosivustoilta ja sovelluksista, ryhmäkuvista ikävät ilmeet korjaava AI Best Face- ja epätarkan kuvan terävöittävä AI Clear Face, avainsanojen perusteella viestin muotoileva AI Writer sekä esimerkiksi kokousyhteenvedon ääninauhoitteesta muodostava AI Recording Summary.
Käyttöjärjestelmänä Nord 4:ssä on Android 14 OxygenOS 14.1 -käyttöliittymällä. Puhelin saa ensimmäisenä OnePlussan mallina neljä Android-versiopäivitystä sekä kuusi vuotta tietoturvakorjauksia.
OnePlus Nord 4:n tekniset tiedot:
- Ulkomitat: 162,6 x 75,0 x 7,99 mm
- Paino: 199,5 grammaa
- Rakenne: alumiinirakenne, lasinen näytönsuoja, IP65-suojaus
- 6,74” AMOLED-näyttö, 2772 x 1240 -resoluutio, 450 PPI, adaptiivinen 120 Hz, 2150 nit (piikki)
- Qualcomm Snapdragon 7+ gen 3 -järjestelmäpiiri
- 8 tai 16 Gt LPDDR5X-RAM-muistia
- 256 tai 512 Gt UFS 4.0 -tallennustilaa
- LTE Cat16/13, 5G NSA & SA, Sub6, Dual nano-SIM
- Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6)
- Bluetooth 5.4 (SBC, AAC, aptX-HD, LDAC & LHDC)
- NFC, GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS
- Kaksoiskamerajärjestelmä:
- 50 megapikselin pääkamera (Sony LYT-600, 1/1,95″, 0,8 um pikselikoko), Quad Bayer, OIS
- 8 megapikselin ultralaajakulmakamera, 112°, kiinteä tarkennus
- 16 megapikselin etukamera, f2.4, kiinteä tarkennus
- stereokaiuttimet, Alert Slider
- 5500 mAh:n akku, USB-C (2.0), 100 watin SuperVOOC-pikalataus, 55 watin USB-PD-lataus
- Android 14, OxygenOS 14.1, 4 Android-päivitystä ja 6 vuoden tietoturvakorjaukset
Värivaihtoehtoja on kolme: harjattu metalli tummaharmaa (Obsidian Midnight), laseretsatulla kuvioinnilla koristeltu hopea (Mercurial Silver) sekä liukuvärjätty vihreä (Oasis Green). Nord 4:n lähtöhinta on noussut 50 eurolla edeltäjämalliin nähden, sillä hinnat alkavat Suomessa 499 eurosta (12 & 256 Gt). Suurempi 16 & 512 Gt muistivariantti maksaa 599 euroa. Ennakkomyynti alkaa välittömästi ja kauppoihin puhelin saapuu 8. elokuuta. Ennakkomyyntitarjouksena on tarjolla Nord Buds 3 Pro -kuulokkeet kaupan päälle.
Hintaakin on liikaa. Metallirakenne plussaa, mutta ei hintansa arvoista kuitenkaan.
Kamera ei ole riittävän hyvä hintaisekseen. Käytännössä saat yhtä hyvän kameran kuin Nord CE 4 Litessä, mutta maksat puhelimesta enemmän.
OnePlus 12R saa myös 499€ hintaan ja on paljon parempi.
12R:stä kyllä tykkään ja tuntuu jopa raikkaalta tuulahdukselta vuosien iPhonen käytön jälkeen. Ei ole ollut kyllä mitään ongelmia tai valittamista. Pääsi myös samalla pois Applen kahleista ja kuvat, salasanat yms. vaihdettu palveluihin, jotka toimivat alustasta riippumatta kaikilla laitteilla.
Tuo 12R on hyvin pätevä laite tuohon nykyiseen hintaansa, mutta ei se kuitenkaan paljon parempi ole, ainakaan jos ei arvosta juuri niitä 12R:n vahvuuksia. Järjestelmäpiiri on jonkin verran nopeampi, näyttö parempi ja pääkamerassa isompi sensori, mutta vastaavasti huonompi päivitystuki, herkemmin rikkoontuva takakuori ja huonompi IP-suojaus.
Täytyy kyllä sanoa, että en vieläkään millään meinaa uskoa, että tuon harmaan 12R:n takakuori on lasia. Ei tunnu kyllä yhtään siltä ja eikä kerää yhtään sormenjälkiä mattapintansa ansiosta. Enemmän alumiinimainen tuntuma. Ehkä sitten, kun ensimmäisen kerran putoaa kivilattialle niin selviää, että lasiahan se
Mutta joo, sori offtopicista.
Juu onhan niissä erovaisuuksia ja heikkouksia 12R:ssä jos ne heikkoudeksi laskee.
Silti on näe tämän 500€ hintaa järkeväksi kun ottaa huomioon mitä muita malleja on saatavissa, vanhoja tai uudempia laitteita.
Elisalla tämän saa vissiin asiakasetu hintaan 399€ ja se on jo lähempänä oikeaa hintaa ja mitä tästä voisi maksaa.
Kannattaa odotella hetki niin eiköhän tätä jo kohta tuohon 399 saa, sitten alkaa olla hinta jo erittäin kohdallaan.
Testi on jo ulkona: Testissä OnePlus Nord 4 – io-tech.fi